2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Storcator de fructe
Samara
mesaj Nov 23 2006, 10:43 PM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 500
Inregistrat pe: 13-October 06
Membrul Nr.: 34,346

Eu am storcator Braun si sunt chiar multumita de el. Initial am cumparat unul ieftin si cu asta m-am lecuit de lucruri ieftine! I-am facut proba cu un mar si jumatate din pulpa nici nu a scurs-o! In ziua aia l-am si dus inapoi si am luat Braun-ul, muuult mai scump, dar l-am si folosit, si scoate suc si din pietre! Nu e el perfect, dar cred ca inca nu s-a nascut ustensila de bucatarie perfecta. Din pacate puiul meu nu mai vrea sa bea sucuri, asa ca de doua luni e in cutie mad.gif

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
ionuts71
mesaj Feb 27 2007, 02:34 AM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 27-February 07
Membrul Nr.: 36,725

Exista mai multe modalitati de a stoarce sucul din pulpa fructelor si legumelor, nu numai cel centrifugal. Sunt cam patru modalitati. Exista principiul teascului (storcatorul cu doua axe melcate), al masinii cu un ax melcat (ca cea de stors rosii pentru suc), al presei si centrifugal.

Storcatorul centrifugal este cel mai simplu dar scoate si sucul de cea mai proasta calitate. Datorita vitezei mari de rotatie se distrug majoritatea enzimelor, sucul este plin de oxigen care il oxideaza (de aceea se inchide la culoare asa de repede) si este plin de spuma.

Detalii despre presa hidraulica la: http://www.nwjcal.com/. Se zice ca ar fi cel mai bun storcator numai ca asta costa de la 2.125 USD in sus...

Eu am (pot sa zic ca am avut, pentru ca nu il mai folosesc) un storcator centrifugal Bosch. Are probleme cu rosul carcasei, adica sita are o pozitie excentrica si roade carcasa (piesa galbena). Il am de vreo 4 luni si il folosesc intensiv la o terapie cu sucuri naturale (Gerson). Adica fac sucuri (mere, morcovi, telina, sfecla rosie, patrunjel, varza etc.) de cel putin 6 ori pe zi. Deja razatoarea de pe fundul sitei s-a tocit si face totul un fel de terci. Toata pasta se depune in zona de evacuare a pulpei (infundand storcatorul) si sub sita. Daca nu esti atent, sucul incepe sa curga in interiorul motorului (si de aici aparitia sucului de sub storcator si mirosul de ars) si intr-un final, cred, arderea lui. Ca sa nu mai vorbim de curatare care ma scoate din pepeni... chinul de pe lume. Freci la sita aia pana te plictisesti. Si daca mai pui la socoteala ca dupa 3 morcovi si 4 mere trebuie sa ii cureti sita (mai ales din cauza morcovilor care o infunda imediat) mai bine bei apa plata. Si nu e singurul storcator pe care l-am avut. Am mai avut vreo 3 marci inaintea lui, toate cu probleme similare.

Asa ca m-am orientat catre un storcator necentrifugal... scoate sucuri mai concentrate, fara spuma aia care nu se mai termina (oare aia s-a luat in calculul celor 15% mai mult suc???), nu distruge enzimele pentru ca are o viteza de rotatie mult mai mica si e si mult mai silentios... adica pot sa fac suc si la ora 6 dimineata si la ora 23, fara sa ma injure vecinii. Si se curata si mult mai usor.

Pulpa de la morcovi este super uscata iar din citrice mai ramane doar pielita si foarte putina pulpa. Are un pret mai ridicat dar face cat doua storcatoare, unul de citrice si unul centrifugal la un loc, plus o masina de tocat si una demacinat. Plus ca scoate mai mult suc.

Pe langa toate astea are si optiuni de tocat carne, presat seminte si alune (face unt de arahide, branza tofu, paste) si face si un fel de desert din fructe inghetate (numai bun vara pe caldra). Eu sunt foarte multumit de el.

Daca sunteti interesati il gasiti la: http://www.okazii.ro/catalog/2718451/acces...entrifugal.html

Mai multe detalii chiar pe site-ul producatorului la: http://www.samsonjuicer.com/samson-kpe-1301.htm

E produs in Coreea de Sud (aia capitalista adica).

+Quote Post
Nasha
mesaj Feb 27 2007, 03:45 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

ionuts71 bine ai venit pe culi!

documentat raspuns, fain . biggrin.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Cosmina_Liana
mesaj Feb 27 2007, 08:45 AM

Master of disaster

Postari: 1,684
Inregistrat pe: 16-March 06
De la: bucale
Membrul Nr.: 30,823

nu as da 19mil pe un storcator nici daca imi pui pistolu la cap dry.gif
cu banii aia fac altceva
eu mai folosesc si storcatoru bde la robot dar decat pt mere
pe cel de citrice il folosesc in fiecare zi biggrin.gif e un philips pe care il am de vreo 5 ani cred

+Quote Post
ionuts71
mesaj Sep 26 2007, 01:23 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 27-February 07
Membrul Nr.: 36,725

(Nasha @ Feb 27 2007, 01:45 AM) [snapback]310373[/snapback]

ionuts71 bine ai venit pe culi!
documentat raspuns, fain . biggrin.gif

Multumesc.

(cosmina_liana @ Feb 27 2007, 06:45 AM) [snapback]310425[/snapback]

nu as da 19mil pe un storcator nici daca imi pui pistolu la cap dry.gif
cu banii aia fac altceva
eu mai folosesc si storcatoru bde la robot dar decat pt mere
pe cel de citrice il folosesc in fiecare zi biggrin.gif e un philips pe care il am de vreo 5 ani cred

La prima vedere asa am spus si eu... pana cand am aruncat primul storcator centrifugal. Si apoi pe al doilea.
Dar, va spun... e o mare diferenta intre un suc obtinut prin centrifugare si unul obtinut prin presare. Nu e vorba numai de usurinta cu care se produce un suc ci si de ce anume contine sucul. Contine sucul pesticide si metale grele? Cel obtinut prin centrifugare in mod sigur da. Contine sucul enzime si vitamine? Cel obtinut prin centrifugare sigur nu. Deci... trebuie pusi in balanta mai multi factori.

Storcatorul prin presare e mai economic deoarece stoarce fructele mult, mult mai bine. Desigur, daca bei un suc pe saptamana nu merita sa il cumperi. Dar eu storc saptamanal aproximativ 20 kg de mere, 10 kg de morcovi. Ca sa nu mai pun la socoteala telina, sfecla, patrunjelul, catina, portocalele si grapefruitul... Si il mai folosesc sila tocat carne sau sa fac paste (are niste optionale care il transforma in masina de tocat si in rasnita).

Daca doriti mai multe detalii cu ce ar trebui sa faca un storcator, cei care il aduc, Quark srl, au o prezentare in PDF: Storcatoare cu doua axe canelate

Si au adus si un model mai ieftin, cu un singur ax canelat (eu il am pe cel cu doua axe):
Storcator legume fructe necentrifugal cu un ax canelat
Storcator legume fructe necentrifugal doua axe canelate

+Quote Post
VCATA
mesaj Jul 8 2008, 11:06 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 8-July 08
Membrul Nr.: 44,103

salut,
am citit cu atentie ceea ce ai scris tu de storcatoare, pe mine ma intereseaza unul profesional si oarecum industrial nu stiu daca stii sunt storcatoarele alea unde bagi portocala intreaga si vezi cum merge portocala singura, cum este stoarsa etc. pe mine ma intereseaza sa cumpar un altfel de storcator ai idee?sau aveti idee?de unde as putea cumpara un aStfel de storcator?!?
sad.gif
astept cu interes raspunsul vostru va multumesc!

CITAT(ionuts71 @ Feb 27 2007, 03:34 AM) *
Exista mai multe modalitati de a stoarce sucul din pulpa fructelor si legumelor, nu numai cel centrifugal. Sunt cam patru modalitati. Exista principiul teascului (storcatorul cu doua axe melcate), al masinii cu un ax melcat (ca cea de stors rosii pentru suc), al presei si centrifugal.

Storcatorul centrifugal este cel mai simplu dar scoate si sucul de cea mai proasta calitate. Datorita vitezei mari de rotatie se distrug majoritatea enzimelor, sucul este plin de oxigen care il oxideaza (de aceea se inchide la culoare asa de repede) si este plin de spuma.

Detalii despre presa hidraulica la: http://www.nwjcal.com/. Se zice ca ar fi cel mai bun storcator numai ca asta costa de la 2.125 USD in sus...

Eu am (pot sa zic ca am avut, pentru ca nu il mai folosesc) un storcator centrifugal Bosch. Are probleme cu rosul carcasei, adica sita are o pozitie excentrica si roade carcasa (piesa galbena). Il am de vreo 4 luni si il folosesc intensiv la o terapie cu sucuri naturale (Gerson). Adica fac sucuri (mere, morcovi, telina, sfecla rosie, patrunjel, varza etc.) de cel putin 6 ori pe zi. Deja razatoarea de pe fundul sitei s-a tocit si face totul un fel de terci. Toata pasta se depune in zona de evacuare a pulpei (infundand storcatorul) si sub sita. Daca nu esti atent, sucul incepe sa curga in interiorul motorului (si de aici aparitia sucului de sub storcator si mirosul de ars) si intr-un final, cred, arderea lui. Ca sa nu mai vorbim de curatare care ma scoate din pepeni... chinul de pe lume. Freci la sita aia pana te plictisesti. Si daca mai pui la socoteala ca dupa 3 morcovi si 4 mere trebuie sa ii cureti sita (mai ales din cauza morcovilor care o infunda imediat) mai bine bei apa plata. Si nu e singurul storcator pe care l-am avut. Am mai avut vreo 3 marci inaintea lui, toate cu probleme similare.

Asa ca m-am orientat catre un storcator necentrifugal... scoate sucuri mai concentrate, fara spuma aia care nu se mai termina (oare aia s-a luat in calculul celor 15% mai mult suc???), nu distruge enzimele pentru ca are o viteza de rotatie mult mai mica si e si mult mai silentios... adica pot sa fac suc si la ora 6 dimineata si la ora 23, fara sa ma injure vecinii. Si se curata si mult mai usor.

Pulpa de la morcovi este super uscata iar din citrice mai ramane doar pielita si foarte putina pulpa. Are un pret mai ridicat dar face cat doua storcatoare, unul de citrice si unul centrifugal la un loc, plus o masina de tocat si una demacinat. Plus ca scoate mai mult suc.

Pe langa toate astea are si optiuni de tocat carne, presat seminte si alune (face unt de arahide, branza tofu, paste) si face si un fel de desert din fructe inghetate (numai bun vara pe caldra). Eu sunt foarte multumit de el.

Daca sunteti interesati il gasiti la: http://www.okazii.ro/catalog/2718451/acces...entrifugal.html
Mai multe detalii chiar pe site-ul producatorului la: http://www.samsonjuicer.com/samson-kpe-1301.htm

E produs in Coreea de Sud (aia capitalista adica).

+Quote Post
kathy70788
mesaj Jan 21 2010, 01:26 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 19-November 09
Membrul Nr.: 55,372

QUOTE(oanaC @ Feb 28 2005, 01:19 PM) *
Bun, dupa subiectul palpitant cu masina de spalat, va cer din nou ajutorul pentru storcatorul de fructe.
Robotul meu de bucatarie nu are incorporat asa ceva, in consecinta as dori sa-l achizitionez separat. Pe piata sunt destule dar...
Sambata dimineata eram in vizita la fina mea, petrecusem pana tarziu si in eram intr-o dulce moleseala, asa ca ne uitam partial si la televizor unde era teleshoping. Si am vazut prezentarea pentru Power Juicer, ce grozav e, bla bla stiti cum e la teleshoping.
Dar mi se pare grozav ca poti introduce fructul intreg, sau taiat destul de mare, ca este silentios, iar partea cu sucul ramas in pulpa la un storcator obisnuit este adevarata (am facut proba cu Phillips-ul finei); e totusi destul de piperat ca pret, si am auzit de multe ori ca produsele prezentate la tV nu-s chiar asa grozave...Si in sfarsit intrebarea smile.gif are cineva Power Juicer? sau a auzit de bine sau de rau de la altcineva care l-a folosit? Ca pe de o parte l-as cumpara, pe de alta nu...

ce mi-am cumparat eu este un storcator nemtesc il folosesc de ceva timp, l-am vazut acum pe totalmag.ro. intotdeauna am pus fructele intregi nici mai mari nici prea mici la fel si cu legumele, branzeturile. Stoarce si rapid dar ce conteaza este ca stoarce tot sucul din fructe mai ales din mere cam 500ml suc sau mai mult chiar depinde de tipul de mere. Este putin scump dar a meritat banii, acum le dau copiilor sa bea doar suc natural nu mai cumpar de la magazin.
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
mimish
mesaj Jan 21 2010, 02:30 PM

Bucataras

Postari: 136
Inregistrat pe: 14-February 09
De la: Constanta
Membrul Nr.: 49,004

Eu am unul ieeeftin, Alpina, am dat pe el acum trei ani vreo 70-80 ron. Sunt multumita de el. Singurul lucru pe care i-l reprosez este faptul ca nu pot baga fructul intreg, ci trebuie sa il tai bucati. Insa le stoarce foarte bine. Fac suc aproape in fiecare zi cu el, deci si-a meritat si ultimul banut. Cand l-am luat, eram convinsa ca nu va avea viata lunga, insa uite ca m-am inselat! Am o cunostinta care a cumparat de la teleshoping si e incantata.

+Quote Post
utilizator_39651...
mesaj Feb 4 2010, 09:43 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 4-February 10
Membrul Nr.: 56,617

QUOTE(s_tana @ Nov 22 2006, 11:39 AM) *
adi si noi suntem in cautarea unui storcator de fructe bun pt cand mai creste matei.tot la cel care te-ai orientat tu m-am oprit si eu,la noi se numeste GASTROBACK si este destul de apreciat.chiar citeam ca cineva a scris ca din 8 mere a scos 1l de suc.asta daca o fi adevarat nu stiu. rolleyes.gif

mi-am luat si eu acelasi Storcator de putere mare 1500w si 13000 rotatii pe min, m-a uimit ca intr-un min a stors 2 kg de mere cu 2 morcovi, iar in fructe nu a ramas niciun strop de suc.

+Quote Post
utilizator_39651...
mesaj Feb 4 2010, 09:54 PM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 4-February 10
Membrul Nr.: 56,617

QUOTE(mimish @ Jan 21 2010, 02:30 PM) *
Eu am unul ieeeftin, Alpina, am dat pe el acum trei ani vreo 70-80 ron. Sunt multumita de el. Singurul lucru pe care i-l reprosez este faptul ca nu pot baga fructul intreg, ci trebuie sa il tai bucati. Insa le stoarce foarte bine. Fac suc aproape in fiecare zi cu el, deci si-a meritat si ultimul banut. Cand l-am luat, eram convinsa ca nu va avea viata lunga, insa uite ca m-am inselat! Am o cunostinta care a cumparat de la teleshoping si e incantata.

eu te sfatuiesc sa scoti putin mai mult din buzunar pt ca merita acest storcator toti banii, poti pune orice fruct si orice leguma intregi fara sa le tai, stoarce la puterea de 1500w cu 13000 rotatii pe minut, il gasesti pe totalmag.ro wink.gif sa ma anunti daca ti l-ai cumparat si ai sa vezi ca am dreptate

+Quote Post
mimish
mesaj Feb 4 2010, 11:10 PM

Bucataras

Postari: 136
Inregistrat pe: 14-February 09
De la: Constanta
Membrul Nr.: 49,004

Dreptate cu siguranta ai, insa nu vad de ce sa dau banii pe altul, cat timp am unul cu care imi pregatesc sucul bine merci. Cand s-o strica asta, fii sigura ca am o serie de criterii de achizitionare! Si mai stiu ca voi lua unul din magazin, pe care sa il vad si sa il analizez pe toate partile. In cumparaturile de pe net nu am incredere! Pana atunci, ma multumesc cu cel pe care il am! wink.gif

+Quote Post
meme
mesaj Mar 28 2010, 12:20 PM

micro Bucatar

Postari: 9
Inregistrat pe: 9-January 08
Membrul Nr.: 40,840

storcatorul din reclama tv il are un amic de-al meu.Este foarte multumit de el.Eu n-am crezut ca intr-adevar curge sucul ca la robinet,deh-reclama tv,dar sa stiti ca este asa.Dupa ce l-au vazut ,l-au mai cumparat si altii .Acum sa vedem cat tine(el il are din vara).

+Quote Post
Svapril
mesaj Apr 20 2010, 08:37 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 20-April 10
Membrul Nr.: 57,851

Buna ziua, as dori sa va intreb care ar fi cel mai bun storcator pentru initierea unei mini afaceri in domeniul producerii de sucuri naturale vindute la pahar intr-un parc magazin sau ceva de genul?? As dori sa aflu care este cantitatea aproximativa de suc produsa in urma stoarcerii, pretul aparatului si marca. Va multumesc mult!

+Quote Post
luminatiasa
mesaj Sep 3 2010, 10:33 AM

micro Bucatar

Inregistrat pe: 3-September 10
Membrul Nr.: 60,093

QUOTE(Svapril @ Apr 20 2010, 09:37 PM) *
Buna ziua, as dori sa va intreb care ar fi cel mai bun storcator pentru initierea unei mini afaceri in domeniul producerii de sucuri naturale vindute la pahar intr-un parc magazin sau ceva de genul?? As dori sa aflu care este cantitatea aproximativa de suc produsa in urma stoarcerii, pretul aparatului si marca. Va multumesc mult!

Nu e foarte ieftin dar este prin presare la rece (80 rpm), face muuult suc , putina spuma, gust excelent, culoare vie, pulpa aproape uscata, face suc din orice fructe, legume, verdeturi si cam din tot ce lasa suc. Singurul dezavantaj pe care-l presupune magazinul din parc este ca va trebui sa ai apa pentru a spala fructele / legumele.....asta cred pentru orice storcator, iar referitor strict la JuicePresso este ca va trebui sa tai in bucati mici fructele si legumele. In schimb are un avantaj major pe care centrifugalele nu-l au.... se spala aproape singur...torni o cana de apa si se curata pe interior fiind pregatit sa produca suc din alte fructe fara a imprimuta gustul daca nu vrei neaparat. Am asa ceva si chiar cred ca este o solutie buna.
xxxxxxxxxxxxxx
pretul 300 euro tva si transport inclus.

Acest mesaj a fost editat de Roxana.: Sep 3 2010, 02:09 PM
Motivul editarii: sters link

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 31st October 2014 - 06:23 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare