Reply to this topicStart new topic
> cum se spala tapetul si cum se curata calcarul
bimbilica
mesaj Apr 4 2007, 09:01 AM

zen

Grup: Membri
Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

buna dimineata.apelez la voi pt a ma ajuta in 2 probleme:in bucatarie am un perete cu tapet si nu stiu cum sa il curat,stiti voi vreo metoda sigura?Si a doua problema e cu sterilizatorul electric pt biberoane:pe placa de fierbere,s-a depus calcar pt ca de cateva ori nu am gasit apa plata care o foloseam de obicei si care am luat-o in schimb a avut la calcar ca si cea de robinet.Acum vreau sa depozitez sterilizatorul pt bb nr 2 dar as vrea sa-l pun curat la pastrare.Va multumesc inca de pe acum celor care imi vor raspunde. smile.gif

Acest mesaj a fost editat de bimbilica: Apr 4 2007, 09:02 AM

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Go to the top of the page

+Quote Post
Mitu
mesaj Apr 4 2007, 09:09 AM

Captain Cook

Postari: 356
Inregistrat pe: 19-August 03
De la: Timisoara (Timisoara)
Membrul Nr.: 8,691

Pt. calcar Cillit lime and rust.

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 4 2007, 09:15 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Pentru sterilizator pui un pic de otet cit sa se acopere placa si lasi citeva minute, il arunci si clatesti bine de tot.

+Quote Post
micul
mesaj Apr 4 2007, 09:17 AM

Academic Chef

Postari: 1,390
Inregistrat pe: 22-August 06
Membrul Nr.: 33,415

Pentru tapet sunt solutii, noi am luat din Ungaria, solutie de dezlipit tapetul, dar intreba si tu la Praktiker, Metro, Ambient, Brico.
Partea proasta e ca asta foloseste numai daca tapetul e lipit cu adeziv pentru tapet, daca e lipit cum a fost la noi, cu nu stiu ce, te chinui de numa.La noi la un moment dat mesterii dadusera foc la tapet pe perete,dar nici asa n-a mers si au raspalit pana la lo comanda.A durat de numa.Am zis atunci ca inca o data sigur nu cumpar apartament in care e tapet.

--------------------
"E greu sa dai Cezarului ce-i al Cezarului, unui om de la care ai imprumutat bani."

+Quote Post
bimbilica
mesaj Apr 4 2007, 09:28 AM

zen

(Adriana Nicoleta @ Apr 4 2007, 07:15 AM) [snapback]324900[/snapback]

Pentru sterilizator pui un pic de otet cit sa se acopere placa si lasi citeva minute, il arunci si clatesti bine de tot.

Mersic.Pun otet si dau drumul la sterilizator sau il las asa,la rece?Otet am otet din vin alb,e bun?

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
petunie
mesaj Apr 4 2007, 09:28 AM

Am buburuza!!!

Postari: 5,929
Inregistrat pe: 15-June 05
De la: Deutschland
Membrul Nr.: 24,853

Eu am dat jos foarte usor tapetul,cu o solutie de apa si din ala de spalat vase.Inmoi o carpa in solutia aia si dai pe tapet pe portiuni mai mari,lasi vreo 5 minute si se dezlipeste foarte usor.Cel putin la mine asa a fost.Sper sa functioneze si la voi smile.gif

+Quote Post
bimbilica
mesaj Apr 4 2007, 09:33 AM

zen

fetelor,mersi de ideile de dat jos tapetul,dar eu nu vreau sa-l dau jos,ci sa-l spal.Rog pe Adriana sau cine e prin preajma din admini,sa schimbe titlul topicului:cum se spala tapetul si cum se curata calcarul.Mersic

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Apr 4 2007, 10:13 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Bimbilico, am schimbat titlul.
Eu am pus acasa otetul intr-o zi cind mi-am luat fierbatorul de la serviciu ca sa il spal ca lumea, am pus otetul rece si am uitat de el, a doua zi dimineata cind l-am vazut, am aruncat otetul si l-am clatit si era stralucitor. De atunci mi-am luat sticla de otet dupa mine la birou si am mai incercat o data si s-a curatat cred ca in 10 minute, deci tot asa, otet pur din vin alb, rece.

+Quote Post
bimbilica
mesaj Apr 4 2007, 10:18 AM

zen

[quote name='Adriana Nicoleta' date='Apr 4 2007, 08:13 AM' post='324921']
Bimbilico, am schimbat titlul.
Adriana, floare.gif mersic.Acum pun otetul si revin peste ceva timp sa va zic rezultatul.

--------------------

+Quote Post
Bianca-21
mesaj Apr 4 2007, 05:18 PM

Master of disaster

Postari: 5,391
Inregistrat pe: 11-October 06
De la: Germany
Membrul Nr.: 34,303

Sotul meu este zugrav si tapiter, si a spus ca depinde ce fel de tapet ai, pt ca poti sa il nenorocesti cu totul daca il uzi si cand se va usca vor ramane o gramada de bule de aer sau se va coji, daca ai face o poza sa vada din ce e materialul ar putea spune mai multe wink.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th October 2014 - 07:30 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare