Reply to this topicStart new topic
> cum se prajeste fileul de peste?, mi se sfarama in tigaie
Asmera
mesaj Nov 11 2007, 04:05 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 357
Inregistrat pe: 29-May 06
Membrul Nr.: 32,197

Exista vreo tehnica speciala? Va rog sa ma ajutati voi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Medeea.
mesaj Nov 11 2007, 04:19 PM

Captain Cook

Postari: 339
Inregistrat pe: 23-September 05
De la: Oradea
Membrul Nr.: 27,688

In primul rand depinde de calitatea acestuia.
Din incercarile mele (ca si eu am patit-o),pot spune ca trebuie decongelat bine,uscat bine de apa in servetele absorbante si dat prin faina,malai ori un amestec din ele.Uleiul sa fie incins.
Daca tot se lipeste,schimba marca/firma de la care iei file-ul.

+Quote Post
Asmera
mesaj Nov 11 2007, 04:32 PM

Captain Cook

QUOTE(Medeea. @ Nov 11 2007, 04:19 PM) *
In primul rand depinde de calitatea acestuia.
Din incercarile mele (ca si eu am patit-o),pot spune ca trebuie decongelat bine,uscat bine de apa in servetele absorbante si dat prin faina,malai ori un amestec din ele.Uleiul sa fie incins.
Daca tot se lipeste,schimba marca/firma de la care iei file-ul.

Eu cred ca fileul a fost ok dar eu am gresit ca nu l-am uscat in servetele. Multumesc. Mai incerc sapatamana viitoare si revin cu impresii

+Quote Post
moatza
mesaj Nov 11 2007, 04:35 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
De la: buzau
Membrul Nr.: 30,859

si nu se intoarce de pe o parte pe alta pana nu a prins deja o crusta pe partea pe care l-ai prajit.

+Quote Post
bratiluca
mesaj Nov 11 2007, 04:41 PM

Master of disaster

Postari: 2,201
Inregistrat pe: 15-January 07
Membrul Nr.: 36,041

Asmera
Uite cum il fac eu:
Sarez, piperez fileul si, apoi, il pun intr-o tava cu ulei si la cuptor cu el. De cele mai multe ori pun si un pic de usturoi sa ii dea o alta aroma.
Il las putin si asa cum a zis si Moatza il intorc pe cealalta pare numai cand s-a format o crusta. Totul dureaza cam 7-10 minute(depinde si de grosimea fileului).
Nu il trec prin faina ori pesmet caci nu-mi place si nu neaparat nu-mi place gustul cat mirosul. Cand il fac la cuptor nu se simte ca am gatit peste.

--------------------
Fan n_puiu!

I like Peanut's ma-sa!

+Quote Post
Asmera
mesaj Nov 11 2007, 04:58 PM

Captain Cook

QUOTE(bratiluca @ Nov 11 2007, 04:41 PM) *
Asmera
Uite cum il fac eu:
Sarez, piperez fileul si, apoi, il pun intr-o tava cu ulei si la cuptor cu el. De cele mai multe ori pun si un pic de usturoi sa ii dea o alta aroma.
Il las putin si asa cum a zis si Moatza il intorc pe cealalta pare numai cand s-a format o crusta. Totul dureaza cam 7-10 minute(depinde si de grosimea fileului).
Nu il trec prin faina ori pesmet caci nu-mi place si nu neaparat nu-mi place gustul cat mirosul. Cand il fac la cuptor nu se simte ca am gatit peste.

Mersi de idee. Am sa o adopt si eu deoarece nici eu nu suport mirosul de peste, mai ales amestecat cu cel de mujdei de usturoi

+Quote Post
n_puiu
mesaj Nov 11 2007, 07:12 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Io-i presar cu sare grunjoasă (chiar congelaţi fiind, că se dezgheaţă mai iute), apoi scurg apa de-o lasă, storc o juma' de lămâie peste ei (asta am citit în carte, unde zicea că nu se lasă cu zeama de lămâie mai mult de juma de oră) şi gata.

+Quote Post
MAYA
mesaj Nov 11 2007, 07:58 PM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

parerea mea..filetul congelat,se decongeleaza,se tapeteaza cu hîrtie de bucatarie..se condimenteaza dupa gust,sau se stropeste cu ceva lamîie,sau amestecuri de faina..sau,sau..important- e o tigaie antiaderenta buna si uleiul încins..prajirea scurta pe ambele parti la foc puternic.Prin prajire îndelungata,se desfac fîsiile din peste..adica se separa.
Daca e pur..adica fara faina,sau pane....deci doar cu piper,sare,lamîie.sau alte condimente/ierburi usoare/uscate..un filet de 1,5 -2 cm grosime,nu are nevoie mai mult de 1 minut pe o parte si înca un minut pe cealalta.
daca e pane,sau cu multe condimente + amestecuri de faina,are nevoie de ceva mai mult..1 minut în plus..si importanta e paleta de întors
Eu am una lata/lunga(paleta) cît un pastrav de marime medie .Cu una de aia se poate manevra întoarcerea mai bine smile.gif

Cu cel proaspat,procedez la fel tongue.gif

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
daveco
mesaj Nov 11 2007, 07:58 PM

Big Chef

Postari: 622
Inregistrat pe: 27-July 06
De la: Piatra Neamt
Membrul Nr.: 33,050

eu am observat ca se lipeste doar file-ul de merlucius cel de cod o ok.asa ca cel de merlucius il fac totdeauna pane.

+Quote Post
Asmera
mesaj Nov 12 2007, 07:27 PM

Captain Cook

eu am avut file de cod si tot s-a lipit. 1 min? eu cred ca l-am lasat cel putin 10 min si tot mi s-a parut "viu"
sad.gif

+Quote Post
MAYA
mesaj Nov 12 2007, 07:41 PM

Dulcinea del Toboso

Grup: Membri de onoare
Postari: 23,459
Inregistrat pe: 10-July 02
De la: Germany
Membrul Nr.: 3,966

QUOTE(Asmera @ Nov 12 2007, 06:27 PM) *
eu am avut file de cod si tot s-a lipit. 1 min? eu cred ca l-am lasat cel putin 10 min si tot mi s-a parut "viu"
sad.gif

Deci vorbim de un filet pur..fara piele,oase..etc..dezghetat/proaspat,se pune în ulei/tigaie încins/a.
un minut pe o parte,si înca unu pe cealalta e suficient ..daca e mai gros de 2 cm..fie 1 minut mai mult..

-nu umpleti o tigaie cu fileturi,pentru ca lasa apa,care nu are loc sa se evapore rapid..asa fierbeti pestele..si daca asteptati pîna scade zeama,sa se mai si prajeasca,e normal sa se împrastie.
-temperaura este importanta..daca nu e încinsa tigaia/uleiu..fileul lasa apa,si iar fierbem în loc sa prajim.

Deci daca fileul ala de 2 cm grosime,la foc puternic,nu este prajit în 2-3 minute..ceva nu e în ordine.

--------------------
Maya's World .

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 2nd August 2014 - 06:32 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare