53 Pagini V  « < 32 33 34 35 36 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Orhideele noastre, sfaturi, poze, laude si tot ce tine de ele
paula-h
mesaj Aug 10 2012, 10:36 AM

Academic Chef

Grup: Membri
Postari: 1,304
Inregistrat pe: 13-August 10
Membrul Nr.: 59,542

Fetelor.. ieri m-am pricopsit cu 2 minuni din astea de la o colega de-a mea care nu prea are chef de ele.... dar pe care trebuie sa le resuscitez cumva. Una are o frunza rupta, dar nu e uscata frunza...doar rupta si nu stiu ce sa-i fac? O las asa rupta pana se usuca? O tai acum?In rest pare ok, atat cat ma pricep eu..radacinile ok, nu-i dau fruze, nici tije. Cealalta in schimb e mai rau, i se misca frunzele desi sunt verzi, am senzatia ca ii vor pica...cum a patit Cristina. Are o frunza care vad ca a fost taiata ..nu da semne sa-i mai dea ceva nou. Cred ca a mucegait, in mijloc e cam neagra. Ce sa-i fac? Incerc sa o curat cumva? Sa-i dau cu praf de scortisoara peste mucegaiul ala? Chiar mi-ar parea rau de ele..eu nu ma pricep.Am si eu una singura, dar ne-am imprietenit fara pobleme tongue.gif acum e dupa 2 tije si 19 flori...vad ca ii da o frunzulita noua, e vioaie si nu mai pot dupa ea D.gif
Orice sfat e binevenit..tks!

--------------------
Mamica de nazdravani :)
Go to the top of the page

+Quote Post
Ella14
mesaj Sep 1 2012, 07:23 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 1-September 12
De la: Brasov
Membrul Nr.: 251,074

Buna fetelor, am si eu cateva orhideea Phalaenopsis, adica vreo 25. M-am mutat de vreo 2 luni si de atunci au inceput sa se usuce, le-au cazut florile si le-am schimbat ghivecele. Am luat ghivece specilale pentru ele dar am observat ca le putrezesc radacinile, culmea e ca le ud ca si pana acum si nu inteleg cauza, la una din ele mi-a ramas doar frunzele se mai poate face ceva?

+Quote Post
pesi
mesaj Sep 29 2012, 09:43 AM

Master of disaster

Postari: 19,825
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 11,411

Orhidee inflorite
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
alinna.gabriella
mesaj Oct 18 2012, 02:24 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 12-January 09
Membrul Nr.: 48,044

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Buna!

Am incarcat niste poze. Mai avem vreo sansa sa ne intoarcem la viata? em_new_05.gif

Va multumesc

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 18 2012, 02:55 PM

Master of disaster

buna, eu nu prea stiu ce sfat sa va dau ca desi am multe orhidee nu am patit nimic rau la ele, le ud rar, apa fiarta si racita sau statuta si sunt multumite
Alinna,la prima vedere ala nu e pamant de orhidee, trebuie scoarta , pamant special de orhidee cu bucatele ca niste triunghiuri sau cuburi, nu astfel de pamant
Deci transplantata sigur, apoi nu prea are radacini decat foarte putine si firave, esti sigura ca nu s-au rupt?
poate dupa transplantare sa ajunga sa o duca mai bine

+Quote Post
alinna.gabriella
mesaj Oct 18 2012, 02:58 PM

micro Bucatar

CITAT(pesi @ Oct 18 2012, 02:55 PM) *
buna, eu nu prea stiu ce sfat sa va dau ca desi am multe orhidee nu am patit nimic rau la ele, le ud rar, apa fiarta si racita sau statuta si sunt multumite
Alinna,la prima vedere ala nu e pamant de orhidee, trebuie scoarta , pamant special de orhidee cu bucatele ca niste triunghiuri sau cuburi, nu astfel de pamant
Deci transplantata sigur, apoi nu prea are radacini decat foarte putine si firave, esti sigura ca nu s-au rupt?
poate dupa transplantare sa ajunga sa o duca mai bine

am curatat orhideea aseara. invelisul radacinilor era maro si se rupea usor. ma voi duce sa caut pamant special pt orhidee. nu stiu ce sa fac. nu vreau sa fie prea tarziu pentru resuscitare.

Multumesc de raspuns.

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 18 2012, 03:09 PM

Master of disaster

Mai vad la Simona un sfat, poate ajuta

Lori , apuca-te acuma si curata radacinile alea moarte , mai ales cele pe care le simti ca is intrate in descompunere , incearca pe cat posibil sa nu ii atingi mugurii bazali, adica la baza fiecarei portiuni de tulpina ingrosata( pseudobulbi) sub frunzele bazale( pot fi maronite si cu aspect uscat) se afla mugurii din care iese cate o planta noua. Dupa ce e cat se poate de bine curatata o lasi sa se zvante , dai cu praf de scortisoara pe locurile cu rana deschisa ( pfff ce termeni de medicina scriu ) si daca mai ai si niste praf de ala de inradacinare fortata da un pic si cu asa ceva la baza plantei , daca nu , pune-o intr-un barc nou , nici uscat nici ud, adica sa fie unul de s-o scurs bine bine apa din el , ii pui o punga in cap si o pui la loc intunecos , sa nu dea soarele de ea. O verifici din cand in cand sa vezi sa nu cumva sa mucegaiasca , eventual ii lasi un pic de aerisire la punga si de aici norocul tau sa fie daca traieste sau nu.

Praf de inradacinare in asta s-ar putea sa gasesti la Hornbach sau Baumax
Asta pentru ca nu prea mai are radacini ....
Iar barc este un ghiveci cu pamantul de care vorbeam special pentru orhidee

Acest mesaj a fost editat de pesi: Oct 18 2012, 03:13 PM

+Quote Post
alinna.gabriella
mesaj Oct 18 2012, 03:12 PM

micro Bucatar

Multumesc. Incerc sa ajung in saeara aceasta si vad ce gasesc. sper sa-i fie de folos.

Pup si multumesc!

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 18 2012, 03:14 PM

Master of disaster

Da, vezi ca barc am scris este un ghiveci in care pui pamant din acela special de orhidee,ar fi bine sa fie si transparent daca gasesti sa le vezi evolutia radacinilor.Tinem pumnii floare.gif

+Quote Post
Kate
mesaj Oct 18 2012, 03:43 PM

Postari: 1,954
Inregistrat pe: 13-April 08
Membrul Nr.: 42,669

dupa radacini, pare sa fie orhidee care se pune in pamant/ ghiveci obisnuit

CITAT(KikenHana @ Feb 13 2008, 03:18 PM) *
Sa va prezint cateva din florile mele:
un cymbidium
[attachment=154278:8.jpg]
alti cymbidium care mi-au inflorit decembrie-ianuarie si acum sunt in repaos si o nephentes, care din pacate acum e fara cupe <_< , sper ca la primavara daca o scot pe terasa sa faca alte cupe

--------------------
Question: What would it be like to feel no envy, jealousy, regret, guilt, shame, blame, or hatred?

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 30 2012, 06:13 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 26-October 12
Membrul Nr.: 251,363

Buna.Am citit tot subiectul de la inceput,dar capul meu prost n-a priceput ce trebuie sa fac cu orhideele mele (phalaenopsis).Le-am luat pe la jumatatea lunii,una inflorita,cu 2 tije,una trecuta deja.Cea inflorita vad ca acum are frunze ingalbenite,iar cealalta are frunze cu ceva pete,desi le-am ingrijit dupa sfaturile celor de aici,care se pricep.O sa pun si poze,sigur.Pana atunci,ce pot sa fac incat sa le mearga bine?
A,era sa uit..in balcon sta geamul deschis toata ziua….acolo gresesc?
Va multumesc

+Quote Post
stormy
mesaj Oct 30 2012, 06:43 PM

în_sorită

Grup: Moderatori
Postari: 3,979
Inregistrat pe: 27-October 06
De la: cit mai la vest
Membrul Nr.: 34,588

- depinde cite frunze sint ingalbenite... ca daca are si verzi, pe linga cele ingalbenite, e ok, sau e mai ok... la fel si cele cu pete; depinde mult cum arata frunzele si radacinile (din giveci si cele aeriene) - adica sint sanatoase, viguroase?

- cit despre balcon... plantele sint pe balcon? si daca da, cite grade sint la tine (la mine sint 2 grade afara si nu cred ca le-ar place orhideelor); eu stiu ca nu le place curentii de aer, frigul nici atit, nici uscaciunea si nici soarele puternic

- pune niste poze, poate te pot ajuta fetele care se pricep mai mult

--------------------
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 31 2012, 10:27 AM

micro Bucatar

CITAT(stormy @ Oct 30 2012, 04:43 PM) *
- depinde cite frunze sint ingalbenite... ca daca are si verzi, pe linga cele ingalbenite, e ok, sau e mai ok... la fel si cele cu pete; depinde mult cum arata frunzele si radacinile (din giveci si cele aeriene) - adica sint sanatoase, viguroase?

- cit despre balcon... plantele sint pe balcon? si daca da, cite grade sint la tine (la mine sint 2 grade afara si nu cred ca le-ar place orhideelor); eu stiu ca nu le place curentii de aer, frigul nici atit, nici uscaciunea si nici soarele puternic

- pune niste poze, poate te pot ajuta fetele care se pricep mai mult

Asta e cea inflorita,nu stiu cat de bine se vede pata de pe frunza.

Acest mesaj a fost editat de luminoi: Oct 31 2012, 10:29 AM
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 31 2012, 10:31 AM

micro Bucatar

Si o alta tot cu cea inflorita.
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 31 2012, 10:32 AM

micro Bucatar

Imi pare rau,nu stiu sa le pun pe toate o data.Asta e cea cu florile trecute.
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 31 2012, 10:33 AM

micro Bucatar

Si inca una tot cu ea.
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 31 2012, 10:56 AM

Master of disaster

Mie mi se pare ca arata super, au frunze carnoase, nu sunt lasate sau moi, poate a batut soarele direct pe frunza aia cu tenta mai ingalbenita dar oricum ca orice floare isi mai pierde si din frunze, radacinile arata bine si ele, nu sunt uscate.
la cele care au trecut florile, iar arata bine crengutele, e normal sa le lasi in pace , unele se vor necroza singure , sa nu le tai tu, se vor usca singure,semn ca pe ele nu mai cresc muguri noi, pe altele vor creste iar muguri
Eu pe ale mele le am pe balcon, inchis cu termopan, sunt bine mersi, si geam deschis mai mereu, de trei zile doar l-am inchis ca a fost prea rece
usa la balcon spre camera mereu deschisa, deci temperatura nu scade sub 4 grade maxim
Curent da, sa nu fie, nici soare puternic, dar lumina sa fie destula
Si udate ponderat
Cam asta cred eu ...Oricum ca in toate Too much love will kill you - deci prea multa grija nici ea nu e buna, e normal sa isi faca ciclul lor floare, pauza si e si iarna deci mai sunt si in repaus mai ales ca nu sunt in casa

Acest mesaj a fost editat de pesi: Oct 31 2012, 10:59 AM

+Quote Post
luminoi
mesaj Oct 31 2012, 11:06 AM

micro Bucatar

CITAT(pesi @ Oct 31 2012, 08:56 AM) *
Mie mi se pare ca arata super, au frunze carnoase, nu sunt lasate sau moi, poate a batut soarele direct pe frunza aia cu tenta mai ingalbenita dar oricum ca orice floare isi mai pierde si din frunze, radacinile arata bine si ele, nu sunt uscate.
la cele care au trecut florile, iar arata bine crengutele, e normal sa le lasi in pace , unele se vor necroza singure , sa nu le tai tu, se vor usca singure,semn ca pe ele nu mai cresc muguri noi, pe altele vor creste iar muguri
Eu pe ale mele le am pe balcon, inchis cu termopan, sunt bine mersi, si geam deschis mai mereu, de trei zile doar l-am inchis ca a fost prea rece
usa la balcon spre camera mereu deschisa, deci temperatura nu scade sub 4 grade maxim
Curent da, sa nu fie, nici soare puternic, dar lumina sa fie destula
Si udate ponderat
Cam asta cred eu ...Oricum ca in toate Too much love will kill you - deci prea multa grija nici ea nu e buna, e normal sa isi faca ciclul lor floare, pauza si e si iarna deci mai sunt si in repaus mai ales ca nu sunt in casa

Multumesc mult,mult pentru raspunsuri.Cum nu am mai avut pana acum,dar odata descoperite mi-au furat inima,as vrea sa dorm langa ele,asa le duc grija tongue.gif .Imi doresc tare mult sa le salvez.Dar bine zis too much love will kill you.
Ingrasamant cand ar trebui sa le dau?

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 31 2012, 11:10 AM

Master of disaster

Iarna eu nu le pun asa des, odata pe luna sau la trei saptamani si putin evident, mai sunt si bete compo pentru orhidee dar nu le-am incercat pana acum
pana acum le-am pus cropmax si atonik, dar cred ca e mai bun un ingrasamant pentru orhidee

+Quote Post
pesi
mesaj Oct 31 2012, 12:10 PM

Master of disaster

Si la udat :
- nu des, mai ales pe frig si pe balcon
- daca are muschi si nu scoarta si mai rar udata pentru ca muschiul retine apa multa
- nu scufundata si daca da sterse repede frunzele
- nu apa pe frunze
- nu apa de la robinet - fiarta si racita sau apa lasata doua trei zile sa se decanteze la temperatura camerei
- nu apa in rozeta

Acest mesaj a fost editat de pesi: Oct 31 2012, 12:11 PM

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

53 Pagini V  « < 32 33 34 35 36 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th October 2014 - 03:02 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare