2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ajutati-ma sa scap de matreata!!
narcisam
mesaj Jun 29 2004, 08:50 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 10
Inregistrat pe: 28-April 04
De la: Vaslui (Vaslui)
Membrul Nr.: 13,840

Iar am probleme cu matreata...Pana acum am folosit lotiune tonica si sampon Gerovital...a fost bine...dar in ultima saptamana m-am speriat cand am vazut cata matreata am...Ce sampon sa folosesc?In farmacii am vazut si Nizoral si Neutrogena si Foltene...Am vazut si din gama Dove un sampon antimatreata.Daca ati folosit si ati avut rezultate,va rog sa-mi spuneti si mie...
va pup...
Go to the top of the page

+Quote Post
chef
mesaj Jun 29 2004, 11:16 AM

micro Bucatar

Postari: 40
Inregistrat pe: 18-March 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 12,844

Nizoral e destul de bun. Sotul meu a folosit vreo 2 ani, apoi n-a mai fost eficace. A folosit apoi alt produs, dar i-am uitat numele (ceva irlandez). De vreo 2 luni a scos din alimentatie sucul de portocale si portocalele si deocamdata e bine. Pentru ca de obicei are matreata o data la 2-3 luni inca nu stim daca sucul de portocale (scos din alimentatie) a reusit sau e doar coincidenta. Vom afla in alte citeva luni. In trecut a incercat sa scoata din alimentatie cascavalul si alte produse lactate dar fara succes (desi n-a scos pt prea mult timp). Acum toti folosim zilnic sampon L 'Oreal pt copii care e f usor si nu lasa depozit.

Cristina

+Quote Post
pisi2004
mesaj Jun 30 2004, 09:08 PM

Captain Cook

Postari: 353
Inregistrat pe: 11-October 03
Membrul Nr.: 9,434

Momentan folosesc sampon Elmiplant impotriva matretii si vad ca e mai bine ca inainte. Nu mai am asa mari probleme.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
Monika@USA
mesaj Jul 2 2004, 09:34 PM

Eye of the Storm

Postari: 837
Inregistrat pe: 19-May 04
De la: Pacific NorthWest USA
Membrul Nr.: 14,337

Selsun Blue, Pert (antidandruff), Head-and-Shoulders (antidandruff)... le-ai incercat ?

[addsig]

--------------------
Nihil Sine Deo
user posted image

+Quote Post
Lancelot
mesaj Jul 16 2004, 11:53 AM

xxxxxxxxxx

Grup: Membri de onoare
Postari: 2,611
Inregistrat pe: 19-March 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 12,856

Head-and-Shoulders e cel mai bun, parerea mea.

--------------------

+Quote Post
roxana anca
mesaj Jul 16 2004, 01:44 PM

Academic Chef

Postari: 1,234
Inregistrat pe: 23-October 03
Membrul Nr.: 9,635

De la ce ai facut matreata ?
Sotul meu a facut-o de la meningita si folosim asa ASORIAN - este o solutie care se pune intr-un pansament seril se maseaza bine pielea capului, se sta 1/2 ora, apoi se spala cu un sampon de urzici.

Selsun blue nu se mai gaseste in farmacii, dar daca ai matreata normala (adica nu de la o boala) atunci acesta este cel mai bun, dar nu trebuie sa te speli decat o data pe saptamana cu el si sa stai cu el pe cap pana intra in firul de par si piele.

Roxana

PS Daca ai gasit Selsun Blue sa-mi spui si mine unde. (Romania).

+Quote Post
Teodorescu Teodo...
mesaj May 26 2006, 06:08 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 26-April 05
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 23,656

Cred ca cele mai bune tratamente sunt cele de la......bunica
Dupa ce speli parul inmoi doua degete in gaz lampant si apoi le clatesti intr-un lighean cu apa. Cu acea apa iti clatesti parul. Sa nu te sperie mirosul ....va disparea repede. Rezultate garantate indiferent de samponul folosit.

+Quote Post
Diana
mesaj May 26 2006, 07:51 AM

Captain Cook

Postari: 240
Inregistrat pe: 5-November 01
De la: Abulafia
Membrul Nr.: 704

De obicei matreata apare si datorita unor cauze de natura interna, mai ales daca recidiveaza dupa tratamente cu diverse sampoane sau solutii. Dar, daca te intereseaza numai tratamente de uz extern, iti recomand un tratament absolut natural, cu rezultate sigure. Insa exista o conditie: tine-te de el o perioada bunicica!

(Fiind primavara, nu iti va fi greu.) Fa un amestec de: frunze de nuc, frunze de mesteacan, frunze de gutui si radacina de urzica. Toate astea le usuci, le farami intre degete si le amesteci (de ex intr-o punga mare). Inaintea fiecarui spalat fa-ti cam trei litri de ceai, cu care te clatesti. (Nu mai clatesti cu apa dupa ce ai folosit ceaiul.) Incearca sa gasesti un sampon pe baza de urzica sau ulei de masline, nu cine stie ce sofisticareala, ci cu un ph neutru. Un avantaj al acestui ceai este ca, pe langa indepartarea matretei, intareste radacina firului de par si da stralucire intregii podoabe capilare.

Atentie: frunza de nuc pusa in acest ceai da o nuanta roscata parului, in urma utilizarii indelungate, asa ca tu alegi daca o pui in ceai sau nu de fiecare data.

Daca vrei sa apelezi si la tratament de uz intern, cauta pastile cu ZINC+MAGNEZIU si ia cate doua pe zi, dupa masa.

--------------------

+Quote Post
Andra
mesaj May 27 2006, 07:04 AM

Captain Cook

Postari: 253
Inregistrat pe: 16-July 02
De la: Sibiu (Sibiu)
Membrul Nr.: 4,024

Mie la salonul de coafura mi-au recomandat samponul profesional Revlon Anti-Dandruff, insa costa 890.000 1000 ml, mai exista si niste fiole, 10 buc. costa 1.000.000. Cica e supergarantat, daca nu te sperie pretul (eu nu le-am luat inca).
Atentie, ca solutiile cu petrol (eu am folosit lotiunea Gerovital cu petrol, ulei de ricin si urzica pentru stoparea caderii parului - am avut probleme cu parul dupa nastere) usuca excesiv parul.
Ce tip de matreata ai, grasa (care se lipeste la radacina firului de par) sau uscata, care cade daca iti scuturi parul? Exista game diferite pentru cele 2 tipuri, pentru ca sunt afectiuni diferite, una e produsa de excesul de sebum (dermatita seboreica) si cealalta de scurtarea ciclului de regenerare a parului de la cca 28 de zile la 7-10 zile. Cojitele de matreata uscata sunt de fapt celule moarte rezultate in urma procesului fiziologic de regenerare a parului. Pentru primul tip sunt indicate produse sebum-control si pentru al doilea produse antimatreata propriu-zise.

+Quote Post
Laura.lala
mesaj May 27 2006, 11:32 AM

Master of disaster

Postari: 2,514
Inregistrat pe: 19-March 04
De la: Portugalia/Portocalia
Membrul Nr.: 12,877

QUOTE(narcisam @ Jun 29 2004, 07:50 AM) [snapback]51532[/snapback]

Iar am probleme cu matreata...Pana acum am folosit lotiune tonica si sampon Gerovital...a fost bine...dar in ultima saptamana m-am speriat cand am vazut cata matreata am...Ce sampon sa folosesc?In farmacii am vazut si Nizoral si Neutrogena si Foltene...Am vazut si din gama Dove un sampon antimatreata.Daca ati folosit si ati avut rezultate,va rog sa-mi spuneti si mie...
<BR>va pup...

Eu am avut intotdeauna rezultate excelente cu Nizoralul. Sau cu similarele sampoane care contin ketoconazol, subsanta activa contra matretii.

ATENTIE !! Acesta se foloseste max. de 2 ori pe saptamana, se face o cura, adica folosesti din flacon pana vezi ca ti-a disparut matreata (cca 6-8 saptamani), apoi il inlocuiesti cu un sampon antimatreata obisnuit, dar sa fie bun si verificat de tine. Daca te speli pe cap mai des, atunci intre cele 2 sedinte alegi un sampon antimatreata obisnuit, sa fie pentru tipul tau de par si neaparat sa scrie pe el ca e pentru spalari frecvente.
Aceste sampoane medicinale nu se folosesc permanent fiindca folosite permanent isi pierd capacitatea terapeutica.

Cum spuneau si fetele mai sus, matreata apare ciclic, si din cate stiu eu, nu exista nici un sampon care s-o combata definitv. De cate ori ea apare e bine sa faci cura cu Nizoral sau un alt sampon medicinal cu ketoconazol.

Succes !

Acest mesaj a fost editat de Laura.lala: May 27 2006, 11:33 AM

--------------------

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

+Quote Post
moatza
mesaj Jun 4 2006, 06:27 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
Membrul Nr.: 30,859

fiul meu, adolescent, avea pb asta. si i-am rezolvat-o f usor preluand un sfat de pe alt forum,de pe net.
am cumparat 4 pastile de nizoral-5.2ron- pe care le-am pisat si le-am pus in samponul lui, care s-a nimerit sa fie schauma ptr barbati- da' nu cred ca are vreo relevanta. el se spala cam de doua ori pe saptamana si in doua saptamani a scapat de pb. cand s-o termina samponul, repet procedura.

+Quote Post
Valentina
mesaj Jun 5 2006, 03:28 PM

Bucataras

Postari: 62
Inregistrat pe: 11-April 02
Membrul Nr.: 3,203

Ai grija cu matreata sa nu faci un tratament gresit. Dupa cum spunea si Andra, matreata este de doua feluri, cea uscata si cea grasa, la fel si sampoanele, unele sunt cu acid acetilisalicic, altele cu ketoconazol. Intreaba ori coafeza pe care o frecventezi ce tip de par si matreata ai si ce anume sa iti recomande, sau du-te in farmacie (recomand Sensiblu) unde sper sa gasesti o farmacista bine documentata pe dermato-cosmetice. Eu am facut tratament cu Ducray - Kertyol pana am terminat flaconul, dupa care acum ma spal cu un sampon neutru Ducray -Elucion. Vezi ca in perioada tratamentului, nu prea ar trebui sa folosesti produsele de styling sau sa te vopsesti, iar balsamul e recomandat sa il dai pe varfuri, nu si pe scalp. O prietena a mea a cumparat acelasi sampon si pentru ca nu avea genul meu de matreata, i-a uscat parul de si l-a facut matura. Nu fa tratament dupa ureche. Daca ai o problema, cumpara produse din farmacii, nu cele din supermarket (nu vreau sa deschid discutia despre formulele produselor pentru europa de est). Eu ma simt bine de cateva luni cu Ducray. Numai bine

+Quote Post
Mercury
mesaj Jul 13 2006, 12:31 PM

Big Chef

Postari: 522
Inregistrat pe: 5-May 04
De la: Romania
Membrul Nr.: 14,008

eu folosesc sampoane din gama ALPECIN si mi se par extraordinar de bune. mi-au fost recomandate de un medic dermatolog si se gasesc in farmacii in general.
eu folosesc din acesta gama pentru regenerarea parului si pentru par gras dar exista si pentru matreata.
si tot in aceasta gama sunt tot felul de lotiuni tonice.
sper sa va fie de folos !!!

--------------------
OanaAlina

+Quote Post
Lapona Enigel
mesaj Jul 13 2006, 12:38 PM

Cu ursii albi

Postari: 6,053
Inregistrat pe: 5-April 04
De la: inbetween
Membrul Nr.: 13,288

Ni-zo-ral!
Samponul magic.
In Ro se gaseste in farmacii, e destul de scump insa dupa o cura scapi de matreata garantat. Dupa care nu te intoarce la samponul tau vechi.

--------------------
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.nationalgeographic.com/chan...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

+Quote Post
Caterin optimist...
mesaj Jul 13 2006, 01:51 PM

Captain Cook

Postari: 409
Inregistrat pe: 8-August 05
De la: Iasi
Membrul Nr.: 26,278

Eu am scapat cu Garnier si Hemel (ambele anti-matreata). Probabil nu era ceva foarte complicat.

--------------------
ctrl+alt+del

+Quote Post
mihaela z
mesaj Jul 13 2006, 02:12 PM

Big Chef

Postari: 841
Inregistrat pe: 21-April 06
De la: belgia
Membrul Nr.: 31,726

iar eu am scapat cu Head&Shoulders Menthol.si de atunci il folosesc numai pe acesta.sotul meu a folosit si Nizoral si niste fiole de la farmacie(foate scumpe) si inca vreo 2 sampoane cumparate de la coafor,speciale pentru matreata si nu i-a trecut;dar de cand foloseste H&S Menthol nu mai are nimic.

+Quote Post
Mercury
mesaj Jul 13 2006, 02:48 PM

Big Chef

Postari: 522
Inregistrat pe: 5-May 04
De la: Romania
Membrul Nr.: 14,008

eu am retineri foarte retinatoare in ceea ce priveste head &shoulders....
dar poate depinde de tipul de piele si par...

--------------------
OanaAlina

+Quote Post
Happy.
mesaj Jul 13 2006, 02:58 PM

Supercalifragilistic!!!

Postari: 8,845
Inregistrat pe: 10-August 05
Membrul Nr.: 26,306

Incercati cu Selsun Blue -pentru diferite tipuri de par- se gaseste in farmaciile Helpnet, cam 400 000 flaconul de 200 ml.
Noi il folosim de mai bine de 4 ani - la recomandarea unui dermatolog - , nici un strop de matreata nu am mai vazut in parul nostru de atunci. Mergeti si la dermatolog sa va vada daca aveti matreata persistenta. Poate ca nu e matreata ceea ce vedeti voi. La mine matreata era o forma de psoriazis al scalpului.

--------------------

+Quote Post
mihaela z
mesaj Jul 17 2006, 01:47 PM

Big Chef

Postari: 841
Inregistrat pe: 21-April 06
De la: belgia
Membrul Nr.: 31,726

tocmai am citit niste articole pentru combaterea matretii,cat sunt de bune,nu stiu,dar am sa le scriu,poate or ajuta pe cineva.Un tratament cosmetic natural,usor de facut acasa:inmoi un tampon de vata in putin ulei cu vitamina E,apoi iti ungi parul cu acest tampon.Lasi parul asa o noapte si dimineata il speli cu samponul tau normal.Daca problema e minora,adica parul se ingrasa repede si ai sesizat aparitia unor cojite la nivelul bazei capilare,solutiile sunt rapide si nu necesita ajutorul medicului.Iti poti ajuta organismul cu un surplus de vitamine:vitamina A,complex de vitamina B si Zinc.Sau poti adauga zeama de la un grepfruit in samponul tau normal.

+Quote Post
AndraPop
mesaj Apr 26 2014, 11:35 PM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 10-April 14
Membrul Nr.: 255,241

Eu mult timp am avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului.
Dupa ce am incercat mai multe produse, fara rezultat, m-am hotarat sa merg la un doctor dermatolog bun.

Doctorul mi-a dat ca tratament un sampon natural anti-matreata pe baza ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Pe langa samponul care mi-a dat doctorul, eu mi-am cumparat si o sticluta cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil).

Am zis ca la inceput sa fie mai puternic samponul, si am pus o parte din ulei direct in sampon sau cateodata direct in mana peste sampon.
Efectele au fost super bune, matreata mea a disparut complet si mancarimea scalpului odata cu matreata.
Un alt aspect placut la sampon este ca nu face spuma cum fac produsele chimice si miroara incredibil de bine…a natura.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st December 2014 - 11:12 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare