2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fabricarea branzei din lapte de capra, Inca o sansa,va rog.
Floricica
mesaj Nov 8 2007, 09:04 AM

is de-a dreptu' pe langa

Grup: Membri
Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Parintii mei au doua caprite care dau lapte berechet .
Problema e ca mama,draga de ea e traumatizata cand e vorba de facutul branzei. Cumpara ea tablete sau picaturi de cheag, amesteca in ceaun, se chinuie, isi da silinta, de toate ar face, numai nu descanta...si nu-i iese branza, dom'le si mai are parte si de comentariile tatei care e doctorant la privit procedura . Cand se-apuca face cam din 10-15 kile de lapte.

Stie cineva care-i smecheria,cum se face branza buna din lapte de capra? Si in ideea ca le-ar iesi vre-odata branza adevarata,faina, cum sa o conserve? Astia la stana cum mama lor fac de iese sa bunatate? O fi aragazul de vina? Sa scoata ceaunul afara pe pirostii? Acum ca intram in postul Craciunului numai pisicile or sa manince laptele.

Multumesc anticipat din partea tatalui meu care se va trezi in curand cu un polonic in cap daca mai insista ca vrea branza. Tre' sa rezolvam cumva ca altfel ma trezesc cu mama la Toronto ca-i satula de incercari .

PS-Pirostiile is suportul din 3 picioare sub care se agata ceaunul deasupra focului, dar si alea de sunt puse pe capatanile mirilor.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

Go to the top of the page

+Quote Post
n_puiu
mesaj Nov 8 2007, 09:17 AM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

laugh.gif Mişto faza!

Floricico spune ce anume nu iese, adică nu se leagă, sau are vre-un defect?

De păstrat ştiu că se păstrează în saramură. Şi mai era o reţetă de conservat în ulei cu mirodenii, dar probabil că nu pentru cantităţi mari.

+Quote Post
Bogdana
mesaj Nov 8 2007, 09:21 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

deci, nu inteleg ce au de-a face aragazul si/sau pirostriile in aceast caz

branza se face din lapte crud

cheagul se gaseste in comert, se poate face si in casa dar e destul de complicat "cheagul de la un miel/ied, adica stomacul, se pune la uscat, in el se pune apoi piele de pe pipotele de pasare taiata marunt, ceva colastra, ceva sare si alte marafastacuri", asta ti-am zis ca idee cum facea bunicul meu

deci, laptele trebuie sa fie caldut, adica la temperatura camerei, urmeaza instructiunile de pe sticla, adica pune atatia ml cati scrie acolo pt o cantitate de lapte, se aciopera vasul, se tine la cald, in camera cateva ore pana se incheaga, apoi se amesteca vartos, se lasa sa se odihneasca, adica branza se duce la fund, zerul se ridica la suprafata, apoi, se pune o "sadila" "panza aia rara" in care ulterior o sa stea branza la scurs peste vas, si iei zer cu o cana sau ceva, folosindu-te de sadila ca de o sita cand ramane putin zer pui toata viitoarea branza wink.gif la scurs, o lasi cateva ore agatata de ceva sa se scurga tot zerul, o scoti, o tai, o sarezi, bine, bine, ca ea isi ia cat ii trebuie, o pui la pastrat intr-un vas cu zer

ai inteles ceva? smile.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Floricica
mesaj Nov 8 2007, 09:47 AM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Bre, eu am priceput procedeul teoretic, de-as avea lapte de capra acu' la 2 noaptea m-as apuca de facut proba.

Mamei nu i se leaga si cand i se leaga scartaie cand o mesteci. Casul, dom'le! Ca nu -i nici cas nici branza ce ne iese noua in gospodarie.

De ce zic de aragaz..ca mama invarte in olala pe aragaz. Nu stiu ce blagosloveste dar cred ca-l injura pe tata. Branza de vaca ii iese tzais dar aia o face in cantitati mici in traistute de tifon.

Noi, casul pe care il cumparam il frecam cu sare si marar si il bagam in congelator, ca de aia ne-am luat magaoia de combina. Se pastreaza tare bine asa, dar branza din productia proprie nu merita nici pungile de congelat. O incercam si ajunge la matzi.

Tifon avem, o fi ceva cu marcile de cheag, una-i mai buna, alta-i mai proasta, nu se leaga , sau daca iese nu-i buna, sa foloseasca seringile sau sa-l lase pe tata sa experimenteze ca el se pricepe la milimetri ca a fost chimist.

Mi-era mila de ea ca o tot vedeam ca se chinuie si eu pofteam nevoie mare.

pupic.gif Apropos Bogdana, esti happy de combina? Ti-or adus manerle? Ai pus vinete pentru mine?

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
Bogdana
mesaj Nov 8 2007, 09:58 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

deci, sa incerce FARA aragaz, de aia scartaie, ca ii laptele prea cald, si da, cheagul e unu mai bun unu mai prost, nu mi-or adus botonu ca modelul meu "poate sa aiba poate sa nu aiba" in functie de serie, asta nu are, sa faca bors cu el, vinete am pus, si adei copti, numai tu nu esti, hai, te astept cu maioneza pe masa smile.gif

ma nevrozez si marg eu sa ma fac irinuca tongue.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
KikenHana
mesaj May 28 2009, 07:26 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Ia ca scot subiectu de la naftalina, ca ma intereseaza mai nene...Mi-am rezolvat o sursa sigura de lapte de capra, adica intre 2-4 litri pe saptamana. As vrea sa incerc sa fac feta sau telemea sau cum i-o zice. Stie cineva cum e vraja cu telemeaua?

By the way Floricico...a iesit branza au ba?

--------------------

+Quote Post
Shef de gara
mesaj May 29 2009, 01:34 PM

Master of disaster

Postari: 2,214
Inregistrat pe: 24-July 08
De la: Pe un picior de Play
Membrul Nr.: 44,345

La noi branza de capra e in exces thumbsup.gif
Socrul meu are 4 caprite si imi trimite saptamanal cate un caş. Ieri doi. Yessss!

Despre fabricarea branzei (caşul care e de fapt materia prima), am citit anul trecut aici un topic. Poate Adriana te poate ajuta cu un link.
Caşul se lasa intr-o camara racoroasa, eu pe un capac de nuiele sa se matureze, sa se scurga zerul din el si sa fermenteze. Cam trei zile
In esenta, telemeaua (feta) se intoducand bucatile de cas in saramura. Concentratia ? Eu dupa gust. Cateodata in saramura scap si doi catei de usturoi intregi, o jumate de ceapa si/sau o crenguta de busuioc uscat. Se lasa cateva zile in camara, dupa doua trei zile se poate schimba saramura cu una proaspata. Cand telemeaua s-a intarit suficient sub actiunea sarii se poate consuma, sau pastra in putini de lemn, recipiente mari de plastic (paralelipipedice) cu capac, de preferinta intr-o pivnita racoroasa. Se pastreaza cateva luni. La consumare, telemeaua veche taiata felii, se poate desara timp de 12-24 de ore intr-un castron cu multa apa.

Se poate deasemenea prepara branza framantata, din bucati de caş maturat, cuburi cu latura de circa 5 cm, lasate in saramura timp de 2-3 zile. Se scurge cateva ore se macina in masina de tocat, se gusta de sare (deobicei isi trage sarea de care are nevoie) si se pastreaza in burduf sau putina de lemn. Burduful , de origine animala, saci din panza de in densa (tenologie de stana din muntii Cibinului ca de unde atatea stomacuri, besici de oaie?) , cilindrii din coaja de molid tanar (yummy! biggrin.gif ) sau in burduf de ... plastic icon_rotf.gif - pungi de plastic si la congelator cu ea.

Azi, un caş de capra lasat la uscat/maturat/fermentat o saptamana l-am pus la borcan in ulei de masline extra v. cu usturoi, busuioc, cimbru si cimbrisor salbatic. Se consuma dupa circa 20 de zile. Borcanul in frigider se pastreaza luni intregi, daca aveti vointa icon_twisted.gif . Uleiul astfel aromatizat, e epopeic thumbsup.gif pe salate sau bruschette.

(Revin cu poze, azi sau maine)

Intentionez saptamana ce vine sa insamantez niste branza de capra cu Gorgonzola. Daca iese - super icon_bounce.gif , daca nu o manac si asa, caci pentru mine nu exista conceptul de branza stricata.

Te rog frumos, Adriana, ne ajuti si cu link-ul asta? floare.gif

--------------------
"Onorată instanţă sunt un dobitoc!"
"Sa te fereasca Dumnezeu de gustul mitocanului" - Gaitele - Kiritescu

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 29 2009, 02:25 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(Shef de gara @ May 29 2009, 01:34 PM) *

of course smile.gif
Brinza-mea

+Quote Post
Shef de gara
mesaj May 29 2009, 03:36 PM

Master of disaster

Multumesc frumos!

Am recit cu interes si am gasit si celalalt link. Cel cu Gorgonzola

Aici:

--------------------

+Quote Post
Shef de gara
mesaj May 29 2009, 03:36 PM

Master of disaster

Multumesc frumos!

Am recit cu interes si am gasit si celalalt link. Cel cu Gorgonzola

Aici:

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj May 29 2009, 04:21 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(Shef de gara @ May 29 2009, 03:36 PM) *
Multumesc frumos!

Cu placere! smile.gif

+Quote Post
KikenHana
mesaj May 31 2009, 02:50 PM

x

QUOTE(Shef de gara @ May 29 2009, 01:34 PM) *
La noi branza de capra e in exces thumbsup.gif
Socrul meu are 4 caprite si imi trimite saptamanal cate un caş. Ieri doi. Yessss!

Despre fabricarea branzei (caşul care e de fapt materia prima), am citit anul trecut aici un topic. Poate Adriana te poate ajuta cu un link.
Caşul se lasa intr-o camara racoroasa, eu pe un capac de nuiele sa se matureze, sa se scurga zerul din el si sa fermenteze. Cam trei zile
In esenta, telemeaua (feta) se intoducand bucatile de cas in saramura. Concentratia ? Eu dupa gust. Cateodata in saramura scap si doi catei de usturoi intregi, o jumate de ceapa si/sau o crenguta de busuioc uscat. Se lasa cateva zile in camara, dupa doua trei zile se poate schimba saramura cu una proaspata. Cand telemeaua s-a intarit suficient sub actiunea sarii se poate consuma, sau pastra in putini de lemn, recipiente mari de plastic (paralelipipedice) cu capac, de preferinta intr-o pivnita racoroasa. Se pastreaza cateva luni. La consumare, telemeaua veche taiata felii, se poate desara timp de 12-24 de ore intr-un castron cu multa apa.

Se poate deasemenea prepara branza framantata, din bucati de caş maturat, cuburi cu latura de circa 5 cm, lasate in saramura timp de 2-3 zile. Se scurge cateva ore se macina in masina de tocat, se gusta de sare (deobicei isi trage sarea de care are nevoie) si se pastreaza in burduf sau putina de lemn. Burduful , de origine animala, saci din panza de in densa (tenologie de stana din muntii Cibinului ca de unde atatea stomacuri, besici de oaie?) , cilindrii din coaja de molid tanar (yummy! biggrin.gif ) sau in burduf de ... plastic icon_rotf.gif - pungi de plastic si la congelator cu ea.

Azi, un caş de capra lasat la uscat/maturat/fermentat o saptamana l-am pus la borcan in ulei de masline extra v. cu usturoi, busuioc, cimbru si cimbrisor salbatic. Se consuma dupa circa 20 de zile. Borcanul in frigider se pastreaza luni intregi, daca aveti vointa icon_twisted.gif . Uleiul astfel aromatizat, e epopeic thumbsup.gif pe salate sau bruschette.

(Revin cu poze, azi sau maine)

Intentionez saptamana ce vine sa insamantez niste branza de capra cu Gorgonzola. Daca iese - super icon_bounce.gif , daca nu o manac si asa, caci pentru mine nu exista conceptul de branza stricata.

QUOTE(Adriana Nicoleta @ May 29 2009, 02:25 PM) *
of course smile.gif
Brinza-mea

Shef de gara, multumesc mult pentru indicatii biggrin.gif ...voi incerca pe baza retetei de la Adriana. Acum trebuie sa gasesc un oier de la care sa ”fur” putin cheag...aveam in casa, ca cerusem de anul trecut de la cineva, da cum nu l-am folosit nu stiu ce am facut cu el, pe unde l-am pus unsure.gif

Sa ne tii la curent cu experimentul Gorgonzola tongue.gif

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj May 31 2009, 03:06 PM

x

Shef de gara...am o intrebare, nu stii socrul tau ce cheag foloseste? De origine animala sau microbiana? Am inteles ca cheg de origine mirobiana, si care e un praf, s-ar gasi si prin farmacii...o sa caut maine.

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj May 31 2009, 03:18 PM

x

Ia uitati ce-am gasit pe net...

Brânza Feta a devenit cunoscută datorită emigrării populaţiei greceşti în diferite zone ale lumii.
Prima menţiune despre acest tip de brânză apare într-o carte de bucate din secolul al XIV-lea, publicată în Veneţia. Chiar numele de „feta“ vine din italienescul „fetta“, care se traduce prin „felie“, denumirea datând din secolul al XVII-lea. Se presupune că brânza Feta se numea la început tyripheta, adică „felie de brânză“.

Cu toate acestea, paternitatea grecilor a fost recunoscută. Din anul 2002, printr-o hotărâre a Curţii Europene de Justiţie, Grecia are dreptul exclusiv de a utiliza marca de brânză Feta. Hotărârea Justiţiei este o victorie pentru Grecia, care are o tradiţie de aproximativ 6.000 de ani.

Procesul de preparare

În limbajul curent se cunosc două sortimente de brânză: Feta - brânză de oaie sărată şi Fetta - brânză puternic sărată.

Grecii preferă un produs perfect alb şi neted făcut din lapte de oaie sau de capră. Dacă se obţine din lapte de vacă, procentul de grăsime trebuie să fie între 5,6-6%. Culoarea crem de nedorit a laptelui de vacă poate fi înlăturată prin tratarea laptelui cu substanţe de înălbire sau prin omogenizare.

Pasteurizarea laptelui se face la 62°C/30 min. sau 71-74°C/15-16 sec., după care se răceşte la 34-35°C.

Maturarea laptelui durează o oră, prin adaos de maia de producţie de bacterii lactice Str. lactis, Str. lactis subspecia cremoris, Lactobacillus casei şi 3 g lipază la 1.000 l lapte, până când aciditatea creşte cu cel puţin 0,05%, iar pH-ul este 6,6-6,5.
Apoi se adaugă CaCl2 15 g/100 l lapte şi cheag.

Cheagul utilizat este adesea un amestec de cheag de viţel standard şi un extract de cheag local cu o anumită activitate lipidică. Coagularea se realizează la 33-35°C/40-45 minute.

Prelucrarea coagulului constă în întoarcerea stratului de suprafaţă, tăierea coagulului în coloane prismatice cu latura de 2-3 cm, tăierea în cuburi cu latura de 2 cm, repaus 2-5 min., mărunţirea coagulului cu harfa până la mărimea unui bob de porumb, repaus 5-10 min. şi scurgere zer ~20-30%.

Coagulul mărunţit se pune în forme speciale puse pe crintă cu ajutorul unei scafe.
Forma pentru brânza Feta are F = 400 mm, Fint=395 mm şi h=255mm. Forma este prevăzută cu orificii dreptunghiulare şi rotunde şi cu capac detaşabil. Suprafaţa brânzei se acoperiră cu tifon şi se pune capacul. Se întoarce forma pe crintă cu repaus 15-20 min., după acest interval formele se întorc de două ori şi se rotesc pentru scurgerea zerului încă 40 de minute. Întoarcerea formei în poziţie normală, scoaterea capacului şi tăierea coagulului în 3 bucăţi egale se face cu un cuţit special.
Sărarea caşului se realizează în trei etape distincte:

• se face în formă, presărând NaCl pe suprafaţa brânzei şi repaus ~90 min. până la 5-6 ore (80-100 g sare/formă sau 50g/1 kg de branză);

• se face după scoaterea brânzei din forme şi sărarea cu sare granulară (25-30 g sare/bucată), timp de 12 ore;

• se face prin sărarea cu sare granulară cu aceeaşi cantitate de sare 25-30 g sare/bucată de brânză, şi se menţine încă 12 ore.

Apoi, bucăţile sunt introduse în butoaie, pentru sărarea uscată. Butoaiele se spală, se opăresc şi se pun pe fundul butoiului ~200-300 g de sare granulară, după care se introduc 5 rânduri a câte 3 felii de brânză şi deasupra fiecărui rând se presară 100-150 g de sare. Sărarea uscată în butoaie durează 4-5 zile iarna şi 3-4 zile vara.

Zerul se elimină prin autopresare, iar sarea presărată între rândurile de brânză se dizolvă în zerul format, obţinând astfel o saramură cu 16-18% sare. Temperatura încăperii trebuie să fie de 12-14°C.
Spălarea şi zvântarea brânzei implică, înainte de ambalarea definitivă, un control al fiecărei felii de brânză care se spală cu apă rece sau cu saramură 5% sare, se curăţă de resturile de sare şi de eventualele resturi de brânză sfărâmată şi apoi se zvântă pe crintă câteva ore.

Bucăţile de brânză se ambalează apoi în butoaie, în prealabil opărite şi cu doagele bine strânse. Se recomandă ca butoaiele să se căptuşească cu hârtie pergament sau saci de polietilenă, iar între straturile de brânză să se pună, de asemenea, o hârtie pergament. Se pot folosi şi cutii din material plastic. Se adaugă apoi saramura, „mama“ rezultată de la sărarea uscată cu 11-13% sare.

Căpăcirea butoaielor cu capace cu 2 orificii care se astupă cu dopuri de plută servind la evacuarea gazelor şi la scurgerea saramurii.

Maturarea propriu-zisă se face la 13-16°C/15-20 zile sau 8-10°C/30 zile.

Depozitarea se face la 2-4°C cel puţin 2 luni. În timpul maturării, butoaiele sunt aşezate în poziţie verticală, iar pe capace se toarnă din când în când apă, astfel încât în permanenţă exteriorul să fie umed, pentru a împiedica evaporarea apei din ambalaj şi formarea de mucegai.

În cazul în care în timpul maturării sau depozitării se pierde o parte din saramură, completarea se va face numai cu saramură de zer de aceeaşi concentraţie şi având aceeaşi aciditate.
Ea se păstrează feliată în bucăţi a câte un kilogram sau două. Vasele de lemn în care stă Feta sunt de 25-50 litri şi sunt umplute cu saramură, de aceea uneori Feta este numită şi „brânza marinată“. Ea trebuie să se matureze cel puţin două luni în saramură.

Brânza Feta este albă, de o consistenţă cremoasă, moale, cu mici goluri de aer şi nu are strat exterior, aşa cum au alte brânzeturi, cu miros şi gust plăcut, acrişor, uşor sărat. Fizico-chimic are o umiditate de 56%, conţinut de grăsime în substanţă uscată 30-60, proteine 17% şi sare de 1,8-2,75%.

--------------------

+Quote Post
Shef de gara
mesaj May 31 2009, 03:55 PM

Master of disaster

CITAT(KikenHana @ May 31 2009, 04:06 PM) *
Shef de gara...am o intrebare, nu stii socrul tau ce cheag foloseste? De origine animala sau microbiana? Am inteles ca cheg de origine mirobiana, si care e un praf, s-ar gasi si prin farmacii...o sa caut maine.

Voi intreba cu prima ocazie.
Foarte posibil sa fie cheag de origine animala preparat in gospodarie.
Am vazut la aprozarele din piata agroalimentara si cheag lichid in sticle de 500 ml. E nelipsit. Cred ca am vazut si in magazinele cu profil naturist dar s-ar putea sa-mi joace memoria feste.
Tot in piete, la producatorii (taranii) care vand carne, am vazut cateodata si cheagul uscat despre care ne-a dat d-na Lililiana Neciu (mult succes in frumoasa cariera lirica floare.gif ) amanunte atat de interesante si competente.

--------------------

+Quote Post
n_puiu
mesaj May 31 2009, 07:21 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

E şi cheag lichid şi de-ăla praf. Socrul meu (care are şi el fo 12 capre - cu tot cu iezi şi cu ţapul cel bătrîn) foloseşte cheag praf, sînt nişte pliculeţe cu instrucţiuni pe ele, costă 1 leu şi se găsesc la magazinele din sat. El pune mai mult decît scrie pe plic.
Clorura de calciu se pune la laptele pasteurizat, la ăla crud nu e nevoie.
Pasteurizarea scade puterea de închegare.
Culoarea galbenă a laptelui e dată de o boală care se numeşte "mamită".
Dacă sursa e sigură (adică dacă animalele-s controlate de vet), nu se mai pasteurizează laptele, doar de strecoară prin tifon ud.
Dacă animalul a fost tratat cu antibiotice, laptele nu se mai foloseşte are un miros aparte şi un gust amărui. Dar mirosul deranjază mai mult.
Parcă ai zis că ai patru litri de lapte pe săptămînă. Io nu m-aş apuca, e prea puţin. L-aş lăsa să se prindă şi l-aş bea aşa, mai ales acu, că vin căldurile. Laptele prins e mult mai uşor digerabil decît ăla crud sau fiert.

+Quote Post
PaulaM
mesaj May 31 2009, 09:04 PM

just me

Postari: 1,665
Inregistrat pe: 30-May 08
De la: Puglia
Membrul Nr.: 43,481

Hana, cel microbian eu l-am cumparat de la farmacia veterinara (din Ro); sunt niste pastile, se numesc Fromase 50.
Cum spune si n_puiu (daca mai era nevoie de confirmare), 4l sunt prea putini...
Pastila se dizolva intr-un pahar cu apa si inchegi 50 l, ai putea s-o imparti si sa pui un sfert,..dar tot iti mai trebuie lapte- si-nca mult. Doar daca-l amesteci cu lapte de vaca.

Fromase® is the microbial coagulant range derived from a fermentation process of the fungus Rhizomucor miehei. Fromase® is available in low and medium thermo stability versions to suit all cheese making and casein production applications.

This DSM coagulant is suitable for 'vegetarian' cheese types and, certified as non-GMO, Kosher and Halal.

Semilar to animal rennet tablets, Fromase® 50 Tablets coagulates the milk.

Use and Dosage:

Fromase® tablets must be completely dissolved in enough amount of water (one glass of water per tablet) prior to be used the tablet solution must stand for at least 20 minutes before be added to the milk.

Fromase® 50: one tablet for fifty (50) liters of milk

--------------------

+Quote Post
julix_2007
mesaj May 31 2009, 09:10 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 7,643
Inregistrat pe: 20-January 08
De la: Suceava
Membrul Nr.: 41,047

Mai bun mi se pare cheagul de origine animala. Am avut niste experiente nu prea placute cu cel microbian si nu am incredere decat in cel animal. E posibil sa se mai gaseasca pe piata, pentru ca asta ar fi perioada de comercializare a lui.

+Quote Post
julix_2007
mesaj May 31 2009, 09:17 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 7,643
Inregistrat pe: 20-January 08
De la: Suceava
Membrul Nr.: 41,047

De obicei fac cas dintr-o cantitate de 9-10 l de lapte. Dupa ce se scurge bine de zer, il tin la aer, in tifonul in care l-am strecurat, il tai felii mai grosute, trec feliile de cas prin sare grunjoasa si le las asa sa-si traga sarea, dupa care le pun in saramura. Saramura o fac din zer de la branza dulce (fara cheag) sau lapte si pastrez asa branza si un an intreg, in putinici de plastic, ermetic inchise.
Pun poze maine, ca acum e prea tarziu sa horhaiesc prin camara.

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jun 1 2009, 08:20 PM

x

Multumesc tuturor pentru sfaturi, julix, astept pozele rolleyes.gif

n_puiu si Paula, chestia e ca as putea obtine si mai mult de 4 litri pe saptamana...si de baut cam doar eu il beau, ca ceilalti stramba din nas, desi le-am tinut lectia despre cat de sanatos e, dar degeaba icon_rolleyes.gif , asa ca de baut pot bea 1 pahar pe zi, dar nu 1 litru pe zi unsure.gif , iar partea a doua e ca si as vrea sa-mi incerc mana cu branza, sa vad ce-mi iese, oricum nu vreau sa fac cantitati industriale, ci doar asa pt mine, cum zicea julix, din vreo 9-10 l odata

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 19th December 2014 - 02:29 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare