3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Vopsea Henna
Otti
mesaj Oct 19 2006, 12:06 PM

Otti

Grup: Membri
Postari: 3,662
Inregistrat pe: 12-February 04
De la: Berlin
Membrul Nr.: 11,851

(andreea fr @ Oct 19 2006, 10:39 AM) [snapback]258394[/snapback]

mai nou si sotul vrea sa isi faca henna. blink.gif

laugh.gif laugh.gif ce nuanta

mie imi place mult ce ti-a iesit chiar daca nu stiu cum era inainte icon_biggrin.gif dar totusi cred ca ti l-a nuantat iar de stralucire nu mai zic,super

--------------------
��Arriba! �Arriba! ��ndale! ��ndale!�
Viata-i grea zilele-s putine, daca poti traieste bine
Go to the top of the page

+Quote Post
Uma
mesaj Oct 19 2006, 08:39 PM

Anti-pitzi

Postari: 3,086
Inregistrat pe: 16-November 05
De la: Mica's world :)
Membrul Nr.: 28,890

Si eu am inceput sa incaruntesc destul de mult (deh' grijile mad.gif) asa ca m-am hotarat sa ma vopsesc -numai ca am parul cret si cum parul cret e mai poros, e si mai fragil cand vine vorba de vopsit chimic..Ca sa nu mai vorbim ca o fi apa de Toronto, o fi umiditatea din aer, parul sta si mai cret si mai zburlit decat in tara!
Asa ca mi-am luat inima in dinti si am cumparat henna- nuanta naturala a parului meu e saten inchis, asa ca am cumparat negru (de la Lush, magazin care am inteles ca e si in Romania -zic ei ca e natural, adus din Iran)
Partea frumoasa a fost ca a venit sub forma unui calup destul de dur..pana m-am trezit eu sa-l dau pe razatoare am facut scurta la mana incercand sa-l faramitzez cu furculita... Apa foarte fierbinte peste si da-i si intinde mocirla pe par.. Eu stau deobicei 4-5 ore cu el pe par dar ce sa zic, imi place ce iese .. in primul rand coloreaza firele albe si in al doilea rand, cand se duce culoarea, se duce uniform, deci nu apar radacinile albe ca la vopsitul chimic..Ca sa se mentina culoarea cat mai mult, il spal cu un sapun solid cu henna (tot Lush), care nu miroase prea bine dar parul straluceste si nu exista pic de matreata..

Concluzia - daca aveti rabdare va recomand henna -dar o henna buna, naturala... in rest.. "sufera baba la frumusete" tongue.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost editat de Uma: Oct 19 2006, 08:48 PM

--------------------
A sosit Samburel - David, 2 noiembrie 2009!!!

+Quote Post
simonacris
mesaj Oct 27 2007, 05:30 PM

Academic Chef

Postari: 1,142
Inregistrat pe: 9-September 07
De la: to the moon and back
Membrul Nr.: 38,811

buna seara,
tocmai m-am vopsit cu henna si sunt fascinata de modul in care straluceste parul. sunt curioasa. cat tine stralucirea si la ce perioada de timp ma pot vopsi(tot cu henna). va multumesc

+Quote Post
sarah_nc
mesaj Oct 27 2007, 05:57 PM

Master of disaster

Postari: 1,925
Inregistrat pe: 4-September 07
De la: carolina de nord
Membrul Nr.: 38,747

sa va spun si eu experienta mea u henna.cind locuiam in Dubai imi cadea parul rau,probabil de la apa,si o indianca mi-a spus sa ma dau cu ulei de nuca de cocos si sa-mi pun henna.si i-am urmat instructiunile.vreau sa spun ca uleiul mi-a intarit radacina parului foarte mult si firul.mirosea cam naspa dar imi puneam un batic peste si il tineam in par o noapte intreaga.henna imi facea parul foarte stralucitor.dar incepuse sa-l si usuce deci aveti grija cit puneti ca multa nu e buna.si daca aveti sa va schimbati culoarea mai tirziu sa stiti ca henna nu iese din par cu una cu doua,sta acolo pentru o perioada lunga.pe maini nu m-am facut niciodata ca nu imi place,cind incepe sa se duca culoarea imi da impresia de maini de mort.

+Quote Post
simonacris
mesaj Oct 27 2007, 06:09 PM

Academic Chef

Postari: 1,142
Inregistrat pe: 9-September 07
De la: to the moon and back
Membrul Nr.: 38,811

multumesc mult. deci nu trebuie sa exagerez

+Quote Post
andreea fr
mesaj Oct 28 2007, 01:35 PM

Master of disaster

Postari: 1,873
Inregistrat pe: 19-February 06
De la: Franta
Membrul Nr.: 30,436

QUOTE(sarah_nc @ Oct 27 2007, 05:57 PM) *
sa va spun si eu experienta mea u henna.cind locuiam in Dubai imi cadea parul rau,probabil de la apa,si o indianca mi-a spus sa ma dau cu ulei de nuca de cocos si sa-mi pun henna.si i-am urmat instructiunile.vreau sa spun ca uleiul mi-a intarit radacina parului foarte mult si firul.mirosea cam naspa dar imi puneam un batic peste si il tineam in par o noapte intreaga.henna imi facea parul foarte stralucitor.dar incepuse sa-l si usuce deci aveti grija cit puneti ca multa nu e buna.si daca aveti sa va schimbati culoarea mai tirziu sa stiti ca henna nu iese din par cu una cu doua,sta acolo pentru o perioada lunga.pe maini nu m-am facut niciodata ca nu imi place,cind incepe sa se duca culoarea imi da impresia de maini de mort.

ulei de asta de nuca de cocos il am pentru micuta lu' barbatamiu ca ea are parul mai frizat, cret, bucalat si e teroare la pieptanat, insa eu nu mi-am pus niciodata pe par, am sa incerc. in zona magrebului se zice ca uleiul de masline e cel mai bun si mai nou cel de argan, dar asa de tare ce miroase ca nu pun.

Sarah si mie mi se facea aceeasi impresie cu henna pe maini, si nici acum nu-mi fac, dau numai pe unghii dar si acolo cand creste unghia te vezi cu juma de unghie rosie si cealalta alba, cam nasol, da' ce vrei ? asa e la arabi la sarbatoare. Eu prima data cand am vazut henna era pe mainile unei batranele si la inceput am crezut ca e bolnava si se da cu o solutie pe maini sa-i treaca. Bleah greata mi-a fost la inceput.

+Quote Post
sarah_nc
mesaj Oct 29 2007, 02:08 AM

Master of disaster

QUOTE(andreea fr @ Oct 28 2007, 05:35 AM) *
ulei de asta de nuca de cocos il am pentru micuta lu' barbatamiu ca ea are parul mai frizat, cret, bucalat si e teroare la pieptanat, insa eu nu mi-am pus niciodata pe par, am sa incerc. in zona magrebului se zice ca uleiul de masline e cel mai bun si mai nou cel de argan, dar asa de tare ce miroase ca nu pun.

Sarah si mie mi se facea aceeasi impresie cu henna pe maini, si nici acum nu-mi fac, dau numai pe unghii dar si acolo cand creste unghia te vezi cu juma de unghie rosie si cealalta alba, cam nasol, da' ce vrei ? asa e la arabi la sarbatoare. Eu prima data cand am vazut henna era pe mainile unei batranele si la inceput am crezut ca e bolnava si se da cu o solutie pe maini sa-i treaca. Bleah greata mi-a fost la inceput.

deci uleiul ala pute nasol,dar e miraculos.iti face un par super.eu aveam parul foarte lung si al meu nu e aspru sau uscat,doar ca imi cadea.dupa ce mi-am dat cu uleiul indian nu am mai avut probleme citiva ani.acum vreau sa-l cumpar iar. referitor la henna pe maini,sa-ti spun si eu ce am vazut odata.in egipt si liban,siria nu prea folosesc henna deloc,mai mult in tarile astea din gulf,africa si india.in dubai nevestele la beduini(deci nu alea din oras)se da cu henna pe jumatate de deget,zici ca le-a bagat in rahat scuza-mi expresia.sau se mai da alea din sudan si yemen pe calcaie si degetele de la picioare.mie mi se pare oribil si urit rau dar ce sa-i faci fiecare cu traditia lor.

+Quote Post
dark angel
mesaj Oct 29 2007, 07:52 AM

Master of disaster

Postari: 4,876
Inregistrat pe: 3-March 05
Membrul Nr.: 22,015

QUOTE(sarah_nc @ Oct 29 2007, 09:08 AM) *
deci uleiul ala pute nasol,dar e miraculos.iti face un par super.eu aveam parul foarte lung si al meu nu e aspru sau uscat,doar ca imi cadea.dupa ce mi-am dat cu uleiul indian nu am mai avut probleme citiva ani.acum vreau sa-l cumpar iar. referitor la henna pe maini,sa-ti spun si eu ce am vazut odata.in egipt si liban,siria nu prea folosesc henna deloc,mai mult in tarile astea din gulf,africa si india.in dubai nevestele la beduini(deci nu alea din oras)se da cu henna pe jumatate de deget,zici ca le-a bagat in rahat scuza-mi expresia.sau se mai da alea din sudan si yemen pe calcaie si degetele de la picioare.mie mi se pare oribil si urit rau dar ce sa-i faci fiecare cu traditia lor.

zi si mie ce ulei e si cum se cheama sa caut si eu sa ma dau! dupa nastere mi-a cazut parul rau tare si de-aia l-am mai si tuns si ma astept si acum la fel! cat sint insarcinata, piele, par, unghii sint absolut superbe, dupa.....e belea!

+Quote Post
sarah_nc
mesaj Oct 29 2007, 08:13 AM

Master of disaster

QUOTE(dark angel @ Oct 28 2007, 11:52 PM) *
zi si mie ce ulei e si cum se cheama sa caut si eu sa ma dau! dupa nastere mi-a cazut parul rau tare si de-aia l-am mai si tuns si ma astept si acum la fel! cat sint insarcinata, piele, par, unghii sint absolut superbe, dupa.....e belea!

stiu ca la voi in Australia exista comunitate mare de indieni,uleiul asta il gasesti la magazinele lor,se numaeste VATIKA oil,sau DABUR AMLA oil.e bun si pentru matreata.trebuie incalzit putin uleiul,apoi faci masaj la radacina parului cu el,e bine sa-l ti peste noapte si pe urma te speli tot cu un shampon herbal.
http://www.dabur.com/EN/Products/Personal_...oil/default.asp

Acest mesaj a fost editat de sarah_nc: Oct 29 2007, 08:15 AM

+Quote Post
Farfoora
mesaj Nov 12 2008, 09:22 AM

micro Bucatar

Postari: 36
Inregistrat pe: 10-November 08
De la: RO / DUBAI
Membrul Nr.: 46,371

Henna se aplica pe parul uscat.Sa va spun cum o prepar eu?Folosec de 7ani si am jurat ca nu mai pun niciodata vopsea in par,deoarece mi-a ditrus parul si cum am gasit henna acum 7ani si rezultatele sunt vizibile multumesc lui Dumnezeu,cat voi trai numai henna voi folosi.

Deci eu asa fac: pt par lung fff lung pun 4pliculete, pun pe foc 2pliculete cu ceai negru si cand este gata amestec henna, ceail negru si 1lingurita de cafea pt a se aseza culoarea mai bine.Le amestec pe toate si le aplic pe parul uscat.
Las in jur de 1-2ore ( cu toate ca pe pliculete scrie in jur de 30 min) dar ca sa fiu eu sigura ca prinde smile.gif
Pt maini si picioare "henna mehndi" acel design frumos folosit la diferite ocazii, henna difera de cea de par, iar metoda de prepare difera
.

--------------------

+Quote Post
elaine_marley
mesaj Nov 12 2008, 10:33 AM

Captain Cook

Postari: 299
Inregistrat pe: 21-October 06
De la: Melee Island
Membrul Nr.: 34,490

QUOTE(Uma @ Oct 19 2006, 08:39 PM) *
Concluzia - daca aveti rabdare va recomand henna -dar o henna buna, naturala... in rest.. "sufera baba la frumusete" tongue.gif laugh.gif

Uma, vreau sa-mi cumpar si eu, tot de la Lush, un calup din asta de henna, dar vroiam sa stiu ce culoare ai folosit tu "Brun mama hair" sau "Maroon mama hair" si cum a iesit (culoare uniforma, par lucios?). Ma risc si eu saptamana viitoare si revin cu "inainte" si "dupa"... cred.

--------------------
"Your lips look like they belong on the catch of the day.
When Im done with you, youll be a boneless filet"

+Quote Post
elaine_marley
mesaj Nov 12 2008, 10:39 AM

Captain Cook

A, si am uitat sa o intreb tot pe Uma, daca din 2006 s-a mai dat pana acum cu henna sau a fost doar a one time thing .... smile.gif

--------------------

+Quote Post
Uma
mesaj Nov 13 2008, 04:54 PM

Anti-pitzi

QUOTE(elaine_marley @ Nov 12 2008, 10:39 AM) *
A, si am uitat sa o intreb tot pe Uma, daca din 2006 s-a mai dat pana acum cu henna sau a fost doar a one time thing .... smile.gif

Da, o folosesc de niste ani buni, cred ca de vre-o 6 ani nu m-am mai vopsit cu altceva.

Parul nu este acoperit la fel ca atunci cand te vopesti chimic - parul alb are o alta nuanta, la negru iti iese un albastru inchis, la maroon sau brun iti iese un rosu puternic. Daca ai par mult alb, o sa iasa spicat - mie insa imi place asa.
Diferenta intre henna si vopseaua chimica e ca henna iti "imbraca" firul de par in vopseaua respectiva - avantajul il ai ca se duce cu spalatul treptat si nu apare diferenta intre parul vopsit si parul nou crescut asa de mare ca la parul vopsit chimic.

Henna pe care o cumpar eu de la Lush o dau pe razatoare ( pe vremuri foloseam cam un calup si jumatate la par lung, acum folosesc doar un calup, 3 patratele, poate pentru ca acum stiu sa-l intind mai bine) si pun apa fierbinte peste pana se face ca o smantana groasa - il amestec intr-un castron de metal pe care il tin peste o oala cu apa fierbinte, sa stea asa.
Ai grija sa pui ziare pe jos unde te vopsesti, si sa cureti repede orice cade pe jos.

Urmeaza pus de folie pe cap si dupa o punga si stau cu el asa cam 5-6-7 ore, cu cat mai mult cu atat mai bine...nu e usor, dar zic eu ca merita...Si la spalat ai grija ca se face cada colorata, dar eu o curat imediat si e ok.
Imi place mult ce iese, parul e mai "gros" mai sanatos, culoarea ii da si un luciu frumos.

De spalat pe cap e bine de cumparat tot de la ei un sapun special cu henna - asa mentii culoarea mai mult.

Succes!

PS Eu folosesc negru ca e cel mai aproape de parul natural zic eu (cu toate ca mama ma bate la cap sa ma fac roscata smile.gif) dar colega mea a folosit brun si i-a iesit superb, un castaniu inchis. Iarasi, parul alb nu se va colora la fel, dar sincer, mie imi place.

--------------------

+Quote Post
elaine_marley
mesaj Nov 13 2008, 09:30 PM

Captain Cook

gata, mi-am luat brun si marron.
multumesc frumos, Uma! floare.gif

--------------------

+Quote Post
Uma
mesaj Nov 13 2008, 10:27 PM

Anti-pitzi

QUOTE(elaine_marley @ Nov 13 2008, 09:30 PM) *
gata, mi-am luat brun si marron.
multumesc frumos, Uma! floare.gif

Cu multa placere! Succes smile.gif

--------------------

+Quote Post
Guguluff
mesaj Nov 15 2008, 10:17 AM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

M-ati facut curioasa cu Henna asta de la Lush. Si am gasit-o si la noi pe site: Aici Oare cea noir o iesi negru sau doar saten inchis?
In alta ordine de idei, eu m-am facut de multe ori cu henna Sonia si parca odata si cu una ambalata in Franta(cu o indianca pe ea). Acum ce sa zic, am incercat si rosu si negru si pe par vopsit sau permanentat si pe par natural. Prinde diferit de fiecare data, in functie de starea parului, momentul din luna(la CM nu-mi prinde neam). Negru nu-mi prea iese desi eu am parul saten, roscatul prinde burgundy, se vede super in lumina.
Va mai recomand si site-ul asta: http://www.hennaforhair.com/mixes/index.html au o multime de amestecuri(cu produse din america, mai mult) dar te poti orienta in functie de nuanta parului si rezultatul final. Si de aici am aflat si ca se tine pe par mai mult de 2-4 ore, poate si peste noapte.

--------------------

+Quote Post
Guguluff
mesaj Nov 15 2008, 10:23 AM

Academic Chef

Postari: 1,296
Inregistrat pe: 16-October 06
De la: Bucharest;)
Membrul Nr.: 34,403

Uma, am uitat, henna de la Lush este de 325g si spui ca pt par lung ai folosit 1,5 calupuri. Eu ma vopseam cu 2 cutii de 100g de pudra, de ce nu ar ajunge un singur pachet la gramajul ala?

--------------------

+Quote Post
grasut
mesaj Nov 27 2010, 08:29 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 12-March 07
Membrul Nr.: 36,908

QUOTE(andreea fr @ Oct 19 2006, 12:32 AM) *
aspru este putin insa partea cea mai buna este ca parca nu mai am asa multa matreata (am cheltuit bani grei pe sampoane impotriva matretii, degeaba) in orice caz imi iau neagra.

va mai vopsiti cu henna?
as vrea sa vb pe mess maruskaboofy cu yahoo
as vrea sa stiu si alte combinatii de henna si sa vad ce rezultate au obtinut alte persoane
eu ma vopsesc cu henna sonia....acum m-am vopsit cu henna castaniu deschis si mahon....amestec...
voiam sa obtin un castaniu mai frumos...dar nu prea mi-a iesit...]pun cafea si ceai negru dar dupa cateva spalari astea se duc prima data si ramane prea rosu...

Acest mesaj a fost editat de grasut: Nov 27 2010, 08:30 AM

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 18th April 2014 - 03:07 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare