29 Pagini V  « < 25 26 27 28 29 >  
Reply to this topicStart new topic
> cum se curata...?
BD
mesaj Aug 30 2011, 02:04 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,618

pentru mai nimic, eu curat multe vase cu soda. inoxul subtire se afuma foarte repede si mai am si eu din astea.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd
Go to the top of the page

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 30 2011, 07:34 PM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 652
Inregistrat pe: 20-January 11
Membrul Nr.: 63,359

Am reusit sa o curat , cu ce aveam prin casa , bicarbonat de sodiu si suc de lamaie si in final otet.
Am pus la fiert apa cu 2 linguri de bicarbonat , am lasat sa dea in clocot si am mai lasat 2 minute apoi am varsat apa fierbinte si cu buretele de sarma plin de bicarbonat i-am dat bataie :) dar tot nu se duse-se de tot asa ca am stors si o lamaie peste bicarbonatul din oala si din nou da-i bataie , parca-parca se ducea ,am vazut asa , am clatit oala am pus din nou 1 litru de apa si am stors 3 lamai cu tot cu samburi (nu stiu de au avut vre-un rol :) ) si am lasat sa dea in clocot timp de 15 minute, am varsat apa si cat era oala fierbinte am mai trecut o data cu buretele de sarma si surpriza - surpriza , s-a DUS . La final am spalat-o bine cu o parte detergent de vase si una otet si a iesit perfecta , aparte cateva punctulete ce se zice ca ar fi normale.

Dovada :
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
" Atunci cand auziti pareri straine care nu sunt conforme cu ale voastre , cautati sa vedeti daca nu cumva acele pareri sunt drepte . Iar atunci cand auziti pareri straine care sunt conforme cu ale voastre , luati aminte ca nu cumva aceste idei sa nu fie intelepte " .

Visit My Website

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 30 2011, 07:36 PM

Big Chef

Nu mai editez: maine la lumina zilei am sa fac o poza la cu a iesit ,acum deja s-a intunecat si a trebuit sa pozez la lumina becului.

--------------------
" Atunci cand auziti pareri straine care nu sunt conforme cu ale voastre , cautati sa vedeti daca nu cumva acele pareri sunt drepte . Iar atunci cand auziti pareri straine care sunt conforme cu ale voastre , luati aminte ca nu cumva aceste idei sa nu fie intelepte " .

Visit My Website

+Quote Post
Patrick968
mesaj Aug 30 2011, 09:20 PM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

CITAT(BD @ Aug 30 2011, 03:04 PM) *
pentru mai nimic, eu curat multe vase cu soda. inoxul subtire se afuma foarte repede si mai am si eu din astea.

Se mai gaseste soda? Si eu am ceva vase de inox pe care ar trebui sa la curat mai cu simt de raspundere.

+Quote Post
BD
mesaj Aug 31 2011, 06:57 AM

Master of disaster

CITAT(Patrick968 @ Aug 30 2011, 10:20 PM) *
Se mai gaseste soda? Si eu am ceva vase de inox pe care ar trebui sa la curat mai cu simt de raspundere.

Dap, la fostele feromatale sau magazinele alea mici unde are toate prostiile pentru casa, e unul si la trapezului. Daca nu, cauti un produs care contine soda caustica (Triumf pentru aragaz de exemplu sau w5 degresant de la lidl).

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 31 2011, 02:37 PM

Big Chef

Bd , sper sa nu crezi ca nu am luat in considerare solutiile pe care mi le-ai dat . Pentru a cumpara soda sau un produs ce contine soda trebuia sa merg intr-un magazin special si sa fiu sincera imi era si frica sa folosesc fiind un chimical , dar daca nu ieseam la un capat pana la urma aveam sa fac asa cum ai zis tu .
Stiu ca am maltratat saraca oala (fierbe, freaca,fierbe,etc.) dar macar stau linistita si nu ma gandesc "cine stie ce chimical a ramas pe ea". Si poza la lumina zilei :)
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------

Visit My Website

+Quote Post
BD
mesaj Aug 31 2011, 04:39 PM

Master of disaster

pai si zeama de lamaie e tot un acid. tot ce e in bucatarie, in noi si trece prin noi e tot o chimicala. merge si cu zeama de lamaie, e mai mult de munca doar.

edit la mine triumf are al coltul blocului si w5 la lidl, nu e vreun magazin special, zic ca idee daca ai vreodata nevoie, eu nu am atata rabdare sa las sa actioneze acizii neconcentrati, ce e drept. oricum si ce ti-am zis eu e tot subdtanta hidrosolubila, se clateste perfect. dar e bine ca ai avut rabdare, eu nu am, sunt mai repezita.

Acest mesaj a fost editat de BD: Aug 31 2011, 04:41 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
mireloasa
mesaj Aug 31 2011, 05:02 PM

Master of disaster

Postari: 2,397
Inregistrat pe: 24-November 06
De la: Bucovina
Membrul Nr.: 35,063

La mine aragazul e din inox si e colorat pe langa ochiuri de la copt ardei(stiu, da-mi era pofta sa in cap.gif ) Am pus triumf si cilit dar nimic. Ceva solutii?

--------------------
Don't drink and drive, smoke and fly!

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 31 2011, 06:22 PM

Big Chef

O solutie gasita pe net , eu nu am probat , incercand sa urmezi "instructiunile" iti asumi responsabilitatea . :)

Faci un amestec, o parte apa si o parte bicarbonat , intanzi pe suprafata care este colorata si lasi sa actioneze 30 de minute, dupa care speli cu detergentul obisnuit de vase, clatesti cu o carpa umeda si apoi faci un amestec o parte otet o parte alcool pe care il intanzi cu ajutorul unui burete pe toata suprafata interesata ,lasi 5 minute si apoi clatesti din nou si in final usuci bine.

--------------------

Visit My Website

+Quote Post
mireloasa
mesaj Aug 31 2011, 06:37 PM

Master of disaster

merci, o sa incerc! sunt curioasa daca functioneaza, am niste pete de ani de zile!

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Aug 31 2011, 07:22 PM

Master of disaster

sa stii ca e posibil sa mearga, bicarbonatul "albeste" (eu il folosesc de ani buni la masina de spalat, mai exact de peste 15 ani, e substanta activa a cal...gonului si chestiei roz cu multa reclama) si acidul si otetul dupa e foarte, foarte posibil sa iasa. dar, idem, nefiind solutii concentrate, posibil sa dureze.

sa imi zici si mie cum a mers.

eu prefer solutii concentrate din aceleasi substante.

mie mi-au iesit mereu toate chestiile de inox cu solutii pe baza de soda care au reactie exoterma in contact cu apa. probleme am cu masa de "inox" de la icheia vietii care e un otel eloxat, pe aia o iau la rand cu toate chestiile de pe net si de prin carti, tot aia ...

Acest mesaj a fost editat de BD: Aug 31 2011, 07:23 PM

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 31 2011, 07:46 PM

Big Chef

QUOTE(BD @ Aug 31 2011, 07:22 PM) *
probleme am cu masa de "inox" de la icheia vietii care e un otel eloxat, pe aia o iau la rand cu toate chestiile de pe net si de prin carti, tot aia ...

Incearca sa-l speli/stergi cu o carpa umezita cu apa si alcool in parti egale.
Sursa : de pe net .

--------------------

Visit My Website

+Quote Post
bimbilica
mesaj Aug 31 2011, 08:00 PM

zen

Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

mai,fomeilor,si io am oale din Inox(de fapt doar 3-4 le am emailate,restul toate inox) am si din Ikeia,acum mi-am luat una din Dragon ,si cand se ard asa cum e cea din poza,pun CIF din acela verde(acum mai mult turcoaz e sticla) las 10 minute apoii se curata doar cu partea aspra a buretelui de vase.Sau solutia de aragaz de la SANO-the best

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
BD
mesaj Aug 31 2011, 08:47 PM

Master of disaster

CITAT(Emmalyne @ Aug 31 2011, 08:46 PM) *
Incearca sa-l speli/stergi cu o carpa umezita cu apa si alcool in parti egale.
Sursa : de pe net .

faci misto? D.gif de departe sunt la zeci de solutii, e otzel eloxat. merge cu cif din cand in cand, e o masa de bucatarie cu chiuveta incorporata.

bimbi, sano nu e tot soda? ce zice pe eticheta? ca am uitat.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Emmalyne
mesaj Aug 31 2011, 08:58 PM

Big Chef

QUOTE(BD @ Aug 31 2011, 08:47 PM) *
faci misto? D.gif de departe sunt la zeci de solutii, e otzel eloxat. merge cu cif din cand in cand, e o masa de bucatarie cu chiuveta incorporata.

Pe bune nu fac misto , este un site unde o tipa intreaba cum poate curata otelul eloxat iar cine i-a raspuns i-a zis apa cu alcool , "sfatul" vine de la vanzatorul de unde a cumparat produsul respectiv.

Edit: Acum eu nu stiu daca cealalta tipa facea misto de cea care intreba . :) Eu nu stiu nimic de otel eloxat, am facut o simpla "plimbare" asupra acestui subiect si am gasit ce ti-am zis. D.gif

Acest mesaj a fost editat de Emmalyne: Aug 31 2011, 09:07 PM

--------------------

Visit My Website

+Quote Post
mireloasa
mesaj Sep 1 2011, 06:17 PM

Master of disaster

CITAT(BD @ Aug 31 2011, 07:22 PM) *
sa stii ca e posibil sa mearga, bicarbonatul "albeste" (eu il folosesc de ani buni la masina de spalat, mai exact de peste 15 ani, e substanta activa a cal...gonului si chestiei roz cu multa reclama) si acidul si otetul dupa e foarte, foarte posibil sa iasa. dar, idem, nefiind solutii concentrate, posibil sa dureze.

sa imi zici si mie cum a mers.

n-a mers! si-a schibat pata un pic culoarea dar nu e nicio imbunatatire vizibila.

tu spui ca dau 200 de mii pe bicarbonat in cutie de venish???

--------------------

+Quote Post
Kate
mesaj Sep 1 2011, 06:45 PM

Postari: 1,954
Inregistrat pe: 13-April 08
Membrul Nr.: 42,669

CITAT(mireloasa @ Aug 31 2011, 05:02 PM) *
La mine aragazul e din inox si e colorat pe langa ochiuri de la copt ardei(stiu, da-mi era pofta sa in cap.gif ) Am pus triumf si cilit dar nimic. Ceva solutii?

Nu stiu daca fac rau inoxului sau nu, dar petele se "ridica" usor cu pastilele care curata proteza (asa se numesc dintii falsi?) sau cu aspirina efervescenta.
Pastilele acelea de curatat sunt excelente in primul rand la baie (aruncat o pastila-doua, lasat cat dormi sau pleci la serviciu, apoi se curata f usor...si se si dezinfecteaza in acelasi timp).
Repet, nu stiu cu inoxul cum e...sa nu ma injuri.

--------------------
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

+Quote Post
mireloasa
mesaj Sep 1 2011, 07:08 PM

Master of disaster

CITAT(Strugurel @ Sep 1 2011, 06:45 PM) *
Nu stiu daca fac rau inoxului sau nu, dar petele se "ridica" usor cu pastilele care curata proteza (asa se numesc dintii falsi?) sau cu aspirina efervescenta.
Pastilele acelea de curatat sunt excelente in primul rand la baie (aruncat o pastila-doua, lasat cat dormi sau pleci la serviciu, apoi se curata f usor...si se si dezinfecteaza in acelasi timp).
Repet, nu stiu cu inoxul cum e...sa nu ma injuri.

nu te injur, nici gand, doar ca ma gandesc ca nu e pata pe inox, inoxul e ingalbenit, ars, de la flacara si nu stiu daca ar functiona. Daca dau si la bucata o sa incerc!

--------------------

+Quote Post
Kate
mesaj Sep 1 2011, 08:05 PM

Postari: 1,954
Inregistrat pe: 13-April 08
Membrul Nr.: 42,669

CITAT(mireloasa @ Sep 1 2011, 07:08 PM) *
nu te injur, nici gand, doar ca ma gandesc ca nu e pata pe inox, inoxul e ingalbenit, ars, de la flacara si nu stiu daca ar functiona. Daca dau si la bucata o sa incerc!

Cred ca petele sunt atat de bine intepenite incat par a face parte din inox.
Cu o singur pastila nu cred sa se rezolve, dar sigur o sa-ti dai seama daca se ia ceva din pata sau nu(o sa fie dificil si de tinut apa cu bulbuci acolo)

Dar un spray de curatat cuptorul ai incercat?La astea trebuie sa ai grija sa scrie clar pe el ca e ok ptr inox(ca multe nu-s!!)
Amoniacul ar trebui sa mearga (la fel, nu stiu cum e cu inoxul si amoniacul).Aerisit bine, necombinat cu alte chimicale, ar trebui lasat catva timp sa actioneze (acoperit aragazul cu o punga mare de plastic...sau o oala mare care sa acopere portiunea aceea...stiu si eu?)

--------------------
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

+Quote Post
droopina
mesaj Sep 15 2011, 12:54 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Grup: Moderatori
Postari: 10,095
Inregistrat pe: 2-November 06
De la: somewhere over the rainbow...
Membrul Nr.: 34,683

Nu mai stiu daca s-a mai discutat pe aici si nici n-am timp sa caut in urma, da' vroiam sa va intreb daca stiti si alte variante de a scoate din saltea relaxa mirosul de urina (da, e salteaua plodului, care inca nu stei ca trebuie sa faca pe paturica absorbanta cand mai scapa). Stiu ca cea mai buna varianta ar fi inlocuirea D.gif da' am zis sa-i mai dau o sansa. Pana acu am spalat-o cu detergent si cu apa cu otet, da' mai are asa...un damf suav rolleyes.gif

--------------------
Life sucks and then you die! Damn right!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

29 Pagini V  « < 25 26 27 28 29 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st October 2014 - 08:59 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare