10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> regimul de viata LOW CARB, slabire intensa si viata sanatoasa
pyt
mesaj Jun 3 2009, 08:59 PM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 938
Inregistrat pe: 17-January 09
De la: brasov
Membrul Nr.: 48,186

fluturas, cum a fost la examen?

puica, cum te descurci cu papa? ai inceput sa te prinzi cum sta treaba cu low-carb? si eu uit de apa cand sunt la birou. norocul meu ca incepe sa ma doara capul cand nu beau destul si atuci dau o fuga la "fantana" ca sa ma adap! cu toate astea recunosc ca am zile in care beau maxim un litru ceea ce nu e bine deloc. si mie mi-a fost greu cu alegerea mancarii la inceput. eu ma axez pe fripturi/gratarele + salate din diverse legume sau legume fierte. ai descoperit unde iti poti calcula ce papi peste zi? daca stii engleza incearca pe fitday.com. daca nu parca era si un site in romana, dar nu stiu adresa. poate iti spun celelalte fete!

ruxi, cum merge cu six-pack-ul? incepe sa se vada?

pupici!

--------------------

Go to the top of the page

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 3 2009, 10:11 PM

Master of disaster

Postari: 3,776
Inregistrat pe: 8-February 06
De la: Sibiu
Membrul Nr.: 30,241

QUOTE(pyt @ Jun 3 2009, 08:59 PM) *
ruxi, cum merge cu six-pack-ul? incepe sa se vada?

pupici!

Incepe sa se contureze, da. Insa e cale lunga, estimez eu un 6 luni-1 an asa.

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 4 2009, 05:36 PM

Bucataras

Grup: Banned
Postari: 80
Inregistrat pe: 27-May 09
Membrul Nr.: 51,818

Buna fata cu fluturi si pyt si fata cu pisica la avatar, nu retin numele si nu pot sa dau sa vad
Vreau sa ma inscriu aici la low-carb diet, macar pana dau jos 34 kilograme

Deci nu voi mai raporta la spre silueta 2009, decat foarte rar, insa voi posta la low-carb

Incep de maine ca azi nu am mancat low-carb rolleyes.gif

--------------------

[/url]

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 4 2009, 06:16 PM

Master of disaster

Bine ai venit Ceiuta, te asteptam cu meniurile.

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 5 2009, 12:15 AM

Bucataras

Tocmai am vazut filmul Confesiunile unei shopaholice si ma uitam la fata aia care si-a cumparat haine de 16 mii dolari pana a venit executorul dupa ea sa recupereze banii, si ea tot cumpara nu se putea opri, si trebuie sa spun ca m-am gandit imediat la situatia noastra, cele care vrem sa slabim, si noi mergem si ne face cu ochiul cate o mancarica buna si nu ne putem abtine, pana cand ajungem sa avem excedent insa; si ma uitam la film si ma gandeam ce bine ar fi fost daca as fi fost shopaholica in loc de mancaricoholica.atunci ar fi fost foarte usor sa scap de lucrurile in plus, doar le-as fi aruncat din dulap.
blink.gif rolleyes.gif biggrin.gif

Vin maine cu vesti bune de meniu.

Acest mesaj a fost editat de Ceiuta: Jun 5 2009, 12:16 AM

--------------------

[/url]

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 5 2009, 07:05 PM

Bucataras

Ruxandra,fata cu fluturi! Ajutor!
Ziceti-mi si mie, va rog, la meniurile low-carb se calculeaza per total carbohidratii, sau se scad fibrele din totalul de carbohidrati? blink.gif

Si cei foarte pretentiosi cu dieta ce fac, scad fibrele sau nu?

Acest mesaj a fost editat de Ceiuta: Jun 5 2009, 07:07 PM

--------------------

[/url]

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 5 2009, 07:25 PM

Master of disaster

Fibrele nu se pot digera, deci se scad din totalul carbohidratilor.

+Quote Post
fata_cu_fluturi
mesaj Jun 5 2009, 07:43 PM

Master of disaster

Postari: 1,762
Inregistrat pe: 4-August 08
De la: romania
Membrul Nr.: 44,554

Buna fetele mele scumpe biggrin.gif

Ceiuta, bine ai venit printre noi biggrin.gif si spor la tinut low carb! Te asteptam aici cu meniurile! Tare mi-a placut faza cu mancaricaholica laugh.gif asa ma simt si eu, si tare as vrea sa scap de sentimentul asta, dar si de placerea asta nebuneasca de a manca numai prostii mad.gif

Pyt, am terminat examenele, mai astept rezultatul ultimului, dar in rest le am luat pe toate wink.gif

Ruxi, vroiam sa iti spun ca sursa mea de cercetare in momentul asta este aceastA. Este de incredere, avand in vedere ca de aici am tradus info de la ineput si ai zis ca nu esti de acord... tu ce ai folosit ca suport. Si am si o rugaminte: Ai putea sa pui si aici linkul acela al blogului doamnei aceea? Mi se pare ca aii se preteaza ca o manusa si in plus cred ca ar beneficia mai multe persoane de pe urma lui. Ce zici???

Ne mai auzim smile.gif

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 5 2009, 08:45 PM

Master of disaster

Fluturas, nu stiu daca sursa respectiva are informatii este de incredere sau nu. Eu de obicei citesc blogul lui Cristi Margarit (http://www.cristianmargarit.ro) si forumuri pentru practicanti de bodybuilding pentru ca de multe ori acestia recurg la low-carb pentru perioadele de definire.

Nu stiu cat de potrivit ar fi aici blogul doamnei, pentru ca acolo sunt retete gluten-free adaptabile usor la Monti. Nu sunt neaparat low-carb, pot fi in masura in care se inlocuiesc anumite ingrediente. N-as vrea ca cineva sa intre aici si sa ramana cu senzatia ca siropul de agave este ok pe low-carb, pentru ca nu este.

+Quote Post
fata_cu_fluturi
mesaj Jun 5 2009, 09:24 PM

Master of disaster

aha, scuze de confuzie atunci, cred ca nu am studiat bine blogul dry.gif

eu consider bun site-ul acele, am vazut ca sunt si studii stiintifice, bloguri, forumuri wink.gif

si tanti aia parca este o doctora cu experienta mare in low-carb.

noapte buna biggrin.gif

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 5 2009, 10:51 PM

Master of disaster

QUOTE(fata_cu_fluturi @ Jun 5 2009, 09:24 PM) *
aha, scuze de confuzie atunci, cred ca nu am studiat bine blogul dry.gif

eu consider bun site-ul acele, am vazut ca sunt si studii stiintifice, bloguri, forumuri wink.gif

si tanti aia parca este o doctora cu experienta mare in low-carb.

noapte buna biggrin.gif

Acum m-am prins ca vorbim de bloguri diferite laugh.gif . N-am intrat pe blogul doamnei si sincera sa fiu nici pe site-ul respectiv n-am stat prea mult, din simplul motiv ca stiu ca tot ce am nevoie ca sa stau linistita pe low-carb. Tot ce am nevoie e vointa si consecventa...

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 5 2009, 10:58 PM

Bucataras

Fetele, salutare!
In loc sa plec la plimbare azi am stat si am studiat pe net low-carb.

Eu trebuie sa-mi adaptez dieta si pt. stomacel,dieta de duodenita. Asa ca o sa va cam plictisesc cu meniurile mele,sunt doar vreo 3-4, pe care le tot invart.

Dar in schimb am gasit jde-mii de retete low-carb,o sa va pun cateva,cand le pun si pe ale mele ,ca sa nu va plictisiti.

--------------------

[/url]

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 5 2009, 11:02 PM

Master of disaster

QUOTE(Ceiuta @ Jun 5 2009, 10:58 PM) *
Fetele, salutare!
In loc sa plec la plimbare azi am stat si am studiat pe net low-carb.

Eu trebuie sa-mi adaptez dieta si pt. stomacel,dieta de duodenita. Asa ca o sa va cam plictisesc cu meniurile mele,sunt doar vreo 3-4, pe care le tot invart.

Dar in schimb am gasit jde-mii de retete low-carb,o sa va pun cateva,cand le pun si pe ale mele ,ca sa nu va plictisiti.

Ce nu ai voie/ nu poti sa mananci?

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 5 2009, 11:15 PM

Bucataras

Pai, nu am voie iaurt, fructe si legume crude, varza,mazare,fasole nici fierte, inghetata, prajeli nici legume nici carne, ulei prajit, grasimi multe,nici macar ulei de masline mult, doar moderat, nuci,alune,migdale exclus,citrice,fructe crude, chiar si compoturile sunt interzise,otet,condimente gen usturoi,piper,boia,sare multa, zahar moderat,paine doar cea veche de 1 zi,creme,ciocolata exclus cacao,ness,cascaval si alte branzeturi sunt interzise; de asemenea nu am voie ceapa,andive,ciuperci sau bulion, torturi si prajituri cu crema sau sirop,pateuri,dulceata,nu am voie smantana,salate de rosii si castraveti,tarte cu fructe,ridichii,gogosi,fursecuri crocante,paine prajita sau foarte proaspata si aluaturi cu drojdie,mamaliguta,oua fierte tari, scortisoara,coaja de lamie sau portocala,zahar ars,alcool

Acum hai sa-ti spun ce am voie: salata verde cruda (cu un strop lamaie-hai de la mine ca altfel nu pot sa o mananc),carne fiarta sau gratar, branza de vaci,paine veche de o zi, lapte fiert, ou fiert moale sau omleta la aburi, supe de legume bine fierte, piureuri de legume, suc de fructe , dar doar sucul fara pulpa pt. ca irita, cu exceptia citricelor, rosii moderat in supa, uleiul se pune in farfurie, la masa, condimente doar cimbru,tarhon, menta,patrunjel,marar; am voie miere, si ceai din ierburi, tei, musetel icon_rotf.gif

mai am voie orez fiert, dar nu prea il tolerez eu, am voie paste bine fierte dar fara bulion, fara cascaval sau telemea,am voie gris in supe,ecler cu crema vanilie,strudel cu branza,pandispan insiropat cu miere,frisca dar nu gasesc in comert decat cu E-uri, mai imi cumpar praf frisca light de la Dr. Oetker,stiu ca are e-uri dar smantana grasa nu am voie si smantana de frisca la cutie tot ce am vazut contin chestii intolerabile pt. stomacul meu

acum o sa zici cum pot sa tin low=carbs daca nu pot sa mananc multa grasime, din contra grasimea este contraindicata in acest regim de duodenita;
tin si low carbs si low-fat in acelasi context, rezulta low-calories=1200 cal pe zi

Tin minte ca la 18 ani mancam salate din ridiche cu otet si iaurt si branza rasa,o bunatate,fructe toata ziua,tocanite cu ceapa, mmmm! Acum la 30 si un pic, ma chinuiesc cu porcaria asta de intoleranta digestiva si aciditate; mai rau ca la manastire ca ,calugaritele mananca binisor,le invidiez mad.gif sad.gif dry.gif 022.gif

Imi strecor cateva fructe in meniu cam o data la 2 saptamani, dar in cantitate mica, daca pot sa ma abtin, cat.gif

Acest mesaj a fost editat de Ceiuta: Jun 6 2009, 01:44 AM

--------------------

[/url]

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 5 2009, 11:47 PM

Bucataras

Si acum biggrin.gif hai sa va arat niste meniuri low-carb luate de pe net:

Guacamole 500g pasta avocado: ARE 2,96g CARBOHIDRATI PE 1 PORTIE DE 100g

2 avocado copti=400g; 1 AVOCADO ARE 1,8g CARBS PER 100g rezulta 400g=7,2g carbs
1 lingurita suc lamaie; 0,5g carbs
1 ceapa verde doar partea alba,se poate omite; 28g=2,1g carbs
1 rosie mica, doar pulpa;70G ROSIE=1,9G CARBS
1 ardei iute sau piper,cine vrea; 1 ARDEI IUTE 73g=3g CARBS
patrunjel verde 5 g=0,1g carbs
sare dupa gust
ulei de masline 1 lingura; 0 g CARBS

total=11,8g carbs fara ardeiul iute; cu ardei=14,8g carbs
per 1 portie de 100g=fara ardei 2,36 g carbs si 2,96 g carbs cu tot cu ardeiul iute

ingredientele se fac pasta de avocado-se pot servi cu pesmeti de tip Wasa,friptura,salata verde, etc

Reteta asta o mananc si eu,dar fara ceapa si fara ardei iute, cu un strop de rosie si putin ulei in cantitate moderata tongue.gif E superbuna! rolleyes.gif

Mi-a luat mult sa scriu fiindca am tradus din engleza, si intre timp Ruxi vad ca te-ai dus sa faci nani sau poate alte nebunii icon_rolleyes.gif

Acest mesaj a fost editat de Ceiuta: Jun 6 2009, 01:19 AM

--------------------

[/url]

+Quote Post
fata_cu_fluturi
mesaj Jun 6 2009, 08:12 AM

Master of disaster

Ceiuta imi pare tare rau sa aud de boala ta, si ai atat de putine alimente din care sa alegi... sper sa se rezolve, si cand oo sa ajungi tu asa cum doresti sa nu mai ai nici un fel de probleme din astea. De fapt e demonstrat ca surplusul mare de kg aduce si dereglari hormonale, de alimentatie, felurite boli. Din cauza asta, in principal, e bine sa ne debarasam odata pt totdeauna de kg in plus wink.gif

Daca nu te superi, eu as avea o idee de meniu pt tine:

MD ou fiert moale (dar tare ce are, nu e voie huh.gif ), legume la aburi sau la gratar si 1 pahar de suc de fructe/lapte fiert/ ceai de orice
G ca vorba aia, chiar daca e regim de "penitenta", nu inseamna ca nu ai voie gustari. Un mar la cuptor cu miere biggrin.gif dulce si sanatos
P supa de legume, supa crema de legume, 1 felie paine (daca ai incerca si paine neagra ar fi minunat, sau nici din aia nu e voie huh.gif ?). As indrazni sa iti dau un link spre painea montignacelor, dar intai as vrea acceptul tau wink.gif si ca aperitiv salata cruda cu lamaie, 1 ceai
G Gris cu lapte sau tot un mar sau alt fruct la cuptor.
C paste fierte cu legume la gratar sau fierte la aburi sau budinca de paste cu branza la cuptor sau ratatouille.

Cam atat imi vine in minte acum. Ruxi sigur mai gaseste si altceva. Te pup si ai grija de tine floare.gif

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 7 2009, 01:34 AM

Bucataras

CITAT(fata_cu_fluturi @ Jun 6 2009, 09:12 AM) *
Ceiuta imi pare tare rau sa aud de boala ta, si ai atat de putine alimente din care sa alegi... sper sa se rezolve, si cand oo sa ajungi tu asa cum doresti sa nu mai ai nici un fel de probleme din astea. De fapt e demonstrat ca surplusul mare de kg aduce si dereglari hormonale, de alimentatie, felurite boli. Din cauza asta, in principal, e bine sa ne debarasam odata pt totdeauna de kg in plus wink.gif

Cam atat imi vine in minte acum. Ruxi sigur mai gaseste si altceva. Te pup si ai grija de tine floare.gif

Draga mea, esti o scumpa. icon_love.gif Si eu sper sa se rezolve.

Nu-ti face probleme ca desi am putine meniuri , ma distrez cu mancarea grozav.
In ceea ce priveste marul, nope, nu doar ca este interzis, dar nici nu-mi prieste mie personal. Prefer pepene verde,struguri,capsuni...
In astfel de regim, fructele crude,coapte,fierte sau in prajituri si compoturi sunt interzise. Doar sucuri am voie.

Probabil ca si stresul kilogramele in plus au facut sa nu ma vindec pana acum. Dar kilogramele efectiv, nu stiu.

--------------------

[/url]

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 7 2009, 09:30 AM

Master of disaster

Ceiuta, ai voie linte, naut, mazare ( gatite evident)?

Legat de meniu, eu fac des legume pentru mine dar si pentru sotul care este lacto-ovo-vegetarian. Ieri am facut supa crema de tot felul de legume si o caponata de vinete ( am pus reteta la retete pentru incepatori).

In timpul saptamanii imi mai fac piure din mazare cu conopida, broccoli.

Ma mai gandesc si iti scriu.

+Quote Post
Ceiuta
mesaj Jun 7 2009, 03:27 PM

Bucataras

CITAT(puskin @ Jun 7 2009, 10:30 AM) *
Ceiuta, ai voie linte, naut, mazare ( gatite evident)?

Legat de meniu, eu fac des legume pentru mine dar si pentru sotul care este lacto-ovo-vegetarian. Ieri am facut supa crema de tot felul de legume si o caponata de vinete ( am pus reteta la retete pentru incepatori).

In timpul saptamanii imi mai fac piure din mazare cu conopida, broccoli.

Ma mai gandesc si iti scriu.

Am voie mazare doar din aceea proaspata verde, cand rasare,cand e moale, congelata nu am voie. La fel si fasole verde, doar aceea tanara, nu congelata.
Dar am voie spanac,loboda,stevie. Stevie cu orez, spanac cu ochiuri la aburi, salata verde, unt,supa de salata.
Nu prea am voie boabe,nici nuci sau alune, pt ca contin niste fibre care zgarie stomacul. Cel putin asa mi s-a spus. In plus nu am voie nimic care produce excitatia sucurilor gastrice sau mese prea bogate.

Dar v-am zis ca ma descurc cu meniurile. Totusi, o sa va spun ca de nervi am reusit sa termin 2 borcanase cu miere in 2 luni. De-asta vreau sa-mi cumpar stevia, ca sa inlocuiesc nevoia de dulce cu non calorici.

--------------------

[/url]

+Quote Post
puskin
mesaj Jun 7 2009, 04:50 PM

Master of disaster

Super restrictiv meniul tau Ceiuta...

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th October 2014 - 06:50 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare