181 Pagini V  « < 111 112 113 114 115 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masina de facut paine, retete, idei, sfaturi = experientele noastre
iulia13
mesaj Mar 12 2010, 12:22 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 2,084
Inregistrat pe: 20-October 08
De la: pe malul marii...
Membrul Nr.: 45,895

CITAT(FlorentinaG @ Mar 7 2010, 08:24 AM) *
Fata daca tot m-ai invitat acum imi fac de cap biggrin.gif .

Flori, cu asa frumusete de pâini, te rog frumos sa-ti faci de cap cit de des poti! tongue.gif
Are un aspect super si painea integrala are numai avantaje pentru sanatate, asa ca... poalele in cap poti sa ti le pui!!! laugh.gif
Si aterizezi cu painea si la "fantezii" ! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 12 2010, 12:42 AM

Master of disaster

CITAT(alice07 @ Mar 9 2010, 10:58 PM) *
din pacate a venit si rândul meu sa ma alatur fetelor care au masina nefunctionala: am constatat ca un ax al unei palete nu se mai invârte.

ohmy.gif Vai Alice, ce rau imi pare sa aud asa ceva!
Imi pare rau ca n-am citit mai din timp, caci ti-as fi spus ca ai putea sa incerci sa intori cuva cu fundul in sus, si sa incerci sa slabesti garnitura aia mica care tine axul etans, eventual pui si o picatura de ulei mineral (ulei ptr. masina de cusut, de ex.) si sa fortezi axul ala pina isi da drumul!
Asta numai daca esti sigura ca axul din cuva e intepenit, caci daca e de la masina, atunci mai bine mergi la service cu ea! mad.gif
Astept sa ne spui ce ai rezolvat cu ea! Si iti tin pumnii! unsure.gif

--------------------

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 12 2010, 01:07 AM

Master of disaster

CITAT(kismoni @ Mar 11 2010, 02:19 PM) *
Iulia, poate tu erai cea mai in masura sa deschizi topicul ce am facut eu acum dar multe painici si altele frumoase si bune chiar daca este o reteta comuna si nu vrem topic separat vine pus aici la masina de paine iar cine nu lucreaza cu acest aparat minunat nici nu intra sa le admire smile.gif cum mi-ai sugerat si mie sa pun topic pentru acele cornulete, dar erau ceva atat de comun ca nu avea rost sa ii fac topic.
Toate painicile frumoase ce faceti fetelor pacat sa ramana nevazute smile.gif

Moni draga, stai linistita, eu nu sufar de problema "concurentei" wink.gif
Topicul asta nu imi apartine mie, apartine tuturor celor care s-au indragostit de masina de paine si de comoditatea cu care poti sa faci o paine buna, fara sa stai lipit de cuptor, si a celor care vor sa impartaseasca ceva din experientele lor, sau sa dea o mana de ajutor in caz de nevoie!
Dar ai MARE dreptate, aici ar trebui sa punem numai pozele painilor facute de la A la Z in masina de paine, (adica si coapte in ea), si retetele si discutiile aferente!
De fapt, topicul tau raspunde la mai multe deodata, si cred ca e bine! Daca era vorba numai de paini, se puteau pune la "Paine de casa", dar asa cum ai spus si tu, mai sint si cornuri, baghete, chifle, e frumos sa aratam "ce am mai copt azi" asa cum se face cu dulciurile, sau cu felurile de mancare!
Uite eu chiar acum ma duc sa pun o paine mica, mica, care a evadat din masina de paine si s-a dus direct in cuptor! smile.gif
Te pup, si sper sa mai faci si paini la masina! tongue.gif

--------------------

+Quote Post
cristiama
mesaj Mar 12 2010, 11:38 AM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 31-March 06
Membrul Nr.: 31,295

Fetelor,

Ne-am luat si noi dupa vre-un an de invartit in jurul ei, masina de facut paine.
Si acum nu ma mai opresc, din weekend de cand am luat-o coc in fiecare zi cate o paine de 500 g, suntem doar 2 si sa apucam sa o mancam, am mai adus si la servici, azi a dus sotul.
Am incercat toate semintele care le aveam in casa, toate legumele si acum ne pregatim sa facem rezerve serioase in weekend de materie prima pt brutarie.

Mi se pare ataaat de buna si mai ales stiu ce pun in ea.

va multumesc ca veniti cu idei atat de diverse, acum o sa incerc cu bucatele mici de cascaval.

+Quote Post
alice07
mesaj Mar 12 2010, 10:30 PM

Bucataras

Postari: 54
Inregistrat pe: 21-March 08
De la: Pitesti
Membrul Nr.: 42,194

CITAT(iulia13 @ Mar 12 2010, 12:42 AM) *
ohmy.gif Vai Alice, ce rau imi pare sa aud asa ceva!

buna seara. E o adevarata istorie cu masina mea de pâine. Stiu ca tu ai spus la un moment dat cum se face ungerea masinii, dar am zis sa nu umblu la ea, convinsa fiind, dupa ce am citit pe forumuri, ca mi se va schimba cuva pt ca e in garantie. In fine, luni am telefonat la service-ul din Pitesti, unde mi-au spus din prima ca nu face obiectul garantiei cuva... am sunat la Sapel, unde in final, o doamna mi-a spus ca se schimba, daca seful de service decide, dar trebuia sa trimit cuva la Bucuresti. Abia azi am ajuns la service-ul din Pitesti, de unde i-am sunat din nou pe cei de la Sapel, care m-au ametzit si ei ca nu se schimba partile detasabile... intre timp, sotzul se mai uita o data la cuva si imi sopteste ca acum se invârte axul biggrin.gif; cum nenea de la service vorbea la telefon, am tacut, si am plecat, acceptand in final argumentele, uitandu-ne conspirativ unul la celalalt tongue.gif Eu duminica am incercat sa pun un pic de ulei pe langa ax, dar tot blocat era, probabil pana azi a avut vreme sa se greseze. Asadar, ajunsa acasa, am pus din nou masinuta in functiune, si am facut o painica cu faina integrala, alba si de secara. Pt mine a fost bine ca s-a terminat cu bine, de acum o sa ii pun ulei la ax, dar ce sa zic, pt service-ul de la Moulinex n-as da o nota prea mare... dry.gif Multumesc pentru sfat, Iulia, sper sa nu mai am alte probleme cu masinuta si niciuna dintre noi!

Acest mesaj a fost editat de alice07: Mar 12 2010, 10:31 PM

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 13 2010, 04:24 AM

Master of disaster

CITAT(cristiama @ Mar 12 2010, 10:38 AM) *
Fetelor, Ne-am luat si noi dupa vre-un an de invartit in jurul ei, masina de facut paine.
Si acum nu ma mai opresc, ...Mi se pare ataaat de buna si mai ales stiu ce pun in ea.

Bine-ai venit! Noi avem masina de doi ani, dar sint la fel de incintata!!! Si tot inventez!!! laugh.gif
Sa ne pui si poze cu painicile tale! smile.gif

--------------------

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 13 2010, 04:36 AM

Master of disaster

CITAT(alice07 @ Mar 12 2010, 09:30 PM) *
buna seara. E o adevarata istorie cu masina mea de pâine. ....acum se invârte axul biggrin.gif ; Asadar, ajunsa acasa, am pus din nou masinuta in functiune, si am facut o painica cu faina integrala, alba si de secara. Pt mine a fost bine ca s-a terminat cu bine, de acum o sa ii pun ulei la ax, dar ce sa zic, pt service-ul de la Moulinex n-as da o nota prea mare... dry.gif Multumesc pentru sfat, Iulia, sper sa nu mai am alte probleme cu masinuta si niciuna dintre noi!

URAAAAAAA! smile.gif rolleyes.gif
Eu cred ca i-a fost frica masinii de aia de la Service!!! Si si-a revenit urgent! laugh.gif

--------------------

+Quote Post
kismoni
mesaj Mar 13 2010, 08:25 AM

Master of disaster

Postari: 6,198
Inregistrat pe: 19-May 07
De la: Oradea-Brescia
Membrul Nr.: 37,805

QUOTE(iulia13 @ Mar 12 2010, 12:07 AM) *
Moni draga, stai linistita, eu nu sufar de problema "concurentei" wink.gif
Topicul asta nu imi apartine mie, apartine tuturor celor care s-au indragostit de masina de paine si de comoditatea cu care poti sa faci o paine buna, fara sa stai lipit de cuptor, si a celor care vor sa impartaseasca ceva din experientele lor, sau sa dea o mana de ajutor in caz de nevoie!
Dar ai MARE dreptate, aici ar trebui sa punem numai pozele painilor facute de la A la Z in masina de paine, (adica si coapte in ea), si retetele si discutiile aferente!
De fapt, topicul tau raspunde la mai multe deodata, si cred ca e bine! Daca era vorba numai de paini, se puteau pune la "Paine de casa", dar asa cum ai spus si tu, mai sint si cornuri, baghete, chifle, e frumos sa aratam "ce am mai copt azi" asa cum se face cu dulciurile, sau cu felurile de mancare!
Uite eu chiar acum ma duc sa pun o paine mica, mica, care a evadat din masina de paine si s-a dus direct in cuptor! smile.gif
Te pup, si sper sa mai faci si paini la masina! tongue.gif

painea noastra cea de toate zilele o fac la masina smile.gif doar cand imi vin inspiratii scot aluatul framantat, astfel vei activa si tu pe doua topice si nu se pierd painicile frumoase pupic.gif

+Quote Post
alice07
mesaj Mar 14 2010, 10:36 AM

Bucataras

Postari: 54
Inregistrat pe: 21-March 08
De la: Pitesti
Membrul Nr.: 42,194

CITAT(alice07 @ Mar 12 2010, 10:30 PM) *
Asadar, ajunsa acasa, am pus din nou masinuta in functiune, si am facut o painica cu faina integrala, alba si de secara.

iata si pâinica, am facut-o de 1 kg, mie imi place sa nu fie alba
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 16 2010, 03:06 AM

Master of disaster

CITAT(bimbilica @ Mar 8 2010, 04:10 PM) *
de sambata sunt si eu posesoarea unei masini de paine,Bluesky daca nu ma insel rolleyes.gif ca nu am avut vreme sa o studiez,inca e sigilata.In we ii fac si proba

A trecut si week-end-ul, si luni, si poze??? huh.gif O paine ceva? rolleyes.gif
Bimbilico, nu ne lasa prea mult in asteptare! laugh.gif

--------------------

+Quote Post
2ut
mesaj Mar 16 2010, 09:42 AM

Big Chef

Postari: 885
Inregistrat pe: 8-May 09
Membrul Nr.: 51,355

Fetelor, ma puteti ajuta cu un sfat? Am o masina de paine orion, am facut paine cu secara, cozonac (Iulia, multumesc mult de reteta, a fost nemaipomenit, promit ca o sa pun si poze cand am un pic de timp), daaar, painea din faina integrala imi cade, nici macar dreapta nu e, daramite bombata frumos, ca ale voastre.
Reteta e cea din carte:
600g faina 1250
25g drojdie (am pus si mai multa si mai putina si rezultatul e acelasi)
340ml apa
1 lingura zahar brun
1 lingura ulei
2 lingurite sare
programul 3 (paine integrala) pentru o paine de 1250g
Gustul e foarte bun, textura si consistenta de asemenea, e elastica pufoasa, buna.....dar e cazuta! Oare de ce?

--------------------

+Quote Post
bimbilica
mesaj Mar 17 2010, 01:52 AM

zen

Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

CITAT(iulia13 @ Mar 16 2010, 03:06 AM) *
A trecut si week-end-ul, si luni, si poze??? huh.gif O paine ceva? rolleyes.gif
Bimbilico, nu ne lasa prea mult in asteptare! laugh.gif

hellou.Am facut vineri prima painica,a iesit suuuper,dar nu i-am facut poze ca mi se descarcase camera foto si incarcatorul era la tzarania.Si azi(de fapt ieri tongue.gif )am facut una neagra,din faina speciala pt MP .Asta a iesit si mai si,de gust nu mai zic smile.gif >Dar cred ca d-na masina are un mic defect din fabricatie,ca nu "centrifugheaza" bine in toate colturile si intr-unul imi ramane faina de trebuie sa bag eu lingura de lemn si sa o bag in aluat.Si desteptul de al meu berbat nu i-a facut si garantia,ca a uitat mad.gif .oricum,cred ca asa o sa o "donez" la tzarania,si imi iau alta,mai mare ca el a luat una de pe raft,nu stia ca sunt pe "marimi" de painici.La urmatoarele rezultate o sa fac si poze.

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 17 2010, 01:59 AM

Master of disaster

CITAT(2ut @ Mar 16 2010, 08:42 AM) *
Fetelor, ma puteti ajuta cu un sfat? Am o masina de paine orion, am facut paine cu secara, cozonac (Iulia, multumesc mult de reteta, a fost nemaipomenit, promit ca o sa pun si poze cand am un pic de timp), daaar, painea din faina integrala imi cade, nici macar dreapta nu e, daramite bombata frumos, ca ale voastre.
Reteta e cea din carte:
600g faina 1250
25g drojdie (am pus si mai multa si mai putina si rezultatul e acelasi)
340ml apa
1 lingura zahar brun
1 lingura ulei
2 lingurite sare
programul 3 (paine integrala) pentru o paine de 1250g
Gustul e foarte bun, textura si consistenta de asemenea, e elastica pufoasa, buna.....dar e cazuta! Oare de ce?

Deci cozonacul nu ti s-a lasat, dar reteta de mai sus da! laugh.gif
Pai, am verificat-o atent, si eu ti-as da urmatoarele sfaturi:
1) pune doar 310-320 ml. de apa
2) Pune 30-35 gr. de drojdie proaspata
3) pune doar o lingurita de sare (e mai bine si pentru sanatate smile.gif ).
Maine iti voi pune aici si reteta mea preferata de paine integrala, stiu ca ti-am promis-o mai de mult, dar e tot pe perete in bucatarie!!! Nu e scrisa pe perete, e lipita acolo! laugh.gif

--------------------

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 17 2010, 02:07 AM

Master of disaster

CITAT(alice07 @ Mar 14 2010, 09:36 AM) *
iata si pâinica, am facut-o de 1 kg, mie imi place sa nu fie alba

Si mie la fel imi place!
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de iulia13: Mar 17 2010, 02:07 AM

--------------------

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 17 2010, 02:09 AM

Master of disaster

CITAT(bimbilica @ Mar 17 2010, 12:52 AM) *
hellou.Am facut vineri prima painica,a iesit suuuper,dar nu i-am facut poze ca mi se descarcase camera foto si incarcatorul era la tzarania.Si azi(de fapt ieri tongue.gif )am facut una neagra,din faina speciala pt MP .Asta a iesit si mai si,de gust nu mai zic smile.gif >Dar cred ca d-na masina are un mic defect din fabricatie,ca nu "centrifugheaza" bine in toate colturile si intr-unul imi ramane faina de trebuie sa bag eu lingura de lemn si sa o bag in aluat.Si desteptul de al meu berbat nu i-a facut si garantia,ca a uitat mad.gif .oricum,cred ca asa o sa o "donez" la tzarania,si imi iau alta,mai mare ca el a luat una de pe raft,nu stia ca sunt pe "marimi" de painici.La urmatoarele rezultate o sa fac si poze.

Bimbiloiule, bravo, bine ca ti-au iesit painicile!
Ce marca e masina ta? Si ce "marime"? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Asteptam poze!

--------------------

+Quote Post
2ut
mesaj Mar 17 2010, 08:40 AM

Big Chef

Postari: 885
Inregistrat pe: 8-May 09
Membrul Nr.: 51,355

CITAT(iulia13 @ Mar 17 2010, 01:59 AM) *
Deci cozonacul nu ti s-a lasat, dar reteta de mai sus da! laugh.gif
Pai, am verificat-o atent, si eu ti-as da urmatoarele sfaturi:
1) pune doar 310-320 ml. de apa
2) Pune 30-35 gr. de drojdie proaspata
3) pune doar o lingurita de sare (e mai bine si pentru sanatate smile.gif ).
Maine iti voi pune aici si reteta mea preferata de paine integrala, stiu ca ti-am promis-o mai de mult, dar e tot pe perete in bucatarie!!! Nu e scrisa pe perete, e lipita acolo! laugh.gif

Iulia, multumesc frumos, cred ca o sa incerc chiar azi si-ti spun ce-a iesit. pupic.gif

--------------------

+Quote Post
aloma3012
mesaj Mar 18 2010, 12:59 PM

micro Bucatar

Postari: 25
Inregistrat pe: 27-January 10
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 56,460

fetelor se poate face cozonac la masina de facut paine?Va rog sa ma ajutati cu o reteta.Multumesc

+Quote Post
aloma3012
mesaj Mar 18 2010, 01:42 PM

micro Bucatar

Postari: 25
Inregistrat pe: 27-January 10
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 56,460

Am vazut ca sunt cateva retete de cozonac dar asta e masina mamei mele si nu stiu exact cum se umbla la ea...exista vreo reteta sa pot pune toate ingredientele la inceput si sa nu umblu la masina pana se termina de facut cozonacul..sau chiar panetone(eventual)

+Quote Post
Pisoi
mesaj Mar 19 2010, 06:40 PM

Big Chef

Postari: 747
Inregistrat pe: 6-March 06
Membrul Nr.: 30,683

Salutare tuturor mancaciosilor de paine facuta la masina smile.gif

O intrebare (incurcatoare tongue.gif ), ce anume determina o paine sa devina sfaramicioasa dupa doua zile?

Mulsumesc aniticipat!

--------------------
calm

+Quote Post
iulia13
mesaj Mar 20 2010, 03:18 AM

Master of disaster

CITAT(Pisoi @ Mar 19 2010, 05:40 PM) *
Salutare tuturor mancaciosilor de paine facuta la masina smile.gif
O intrebare (incurcatoare tongue.gif ), ce anume determina o paine sa devina sfaramicioasa dupa doua zile?
Mulsumesc aniticipat!

Un aluat prea "uscat", adica nu a fost destul de umed, sau painea a fost prea mult coapta, sau lipsa de antioxidanti.
Incearca ori sa reduci cu 5-10 minute coptul, sau verifica daca nu cumva aluatul ar mai vrea putina apa sau alt lichid, (exclus ulei!) in timpul framantarii, si vezi daca asa se elimina problema.

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

181 Pagini V  « < 111 112 113 114 115 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags

2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th July 2014 - 08:38 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare