Reply to this topicStart new topic
> presa rotunda pentru saratele
siriusvega
mesaj Nov 6 2008, 11:14 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 30
Inregistrat pe: 21-February 08
Membrul Nr.: 41,682

Va rog mult, stie cineva unde as putea gasi de cumparat o asemenea presa ? Este vorba de cea care se incinge pe ochi de aragaz si se coc saratele rotunde si foarte subtiri din bilute de aluat.

Mentionez ca sunt din Tg Mures, si m-ar interesa si daca ar exista magazine pe net care vand asa ceva, sa imi comand de pe net...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Sirius
Go to the top of the page

+Quote Post
carminap
mesaj Nov 6 2008, 11:23 AM

Big Chef

Postari: 704
Inregistrat pe: 31-March 08
De la: brasov
Membrul Nr.: 42,405

CITAT(siriusvega @ Nov 6 2008, 11:14 AM) *
Va rog mult, stie cineva unde as putea gasi de cumparat o asemenea presa ? Este vorba de cea care se incinge pe ochi de aragaz si se coc saratele rotunde si foarte subtiri din bilute de aluat.

Mentionez ca sunt din Tg Mures, si m-ar interesa si daca ar exista magazine pe net care vand asa ceva, sa imi comand de pe net...

Sirius

Nu cred ca ai sanse sa gasesti in comert.Forma de care spui se facea in turnatoriile din ,,fabrici si uzine,,in vremuri trecute.Doar daca mostenesti de la vreo matusa sau bunica! rolleyes.gif

+Quote Post
mag80
mesaj Mar 26 2009, 07:27 PM

micro Bucatar

Postari: 7
Inregistrat pe: 15-August 08
De la: suceava
Membrul Nr.: 44,705

CITAT(siriusvega @ Nov 6 2008, 11:14 AM) *

Sirius

Am cumparat asa ceve din bazar din Suceava....de la o tigancusa ce avea ceaune din tuci sau cum sa-i zic....daca mai vad duminica te anunt.In Tg Mures nu ai gasit???

+Quote Post
siriusvega
mesaj Mar 27 2009, 11:26 AM

micro Bucatar

CITAT(mag80 @ Mar 26 2009, 07:27 PM) *
Am cumparat asa ceve din bazar din Suceava....de la o tigancusa ce avea ceaune din tuci sau cum sa-i zic....daca mai vad duminica te anunt.In Tg Mures nu ai gasit???

Nu exista pe aici asa ceva, si va multumesc mult ca ati raspuns.

La ce pret ati cumparat ? As fi interesata...

Sirius

+Quote Post
washougallady
mesaj Jun 1 2009, 02:34 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 1-June 09
Membrul Nr.: 51,906

CITAT(siriusvega @ Mar 27 2009, 11:26 AM) *
Nu exista pe aici asa ceva, si va multumesc mult ca ati raspuns.

La ce pret ati cumparat ? As fi interesata...

Sirius

Sint in USA forme electrice. Faci 2 odata. Se cheama Pizzelle press. (by Pizzelle Chef) Cred ca am platit in jur de $55.00.

Reteta care o folosesc eu e in familia noastra de multi ani si e cam asa:
250g feta cheese
200g unt
1 cup de apa
1kg faina
1 lingurita praf de copt
1 lingurita the secarica(chimeon??)

Faci aluatul in mingiute mici cam de 2 cm diametru si le coci in presa.
Enjoy!

+Quote Post
siriusvega
mesaj Jun 2 2009, 11:00 AM

micro Bucatar

CITAT(washougallady @ Jun 1 2009, 03:34 AM) *
Sint in USA forme electrice. Faci 2 odata. Se cheama Pizzelle press. (by Pizzelle Chef) Cred ca am platit in jur de $55.00.

Reteta care o folosesc eu e in familia noastra de multi ani si e cam asa:
250g feta cheese
200g unt
1 cup de apa
1kg faina
1 lingurita praf de copt
1 lingurita the secarica(chimeon??)

Faci aluatul in mingiute mici cam de 2 cm diametru si le coci in presa.
Enjoy!

Multumesc mult de tot pentru idee , dar eu sunt in Romania, in Tg mures, nu am cum sa ajung la asa ceva...

Sirius.

+Quote Post
angelicaclaudia
mesaj Oct 23 2009, 03:48 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 24-September 09
De la: Timisoara
Membrul Nr.: 53,984

Dragelor sunt nu innebunita dupa presele astea ci nebuna de-a binelea.O buna prietena mi-a cumparat din IASI din targ de la cei care au oale,dar nu este buna.Trebuie sa fiti atente ca sunt foarte groase,saratelele nu au cum sa iasa crocante.Este la fel ca si aparatul de vafe (eu l-am cumparat de la Quelle).Placile care au formele sunt adanci,nu ca si cele pe care le vad eu pe la cele care le au.Am cautat in toata Timisoara si manuala si electrica,dar pauza.Fetele de forumul bucataria noastra au ceva electric care fac patru bucati odata.Asa ca anuntati daca gasiti si unde.Va pup.

+Quote Post
alice07
mesaj Oct 23 2009, 11:27 PM

Bucataras

Postari: 54
Inregistrat pe: 21-March 08
De la: Pitesti
Membrul Nr.: 42,194

CITAT(angelicaclaudia @ Oct 23 2009, 04:48 PM) *
Dragelor sunt nu innebunita dupa presele astea ci nebuna de-a binelea.O buna prietena mi-a cumparat din IASI din targ de la cei care au oale,dar nu este buna.Trebuie sa fiti atente ca sunt foarte groase,saratelele nu au cum sa iasa crocante.Este la fel ca si aparatul de vafe (eu l-am cumparat de la Quelle).Placile care au formele sunt adanci,nu ca si cele pe care le vad eu pe la cele care le au.Am cautat in toata Timisoara si manuala si electrica,dar pauza.Fetele de forumul bucataria noastra au ceva electric care fac patru bucati odata.Asa ca anuntati daca gasiti si unde.Va pup.

Acum vreo 3 ani am gasit la Metro (era in Craiova) si are si dispozitiv pentru facut "cornete" din foaia care iese. Eu in schimb caut si acum o reteta de saratele care sa devina crocante la coacere. Succes in gasirea formei!

+Quote Post
angelicaclaudia
mesaj Oct 24 2009, 06:39 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 24-September 09
De la: Timisoara
Membrul Nr.: 53,984

Alice cauta pe forumul vulpeabucatar.com-saratele cu aparatul de pizzelle(reteta de la cineva alina are si poze).Incerca nu este prea costisitoare daca nu o sa iti reuseasca.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th October 2014 - 09:44 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare