26 Pagini V  « < 24 25 26  
Reply to this topicStart new topic
> Retete papa pentru bebe 8-9 luni
deedee25
mesaj Dec 8 2010, 11:36 AM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 50
Inregistrat pe: 4-December 03
De la: Sibiu
Membrul Nr.: 10,387

Buna fetelor! Am si eu un mancacios de 7 luni jumatate. Imi puteti trimite si mie carticica aceea cu retete la e-mail: dianes_2003@yahoo.com ? Majoritatea mamicilor diversifica dupa carti. Apropo ce carti folositi in acest sens? Care vi se pare cea mai completa...nu de alta, dar cate carti, atatea pareri!? Va multumesc!
Go to the top of the page

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 19 2011, 07:38 PM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

VA ROG FRUMOS,NU IMI MAI TRIMITE-TI MP CU REFERIRE LA CARTICICA!AU TRECUT ANI DE ZILE DE CAND AM POSTAT CA AM CARTEA;

COPIII MEI SUNT DEJA MARI!NU MAI AM CARTEA!!!

VA MULTUMESC!

Sorry pt culoare si majuscule,dar m-am saturat de atatea mesaje rolleyes.gif

+Quote Post
bimbilica
mesaj Feb 19 2011, 11:20 PM

zen

Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

petu,macar cu enervari deastea mai dai pe aici.Cand am vazut unde ai scris,ma gandeam ca ai nevoie si tu de carticica,ca o mai fi venit barza pe la voi.Pupici kinderilor,poate mai vad si io vre-o pozica cu ei,pe undeva rolleyes.gif

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
petunie
mesaj Feb 20 2011, 01:11 PM

Am buburuza!!!

CITAT(bimbilica @ Feb 19 2011, 10:20 PM) *
petu,macar cu enervari deastea mai dai pe aici.Cand am vazut unde ai scris,ma gandeam ca ai nevoie si tu de carticica,ca o mai fi venit barza pe la voi.Pupici kinderilor,poate mai vad si io vre-o pozica cu ei,pe undeva rolleyes.gif

Pupici inapoi,mamico de trei.Nuuuu,nu mai vine barza!Mi-ajung doi cu varf si indesat :D

+Quote Post
danena
mesaj Mar 15 2011, 02:17 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 15-March 11
Membrul Nr.: 235,632

buna ziua, am si eu un bebe de 9 luni, si am descoperit forumul asta ca si voi, in cautare de noi retete pentru bebelusul meu... am cateva idei pe care le impart si cu voi, uite ce-i place lu Dodolino al meu:

BUDINCA DE OREZ CU CAISE
- 50g orez fiert bine
- 3 caise confiate (puse in apa cam cu 2 ore inainte sa se rehidrateze)
- piureul de la 1 mar (cu cat e mai zemos e mai bine)
- un praf de nucsoara

Se amesteca bine bine, de preferat cu blenderul si se da la bebe (al meu este innebunit, mai ales ca este usor acrisor de la caise)

PIURE DE CARTOF SI DOVLECEL
- 2 cartofi medii
- 1 dovlecel mic
- jumatate borcan de iaurt/ sau un cubulet de unt

Se fierb bine cartofii cu dovlecelul, ii scurg de zeama si-i frec cu iaurtul sau cu untul, la blender.
Se poate servi langa cu - carnita de pui/vita fiarta si taiata marunt marunt
- galbenus de ou incorporat (eu pun jumatate de galbenus, si cu cantitatile de mai sus, prepar tot, iar bebe mananca cam jumate si restul pun intr-un borcanel si mananca a doua zi)

PIURE DE FRUCTE COAPTE
- 1 mar
- o jumatate de banana
- le coc la cuptor cu un praf de scortisoara

Sper sa va placa, sau mai bine zis la cei mici. Am vazut ca se tot vorbeste de o carte cu mai multe retete pe aici, daca aveti timp, imi doresc si eu carticica. Maiulul meu este danena@easynet.ro MULTUMESC!!!

+Quote Post
lauran
mesaj Mar 30 2011, 12:31 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 30-March 11
Membrul Nr.: 235,873

CITAT(petunie @ Nov 5 2006, 04:19 PM) *
Atunci e bine,sa ne creasca mari bebeii
:)
buna as dori si eu cartica pentru bebei va multumesc anticipat lauranegrus@yahoo.com

+Quote Post
petunie
mesaj Apr 5 2011, 05:08 PM

Am buburuza!!!

Cu mare placere :rolleyes: !

CITAT(lauran @ Mar 30 2011, 12:31 PM) *
buna as dori si eu cartica pentru bebei va multumesc anticipat lauranegrus@yahoo.com

CITAT(petunie @ Feb 19 2011, 07:38 PM) *
VA ROG FRUMOS,NU IMI MAI TRIMITE-TI MP CU REFERIRE LA CARTICICA!AU TRECUT ANI DE ZILE DE CAND AM POSTAT CA AM CARTEA;

VA MULTUMESC!

Sorry pt culoare si majuscule,dar m-am saturat de atatea mesaje :rolleyes:

Acest mesaj a fost editat de petunie: Apr 5 2011, 05:10 PM

+Quote Post
feliruxy
mesaj May 5 2011, 11:40 AM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 29-April 11
De la: Ploiesti
Membrul Nr.: 245,371

Buna, am o bebelusa de 9 luni si in cautare de retete am ajuns pe acest forum. Pana acuma am incercat o singura reteta :

Pilaf asortat
1 cescuta orez, ceapa, morcov, 1 lingurita ulei, marar, patrunjel, putin piept, pulpa sau ficat de pui (facultativ)

Ceapa curatata si spalata se taie fin. Morcovul se curata si se da pe razatoarea mica. Acestea se fierb inabusit impreuna cu mararul si patrunjelul. Cand sunt aproape gata, se adauga orezul si patru cescute cu apa
Se lasa sa fiarba mai mult decat in mod obisnuit, pina cand orezul devine ca o pasta.
Daca adaugati si carnita, acestea se pune si ea la fiert separat, iar in loc de apa , in amestecul de orez se va turna zeama de carne de la fiert.
Atentie ! Daca adultii prefera orezul cu bobul lung, care nu se sfarama si ramane intreg si tare, pentru copii folositi doar orezul cu bobul rotund, care prin fierbere are tendinta sa se terciuiasca.

Bebelusa mea a fost incantata!

+Quote Post
mariav
mesaj Sep 7 2011, 01:14 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 7-September 11
Membrul Nr.: 247,484

buna ziua
va rog frumos sa-mi trimiteti si mie carticica cu retete pe adresa roxanavirtopeanu@yahoo.com
cu multumiri , MARIA

+Quote Post
crissy77
mesaj Sep 8 2011, 09:38 AM

micro Bucatar

Postari: 41
Inregistrat pe: 8-November 06
De la: Romania, Gura Humorului
Membrul Nr.: 34,774

blink.gif
Respectiva mamica, care acum cativa ani in urma avea carticica tot repeta ca nu mai are cartea, copiii ei sunt mari acuma.

QUOTE(petunie @ Feb 19 2011, 08:38 PM) *

VA MULTUMESC!

+Quote Post
livialina
mesaj Nov 18 2011, 04:15 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 18-November 11
Membrul Nr.: 248,275

CITAT(anca13 @ Dec 1 2004, 12:50 PM) *
Buna fetelor! Sint noua pe forum, am tot cautat ceva retete pentru beblina mea de 8 luni, dar nu am gasit.Nu stiu ce sa-i mai fac sa manince, acum sintem pe legume cu carnita sau galbenus de ou, fructe, iaurt si lapte binenteles.Aveti ceva retete de altfel de mincare pentru asa mici bebei?
Va multumesc pentru orice idee.

Te poate ajuta foarte mult revista retete pentru copii, apare in fiecare lunba si este foarte buna
Ii poti face
supa de perisoare: fierbi carnea de pui ( de preferabil pulpe superioare),scoti osul si pielea, o dai foarte usor cu blanderul, adaugi in compozitie putin orez, patrunjel tocat marunt, GALBENUSUL DE LA UN OU. Iti recomand sa le pui la frigider 5-10 min pentru a se lega mai bine. Separat pui la fiert legume si cand sunt patrunse adaugi compozitia sub forma de perisoare. Nu stiu daca tu adaugi condimente . Maia are 1 an si 2 luni si dupa 1 an am inceput sa introduc cate putin.
supa cu galuste : legumele se fierb iar galustele sa fac doar din gris si GALBENUS DE OU.

Mai tinem lagatura acum fac papa pentru Maia
Succes

+Quote Post
droopina
mesaj Nov 18 2011, 06:40 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Grup: Moderatori
Postari: 10,095
Inregistrat pe: 2-November 06
De la: somewhere over the rainbow...
Membrul Nr.: 34,683

QUOTE(livialina @ Nov 18 2011, 04:15 PM) *
Te poate ajuta foarte mult revista retete pentru copii, apare in fiecare lunba si este foarte buna
Ii poti face

Aoleu mama! Tu te-ai uitat din ce an e mesajul pe care l-ai citat? Copilul ala e deja la scoala rolleyes.gif

Ia uite ce a scris :

QUOTE(petunie @ Feb 19 2011, 08:38 PM) *

VA MULTUMESC!

--------------------
Life sucks and then you die! Damn right!

+Quote Post

26 Pagini V  « < 24 25 26
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th October 2014 - 03:02 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare