2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Fondant, De unde il cumparam
pitici
mesaj Oct 10 2008, 08:34 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 15
Inregistrat pe: 9-October 08
Membrul Nr.: 45,645

CITAT(nico76 @ Aug 12 2008, 08:31 PM) *
Eu sunt din Constanta. Si am gasit fondant de la firma coseli la pretul de 4.8 ron pe kg, numai ca este ambalat la 15 kg cutia. Este vorba de un stand in complexul primo, stand 4 firma dormar. Este ff bun. L-am incercat astazi pe cateva floricele. smile.gif

Salut. Te rog mai multe informatii despre locul unde anume ai gasit in Constanta. PLEASE.
Go to the top of the page

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 10 2008, 08:53 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

QUOTE(pitici @ Oct 10 2008, 09:34 AM) *
Salut. Te rog mai multe informatii despre locul unde anume ai gasit in Constanta. PLEASE.

cred ca fata a fost destul de clara "Este vorba de un stand in complexul primo, stand 4 firma dormar"

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
pitici
mesaj Oct 10 2008, 09:22 AM

micro Bucatar

Multumesc mult Bogdana pentru raspunsul tau prompt. Daca esti cu capul pe umeri si cu creier in el, cred ca te-ai fi prins ca nu stiu unde este acel complex Primo si doream alte puncte de reper, in afara de cele date de ea, dar... Oricum esti o draguta.

+Quote Post
simonique
mesaj Oct 10 2008, 12:50 PM

Big Chef

Postari: 612
Inregistrat pe: 23-April 07
Membrul Nr.: 37,502

Compex Primo asta, este dak nu ma insel pe Soveja, inspre Institutul de Marina...

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 10 2008, 01:02 PM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

QUOTE(pitici @ Oct 10 2008, 10:22 AM) *
Multumesc mult Bogdana pentru raspunsul tau prompt. Daca esti cu capul pe umeri si cu creier in el, cred ca te-ai fi prins ca nu stiu unde este acel complex Primo si doream alte puncte de reper, in afara de cele date de ea, dar... Oricum esti o draguta.

scuza-ma, aici imi spuneai ca nu am creier sau doar mi s-a parut?

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Oct 10 2008, 01:06 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(pitici @ Oct 10 2008, 09:22 AM) *
Daca esti cu capul pe umeri si cu creier in el

Piticule, te rog sa-ti revizuiesti modul de a scrie.
Multumesc.

+Quote Post
Alexandru
mesaj Oct 10 2008, 01:42 PM

plantigrad

Grup: Membri de onoare
Postari: 3,522
Inregistrat pe: 21-June 02
De la: Right behind you
Membrul Nr.: 3,783

QUOTE(pitici @ Oct 10 2008, 09:22 AM) *

Bine ai venit, "pitici". Drept cadou de bun venit ai un warn de 75%. La urmatorul derapaj esti out. Exista metode mai interesante de a se face remarcat(a).

+Quote Post
pitici
mesaj Oct 10 2008, 02:36 PM

micro Bucatar

simonique - Multumesc mult de tot. Am sa ma duc maine sa caut.

Adriana Nicoleta - Imi cer scuze.

Alexandru - Eu nu sunt deloc persoana care sufera sa fie remarcata. Iar din mesajul Bogdanei eu am inteles ca sunt c-am "incuiata la cap" de nu inteleg mesajul. Tu nu? Daca sunt noua pe forum sau pur si simplu nu stiu ceva anume (banuiesc ca asta e scopul forumului, a ajuta alte persoane) asta nu inseamna ca trebuie sa mi se raspunda asa. Ma insel? Nu ma asteptam la asa ceva din partea dvs.

+Quote Post
anasia
mesaj Oct 13 2008, 09:10 AM

Captain Cook

Postari: 469
Inregistrat pe: 29-December 07
Membrul Nr.: 40,622

pitici, mie mi-a luat cineva fondant din c-ta zilele trecute, a fost cu taxiul pt ca, complexul primo este undeva pe varianta , a stiut taximetristul unde sa mearga;

+Quote Post
Guguluff
mesaj Jun 14 2009, 02:27 PM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

Hai sa mai vorbim despre fondant si martipan, va rog. notworthy.gif Am nevoie saptamana asta de martipan, bun la gust si nu la 50lei/kg. Stiti cumva unde gasesc in Bucuresti?
Sau mai are cineva nevoie sa comandam impreuna de la firma Master Food, sa zicem, sau unde gasim cantitate mai mica?

--------------------

+Quote Post
Guguluff
mesaj Jul 31 2009, 07:24 PM

Academic Chef

QUOTE(nico76 @ Aug 12 2008, 07:31 PM) *
Eu sunt din Constanta. Si am gasit fondant de la firma coseli la pretul de 4.8 ron pe kg, numai ca este ambalat la 15 kg cutia. Este vorba de un stand in complexul primo, stand 4 firma dormar. Este ff bun. L-am incercat astazi pe cateva floricele. smile.gif

Si da, m-am dus dupa cai morti sa le iau potcoavele...
Pe strada Dezrobirii (colt cu Infratirii si paralela cu Solidaritatii laugh.gif ), unde cica s-ar afla complexul Primo, era doar benzinaria Primo si in spate, discoteca cu acelasi nume. laugh.gif Si nu radeti, am mers sa intreb de fondant la benzinarie, nu la discoteca... laugh.gif Vanzatoarele au zis ca ala e complexul Primo doar ca nu e nici un stand si ei nu au avut standuri cu produse alimentare, niciodata.
Apoi am mai cautat in zona, sa nu ma intorc prea cornuta acasa; am mers la Brick Mall, complexul Marvimex si o piata alimentara cu standuri numerotate. La numarul 4 era in piata o farmacie... blink.gif si in Marvimex era un magazin de jucarii, tot la standul nr 4 blink.gif
Deci cine o mai face ca mine, ca mine sa pateasca...
Zau asa, de ce sunteti rele si nu spuneti sursa? Toata lumea tortareste si nu numai cu pasta facuta acasa, dar nimeni nu spune de unde ia materia prima...

--------------------

+Quote Post
anne16
mesaj Aug 1 2009, 02:15 PM

pe aici

Postari: 3,423
Inregistrat pe: 11-March 07
De la: AG-RO
Membrul Nr.: 36,900

CITAT(Guguluff @ Jul 31 2009, 07:24 PM) *
Si da, m-am dus dupa cai morti sa le iau potcoavele...
Pe strada Dezrobirii (colt cu Infratirii si paralela cu Solidaritatii laugh.gif ), unde cica s-ar afla complexul Primo, era doar benzinaria Primo si in spate, discoteca cu acelasi nume. laugh.gif Si nu radeti, am mers sa intreb de fondant la benzinarie, nu la discoteca... laugh.gif Vanzatoarele au zis ca ala e complexul Primo doar ca nu e nici un stand si ei nu au avut standuri cu produse alimentare, niciodata.
Apoi am mai cautat in zona, sa nu ma intorc prea cornuta acasa; am mers la Brick Mall, complexul Marvimex si o piata alimentara cu standuri numerotate. La numarul 4 era in piata o farmacie... blink.gif si in Marvimex era un magazin de jucarii, tot la standul nr 4 blink.gif
Deci cine o mai face ca mine, ca mine sa pateasca...
Zau asa, de ce sunteti rele si nu spuneti sursa? Toata lumea tortareste si nu numai cu pasta facuta acasa, dar nimeni nu spune de unde ia materia prima...

Guguluff, cred ca si-au schimbat adresa mad.gif tinand cont ca nico 76 a postat in august 2008.

Stiu ca fetele iau fondant si pasta de zahar de la :
-kUKY'S acestia dau doar la societati(stiu pt ca le-am trimis mail) dry.gif , au depozit si in Bucuresti(poate te servesc)
-PURATOS acestia sunt tot in Bucuresti, nu am incercat, deci mai multe nu stiu
- lumea basmelor , am luat de la ei pasta pentru flori si este chiar pasta de zahar, a venit comanda in 2 zile

--------------------
fan: n_puiu si NM-tzu
" Nu cunosc alt semn al superioritatii decat bunatatea "
- Ludwig van Beethoven

+Quote Post
ady
mesaj Aug 1 2009, 03:04 PM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

guguluf, la noi la serviciu vine un tip care aduce produse de la germania. biggrin.gif dulciuri, cosmetice de baie, uneori ceva conserve. odata a ads si martipan. (sau voi vorbeati de fondant blink.gif ) deci, daca vorbeati de martipan, am luat odata doua bucati, sunt ca niste bulgari de ceva, trasi in ciocolata. 6 lei cel de 175 g si 5 lei cel de 150 (sau 125 dry.gif ) nu mai stiu ca am luat in primavara, de curiozitate, si au zacut in frigider, ca eu nu tortaresc cu marzipan. apoi am observat ca unul a disparut, iar acum cand am verificat, e taiat aproape jumate si din celalalt. cuiva i-a placut. biggrin.gif

dc vrei, ii zic tipului s-aduca, si apoi vedem cum facem, il trimit la tine, il iau eu si ne vedem.......... valabil si pt altele/altii din bucuresti.

cat despre potcoave, au am umblat ceva dupa complexu' ala de langa europa, unde se zicea ca-s picupaxuri de bucatarie chinezesti. da' e si vine oboselii mele. am ajuns in dragonu' rosu, unde zicea lumea ca-ar fi si nu era, si cica mai era un complex, undeva la in necunoscut "dincolo de linia de tren" si n-am mai avut energie si pt asta.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
anasia
mesaj Aug 1 2009, 07:17 PM

Captain Cook

Postari: 469
Inregistrat pe: 29-December 07
Membrul Nr.: 40,622

guguluff, tot fondantul pe care l-am luat din c-ta, (15 kg) l-am aruncat pt ca nu se putea lucra deloc, desi am incercat si cu amidon/zahar pudra/ ulei....pur si simplu se topea...nu era de la coseli (nu mai aveau), era frantuzesc, nu avea data productie.....mie mi l-a luat fratele meu, nu cunoaste orasul, a mers cu taxiul, prima data a nimerit cum ai nimerit si tu, la benzinarie, apoi taximetristul a zis ca mai este acest depozit undeva pe varianta; imi pare rau, nu stiu strada sau un punct de reper mai concret;dar aveau fondant, nu martipan;
m-ar interesa si pe mine martipan, dar din pacate nu sunt in bucuresti si mi-ar trebui saptamana asta;

+Quote Post
Guguluff
mesaj Aug 2 2009, 09:41 AM

Academic Chef

Anne, am aflat unde este situat, tot de pe Culi, dintr-un subiect al lui EmiAda (parca) si este pe str. Interioara 3, aproximativ in zona str. Dezrobirii, unde am cautat eu. De la depozite nu dau decat pe firma (desi nu ar fi problema ca nu-i intereseaza pe ce firma iei), dar e complicata metoda si te trateaza prost daca iei doar pt uz personal, un bax. Plus ca nu stiu de la ce firma sa iau, care pasta e mai buna, martipanul este de calitate?!?
Ady, multumesc. Dar nu din acel martipan caut. Acela la batoane cred ca merge mancat ca atare (este ca cel din ciocolata Merci) sau merge pus la cozonac. Noi cautam o pasta alba cu o aroma deosebita, si o consistenta, de vis rolleyes.gif ca sa acoperim tortul cu ea. Clar cel mai bun este martipanul, din cate paste am incercat in casa si am cumparat...
Anasia, stii ca noi ne-am mai combinat la niste martipan, acum cativa ani. wink.gif Merci ca mi-ai spus, imi parea asa de rau ca nu am gasit depozitul... Si pacat ca l-ai aruncat, stiu cum e pasta de zahar/ fondantul sau ce-o mai fi. Eu am cumparat printr-o prietena o pasta de acoperit (posibil de la Kuki) si nu mi-a placut, nici la consistenta si nici la gust. Era cam moale si nu se amesteca frumos colorantul, ii modifica nuantele... Dar martipanul e altceva, clar. Neaparat sa gasesc. Vorbim pe pm sau mail, daca vrei. Am mai vorbit cu niste fete, sa ne combinam la un bax, dar vroiau un fondant de la Master food, care era mai ieftin, dar nu stiu ce gust si consistenta aveau. Ma tem sa iau si sa nu folosesc.

--------------------

+Quote Post
ovys79
mesaj Jul 5 2010, 03:27 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 5-July 10
Membrul Nr.: 59,003

Salutari,

Sunt f. nou aici. Mi-am creat cont pentru ca pot sa dau o mana de ajutor si ma bucur ca sunteti foarte multe doamne care va indeletniciti cu aceste obiceiuri care nu sunt tocmai usoare.

Vad ca va chinuiti sa cumparati fondant si martipan si intrucat lucrez la o companie care vinde astfel de produse profesionale m-am gandit sa va spun despre cine este vorba.

Compania este Olandeza, iar in Romania are sediul in Iasi, avand puncte de lucru si distributie in fiecare judet al tarii.
Partea cea mai proasta este ca trebuie sa cumparati cate o cutie intreaga (12 sau 12,5 kg), in schimb veti avea calitate garantata.
Site-ul companiei nu ofera prea multe informatii despre produsele solicitate de voi, dar vi le pot oferi eu cu mare drag.

Ca sa nu fac reclama, nu dau numele companiei. Scrieti-mi pe pm si va voi da toate info necesare.

P.S. - Fondantul este un produs care se topeste si se glaseaza deasupra (vezi eclerele fondate, amandinele sau chiar bomboane fondate).
Martipanul si imitatia de martipan denumita si Icing sau Persipan sunt produse pe baza de zahar care se lucreaza cu amidon pe masa de marmura sau inox, prin laminare cu sucitorul. Aceste produse sunt destinate acoperirii torturilor sau confectionarii de figurine prin colorare si modelare.
Martipanul are un gust mai bun, avand in compozitie si pasta de migdale, ceea ce il face mult mai placut la gust. Dezavantaj: culoarea este mai inchisa datorita continutului de migdale. Avantajul ar fi gustul si o buna rezistenta pentru figurine.
Icingul are gust de zahar si culoarea alba. Este preferat la tortul de mireasa. Nu se prea preteaza la decoratiuni, decat cu mult adaos de amidon sau chiar cu marzipan.
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Spor la prajiturit.

+Quote Post
hotsunbeam
mesaj Dec 13 2010, 09:58 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 22-November 10
Membrul Nr.: 62,136

Buna fetelor!

Scriu si eu pt prima data desi va citesc de ceva timp.
Sunt din Bucuresti dar printr-o cunostiinta am cumparat fondant din Constanta, alb 15kg si cum mi se pare o cantitate cam uriasa ma gandeam sa va intreb daca nu ati vrea si voi. pretul este 7lei/kg. astept vesti. o zi buna!

Acest mesaj a fost editat de hotsunbeam: Dec 13 2010, 10:14 AM

+Quote Post
Sheherezada.
mesaj Dec 13 2010, 02:43 PM

Master of disaster

Postari: 3,169
Inregistrat pe: 29-October 05
De la: Netherland
Membrul Nr.: 28,549

Si eu as vrea sa stiu firma olandeza. groupwave.gif

--------------------
lI fall asleep thinking of you.
Dreaming of things i wish were true.
As i wake i shed a tear,
Cause i awake without you here.
Sheherezada for you!

BEETJE CHIQUE

www.Beetjechique.nl

+Quote Post
simonique
mesaj Feb 14 2011, 01:26 PM

Big Chef

Postari: 612
Inregistrat pe: 23-April 07
Membrul Nr.: 37,502

Buna, as vrea sa stiu dak a cumparat cineva fondant de pe site-ul lumea basmelor sa imi spuna si mie cum e, dak se lucreaza usor, dak se merita, dak are gust rau. Ideea e ca am botezul curand si nu prea am timp si as vrea sa nu mai stau sa fac eu pasta ca imi ia ceva si sa o iau gata cumparata. Mai stiti alte locuri de unde se poate cumpara pasta de zahar/ fondant?

+Quote Post
Ramo.
mesaj Feb 15 2011, 09:20 PM

TorTareasa in devenire

Postari: 1,115
Inregistrat pe: 21-February 07
Membrul Nr.: 36,630

QUOTE(simonique @ Feb 14 2011, 01:26 PM) *
Buna, as vrea sa stiu dak a cumparat cineva fondant de pe site-ul lumea basmelor sa imi spuna si mie cum e, dak se lucreaza usor, dak se merita, dak are gust rau. Ideea e ca am botezul curand si nu prea am timp si as vrea sa nu mai stau sa fac eu pasta ca imi ia ceva si sa o iau gata cumparata. Mai stiti alte locuri de unde se poate cumpara pasta de zahar/ fondant?

Buna Simonique si felicitari pentru bebe :)
Eu nu am cumparat fondant de la lumea basmelor, dar am luat din alte parti si nu imi place deloc. La gust nu pot sa zic ca e rau, dar nu are tinuta ca si pasta de zahar facuta in casa, se lucreaza relativ usor cu el, dar doar la acoperire, nu poti sa faci figurine.
Eu te sfatuiesc sa-ti faci tu pasta chiar cu cateva zile inainte, nu are absolut nimic.
Succes!!!

--------------------

incepand din 07.01.2011

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd November 2014 - 08:33 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare