23 Pagini V  « < 21 22 23  
Reply to this topicStart new topic
> La masa cu prietenii., mai "fusion" nici ca se poate :)
BD
mesaj Jun 26 2011, 09:00 AM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,618

Vorba cantecului ala cu amandoi vom fiii doi prieteni buuuni.

Toata mancarea e de la "impinge tava". Deci se poate D.gif

vedeta incontestabila, fasolea batuta

era sa uit, da, am avut si alcool care nu stiu cat dauneaza, veseliei si discutiilor inutile despre economie si geopolitica, sigur nu.

detalii? detalii.

aaa, pardon, castravetii murati sunt pusi de mine.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd
Go to the top of the page

+Quote Post
kismoni
mesaj Jun 26 2011, 11:01 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 6,198
Inregistrat pe: 19-May 07
De la: Oradea-Brescia
Membrul Nr.: 37,805

offf as tot impinge tava daca as gasi aici carnati si altele ce mai ai tu pe acolo, de castraveti nu mai vb tongue.gif sa va fie de bine :)

+Quote Post
BD
mesaj Jun 26 2011, 12:20 PM

Master of disaster

pai ne-am gandit sa mancam disociat si extrapolat, na.

adevarul e ca aia la impinge tava ala de care zic eu si la ala de vis-a-vis da' n-am mai luat de lene si lipsa de timp, fac mancare excelenta. acum na, nu stiu altii cum sunt cu stelele michelin da' io manc ca bucatarii profi (:))))))))))))))))) ca la cantina.

foarte misto mancarea si o fac acolo, adica daca ajungi pana in 12 nu mananci nimic ca nu e gata.

si daca tot era zapuc, ce sa ne mai rupem in figuri intre prieteni? luaram de-a gata si gata, ca tot zicea sehe ca ce faci cand n-ai ce face si inviti lumea sa iti mance icra neagra. iaca, asta faci :))))

mai da fasolea batuta, unpic de usturoi daca mai avea era perfecta, mai gasii si boabe prin ea.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
fel70
mesaj Jun 29 2011, 07:36 PM

Master of disaster

Postari: 2,289
Inregistrat pe: 20-January 10
De la: romania
Membrul Nr.: 56,353

QUOTE(BD @ Jun 26 2011, 01:20 PM) *
pai ne-am gandit sa mancam disociat si extrapolat, na.
adevarul e ca aia la impinge tava ala de care zic eu si la ala de vis-a-vis da' n-am mai luat de lene si lipsa de timp, fac mancare excelenta. acum na, nu stiu altii cum sunt cu stelele michelin da' io manc ca bucatarii profi (:))))))))))))))))) ca la cantina.
foarte misto mancarea si o fac acolo, adica daca ajungi pana in 12 nu mananci nimic ca nu e gata.
si daca tot era zapuc, ce sa ne mai rupem in figuri intre prieteni? luaram de-a gata si gata, ca tot zicea sehe ca ce faci cand n-ai ce face si inviti lumea sa iti mance icra neagra. iaca, asta faci :))))
mai da fasolea batuta, unpic de usturoi daca mai avea era perfecta, mai gasii si boabe prin ea.

BD-uuu, mie daca papilele mele zic ca mancarea e pe gustul lor, nu conteaza daca e facuta acasa, 'la tava', la mama, la pensiune.... Important e sa te simti bine, din ce in ce sunt mai convinsa de asta, sa pretuiesti fiece moment de 'liniste', cu prietenii, cu familia, cu cine iti este pe plac.
Sa va fi fost de bine si la cat mai multe... din astea!

--------------------

'Unii oameni au fost făcuţi de Dumnezeu, alţii se trag din maimuţă. Depinde de ei, ei hotărăsc ce sunt în cursul vieţii.'
- Dom Profesor, EVZ.

+Quote Post
BD
mesaj Sep 16 2011, 04:54 PM

Master of disaster

Iar am trisat.

Vine o zi in viata fiecarui om cand se umple de nervi din cvasimotive, mai ales cand nu mai intelege nimic. Fiind ziua jumatarii bune am rezervat la un bar, am pregatit un meniu, facut lista, trebuiau numai ciuguleli la scobitoare, ca sa nu ne caram cu balamuc, sa hap, hap si gata. Si toata ziua o suceala, ba ala vine, ba ala nu vine, ba laie, ba balaie, ca pana azi dimineata nu am inteles nimic, nici numarul de invitati, nici daca nu cumva mergem la mare si anulam tot, ce mai, a trebuit sa fac ceva repede pe ultima suta de metri.

Din dorinta de aface pe placul tuturor, doamnelor si domnisorilor, am trisat. Am cumparat pui shanghai gata facut de la Biila, ceea ce nu va sfatuiesc sa faceti, a trebuit sa iau bucata cu bucata la mana sa vad care e uscat ca iasca si care nu. Si am cumparat bulete de cascaval congelate. Astea foarte bune, nu am apucat sa citesc eticheta dar la gust sunt bune.

Musafirii nu sunt toti dornici de nou sau exotic si unii tin regim, asa ca am mers pe pui, ceea ce rar fac. Asa ca am luat pulpe dezosate, le-am taiat imbucaturi, sarat si presarat cu un amestec de condimente care se cheama “masala mix” si care are ingrediente pe care nu le cunosc in totalitate.

Nu stiu cu ce pompa umfla astia puiidar a stropit carnita aia saraca din toti rarunchii de a fugit si cateaua de spaima bubuielilor

Dupa ce am descarcerat, spalat, sters, am pus gramada ce aveam de pus pe farfurii (de plastic, e bar fara mancare, asta e). M-am uitat eu la ele, ele la mine, am avut asa: bulete de cascaval, pui cu masala, cascaval cu struguri (tzatza vacii, exceptionali, vi-i arat la final), pui shanghai (alesi bucata cu bucata), masline, rosii, gogosari.

Mi-am facut o farfurie de model ca eram deja bulversata si in criza de timp, cam asa.

Le-am insirat, iar m-am uitat eu la ele, ele la mine, mi se parura cam saracacioase.

Am plusat, am fugit la Eugen si am mai luat si niste sunca (cica de Praga), aveam crema de branza, am mai inghesuit si putin verde si suncile pe acolo. E, acum nu mai e estetic dar macar se satura vreunul din baieti.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
stella
mesaj Sep 16 2011, 09:12 PM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

Danooooooo , La multi ani lui D . brava

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
moatza
mesaj Sep 16 2011, 09:33 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
Membrul Nr.: 30,859

Lasa ca fu destul, sa-ti traisaca omu'!

+Quote Post
BD
mesaj Sep 17 2011, 10:05 AM

Master of disaster

multzamiiim, iaca ce mi-era mie ca nu se mananca si ca is mofturosi toti, s-a topit tot. ramasei cu o tava de praji de la cofetarie, insa, nu e mare paguba.

noah ca mai abitir mancara gagixurile cu regimu (pozele sunt vag inselatoare, dar puiu - nu nea - a avut un grand succes care, cand ma mai trezesc odata sa nu uit sa o sun pe SANDI ca de la ea am condimentul ala meserias).

altfel tre' sa ma culc la loc, veniram acasa in zori de zi dar stau la un tutun si o bere mica sa se limpezeasca ideile.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
n_puiu
mesaj Sep 17 2011, 10:11 AM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Brava BD-ule, rapid şi frumos. La mulţi ani omului! em_new_56.gif

+Quote Post
Patrick968
mesaj Sep 17 2011, 10:21 AM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

BD-ule sa-ti traiasca omu`. La multi ani em_new_57.gif

+Quote Post
little coffee
mesaj Sep 17 2011, 10:22 AM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
Membrul Nr.: 36,797

Ai vazut ca-ti faceai griji de pomana?? Sa-mi zici ce-ai vorbit cu Sandi!!

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
stella
mesaj Sep 17 2011, 10:39 AM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

Pupaciuni la Sandi&cretzul cel frumos

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
BD
mesaj Sep 17 2011, 11:02 AM

Master of disaster

mulshamim, mulshamim,

s-a ras tot, era si dupa multe repetitii ale unor prieteni si s-a topit. io ma gandeam daca le pot congela ca nu haleste ninemi D.gif

acu, dupa cum ziceam, am trisat cu vreo doua chestii si restul au fost un fel de lasa-ma sa te las. imi pun cenusa in cap, dar pana la urma a iesit bine.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

23 Pagini V  « < 21 22 23
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 2nd September 2014 - 06:41 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare