Reply to this topicStart new topic
> tinctura de usturoi pentru par
andrada
mesaj Jan 31 2006, 09:58 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 225
Inregistrat pe: 19-January 06
Membrul Nr.: 29,897

am si eu o nelamurire..cum pot prepara in casa tinctura de usturoi pentru a face un tratament pentru par?? se utilizeaza alcool sau ulei de masline pentru macerat?? cat timp se lasa la macerat?? se poate utiliza si instant, adica fara sa fie lasat la macerat, cu aceleasi efecte?? si eventual daca stiti cum se face tratamentul...de cate ori pe saptamana si cat timp trebuie tinut pe cap??
va multumesc

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
n_puiu
mesaj Feb 1 2006, 09:06 AM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Io ştiu aşa:
o dată pe săptămnă, usturoi pisat, ca la mujdei, amestecat cu ulei (de care vrei, substanţa principală e uleiul volatil din usturoi), să iasă ca o pastă; freci cu pasta asta rădacina părului, apoi te legi la cap cu o crpă curată şi stai aşa cteva ore, apoi te speli.

Mai caută pe forum, că s-a mai discutat.
Cred că ar trebui verificat ca nu cumva căderea părului să fie cauzată de lipsa vitaminei E.

+Quote Post
Eugenia
mesaj Feb 1 2006, 09:15 AM

Master of disaster

Postari: 1,925
Inregistrat pe: 12-December 01
Membrul Nr.: 1,338

Mai Puiu, zi si tu basma, nu carpa ca sperii fata ! laugh.gif
N.B. : Actiunea e de preferat sa aiba loc in we sau in somaj pt ca jaba spui ca folosesti tinctura de usturoi (sau bagi un garlic wink.gif ca tot a mujdei traznesti icon_razz.gif icon_biggrin.gif

+Quote Post
Floricica
mesaj Feb 1 2006, 10:14 AM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Eu am incercat instant, nu cu tinctura. Mi s-a parut de efect dar valeeeeeu mirosul ala de usturoi nu poti sa-l scoti nici dupa 3 zile. Asa ca pe buna dreptate, ori stai acasa, si pui si tot familionul sa manince usturoi sau sa se frece pe cap cu el, ori te ascunzi undeva. Sa nu sa omiti sa strecori zeama de la usturoi si sa o diluezi putin , ca arde daca e prea concentrata.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
n_puiu
mesaj Feb 1 2006, 11:20 AM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

<<Mai Puiu, zi si tu basma, nu carpa ca sperii fata ! >>

laugh.gif Chiar aşa scrisesem, dar am modificat la gndul c-ar putea să pună o basma de plastic.

Acţiunea merge smbăta, ca să mai fie o zi pnă la servici.

<< Sa nu sa omiti sa strecori zeama de la usturoi si sa o diluezi putin , ca arde daca e prea concentrata.>>

Nu arde, Floricico, ce e cola ? Şi de diluat se diluează suficient n ulei.

+Quote Post
andrada
mesaj Feb 1 2006, 11:27 AM

Captain Cook

Postari: 225
Inregistrat pe: 19-January 06
Membrul Nr.: 29,897

citisem ca daca este lasat la macerat in ulei..usturoiul isi pierde mirosul...e ceva de genul porumb fiert ca miros....stiti daca este adevarat???

--------------------

+Quote Post
diana99ndd
mesaj Feb 1 2006, 02:39 PM

Captain Cook

Postari: 474
Inregistrat pe: 3-December 05
De la: RM.VALCEA
Membrul Nr.: 29,220

Eu stiu tratamentul asa:7 capatani de usturoi pisate se pun intr-o sticla si peste ele se pune gaz cat sa acopere usturoiul si inca o data si 1- 2 sticlute ulei de ricin.Se lasa 7 zile la macerat si apoi se poate folosi(e suficient o data pe saptamana)

--------------------
Cu toata averea din lume nu poti cumpara macar o secunda de fericire sau un strop de viata.

+Quote Post
Malak
mesaj Feb 8 2006, 05:38 PM

Big Chef

Postari: 814
Inregistrat pe: 9-March 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 22,243

Chiar ajuta la stoparea caderii parului?Si mie imi cade parul icon_frown.gif ma sperie.Cred ca voi ajunge ca Kojac in cateva luni.
As incerca si eu orice tratament,natural,sa nu aud de pastile sau nu stiu ce lotiuni care nu dau nici un rezultat.
Daca nu avem ulei de masline,cu ce-l putem inlocui?
Chiar sunt interesata de un tratament impotriva caderii parului icon_frown.gif

--------------------

+Quote Post
Tanya A
mesaj Feb 12 2006, 09:59 PM

Captain Cook

Postari: 291
Inregistrat pe: 31-March 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 22,931

Deci eu mi-am facut o data o masca cu o capatana (atentie!!) de usturoi pisata icon_biggrin.gif , un galbenus de ou, ulei de masline, miere, zeama de lamaie si am trantit-o pe toata odata in cap...ma ardea pielea dar ziceam eu ca e semn ca actioneaza (al meu dormea icon_razz.gif )statusem deja vreo ora cand se trezeste... el in dormitor eu in sufragerie, ma striga ca a ce pute asa laugh.gif , eu zic: a nimic huh.gif , el ma intreaba din nou: ce boacana ai mai facut?? eu: paaaai.. mi-am facut o masca de par cu usturoi... el zice: esti nebuna?? pai ala iti arde radacina parului!! eu ma reped la baie, bag dusul in cap si dai, si dai... bag sampon,balsam, ma usuc si surprizaaa duhneam a usturoi mai rau!! Si m-a bombanit al meu vreo luna de zile, cum ma apropiam de el (ca deh sa ma ia in brate) zicea du-te de aici ca puti a usturoi mad.gif .
Cam asta e povestea mea... eu una n-as mai incerca... ah si apropo... rezultate au fost ca mi-au cazut vreo 4 maini zdravene de par imediat dupa ce am dat jos masca si apoi nu mi-a mai cazut asa rau:) dar tot a cazut.

+Quote Post
Malak
mesaj Feb 13 2006, 04:35 AM

Big Chef

Postari: 814
Inregistrat pe: 9-March 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 22,243

Ai bagat spaima-n mine cu usturoiul.Si mie mie cam frica sa-mi pun in cap.Nici nu mai zic de felul cum pute,nu pot sa ies din casa.
Poate ai gresit tu ceva,poate ai pus prea mult usturoi.
Asteptam sa vina cineva sa ne zica.
Tare mult as vrea un tratament.
Mi-a zis cineva de iaurt.Ati auzit?
rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
Tanya A
mesaj Feb 13 2006, 07:48 PM

Captain Cook

Postari: 291
Inregistrat pe: 31-March 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 22,931

Malak asta e, am pus mult prea mult usturoi, am citit pe urma ca se pune un catel, doi nu o capatana, si-am pus si una d-aia mare blink.gif . Eu daca mi-as mai face, patita cum sunt, as face asa: un galbenus de ou, cateva linguri de ulei masline, 1-2 catei usturoi bine pisati, putina zeama de lamaie si cateva linguri de miere. Sau daca ti-e lene sa iti faci masti de par, eu una am gasit o solutie impotriva caderii parului de la Ducray se cheama Anastim, si mie mi-a facut foarte bine, mi-a oprit caderea parului iar parul a inceput sa se regenereze si creste si mai repede decat de obicei.

+Quote Post
c4rm3n
mesaj Mar 25 2009, 01:46 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 25-March 09
Membrul Nr.: 50,174

deci...daca ati incercat usturoiul cu ulei sau usturoi cu spirt pe par vopsit si nu natural-succes la scos mirosul din par...incercati cu masti de fructe cu miros f puternic...daca vreti sa mai incercati, nu o faceti pe parul vopsit...doar pe parul natural..intro sticlutza de spirt la 100ml pisati 2-3 catei de usturoi..aplicati cu un tampon de vata la radacina si lasati o ora si nu neaparat acoperit capul dupa care spalati parul foarte bine, dupa ce aplicati samponul lasatil putin pe par si apoi limpeziti...repetati procesul o data pe saptamana , indiferent de cat de des va spalati timp de o luna...atat este tratamentul, pe care eu il folosesc de 2 ori pe an si care ajuta la regenerare si intarire...
nu la toata lumea ii va fi bun acest tratament...parul la fel ca fiecare din noi este foarte diferit...sanatatea lui vine din interior in mare parte..asa ca atentie si la ce mancati... smile.gif...o zi minunata
..succes

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 20th April 2014 - 02:39 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare