3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> paradontoza
ella2000
mesaj Apr 21 2003, 02:26 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 462
Inregistrat pe: 14-November 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 5,417

as dori sa stiu daca cineva dintre voi s-a confruntat cu o astfel de problema si daca a rezolvat-o.
Go to the top of the page

+Quote Post
Luli
mesaj Apr 22 2003, 04:26 AM

Bucataras

Postari: 114
Inregistrat pe: 15-December 02
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 5,818

Ella, in primul rind bine-ai venit.

Am o foarte buna prietena care s-a tratat cu succes de paradontoza, cel putin de 2 ani nu a mai avut probleme, si intre timp a dat nastere si unui copil (eveniment care la unele persoane are influenta negativa asupra danturii). Tratamentul a durat insa multi ani, timp in care a facut niste injectii care au costat foarte mult (dar ce merita mai mult decit sanatatea), cam 3 mil. lei/injectie parca, si ea jura ca nu s-ar fi vindecat fara ajutorul unei tipe care face sedinte de electromagnetism (sau ceva de genul asta). Personal sint sceptica, dar cum spuneam, ea jura ca a ajutat. Acum 3 ani a fost atit de rau incit a avut dintii cimentati in loc.
Dentista ei (la care am fost si eu) pare foarte competenta, si curatatul danturii are mare importanta in cazuri de genul asta. Neglijata, problema asta duce la pierderea danturii.

[addsig]

--------------------
"These are my principles. If you don't like them, I have others." Groucho

+Quote Post
ella2000
mesaj Apr 22 2003, 12:28 PM

Captain Cook

multumesc luli pentru raspuns.
daca afli mai multe detalii: ce fel de injectii si la cat timp le facea , poate mi le scrii si mie.

si mie mi se pare putin ciudat cealalta metoda de tratament, dar cine stie. ea care a incercat mai multe cu siguranta stie despre ce3 vorbeste.

+Quote Post
Mimihoo
mesaj Apr 22 2003, 01:00 PM

Mimihoo

Postari: 687
Inregistrat pe: 6-March 03
Membrul Nr.: 6,805

Nu stiu daca stii, dar cei formula as are site: www.formula-as.ro.
Cauta acolo: cautare in site/paradontoza si iti urez sa afli ceva

+Quote Post
Luli
mesaj Apr 23 2003, 04:12 AM

Bucataras

Ella, cu prima ocazie o sa o intreb. Intre timp, daca esti in Bucuresti si vrei numarul dentistei ei pot sa ti-l dau.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
ella2000
mesaj Apr 23 2003, 09:43 AM

Captain Cook

da multumesc, am intrat deja pe formula as si am gasit multe raspunsuri, insa medicukl nostru stomatolog este plecat din bucuresti si revine dupa apste si nu stier care dintre tratamente i se potrivesc.

dacva imi poti da nr. denstistei ar fi super.
sper sa il si conving, de felul lui fuge de doctori,, dar sper ca acum sa realizeze ca este ceva destul de grav.

+Quote Post
Luli
mesaj Apr 25 2003, 04:39 AM

Bucataras

Uite numerele doctorei - Andreea Florescu - si sotul ei Florin, lucreaza in aceeasi clinica pe str. Fainari - 210.48.33 / 094.822 369.

Nu am reusit sa vorbesc cu prietena mea despre injectii, dar daca tot ajungi la dr. ea stie despre ce e vorba.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
ella2000
mesaj May 6 2003, 02:41 PM

Captain Cook

multumesc luli.

+Quote Post
lube
mesaj Feb 5 2004, 04:37 PM

micro Bucatar

Postari: 9
Inregistrat pe: 29-January 04
Membrul Nr.: 11,480

Ella, te rog spune-mi ce-ai facut in privinta paradontozei.Eu traiesc in Elvetia si dupa cate am auzit(aici) sunt doar 2 variante:stagnarea bolii sau retragerea gingiilor pana la pierderea dintilor.Aici se face un periaj special,care consta in curatarea dintilor pana la radacina.Din cauza ca este f.dureros si migalos, se face in 4 etape.Eu nu sunt prea optimista in aceasta problema. Pe curand!

--------------------
lube

+Quote Post
Polonia
mesaj Feb 9 2004, 12:54 PM

Bucataras

Postari: 69
Inregistrat pe: 5-February 04
Membrul Nr.: 11,662

Paradontoza nu poate fi vindecata in totalitate. Poate fi eventual stopata sau se poate trata in asa fel incit sa avanseze mai incep. Dar mai devreme sau mai tirziu oricum se ajunge la proteza (din pacate). Trebuie sa va spun ca de meserie sint technician dentar si in plus sufar de paradontoza. Am 30 ani si doctorii stomatologi din Germania (am trait 6 ani in Germania) mi-au spus ca nu au vazut pina la mine la o persoana asa de tinara o paradontoza intr-o faza asa de avansata. Mi s-a facut tratamentul acele de care cineva vorbea in 4 faze, adica mi s-a lucrat pe radacini. E intr-adevar foarte dureros si neplacut. Si la mine nu a dat nici un rezultat. Paradontoza se si mosteneste sau poate fi cauzata de anumite bacterii. Eu sint in faza in care mi se fac tot felul de teste pentru a se vedea care bacterii imi cauzeaza paradontoza. Si abia pe urma se poate aplica un tratament impotriva acelor bacterii (de obicei antibiotice. Dar asa cum am spus, nu se va vindeca in totalitate, ci doar se va ameliora.
Cam atit despre paradontoza. Stiu ca vestile nu sint tocmai imburatoare, dar asta e. Pe curind

+Quote Post
lube
mesaj Feb 9 2004, 10:42 PM

micro Bucatar

Polonia,sa stii ca tu nu esti singura care sufera de P.Eu am 36 de ani si dupa nasterea fiului meu, am constatat ca mi se retrageau gingiile. Am mers la doctor si mi-au spus ca nu am P.si ca, totul va fii ok.Periaj profesional la 5 luni si va stagna.De fiecare data cand ma duc la periaj imi spune ca e bine, dar eu nu sunt oarba...nu este bine!O prietena de-a mea,tot romanca,m-ai tanara ca mine e in aceiasi situatie. Tu te-ai obisnuit cu ideea PROTEZA? Eu, sincera sa fiu, da. Intrebarea mea,e(deoarece tu lucri in acest domeniu): Implantat se m-ai poate face sau nu? O alta prietena de-a mea a pierdut toata partea de sus(acum are implantat)si jos, nu stiu daca are vreo 5-6 dinti. Vezi ca nu esti singura in aceasta situatie... Pe curand si toate cele bune!

--------------------
lube

+Quote Post
Polonia
mesaj Feb 10 2004, 09:52 AM

Bucataras

Postari: 69
Inregistrat pe: 5-February 04
Membrul Nr.: 11,662

Nu se ajunge asa de repede la proteza. Mai intii se fac tot felul de punti de legatura, se imbraca dintii, daca sint niste bonturi. P. (cum ii spui tu) nu evolueaza chiar asa de repede. Iar despre implantate, da, de ce nu? Numai ca sint foarte scumpe. Eu nu mai stiu preturile din Romania, dar in Germania costa in jur de 1000 EUR un dinte. Dar incearca sa vorbesti cu stomatologul tau sa-ti faca niste teste despre care am mai povestit, ca sa vada care e de fapt cauza. Si pe urma se trateaza in functie de ceea ce o cauzeaza. P. nu e numai retragerea gingiilor, ci si faptul ca ele singereaza, sint mai tot timpul imflamate (de ex la mine si daca maninc numai o banana imi ramin urme de singe pe banana). Ce se mai poate face? Foloseste ata de curatat dintii, ca numai spalatul lor dimineata si seara nu-i de ajuns. P. mai e cauzata si de resturile de mincare care ramin intre dinti si cu timpul intra in gingie. Asa ca asta e ce ai putea sa faci singura si fara sa fie costisitor. Chestia cu ata repet-o cam de 3-4 ori pe zi, cam dupa fiecare masa. Cam asta e tot ce stiu despre parodontoza. Frica si repulsie nu am fata de o proteza pentru ca eu am vazut din astea in fiecare zi (nu mai lucrez ca tehnician dentar. Prea murdar, toxic si prost platit. Intre timp am terminat o facultate in Germania si traiesc de 6 luni in Polonia pentru ca sotul meu e polonez) si in plus si sotul meu are proteza pentru ca a jucat rugby de performanta si fiind un sport dur si-a pierdut aproape toti dintii. Dar asa cum am spus nu-i nimic rau sau scirbos, poate fi o proteza scheletata, ceea ce inseamna ca se poate tine in citiva dinti si e foarte stabila. Asa ca don 't worry.
Pe curind.

+Quote Post
Pocahontas
mesaj Feb 10 2004, 04:09 PM

in coltzul advers

Grup: Membri de onoare
Postari: 24,480
Inregistrat pe: 6-February 04
De la: stanga la dreapta
Membrul Nr.: 11,709

Si mama a suferit de paradontoza, a fost la diferite clinici care se vroiau cu renume, a facut injectii, detartraje si nu s-a intimplat nimic. In final a facut un tratament si operatie la gingie si stiu ca s-a chinuit si-a avut dureri ceva timp, dar a meritat tot chinul, acum se simte foarte bine, iar eu ma bucur ca a scapat. Timp de 10 ani i s-a garantat ca nu va fi nici o problema, trebuie doar sa aiba mai mare grija , sa spele dintii mai des, detartrare, etc.

+Quote Post
lube
mesaj Feb 10 2004, 09:29 PM

micro Bucatar

Polonia,la mine nu e chiar asa de rau.Mie nu mi-au singerat gingiile niciodata. Prietena mea,are partea de sus implantata.Acasa(DEVA) a platit doar 35oEuro(5oo fr.elvetieni). Aici, e foarte scump si eu am fost de cateva ori la dentist in Franta. Lucrari, daca o sa am de facut merg in RO.deoarece acolo imi permit sa le platesc, aici trebuie sa i-au imprumut de la banca si sa lucru ani ca sa le platesc ratele.Am si eu alte prioritati. Oricum, sa speram ca va fii bine si daca nu...le vom rezolva acasa(adica in RO). Toate cele bune!

--------------------
lube

+Quote Post
arcond
mesaj Mar 31 2007, 01:26 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 31-March 07
Membrul Nr.: 37,192

Interesant acest topic , chiar daca n-a mai scris nimeni pe aici , cam de mult.
Sa nu mai fie interes sau noutati ?
Eu zic ca ar trebui sa fie , si una si alta .
Se poate face mult pentru a scapa de nefericita suferinta .
Sa vedem cine si ce zice .

+Quote Post
Blonde
mesaj Apr 15 2007, 09:36 PM

Master of disaster

Postari: 1,776
Inregistrat pe: 10-September 06
Membrul Nr.: 33,714

Si pe mine m-o diagnosticat in urma cu cateva luni, cu inceput de Paradontoza Generala blink.gif
Mi-o prescris antibiotice ( cure de 10 zile, de doua ori pe an), Lacalut (pasta de dinti pt paradontoza) si detartraje si periaje profesionale, macar de 2 ori pe an.
A! si o apa de gura, foarte rea, care innegreste dantura (efect secundar) huh.gif si la care am renuntzat.
Pe mine nu ma deranja paradontoza, nici nu stiam ce-i aia...doar ca uneori imi sangerau gingiile. De cand folosesc Lacalut, nu am mai vazut nici o urma de sange pe periuta de dinti rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
arcond
mesaj Apr 16 2007, 07:44 AM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 31-March 07
Membrul Nr.: 37,192

(Blonde @ Apr 15 2007, 07:36 PM) [snapback]328227[/snapback]

Si pe mine m-o diagnosticat in urma cu cateva luni, cu inceput de Paradontoza Generala blink.gif
Mi-o prescris antibiotice ( cure de 10 zile, de doua ori pe an), Lacalut (pasta de dinti pt paradontoza) si detartraje si periaje profesionale, macar de 2 ori pe an.
A! si o apa de gura, foarte rea, care innegreste dantura (efect secundar) huh.gif si la care am renuntzat.
Pe mine nu ma deranja paradontoza, nici nu stiam ce-i aia...doar ca uneori imi sangerau gingiile. De cand folosesc Lacalut, nu am mai vazut nici o urma de sange pe periuta de dinti rolleyes.gif

Este bine ca e la inceput . Se poate face inca foarte mult pentru a stopa evolutia .
Eu am un material pentru asa ceva , poate fi solicitat la apecyy@yahoo.com .
Am suficiente date concrete sa apreciez ca am reusit sa inving aceasta afectiune , m-as bucura sa fie cat mai multi cei care vor reliza o astfel de performanta .
Multa sanatate !
P.S. Aveti grija , parodontoza nu iarta , actiunea distructiva se desfasoara 24 de ore din 24 !

Acest mesaj a fost editat de arcond: Apr 16 2007, 07:49 AM

+Quote Post
lalua
mesaj Apr 21 2007, 12:17 AM

Academic Chef

Postari: 1,069
Inregistrat pe: 23-October 05
De la: Galati
Membrul Nr.: 28,441

si eu sufar de un inceput de paradontoza. detartrajul facut la timp ajuta, apoi eu folosesc apa de gura favisan la care adaug propolis, iar in situatii de criza tamponez gingiile cu propolis.face minuni.

+Quote Post
blucla
mesaj Sep 10 2008, 12:09 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 10-September 08
Membrul Nr.: 45,073

CITAT(Polonia @ Feb 9 2004, 01:54 PM) *
Paradontoza nu poate fi vindecata in totalitate. Poate fi eventual stopata sau se poate trata in asa fel incit sa avanseze mai incep. Dar mai devreme sau mai tirziu oricum se ajunge la proteza (din pacate). Trebuie sa va spun ca de meserie sint technician dentar si in plus sufar de paradontoza. Am 30 ani si doctorii stomatologi din Germania (am trait 6 ani in Germania) mi-au spus ca nu au vazut pina la mine la o persoana asa de tinara o paradontoza intr-o faza asa de avansata. Mi s-a facut tratamentul acele de care cineva vorbea in 4 faze, adica mi s-a lucrat pe radacini. E intr-adevar foarte dureros si neplacut. Si la mine nu a dat nici un rezultat. Paradontoza se si mosteneste sau poate fi cauzata de anumite bacterii. Eu sint in faza in care mi se fac tot felul de teste pentru a se vedea care bacterii imi cauzeaza paradontoza. Si abia pe urma se poate aplica un tratament impotriva acelor bacterii (de obicei antibiotice. Dar asa cum am spus, nu se va vindeca in totalitate, ci doar se va ameliora.
<BR>Cam atit despre paradontoza. Stiu ca vestile nu sint tocmai imburatoare, dar asta e. Pe curind

+Quote Post
blucla
mesaj Sep 10 2008, 12:11 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 10-September 08
Membrul Nr.: 45,073

CITAT(Luli @ Apr 22 2003, 05:26 AM) *
Ella, in primul rind bine-ai venit.
<BR>
<BR>Am o foarte buna prietena care s-a tratat cu succes de paradontoza, cel putin de 2 ani nu a mai avut probleme, si intre timp a dat nastere si unui copil (eveniment care la unele persoane are influenta negativa asupra danturii). Tratamentul a durat insa multi ani, timp in care a facut niste injectii care au costat foarte mult (dar ce merita mai mult decit sanatatea), cam 3 mil. lei/injectie parca, si ea jura ca nu s-ar fi vindecat fara ajutorul unei tipe care face sedinte de electromagnetism (sau ceva de genul asta). Personal sint sceptica, dar cum spuneam, ea jura ca a ajutat. Acum 3 ani a fost atit de rau incit a avut dintii cimentati in loc.
<BR>Dentista ei (la care am fost si eu) pare foarte competenta, si curatatul danturii are mare importanta in cazuri de genul asta. Neglijata, problema asta duce la pierderea danturii.
<BR>
[addsig]

AS VREA SA STIU DACA ACELE INJECTII AU FOST NEY PULPIN

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 26th November 2014 - 03:26 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare