181 Pagini V  « < 136 137 138 139 140 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Masina de facut paine, retete, idei, sfaturi = experientele noastre
radudd
mesaj Dec 23 2010, 10:09 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 26
Inregistrat pe: 23-December 10
Membrul Nr.: 62,922

Buna seara, m-am inscris si eu pe forum cu rugamintea de a primi cateva sfaturi pentru achizitionarea unei MP.
In principal este nevoie de o masina care sa asigure painea pentru 3 persoane, nu neaparat zilnic, dar atunci cand este nevoie sa isi faca datoria cum trebuie.
Banuiesc ca o capacitate de 1 kg este suficienta in conditii normale, adica de a manca paine la modul obisnuit la cele trei mese.
As vrea o masina care sa socata o painica de forma dreptunghiulara, pentru a putea taia mai multe felii care sa fie relativ egale ca dimensiune.
Nu vreau o masina cu prea multe functii, pentru ca in timp s-a dovedit ca toate aparatele electrocasnice pe care le-am cumparat, nu au fost folosite la intreaga lor capacitate tehnica - vezi cuptorul cu microunde - la care am o serie de functii pe care nu le-am atins niciodata - deci bani in plus degeaba.
Deci o masina simpla, care sa stie sa faca o paine buna.
Indicati va rog marca si modelul, dar numai daca detineti si ati folosit un timp suficient o astfel de masina, pentru a avea un reper.
Va multumesc, numai bine tuturor si sarbatori cu liniste si sanatate !

Acest mesaj a fost editat de radudd: Dec 23 2010, 10:11 PM
Go to the top of the page

+Quote Post
n_puiu
mesaj Dec 24 2010, 12:44 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

QUOTE(radudd @ Dec 23 2010, 10:09 PM) *
Buna seara, m-am inscris si eu pe forum cu rugamintea de a primi cateva sfaturi pentru achizitionarea unei MP.
In principal este nevoie de o masina care sa asigure painea pentru 3 persoane, nu neaparat zilnic, dar atunci cand este nevoie sa isi faca datoria cum trebuie.
Banuiesc ca o capacitate de 1 kg este suficienta in conditii normale, adica de a manca paine la modul obisnuit la cele trei mese.
As vrea o masina care sa socata o painica de forma dreptunghiulara, pentru a putea taia mai multe felii care sa fie relativ egale ca dimensiune.
Nu vreau o masina cu prea multe functii, pentru ca in timp s-a dovedit ca toate aparatele electrocasnice pe care le-am cumparat, nu au fost folosite la intreaga lor capacitate tehnica - vezi cuptorul cu microunde - la care am o serie de functii pe care nu le-am atins niciodata - deci bani in plus degeaba.
Deci o masina simpla, care sa stie sa faca o paine buna.
Indicati va rog marca si modelul, dar numai daca detineti si ati folosit un timp suficient o astfel de masina, pentru a avea un reper.
Va multumesc, numai bine tuturor si sarbatori cu liniste si sanatate !

Bine-ai venit!
Sînt începător, la noi se mănîncă relativ puţină pîine (cel mai mare consum este la pachetele pentru serviciu/şcoală).
Am avut maşină pentru 1 kg, mi-am dorit una mai mare. Acum folosesc una de 1,250 şi de putere mai mare.
Cred că este mai bună pentru că pot să fac o pîine de 1 kg mai mare (ca volum) decît puteam s-o fac în cea veche.
In plus, se poate face aluatul de 1 kg şi se poate folosi programul pentru 1,250 (timp de dospire mai mare).

Nu cred că funcţiile ridică preţul, şi-apoi am impresia că vin cam "la pachet", adică maşina are mai multe funcţii, dar şi cîteva înlesniri - la afişaj mă refer.

Despre marcă, vezi nişte păreri pe pagina anterioară.

+Quote Post
n_puiu
mesaj Dec 24 2010, 01:00 PM

Master of disaster

Am găsit făina asta, 4 lei/kg la un plafar

Cere mai puţină apă decît un amestec făină-tarîţe.

Aici cu făină 650, juma-juma.

Acest mesaj a fost editat de n_puiu: Dec 24 2010, 01:12 PM

+Quote Post
radudd
mesaj Dec 24 2010, 05:32 PM

micro Bucatar

Multumesc pentru idei.
Este adevarat ca un aparat electrocasnic nu este facut sa te tina o viata. In acest caz, s-ar duce de rapa toata industria respectiva.
Am tot cautat ceea ce as vrea eu si am dat peste asta:
http://www.electromark.ro/detalii/1556/Cup...ign=direct_link
Sper sa nu fie considerata reclama la produs sau site, nu am nicio legatura in aceasta privinta.
Pare o masina in ideea a ceea ce as vrea eu. Are doua cuve cu forme diferite.
Am si sunat azi la magazinul cu pricina, unde un domn foarte amabil mi-a explicat ca abia dupa 15 ianuarie 2011, va intra transportul in tara cu acest produs. Se pare ca are o singura paleta pentru framantat, dar mi s-a spus ca este o paleta solida si se pare "inteligenta" - asa s-a exprimat acel domn.
Intrebare ! Are cineva aceasta masina ? Daca da, rog cateva impresii.
Multumesc.

+Quote Post
Bread Pitt
mesaj Dec 25 2010, 02:51 PM

Captain Cook

Postari: 277
Inregistrat pe: 31-August 09
De la: Bucureşti
Membrul Nr.: 53,598

CITAT(radudd @ Dec 24 2010, 05:32 PM) *

Cer scuze pentru că răspund deşi nu am maşina Gorenje. Sunt însă ceva mai vechi în... branşă.
Plus la maşina asta mi se pare ideea că s-ar putea să nu fie chinezeasca. Poate mai există Serbia, poate Croaţia. Orice ar fi e mai bună.
Dar, minus mi se pare preţul. E înspăimântător pentru 615 W, 900 g pâinea şi o singură paletă. La preţul ăsta iei 2 Alaska, cu aceleaşi caracteristici tehnice, dar... chinezării.
Pot să te asigur că fiabilitatea Gorenje n-o să fie de două ori cât Alaska.

PS: nu am Alaska şi nu e o demonstraţie pro domo.

--------------------
Unul bea că-i băutor,
Altul bea că-i bestie,
Numai eu, că am umor,
Beau aşa, de chestie...
Păstorel

+Quote Post
foxyy
mesaj Dec 25 2010, 03:03 PM

Master of disaster

Postari: 4,529
Inregistrat pe: 14-September 09
De la: AP
Membrul Nr.: 53,823

Multumesc pentru idei.
Este adevarat ca un aparat electrocasnic nu este facut sa te tina o viata. In acest caz, s-ar duce de rapa toata industria respectiva.
Sper sa nu fie considerata reclama la produs sau site, nu am nicio legatura in aceasta privinta.
Am si sunat azi la magazinul cu pricina, unde un domn foarte amabil mi-a explicat ca abia dupa 15 ianuarie 2011, va intra transportul in tara cu acest produs. Se pare ca are o singura paleta pentru framantat, dar mi s-a spus ca este o paleta solida si se pare "inteligenta" - asa s-a exprimat acel domn.
Multumesc.

N-am asa masinuta de paine (am alta), dar mi se pare muuuuuult prea scumpa. O masina buna, ar trebui sa aiba cam 800W (sau chiar mai mult), sa poata "duce" 1 - 1,2 Kg si sa aiba 2 palete - asa se amesteca aluatul mult mai bine. Si am vazut recent astfel de aparate, pe la 200 de lei. Si pan' la 377 de lei cat e cea din link.... e cale destul de lunga (zic io).

Acest mesaj a fost editat de foxyy: Dec 25 2010, 03:05 PM

--------------------

In viata risipim ani, iar la batranete cersim clipe.......

+Quote Post
carmaw
mesaj Dec 25 2010, 03:12 PM

Academic Chef

Postari: 1,422
Inregistrat pe: 5-May 09
De la: pe ici pe colo
Membrul Nr.: 51,265

Multumesc pentru idei.
Multumesc.

buna
craciun cu bine.
Am intrat numai sa ti spun caci prin iunie iulie am strigat 'help' caci doream si eu sa cumpar o MP si dragele de fete au sarit si m au ajutat cu sfaturi adica ce sa aiba o mp fiabila
In urma unor peripetii eu am cumparat deci 2 MP cam la 40E una.... excelente
ptiu sa nu le deochi.

+Quote Post
radudd
mesaj Dec 25 2010, 07:10 PM

micro Bucatar

Am inteles ideea. Faptul ca are putere mica si o singura paleta, ar putea fi un inconvenient, totul raportat la pret.
Eu am incredre in Gorenje, aparatura este facuta in Slovenia si au ceva activitate in spate ca firma de electrocasnice.
Pe de alta parte, ma gandesc ca daca avem 900 de grame maxim, si doar puterea declarate pentru aceasta masina, ar putea fi suficient. Pana la urma acesta putere se va concentra pe partea de coacere a panii si in niciun caz nu va fi solosita pentru a invarti malaxorul. Pentu motorul malaxorului eu zic ca 200 de wati la un motoras sunt suficienti.

Carmaw
As vrea sa stiu si eu care sunt acele 2 masinute pe care le-ati luat, adica ce marca sunt ? Este vorba cumva de Gorenje ?

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi.

LE - eu inca astept sa vad daca are cineva aceast model despre care intreb eu !

Acest mesaj a fost editat de radudd: Dec 25 2010, 07:17 PM

+Quote Post
carmaw
mesaj Dec 25 2010, 08:03 PM

Academic Chef

Postari: 1,422
Inregistrat pe: 5-May 09
De la: pe ici pe colo
Membrul Nr.: 51,265

CITAT(radudd @ Dec 25 2010, 07:10 PM) *
Carmaw
As vrea sa stiu si eu care sunt acele 2 masinute pe care le-ati luat, adica ce marca sunt ? Este vorba cumva de Gorenje ?

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi.

Nu eu am luat cu 80e doua masinute de la LIDL si era marca proprie magazinului ...din pacate nu erau Gorendje
Acum altceva;
Am luat o masina aici in Ro si am verificat pt o piine mare de 1250gr la programul 1 care dureaza 3.15 ore consumul energetic e de 1KW.3
Noroc in alegere.

+Quote Post
carminap
mesaj Dec 25 2010, 10:27 PM

Big Chef

Postari: 704
Inregistrat pe: 31-March 08
De la: brasov
Membrul Nr.: 42,405

[quote name='radudd' date='Dec 25 2010, 07:10 PM' post='947435']
Am inteles ideea. Faptul ca are putere mica si o singura paleta, ar putea fi un inconvenient, totul raportat la pret.
Eu am incredre in Gorenje, aparatura este facuta in Slovenia si au ceva activitate in spate ca firma de electrocasnice.
Pe de alta parte, ma gandesc ca daca avem 900 de grame maxim, si doar puterea declarate pentru aceasta masina, ar putea fi suficient. Pana la urma acesta putere se va concentra pe partea de coacere a panii si in niciun caz nu va fi solosita pentru a invarti malaxorul. Pentu motorul malaxorului eu zic ca 200 de wati la un motoras sunt suficienti.

Eu sunt un pic suparata pe Gorenje!Am aragaz de la ei si sunt la a patra garnitura de cuptor rupta.Nu a tras nimeni de ea, se coace in timp si apoi incep sa apara mici ciupituri .
Despre MP nu stiu ce sa spun ,nu cred ca are cineva de aici modelul postat de tine.Eu am Orion si sunt multumita,nu am ratat nici o painica,acum de Craciun a framantat si cozonacul.

+Quote Post
HI-FI
mesaj Dec 27 2010, 10:02 AM

Bucataras

Postari: 150
Inregistrat pe: 18-October 06
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 34,438

Cozonac cu miere

Se pun in MP, in aceasta ordine, urmatoarele: 250 ml lapte incalzit in care am topit 125gr unt si 3-4 linguri miere; 2 oua + 3 gabenusuri batute cu putina sare, 800gr faina, 2 plicuri drojdie dr.Oetker. Am framantat 20 min si dospit 30 min (pentru cei cu HBM810-10 programul 7 - aluat pizza, si am mai lasat aluatul in masina cam20 min dupa terminarea prog). I-am umplut si i-am mai tinut un pic la cald.
Au crescut f.mult si au iesit f.f.f.pufosi

Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
gabriela_2008
mesaj Dec 27 2010, 09:08 PM

Captain Cook

Postari: 217
Inregistrat pe: 14-September 08
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 45,145

[quote name='n_puiu' date='Dec 24 2010, 01:00 PM' post='947186']
Am găsit făina asta, 4 lei/kg la un plafar

vezi ca se gaseste si la Kaufland si mi se pare ca este mai ieftina(acum cateva luni cand am vazut-o eu era cam 2 lei,nu mai tin minte exact)

--------------------

+Quote Post
n_puiu
mesaj Dec 28 2010, 10:35 AM

Master of disaster

QUOTE(gabriela_2008 @ Dec 27 2010, 09:08 PM) *
vezi ca se gaseste si la Kaufland si mi se pare ca este mai ieftina(acum cateva luni cand am vazut-o eu era cam 2 lei,nu mai tin minte exact)

Mulţumesc!

+Quote Post
smarandoiu virgi...
mesaj Jan 10 2011, 01:18 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 29-December 03
De la: Pitesti (Arges)
Membrul Nr.: 10,804

cum trebuie puse paletele in MP, paralele sau fata in fata.Mentionez ca am o MP ca a lui Bread Pitt,caru
ia ii multumesc pentru reteta de paine. em_new_66.gif

+Quote Post
Patrick968
mesaj Jan 10 2011, 10:12 AM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

CITAT(smarandoiu virginia-magda @ Jan 10 2011, 01:18 AM) *
cum trebuie puse paletele in MP, paralele sau fata in fata.Mentionez ca am o MP ca a lui Bread Pitt,caru
ia ii multumesc pentru reteta de paine. em_new_66.gif

Buna Magda.

Si eu am aceeasi masina de paine ca cea a lui Bread Pitt (am mai avut una inainte care decedase) si iti spun ca eu personal nu am tinut cont cum sunt paletele. Ele oricum se invirtesc si amesteca coca indiferent daca-s paralele sau perpendiculare sau puse cum s-o nimeri.
Bafta.

+Quote Post
Elinor
mesaj Jan 13 2011, 02:06 AM

micro Bucatar

Postari: 37
Inregistrat pe: 13-January 11
Membrul Nr.: 63,211

QUOTE(Patrick968 @ Jan 10 2011, 10:12 AM) *
Buna Magda.

Si eu am aceeasi masina de paine ca cea a lui Bread Pitt (am mai avut una inainte care decedase) si iti spun ca eu personal nu am tinut cont cum sunt paletele. Ele oricum se invirtesc si amesteca coca indiferent daca-s paralele sau perpendiculare sau puse cum s-o nimeri.
Bafta.

...si eu, si eu...chiar azi am cumparat-o si sunt foarte fericita...tocmai ce-am terminat prima testare, chiar daca e 2 dimineata, am incercat programul ultra-rapid...pentru prima painica din paine integrala, ma declar destul de multumita...e cam indesata si mi se pare putin prea sarata pentru gustul meu, dar se poate minca em_new_32.gif stiu ca unii au avut mari esecuri la prima incercare...totusi, am maaaare nevoie de sfaturi... chin.gif
Bread Pitt, esti pe receptie ? em_new_22.gif

--------------------

+Quote Post
Patrick968
mesaj Jan 13 2011, 02:22 PM

Academic Chef

Postari: 1,336
Inregistrat pe: 27-August 07
Membrul Nr.: 38,672

Elinor...sa o stapanesti sanatoasa pe brutareasa. em_new_04.gif

1.Parerea mea referitor la faptul ca a iesit prea indesata: Si eu fac paine cam de toate felurile la aceeasi MP ca a lui Bread dar NU FOLOSESC programul ultrarapid. Am constatat ca orice fel de faina pun, acest program face painea indesata si insuficient crescuta...de aceea eu personal evit sa folosesc programul asta...
Deci inca o data...parerea mea.

2. Nu-i bai ca a iesit mai sarata...stii pe viitor sa adaugi mai putina sare.

Edit: Scuze Bread Pitt ca m-am bagat peste tine.

Acest mesaj a fost editat de Patrick968: Jan 13 2011, 02:24 PM

+Quote Post
stormy
mesaj Jan 13 2011, 02:41 PM

în_sorită

Grup: Moderatori
Postari: 3,979
Inregistrat pe: 27-October 06
De la: cit mai la vest
Membrul Nr.: 34,588

sint de acord cu patrick, iar ca piinea (ne/alba) sa imi iasa mai pufoasa o las la dospit mai mult; deci pun ingredientele, dau pe programul de framintat, las la dospit pina se ridica si apoi pun pe programul copt
asa imi iese cea mai faina piine D.gif

--------------------
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

+Quote Post
Elinor
mesaj Jan 13 2011, 10:07 PM

micro Bucatar

QUOTE(Patrick968 @ Jan 13 2011, 02:22 PM) *
Elinor...sa o stapanesti sanatoasa pe brutareasa. em_new_04.gif

1.Parerea mea referitor la faptul ca a iesit prea indesata: Si eu fac paine cam de toate felurile la aceeasi MP ca a lui Bread dar NU FOLOSESC programul ultrarapid. Am constatat ca orice fel de faina pun, acest program face painea indesata si insuficient crescuta...de aceea eu personal evit sa folosesc programul asta...
Deci inca o data...parerea mea.

2. Nu-i bai ca a iesit mai sarata...stii pe viitor sa adaugi mai putina sare.

Edit: Scuze Bread Pitt ca m-am bagat peste tine.

Multumesc! Sunt incintata de ea, mai ales ca plecasem dupa un Philips HD9040/90, pe care as fi dat 600 ron.
E binevenit orice raspuns! groupwave.gif
Am facut a doua incercare azi dimineata, cu faina alba si programul de paine frantuzeasca. A iesit mult mai bine, dar tot...sarata. De ce e trecut asa in retete? Mie din start mi s-a paut multa sare, care -de obicei- nu maninc sarat. Fiind beginner, am zis sa respect strict retetele...
Acum as mai avea niste intrebari:
1. cum stiu cantitatile pentru 1000g si 1300 g?
2. a incercat cineva la masina faina "slabesti mincind"?
3. a facut cineva baghete? cum se procedeaza?
4. carticica e sumara, alte masini au multe retete, de unde sa iau, pentru aceste gramaje?
5. a facut cineva chec? as vrea si eu o reteta? dar cozonac?
V-am omorit cu tirul meu de intrebari... em_new_34.gif Mai am, sa stiti, le iau pe rind... rolleyes.gif
Astept sa vad cine isi face timp si pentru un beginner, nu de altceva, dar i-am luat si mamei una, la asa ocazie ce-am prins, i-o duc simbata si trebuie s-o invat si pe ea...deci, trebuie sa stiu D.gif
Multumesc...anticipat em_new_22.gif

--------------------

+Quote Post
Elinor
mesaj Jan 13 2011, 10:09 PM

micro Bucatar

QUOTE(stormy @ Jan 13 2011, 02:41 PM) *
sint de acord cu patrick, iar ca piinea (ne/alba) sa imi iasa mai pufoasa o las la dospit mai mult; deci pun ingredientele, dau pe programul de framintat, las la dospit pina se ridica si apoi pun pe programul copt
asa imi iese cea mai faina piine D.gif

Cat o lasi pe programul de copt? Eu nu vreau sa fac paine alba.... banned.gif tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

181 Pagini V  « < 136 137 138 139 140 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags

2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st September 2014 - 01:19 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare