73 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tricotaje
cris69
mesaj Nov 20 2008, 10:40 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 3,143
Inregistrat pe: 10-December 07
De la: de pe aici de aproape
Membrul Nr.: 40,320

CITAT(Dan@ @ Nov 18 2008, 12:36 PM) *
Cris, se vede ca pui mult suflet in tot ce impletesti pt. copii. Sa le poarte sanatosi si cu placere ! smile.gif

Posetica pt. nepotica o faci crosetata sau impletita ? rolleyes.gif

o crosetez, pe maine daca reusesc sa termin si baretaam sa pun o poza cu o gentuta tricotata galben -mustar la care i-am pus si captusala.
Go to the top of the page

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 12:39 PM

micro Bucatar

Postari: 15
Inregistrat pe: 18-November 08
De la: bucuresti
Membrul Nr.: 46,541

Multumesc foarte mult Dan@,
Am inteles cat de cat... oricum pentru butoniere am inteles cum se fac. Poate ma ajuti cu ceva modele simple de plooverase, sau rochite sau cu ce poti! De asemenea, ma gandeam sa fac niste maneci si un guler pe care sa le aplic la un cojocel primit de Sara, fetita mea. Ma poti ajuta cu o ideea de fir... oare lana_
Astept si alte ajutoare de la forumisti!
PS. Ma poate ajuta cineva si cu niste carti scanate de tricotaj in lb romana... sau in engleza dar cu explicatiile prescurtarilor folosite

Multumesc, Oana 30

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 12:44 PM

(^_^) who cares ?

Postari: 9,213
Inregistrat pe: 18-February 05
De la: Missipippi & Missiruppi
Membrul Nr.: 21,598

QUOTE(cris69 @ Nov 20 2008, 10:38 AM) *
sa nu te superi ca ma bag si eu ca muscain lapte dar te contrazic, bascuta este tricotata, este inceputa cu un elastic unu pe fata unul pe dos apoi - eu la 5 ochiuri- este inmultita si lucrata numai pe fata ca sa iasa cum e in poza, apoi ochiurile se impart la 6 si se scade numai pe facta cate 3 ochiuri in cazul acesta ca sa iasa foarte tuguiata .

Cris, nu-i nici o suparare. Eu n-am impletit vreodata berete. Intrasem aseara pe site si-am citit rapidos ca in dreptul pozei cu bereta, scrie Craft - Crochet. smile.gif

Dupa mai multe incercari ca imi cerea sa ma inregistrez acolo, azi am reusit sa prind explicatiile modelului. Nu prea vad cum poate fi tricotata cu andrele. Las si pe altii sa-si dea cu parerea. rolleyes.gif

Free Crochet Pattern
Le Chic Beret
Lion Brand® Cotton-Ease® (new)
Pattern #: 70690AD

SKILL LEVEL: Easy

SIZE: One Size
Finished Circumference 20 in. (51 cm)
Note Beret will stretch to fit a wide range of sizes.

CORRECTIONS: None

Le Chic Beret
Lion Brand® Cotton-Ease® (new)
GAUGE:

16 sc = 4 in. (10 cm) with larger hook. BE SURE TO CHECK YOUR GAUGE. When you match the gauge in a pattern, your project will be the size specified in the pattern and the materials specified in the pattern will be sufficient. If it takes you fewer stitches and rows to make a 4 in. [10 cm] square, try using a smaller size hook or needles; if more stitches and rows, try a larger size hook or needles.

BERET
With larger hook, ch 4; join with sl st in first ch to form a ring.
Rnd 1: Work 6 sc in ring.
Place marker for beg of rnd and move marker up as each rnd is completed.
Rnd 2: 2 sc in each sc around - 12 sc.
Rnd 3: *Sc in next sc, 2 sc in next sc; rep from * around - 18 sc.
Rnd 4: *Sc in next 2 sc, 2 sc in next sc; rep from * around - 24 sc.
Rnds 5-22: Sc in each sc around, increasing 6 sc evenly spaced in each rnd - 132 sc.
Rnd 23: Sc in each sc around.
Rep Rnd 23 for 2 in. (5 cm). Sl st in next sc. Fasten off.

BAND
With smaller hook, ch 6.
Row 1: Sc in 2nd ch from hook and each ch across - 5 sc.
Row 2: Ch 1, turn; working in back loops only, sc in each sc across.
Rep Row 2 until piece measures 20 in. (51 cm) from beg.
Fasten off.

FINISHING
Sew short edges of Band together. Sew one long edge of Band around edge of Beret, easing edge of Beret to fit. Weave in ends.

ABBREVIATIONS / REFERENCES
Click for explanation and illustration
beg = begin(s)(ning) ch(s) = chain(s)
rep = repeat(s)(ing) rnd(s) = round(s)
sc = single crochet sl st = slip stitch

Learn to Crochet Instructions: http://learnToCrochet.LionBrand.com

--------------------
excesul zilnic de bere şi petrinjel duce la ficat m'chermla !

+Quote Post
cris69
mesaj Nov 20 2008, 12:54 PM

Master of disaster

Postari: 3,143
Inregistrat pe: 10-December 07
De la: de pe aici de aproape
Membrul Nr.: 40,320

[quote name='Dan@' date='Nov 20 2008, 12:44 PM' post='610836']
Cris, nu-i nici o suparare. Eu n-am impletit vreodata berete. Intrasem aseara pe site si-am citit rapidos ca in dreptul pozei cu bereta, scrie Craft - Crochet. smile.gif

Dupa mai multe incercari ca imi cerea sa ma inregistrez acolo, azi am reusit sa prind explicatiile modelului. Nu prea vad cum poate fi tricotata cu andrele. Las si pe altii sa-si dea cu parerea. rolleyes.gif

acum ca am vazut poza mai aproape, ai dreptate, este crosetata dar merge si tricotata.scuze.

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 01:11 PM

(^_^) who cares ?

QUOTE(oana30 @ Nov 20 2008, 12:39 PM) *
Multumesc foarte mult Dan@,
Am inteles cat de cat... oricum pentru butoniere am inteles cum se fac. Poate ma ajuti cu ceva modele simple de plooverase, sau rochite sau cu ce poti! De asemenea, ma gandeam sa fac niste maneci si un guler pe care sa le aplic la un cojocel primit de Sara, fetita mea. Ma poti ajuta cu o ideea de fir... oare lana_

Oana, pt. cojocel ai putea lucra minecile si gulerasul in punct de elastic englezesc. Daca folosesti lina, e bine sa fie una de tip moale (gen merinos), pt. ca una mai aspra poate da reactii alergice la copiii mici.

Modelul asta de puloveras ti-ar placea ? Tricotindu-l ai avea ocazia sa pui in aplicare confectionarea butonierelor. tongue.gif

Modelul de fluturasi e mai simplu decit pare la prima vedere si de efect, as zice. L-am incercat deja pe un esantion de 44 ochi. E floare la ureche ! biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 01:16 PM

micro Bucatar

CITAT(Dan@ @ Nov 20 2008, 01:11 PM) *
Oana, pt. cojocel ai putea lucra minecile si gulerasul in punct de elastic englezesc. Daca folosesti lina, e bine sa fie una de tip moale (gen merinos), pt. ca una mai aspra poate da reactii alergice la copiii mici.

Modelul asta de puloveras ti-ar placea ? Tricotindu-l ai avea ocazia sa pui in aplicare confectionarea butonierelor. tongue.gif

Modelul de fluturasi e mai simplu decit pare la prima vedere si de efect, as zice. L-am incercat deja pe un esantion de 44 ochi. E floare la ureche ! biggrin.gif

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 01:18 PM

micro Bucatar

este o idee dar nu stiu cum este modelul englezesc. Imi poti explica? Eu m-am gandit sa fac manecile, apoi gulerul si sa le cos pe dedesubtul cojocelului? crezi ca ar merge?

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 01:23 PM

(^_^) who cares ?

QUOTE(oana30 @ Nov 20 2008, 01:18 PM) *
este o idee dar nu stiu cum este modelul englezesc. Imi poti explica? Eu m-am gandit sa fac manecile, apoi gulerul si sa le cos pe dedesubtul cojocelului? crezi ca ar merge?

Exact, ai gindit foarte bine ! biggrin.gif

Varianta simplista a elasticului englezesc o explicase Cris aici (vezi post #296) si lucrezi cu o singura culoare.

Ca sa nu gresesti iarasi, masoara circumferinta din jurul gitului si cea a bratelor pe cojocel. Asta ca sa afli pe citi ochi trebuie sa incepi gulerul si la citi ochi va trebui sa ajungi prin inmultire la mineci in final. wink.gif

--------------------

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 01:41 PM

micro Bucatar

CITAT(oana30 @ Nov 20 2008, 01:18 PM) *

Sunt tare draguti fluturasi... te deranjeaza daca te rog sa-mi explici cum se fac? multumesc din suflet smile.gif

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 02:28 PM

(^_^) who cares ?

Modelul cu fluturasi se desfasoara pe un multiplu de 22 ochi.

Se lucreaza bata in punct elastic (1 ochi pe fatza, 1 ochi pe dos) pe 9 rinduri, dupa care urmeaza modelul:

R1: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R2: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R3: la fel ca R1
R4: la fel ca R2
R5: se lucreaza primii 4 ochi pe fatza * se aduce firul de lucru in fatza modelului si se ridica 5 ochiuri nelucrate; se lasa firul lejer prin fatza tricotului si se lucreaza 5 ochiuri pe fatza *; se repeta de la * la *, iar ultimii 4 ochi se lucreaza pe fatza
R6: se lucreaza toate ochiurile pe dos (OBS ! cele 5 ochiuri nelucrate de pe rindul anterior, ai grija sa le lucrezi in asa fel incit sa nu-ti iasa rasucite pe cealalta parte a lucrului wink.gif )
R7: la fel ca R5
R8: la fel ca R6
R9: la fel ca R5
R10: la fel ca R6
R11: se lucreaza primii 6 ochi pe fatza * se introduce andreaua dreapta pe sub cele 3 fire lasate lejer si prin cel de-al 7-lea ochi de pe andreaua stinga si se lucreaza impreuna pe fatza; se lucreaza 9 ochi pe fatza *; se repeta de la * la * , iar ultimii 6 ochi se lucreaza pe fatza
R12: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R13: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R14: la fel ca R12
R15: la fel ca R13
R16: la fel ca R12
R17: se lucreaza primii 9 ochi pe fatza * se aduce firul de lucru in fatza modelului si se ridica 5 ochiuri nelucrate; se lasa firul lejer prin fatza tricotului si se lucreaza 5 ochiuri pe fatza *; se repeta de la * la *, iar ultimii 4 ochi se lucreaza pe fatza
R18: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R19: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R20: la fel ca R18
R21: la fel ca R19
R22: la fel ca R18
R23: se lucreaza primii 11 ochi pe fatza * se introduce andreaua dreapta pe sub cele 3 fire lasate lejer si prin cel de-al 7-lea ochi de pe andreaua stinga si se lucreaza impreuna pe fatza; se lucreaza 9 ochi pe fatza *; se repeta de la * la * , iar ultimii 11 ochi se lucreaza pe fatza
R24: se lucreaza toate ochiurile pe dos

De aici incepe modelul sa se repete.

P.S. Sper sa nu fi gresit acum la traducerea modelului. E bine de incercat mai intii pe un esantion. tongue.gif

--------------------

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 02:37 PM

micro Bucatar

CITAT(Dan@ @ Nov 20 2008, 02:28 PM) *
Modelul cu fluturasi se desfasoara pe un multiplu de 22 ochi.

Se lucreaza bata in punct elastic (1 ochi pe fatza, 1 ochi pe dos) pe 9 rinduri, dupa care urmeaza modelul:

R1: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R2: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R3: la fel ca R1
R4: la fel ca R2
R5: se lucreaza primii 4 ochi pe fatza * se aduce firul de lucru in fatza modelului si se ridica 5 ochiuri nelucrate; se lasa firul lejer prin fatza tricotului si se lucreaza 5 ochiuri pe fatza *; se repeta de la * la *, iar ultimii 4 ochi se lucreaza pe fatza
R6: se lucreaza toate ochiurile pe dos (OBS ! cele 5 ochiuri nelucrate de pe rindul anterior, ai grija sa le lucrezi in asa fel incit sa nu-ti iasa rasucite pe cealalta parte a lucrului wink.gif )
R7: la fel ca R5
R8: la fel ca R6
R9: la fel ca R5
R10: la fel ca R6
R11: se lucreaza primii 6 ochi pe fatza * se introduce andreaua dreapta pe sub cele 3 fire lasate lejer si prin cel de-al 7-lea ochi de pe andreaua stinga si se lucreaza impreuna pe fatza; se lucreaza 9 ochi pe fatza *; se repeta de la * la * , iar ultimii 6 ochi se lucreaza pe fatza
R12: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R13: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R14: la fel ca R12
R15: la fel ca R13
R16: la fel ca R12
R17: se lucreaza primii 9 ochi pe fatza * se aduce firul de lucru in fatza modelului si se ridica 5 ochiuri nelucrate; se lasa firul lejer prin fatza tricotului si se lucreaza 5 ochiuri pe fatza *; se repeta de la * la *, iar ultimii 4 ochi se lucreaza pe fatza
R18: se lucreaza toate ochiurile pe dos
R19: se lucreaza toate ochiurile pe fatza
R20: la fel ca R18
R21: la fel ca R19
R22: la fel ca R18
R23: se lucreaza primii 11 ochi pe fatza * se introduce andreaua dreapta pe sub cele 3 fire lasate lejer si prin cel de-al 7-lea ochi de pe andreaua stinga si se lucreaza impreuna pe fatza; se lucreaza 9 ochi pe fatza *; se repeta de la * la * , iar ultimii 11 ochi se lucreaza pe fatza
R24: se lucreaza toate ochiurile pe dos

De aici incepe modelul sa se repete.

P.S. Sper sa nu fi gresit acum la traducerea modelului. E bine de incercat mai intii pe un esantion. tongue.gif

OAUUUUUUUUUUU!

cRED CA VA TREBUI SA STAU CU ANDRELELE IN FATA CALCULATORULUI.... voi incerca, sper sa-mi iasa!
A, te rog spune-mi in general la un pluover fata si spatele tb sa fie egale, sau spatele mai mare, adica sa adaug ochiuri dupa ce termin elastecul!!!!!!!! wink.gif

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 02:52 PM

(^_^) who cares ?

QUOTE(oana30 @ Nov 20 2008, 02:37 PM) *
OAUUUUUUUUUUU!

cRED CA VA TREBUI SA STAU CU ANDRELELE IN FATA CALCULATORULUI.... voi incerca, sper sa-mi iasa!
A, te rog spune-mi in general la un pluover fata si spatele tb sa fie egale, sau spatele mai mare, adica sa adaug ochiuri dupa ce termin elastecul!!!!!!!! wink.gif

In general la modelele de pulover pt. copii, atit fatza, cit si spatele se incep si se lucreaza pe acelasi numar de ochi. Nu trebuie sa inmultesti dupa bata, fiindca la piticoti n-ai prea multe forme dezvoltate ca la mamici (ma intelegi, nu ? biggrin.gif ).

Modelul asta, de exemplu, spune ca pt. un copil de 1-2 ani se incepe lucrul pe 55 de ochi cu andrele de 4 mm (asta datorita firului de tricotat). Succes ! smile.gif

--------------------

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 04:02 PM

micro Bucatar

CITAT(Dan@ @ Nov 20 2008, 02:52 PM) *
In general la modelele de pulover pt. copii, atit fatza, cit si spatele se incep si se lucreaza pe acelasi numar de ochi. Nu trebuie sa inmultesti dupa bata, fiindca la piticoti n-ai prea multe forme dezvoltate ca la mamici (ma intelegi, nu ? biggrin.gif ).

Modelul asta, de exemplu, spune ca pt. un copil de 1-2 ani se incepe lucrul pe 55 de ochi cu andrele de 4 mm (asta datorita firului de tricotat). Succes ! smile.gif

Dan@ inca o intrebare! Daca sunt prea insistenta te rog sa-mi spui...
Revenind, se poate face acest model - fluturas - cu douna culori, adica sa fie pluoverul rosu si sa zicem fluturasii respectii albi!!!!!!!!!!!!! rolleyes.gif
Cred ca deja am tupeu, tinand cont ca eu nu stiu nici macr sa fac butoniere!

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 04:04 PM

micro Bucatar

CITAT(oana30 @ Nov 20 2008, 04:02 PM) *
Revenind, se poate face acest model - fluturas - cu douna culori, adica sa fie pluoverul rosu si sa zicem fluturasii respectii albi!!!!!!!!!!!!! rolleyes.gif

Mai am o intrebare acest semn * ce insemana?

+Quote Post
oana30
mesaj Nov 20 2008, 04:14 PM

micro Bucatar

CITAT(oana30 @ Nov 20 2008, 04:04 PM) *

Ma poate cineva invata cum tb sa procedez ca sa se vada si poya din profil_ mad.gif

+Quote Post
Dan@
mesaj Nov 20 2008, 04:48 PM

(^_^) who cares ?

QUOTE(oana30 @ Nov 20 2008, 04:02 PM) *

Oana, n-am incercat cu 2 culori. E posibil sa mearga folosind mai multe ghemulete albe. Sa lucrezi numai cu un singur ghem/scul alb intercalindu-l cu cel rosu, asta ar insemna sa pierzi mult fir de pomana pe dosul lucrului. wink.gif

Cred ca cel mai simplu pt. incepatori ar fi sa cumpere un fir dégradé, ca sa aiba puloverul cit de cit o variatie de culori. rolleyes.gif

QUOTE(oana30 @ Nov 20 2008, 04:04 PM) *

* = asterisc

De ex: * se aduce firul de lucru in fatza modelului si se ridica 5 ochiuri nelucrate; se lasa firul lejer prin fatza tricotului si se lucreaza 5 ochiuri pe fatza* -> adica trebuie sa lucrezi consecutiv ce sta scris intre cele 2 asteriscuri pina la terminarea ochiurilor de pe un rind. smile.gif

--------------------

+Quote Post
CRISTINA:G:
mesaj Nov 20 2008, 09:27 PM

Captain Cook

Postari: 347
Inregistrat pe: 8-March 08
De la: in lume
Membrul Nr.: 41,992

hop si eu.....din nou sau iar! biggrin.gif
si vin iar sa va dau dureri de cap! biggrin.gif

http://knitty.com/ISSUEfall04/PATTcozy.html

va rog poate cineva sa-mi explice ca la prosti?
multumesc! smile.gif

--------------------

+Quote Post
luminta
mesaj Nov 21 2008, 02:24 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 21-November 08
Membrul Nr.: 46,613

CITAT(tanku @ Feb 3 2008, 07:41 PM) *
Buna seara!
Ma bucur sa vad ca lumea inca mai tricoteaza, inseamna ca nu sunt asa uncool laugh.gif cum credeam pentru ca am asemenea indeletniciri . Imi voi face curaj sa pun niste poze cu chestiile facute de mine - in mare parte maruntisuri (fulare, caciuli, etc).

Cris, e asa de faina palariuta ta! rolleyes.gif E cumva crosetata? Imi place de mor, mereu am fost innebunita dupa palarii.

Ma gandeam, apropo de comercializat, ca ti-ai putea face un blog (cum au multe din fetele de pe culi), unde sa pui pozele cu creatiile tale, pret, si adresa de contact. Si gur ai avea clienti, eu una mi-as comanda palaria - daca as incerca sa o confectionez nu ar iesi asa misto). pupic.gif

Am o carte veche, pe care am imprumutat-o de la mama - "Modele noi de rochii, bluze si jachete impletite" , Maria Nica Dragoescu (din 1971, format A5). Daca va intereseaza o pot scana; mie mi se pare minunata, sunt modele faine si explicatii asijderea.

Ma numesc Luminita si sunt o noua membra a acestui forum. Te rog frumos daca vrei sa-mi trimiti si mie scanata aceasta carte. As vrea sa-mi tricotez un fular mai vaporos din mohair. Nu stiu nici un model fara schema. , dar stiu ochiurile de baza(pe fata , pe dos, jeteu, scazatura dreapata/stanga) zic eu ca Abc-ul tricotajului. As vrea sa ma inspir dintr-o carte . Te rog sa ma ajuti daca vrei . Iti multumesc. Adresa mea de email este borosmhl@yahoo.com

+Quote Post
pesi
mesaj Nov 21 2008, 02:58 PM

Master of disaster

Postari: 19,829
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 11,411

Cristina , prima faza, ce inseamna prescurtarile la text, faza a doua mai incolo smile.gif

Feather Pattern (worked over multiple of 6 sts plus 1)
Row 1: K1, [YO, k2tog tbl, k1, k2tog, YO, k1] to end.
Row 2: P all sts.
Row 3: K1, [YO, k1, sl1, k2tog, psso, k1, YO, k1] to end.
Row 4: P all sts.
Row 5: K1, [k2tog, YO, k1, YO, k2tog tbl, k1]
Row 6: P all sts.
Row 7: K2tog, [k1, YO, k1, YO, k1, sl1, k2tog, psso] to last 5 sts, k1, YO, k1, YO, k1, k2tog tbl.
Row 8: P all sts.

Crochet Abbreviations Knitting Abbreviations
beg = beginning
bpdc = backpost double crochet
CC = contrasting colour
ch = chain
cl = cluster
dc = double crochet
dec = decrease
dtr = double treble crochet
fpdc = front post double crochet
hdc = half double crochet
inc = increase
lp(s) = loop(s)
MC = main colour
p = picot
rep = repeat
rnd = round
RS = Right Side facing you
sk = skip
st = stitch
ss or sl st = slip stitch
sc = single crochet
sp = space
tog = together
tr = treble
tr tr = triple treble
woh = wool over hook
WS = wrong side facing you
yoh = yarn over hook beg = beginning

Knitting
bet = between
CC = contrast colour
CO = cast on
dec = decrease
dpn = double pointed needles
eor = every other row
inc = increase
K2tog = knit 2 together
K = knit
MC = main colour
KB = knit through back of st (loop)
P = purl
PB = purl through back of st (loop)
psso = pass slipped st over
PW = purlwise (or as if to purl)
rem = remaining
RS = right side
S1K1 = slip 1, knit 1
sk = skip
sl = slip
sp = space
st = stitch
tbl = through back of loop (st)
tog = together
wl fwd = wool forward
wrn = wool round needle
WS = wrong side
Yfwd = yarn forward
yo = yarn over
yon = yarn over needle
yrn = yarn round needle (usually implies bring it from behind needle to in front)

+Quote Post
anca_22
mesaj Nov 21 2008, 04:38 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 21-November 08
Membrul Nr.: 46,618

Buna! Luminita, as dori sa imi trimiti cartea pe mail, daca vrei. Nu sunt chiar incepatoare, am lucrat pana acum 2 bluze , o vesta si cateva caciuli. Vreau sa mai vad si alte modele de aceea te rog sa-mi trimiti acea carte, sa-mi mai diversific modelele smile.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

73 Pagini V  « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd October 2014 - 02:38 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare