2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Napi, cum arata, cum se prepara
Agape
mesaj Feb 15 2008, 07:53 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 92
Inregistrat pe: 27-January 08
De la: Romania
Membrul Nr.: 41,161

Buna,
Am gasit si eu pe internet valoarea nutritionala la napi si m-am gandit ca sunt mai buni decat cartofii. Adevarul e ca nu am informatii multe despre aceasta planta, asa ca m-am avantat la cumparaturi si am cumparat o "chestie" care pana la urma nu stiu ce e. Pe placuta scria "nap", iar la taxare era ghimbir. Am pus poza mai jos, cum arata. Ce este pana la urma?
Sau daca stiti informatii despre napi, puteti sa le scrieti aici. Unde se gasesc? Si sunt intr-adevar mai buni decat cartofii?
Imagini Atasate
Imagine Atasata

--------------------
"...lumina ei este imensă, însa umbra ei mă sperie."
Go to the top of the page

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 15 2008, 07:56 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

CITAT(Agape @ Feb 15 2008, 06:53 PM) *
Buna,
Am gasit si eu pe internet valoarea nutritionala la napi si m-am gandit ca sunt mai buni decat cartofii. Adevarul e ca nu am informatii multe despre aceasta planta, asa ca m-am avantat la cumparaturi si am cumparat o "chestie" care pana la urma nu stiu ce e. Pe placuta scria "nap", iar la taxare era ghimbir. Am pus poza mai jos, cum arata. Ce este pana la urma?
Sau daca stiti informatii despre napi, puteti sa le scrieti aici. Unde se gasesc? Si sunt intr-adevar mai buni decat cartofii?

Mama Agape dar unde mergi tu la cumparaturi de gasesti chestiile astea, afara e vopsit gardul, inauntru e leopardul tongue.gif
asta din cite imi pot da eu seama din poza e ghimbir si il poti folosi ca sa aromatizezi mincarea dar nu poti sa ii maninci asa simpli in forma asta smile.gif

+Quote Post
Agape
mesaj Feb 15 2008, 08:03 PM

Bucataras

Multumesc Adriana Nicoleta.

Pana la urma m-am convins, era ghimbir. Pentru cei ca mine rolleyes.gif , am pus doua site-uri mai jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Turnip (nap) si http://en.wikipedia.org/wiki/Ginger (ghimbir).
Acum e bine? Am gasit dupa ce am google-it o groaza. Deh, omul din greseli invata! biggrin.gif

Sa revenim la napi, stie cineva ceva despre ei? In ce sezon se gasesc? Sa stiu cand sa-i caut ca sa nu mai iau altceva data viitoare tongue.gif

Acest mesaj a fost editat de Agape: Feb 15 2008, 08:03 PM

--------------------

+Quote Post
bebemik
mesaj Feb 15 2008, 08:48 PM

mika si rea

Postari: 2,844
Inregistrat pe: 21-December 05
De la: there....
Membrul Nr.: 29,506

QUOTE(Agape @ Feb 15 2008, 08:03 PM) *
Multumesc Adriana Nicoleta.

Pana la urma m-am convins, era ghimbir. Pentru cei ca mine rolleyes.gif , am pus doua site-uri mai jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Turnip (nap) si http://en.wikipedia.org/wiki/Ginger (ghimbir).
Acum e bine? Am gasit dupa ce am google-it o groaza. Deh, omul din greseli invata! biggrin.gif

Sa revenim la napi, stie cineva ceva despre ei? In ce sezon se gasesc? Sa stiu cand sa-i caut ca sa nu mai iau altceva data viitoare tongue.gif

eu stiu de la bunica mea ca se poate pune in supe sau ciorbe si parca si crud se poate manca
insa nu am vazut la magazin de vanzare mellow.gif

--------------------

©Kmy

Fan n_puiu!

+Quote Post
little coffee
mesaj Feb 15 2008, 09:06 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

ba sunt la carrefour unirea si se cheama napi de ceva.. nu mai tin minte regiunea, ca era o zi cand nu aveam bani multi si doar i-am vazut si m-am mirat.
am si zis ca o sa revin sa iau, pentru ca de mult am mancat innabusiti, la cum se fac cartofii la tigaie si stiu ca mi-au placut, dar alta tangenta cu ei nu am avut.

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
Dan@
mesaj Feb 15 2008, 09:22 PM

(^_^) who cares ?

Postari: 9,213
Inregistrat pe: 18-February 05
De la: Missipippi & Missiruppi
Membrul Nr.: 21,598

Eu obişnuiesc să servesc piure de napi lîngă friptură din coaste afumate de miel.
Fierb 1 kg de napi + 2 morcovi tăiaţi cubuleţe mari într-un 1 l de apă + 1 linguriţă de sare. Cînd legumele sînt fierte, le scurg de apă, le zdrobesc bine, adaug 1 dl de lapte (sau smîntînă subţire), 2 linguri de unt, sare şi piper după gust, făcînd un piure asemănător celui de cartofi. E foarte gustos. biggrin.gif

Inimioara din imagine e piureul de napi.

--------------------
excesul zilnic de bere şi petrinjel duce la ficat m'chermla !

+Quote Post
Elenitza-Cta
mesaj Feb 15 2008, 09:40 PM

Captain Cook

Postari: 449
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 14,026

Poti sa arunci o privire aici:

http://www.revistafelicia.ro/da_Napul,_ide...ire_1001686.htm

--------------------
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 16 2008, 11:35 AM

.

Dar in poza din linkul pus de Agape de pe Wikipendia nu e o gulie?
Napii simpli nu stiu cum sunt dar de cind sunt aici am descoperit ceea ce Lazarescu numeste in dictionarul lui, napi porcesti, care sunt printre produsele locale ale acestei zone, cresc abundent pe marginea cimpurilor, in cel de linga noi cresteau cind puneau porumb acum de 2 ani de cind au schimbat n--am mai vazut, au aspect si consistenta de cartof dar mici si gust de anghinare.
Imagine Atasata

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 16 2008, 12:24 PM

Master of disaster
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 2,842
Inregistrat pe: 5-October 04
De la: pe dinafara
Membrul Nr.: 17,498

Banuiesc ca se Agape se refera la ceea ce in Italia se numeste rapa(Brassica campestris/rapa) si arata cam asa:

Imagine Atasata

Sau,eventual cu coaja alb-violet.
Intr-adevar,are putine calorii,cam 13/100g,insa are multa celuloza,deci e mai greu de digerat.
Si topinamburii pusi de Adriana au putine calorii,insa au gust de anghinare si nu la toata lumea place.Mie anghinarea imi place,dar topinamburul nu,sau poate ca trebuie doar sa il gatesc altfel smile.gif

Se consuma toamna-iarna.Io ii vad la supermarket,dar nu m-au inspirat niciodata.Prefer frunzele,impreuna cu inflorescentele in forma de broccoli mic.

--------------------

+Quote Post
moatza
mesaj Feb 16 2008, 12:29 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
Membrul Nr.: 30,859

QUOTE(Bolognese di Cluj @ Feb 16 2008, 12:24 PM) *
Si topinamburii pusi de Adriana au putine calorii,insa au gust de anghinare si nu la toata lumea place.Mie anghinarea imi place,dar topinamburul nu,sau poate ca trebuie doar sa il gatesc altfel smile.gif

tu, silvia, vorbesti serios? asa se cheama? huh.gif

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 16 2008, 12:31 PM

Master of disaster
Icoana Grup

QUOTE(moatza @ Feb 16 2008, 11:29 AM) *
tu, silvia, vorbesti serios? asa se cheama? huh.gif

De ce?suna nashpa? huh.gif

--------------------

+Quote Post
moatza
mesaj Feb 16 2008, 12:32 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
Membrul Nr.: 30,859

QUOTE(Bolognese di Cluj @ Feb 16 2008, 12:31 PM) *
De ce?suna nashpa? huh.gif

nashpa?nu! f haios, parca-i numele unui joc din copilarie biggrin.gif

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Feb 16 2008, 12:54 PM

Master of disaster
Icoana Grup

QUOTE(moatza @ Feb 16 2008, 11:32 AM) *
nashpa?nu! f haios, parca-i numele unui joc din copilarie biggrin.gif

Ma tupilesc da' nu ma'mburd? biggrin.gif
Cica e din portugheza,"tupinambor",altii zic ca e numele unui trib din Brazilia,in engleza ii zice "Jerusalem artichoke",aici i se spune topinambur,din francezul topinambour.
In fond e Helianthus tuberosus si uite si o floare de a lui,pentru tine:

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
Agape
mesaj Feb 16 2008, 01:39 PM

Bucataras

Eu am gasit linkul de pe Wikipedia, dat tot asa, pe alt forum (dupa ce am cautat o groaza informatii despre napi).
Am cam priceput acum cum arata.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru reteta de piure! floare.gif

Cand voi cumpara si voi manca, va voi spune cum a fost biggrin.gif

Daca mai stiti detalii, sau site-uri, orice, puteti sa le scrieti, ca imi sunt de folos! wink.gif

--------------------

+Quote Post
Dan@
mesaj Feb 17 2008, 01:53 PM

(^_^) who cares ?

Adriana, googălii şi eu puţin. icon_smile.gif

- Brassica napus napobrassica, cică ar fi napul sau rutabaga (rădăcina asta o folosesc la piure)

- Brassica oleracea acephala gongyloides, cică ar fi gulia (asta o folosesc la salată); da' văd că-i zice şi kohlrabi - iar suedezii numesc kålrabi = napul. biggrin.gif

Acu' sînt confuză rău de tooooot ... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 17 2008, 04:09 PM

.

Cred ca googalind ne ametim si mai mult, pe de o parte datorita informatiilor eronate de care e plin Internetul, wikipendia nu face deloc exceptie, dimpotriva, si pe de alta parte datorita traducerilor proaste pe care le fac cei care nu se pricep nici la gulii sau napi nici la traduceri.

Ce zici tu ca e gulie stiu si eu ca e gulie si e ca in poza pusa de tine, le mincam crude in salata in Romania si aici am gasit seminte si mi le-am plantat si sunt la fel cum le stiam, in italiana cavolo rapa.
Despre napi nu stiam nimic cind eram in Romania, aici cred ca sunt ceea ce se numeste rapa, al carei corespondent in romaneste eu nu-l stiam dar vazind acum pozele voastre cred ca asta sunt. Nu pot sa zic ca imi plac, ma las indiferenta, socrul meu ii planteaza si ii maninca numai el, facuti felii si inabusiti cu putin ulei in tigaie.
Ceilalti pe care i-am cunoscut aici si sunt cei din poza mea in dictionarul lui Lazarescu sunt numiti napi porcesti, dar despre inexactiatea unor termeni tradusi de el mi-am dat seama de mai multe ori, deci nu stiu daca asta e denumirea corecta romaneasca.

+Quote Post
sacramento
mesaj Feb 17 2008, 06:38 PM

Captain Cook

Postari: 255
Inregistrat pe: 8-January 08
De la: california
Membrul Nr.: 40,794

CITAT(Dan@ @ Feb 17 2008, 01:53 PM) *
Adriana, googălii şi eu puţin. icon_smile.gif

- Brassica napus napobrassica, cică ar fi napul sau rutabaga (rădăcina asta o folosesc la piure)

- Brassica oleracea acephala gongyloides, cică ar fi gulia (asta o folosesc la salată); da' văd că-i zice şi kohlrabi - iar suedezii numesc kålrabi = napul. biggrin.gif

Acu' sînt confuză rău de tooooot ... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Guliile daca le cumperi mai mititele-asa cam ca pumnul-le cureti de coaja verde si le scobesti cit de mult poti,le umpli cu o umplutura de sarmale sau ardei umpluti in care daca iti place pui marar,le pui la fiert cu apa cit cuprinde sunt o minunatie.Cind sint gata in sos pui putina ceapa inabusita separat cu 1 lingura faina si smintina cit doresti.Am uitat sa-ti spun ca la fiert pui si ceea ce ai scobit din gulii(care ingroasa sosul).
Daca ai facut mai multa umplutura decit ai folosit la gulii nu dispera... poti sa umplii frunzele de la gulii ca pe sarmale si le tratezi la fel ca pe gulii(le pui la fiert in aceeasi oala/cratita).Sint BUNE rau!!!!!!!!!!!!!!

Napii..aaahh..sint cu un gust mai fad dupa parerea mea.
Eu ii pun la copt in cuptor la 400F(la mine-deci foc mai tare)si ii las pina sint moisori(patrunsi).Ii pui cu coaja cu tot-doar spalati-Cind sint gata ii tai pe mijloc in doua(ii crapi dar nu de tot)si pui 1lingura de unt si smintina daca vrei,sare si piper.La unt si smintina cantitatile le dozezi functie de gustibus

Mai este reteta cu napii curatati si taiati cuburi,pusi la fiert apoi scursi.Ungi o tava cu unt,pui napii,presari cu zahar brun,pui marshmallows(un fel de bombonele moi)daca ai si dai la cuptor la foc mare sa prinda culoare deasupra.Asta este o garnitura traditionala de Thanksgiving linga curcan si altele.

Daca am dat prea putine explicatii,mai dau..Daca am dat prea multe,cer scuze.Pofta buna smile.gif

+Quote Post
NAZDRAVANA
mesaj Feb 17 2008, 08:44 PM

Big Chef

Postari: 747
Inregistrat pe: 24-September 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 27,618

rolleyes.gif mama ce buni erau napii...n-am mai mancat de cand eram mica...ii mancam cruzi, doar scosi din pamant si curatati de coaja....amintiri...dulci amintiri laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Dan@
mesaj Feb 18 2008, 12:22 AM

(^_^) who cares ?

QUOTE(sacramento @ Feb 17 2008, 06:38 PM) *
Guliile daca le cumperi mai mititele-asa cam ca pumnul-le cureti de coaja verde si le scobesti cit de mult poti,le umpli cu o umplutura de sarmale sau ardei umpluti in care daca iti place pui marar,le pui la fiert cu apa cit cuprinde sunt o minunatie.Cind sint gata in sos pui putina ceapa inabusita separat cu 1 lingura faina si smintina cit doresti.Am uitat sa-ti spun ca la fiert pui si ceea ce ai scobit din gulii(care ingroasa sosul).
Daca ai facut mai multa umplutura decit ai folosit la gulii nu dispera... poti sa umplii frunzele de la gulii ca pe sarmale si le tratezi la fel ca pe gulii(le pui la fiert in aceeasi oala/cratita).Sint BUNE rau!!!!!!!!!!!!!!

Napii..aaahh..sint cu un gust mai fad dupa parerea mea.
Eu ii pun la copt in cuptor la 400F(la mine-deci foc mai tare)si ii las pina sint moisori(patrunsi).Ii pui cu coaja cu tot-doar spalati-Cind sint gata ii tai pe mijloc in doua(ii crapi dar nu de tot)si pui 1lingura de unt si smintina daca vrei,sare si piper.La unt si smintina cantitatile le dozezi functie de gustibus

Mai este reteta cu napii curatati si taiati cuburi,pusi la fiert apoi scursi.Ungi o tava cu unt,pui napii,presari cu zahar brun,pui marshmallows(un fel de bombonele moi)daca ai si dai la cuptor la foc mare sa prinda culoare deasupra.Asta este o garnitura traditionala de Thanksgiving linga curcan si altele.

Daca am dat prea putine explicatii,mai dau..Daca am dat prea multe,cer scuze.Pofta buna smile.gif

Mulţumesc pt. reţeta de gulii umplute - am reţinut ideea. icon_smile.gif

DEX-ul văd că la nap prezintă "Brassica family" cu căţel şi purcel ... laugh.gif

NAP s. (BOT.) 1. (Brassica napus napobrassica) (înv., în Transilv.) tiuş. 2. (Brassica napus esculenta) (reg.) broajbă, gulie. 3. nap sălbatic (Brassica rapa campestris) = (reg.) rapiţă de câmp, rapiţă sălbatică. 4. nap-porcesc (Helianthus tuberosus) = topinambur, (reg.) picioică, măr-de-pământ, morcov-porcesc, pere-iernatice (pl.), (Olt.) crumpenă, (Mold.) gulie.

Pînă la urmă (mama lui de google ! tongue.gif ) tot nu mi-e clar cum arată napii. unsure.gif Poate îşi face cineva pomană şi mă luminează cu o poză ... biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
stella
mesaj Feb 18 2008, 10:50 AM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

eu cu gogu, am gasit asta...........

http://www.click.ro/sanatate_click/sase-le...in-sezonul-rece

http://gastronomie.ele.ro/Legume_mai_mult_...ute_--a239.html

cred ca e acelasi lucru cu navet-ul frantzuesc

http://images.google.ch/images?sourceid=na...sa=N&tab=wi

am gasit asta nap - navet navòne Kohlrübe - - nabo , dar sincer in italiana, veci n-am auzit de navone.........

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th October 2014 - 11:06 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare