Reply to this topicStart new topic
> Suc de fructe proaspat, cum se pastreaza?
psyche
mesaj Dec 2 2008, 08:16 AM

Big Chef

Grup: Membri
Postari: 948
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: la poale de munte
Membrul Nr.: 33,038

Fetele, am o mare problema: mi-am cumparat un storcator de fructe foarte mare (l-am comandat pe internet foarte incantata ca-i Philips si asa arata bine da' e imens) si as vrea sa stiu daca exista vreun risc sa beau sucul de fructe la vreo 24 de ore dupa ce l-am facut... adica sa pot face macar pentru 2 zile, ca imi ia jumate de ora sa-l spal si pentru 250 ml. suc nu merita efortul. Pe de alta parte am dat bani multi pe el, e frumos, as vrea sa-l utilizez cat mai des, are un randament mare (am zis azi ca o sa cantaresc fructele inainte si sucul dupa, sa vad cat "deseu" ramane)
Ideea e: exista vreo metoda de a pastra sucul de fructe mai mult de jumate de ora cat zice peste tot ca nu trebuie sa-l lasi mai mult?
Senchiu ladies!

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

Go to the top of the page

+Quote Post
DeeDee.
mesaj Dec 2 2008, 11:05 AM

Captain Cook

Postari: 260
Inregistrat pe: 29-June 06
Membrul Nr.: 32,672

pai la frigider poti sa-l tii 24 de ore, dar nu-si mai pastreaza si proprietatile. vitamina c se distruge cel mai repede, apoi si altele.
daca pui la rece vei vedea dupa cateva ore ca-si schimba si culoarea si gustul. e comestibil, dar nu mai e la fel de bogat in de toate. sotul il bea si-asa, dar mie numai proaspat imi place.

cred ca daca l-ai pune cu vacuum sa se oxideze mai greu....

+Quote Post
CINEZEE
mesaj Dec 5 2008, 02:44 PM

Plimb capastrul !

Postari: 800
Inregistrat pe: 8-May 08
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 43,092

te rog spune-mi storcatorul e bun si ptr legume , daca da-mi si mie link cu aparatul care il al , ca doresc sa imi achizitionez si eu

+Quote Post
Salmida
mesaj Dec 7 2008, 12:52 AM

Big Chef

Postari: 672
Inregistrat pe: 5-June 03
De la: Suedia
Membrul Nr.: 7,954

Psyche, depinde si din ce fructe si legume faci sucul. In general sucul din fructe/legume cu aciditate mare (citrice, tomate) se pastraza mai mult timp la rece. Impotriva oxidarii poti adauga suc de lamaie.
A pastra sucul 24 de ore nu ar fi o problema. Si chiar mai mult timp. Mai ales daca fructele sunt bine spalate. Iar daca ai temperatura scazuta in frigider, recipiente ermetice de vlum nu prea mare, etc. e si mai bine.
Am lucrat intr-o fabrica care facea sucuri proaspete si cele din citrice aveau o valabilitate de 5 zile. Important ca temperatura sa nu creasca peste temp de refrigerare. Unele sucuri se comporta bine si la congelare. Sucul de morcovi de exemplu se poate congela.
Calitatea fructelor/legumelor presate conteaza de asemeni ...

Dupa cum vezi e greu de dat un raspuns exact ... sunt multi factori care influenteaza.

+Quote Post
Takitakikatoka
mesaj Dec 8 2008, 08:10 AM

Academic Chef

Postari: 1,312
Inregistrat pe: 10-February 08
Membrul Nr.: 41,452

Psyche eu de obicei fac un litru de suc odata si ce ramine pastrez in frigider in sticla cu dop sau in ulcica de lut acoperita etans cu folie. L-am tinut cam intre 24-48 ore iar daca si-a pierdut proprietatile alea sanatoase ( enzime, alea, alea) nu stiu ce sa zic pentru ca nu se poate sesiza dupa gust sau culoare. Mi s-a si intimplat sa-l si uit afara peste noapte si nu s-a intimplat nimic.
Eu am avantajul ca modelul meu se spala foarte usor asa ca nu mi-e greu sa-l scot de cite ori vreau sa fac suc. Si stoarce si legume si frunze. Nici nu va puteti imagina cit suc (si clorofila) iese dintr-o legatura de frunze de patrunjel.

PS dar cica cel mai sanatos suc ar fi cel consumat la botul ... storcatorului

+Quote Post
psyche
mesaj Jan 16 2009, 03:40 PM

Big Chef

Postari: 948
Inregistrat pe: 26-July 06
De la: la poale de munte
Membrul Nr.: 33,038

Fetele multumesc mult de tot, ma simt mai bine deja wink.gif
CINEZEE uite aici e aparatul: http://www.electrobazar.ro/storcatoare-de-...1858-_1189.html. Este foarte mare si partea aia in care raman resturile de la fructe are o forma mai dificila la spalat. In rest e foarte bun, scoate maximul din fructe/legume intr-o viteza de nici n-ai timp sa zici "suc de fructe"!
Fac cam jumate de litru o data si il impart in doua, ca numai fetei mele ii dau (asteia ii e lene sa manance fructe!) Dar fiindca am citit undeva ca sucul de fructe cojnsumat in exces (e drept ca nu zice nicaieri ce-i aia "exces") poate provoca diabet, o pacalesc si amestec cam 80% din pulpa in suc, iese un fel de nectar ca e atat de fin tocata ca nu se vede.
Chiar o sa storc si eu o legatura de patrunjel, asa, de proba. Am tot zis ca o sa cantaresc un mar inainte de a-l face suc da' tot timpul uit... poate cand n-o sa uit va anunt!

--------------------
You lock the door and throw away the key theres someone in my head but its not me

+Quote Post
Ecaterina
mesaj Jan 17 2009, 03:41 PM

Bucataras

Postari: 111
Inregistrat pe: 16-December 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 19,488

Asa cum ai spus vrei suc proaspat de fructe. Deci la mintea mea nu poate fi proaspat dupa doua zile. Stiu problema ta pentru ca si eu am trecut prin ea. Ori faci suc si-l bei imediat si ori faci suc si il bei alta data dar nu la aceleasi caracteristici. Problema mea ( si poate producatorii gasesc solutia) e ca atunci cand il spal aparatul mi se umple bucataria de componente (detest acest lucru) este complicat de sters (nu stiu cum este cand il speli la masina) deci nu-l poti remonta dupa ce l-ai spalat (nu stiu daca e bine sa-l reasamblezi daca nu este uscat complet) dar totusi e bine ca periodic sa bei suc proaspat mai ales daca nu consumi fructe proaspete. Storcatorul de fructe in principiu este bun si pentru sucul de legume. Cu putina imaginatie si "curaj" poti optine niste amestecuri sanatoase si gustoase.

+Quote Post
DeeDee.
mesaj Jan 20 2009, 03:12 PM

Captain Cook

Postari: 260
Inregistrat pe: 29-June 06
Membrul Nr.: 32,672

eu am storcator centrifugal bosch si il asamblez ud tot timpul. ca e numai plastic. doar partea care se aplica pe unitatea centrala (sita in cazul meu) o verific sa fie uscata - desi si acolo tot plastic pe plastic e.

+Quote Post
gymnopedie
mesaj Jan 26 2009, 02:31 PM

Bucataras

Postari: 143
Inregistrat pe: 10-August 07
De la: France
Membrul Nr.: 38,527

Eu as zice ca mai bine il vinzi pe asta mare si greu de spalat si iti iei unul pe criteriul mai usor de spalat - de ex, eu am Braun modelul asta: MP80 cauta cu google la poze pt ca nu vreau sa fac reclama nici unui site.

Il am de 5 ani si se spala in maxim 10 minute (cu exceptia sitei toate cele 3 piese care mai raman, trecute sub jet de apa sunt curate imediat); pt sita am o periuta de dinti curata cu care dau de cateva ori pe fiecare parte metalica si e curat. Adevarat ca am si masina de spalat vase si o data sau de 2 ori pe spatamana bag in masina piesele de la storcator. Eu il asamblez uscat dar am un dulap unde pun vasele la uscat, deci nu imi ocupa spatiu pe masa. Cauta sau intreaba aici alte posesoare, sunt sigura ca mai sunt si alte modele care lucreaza bine si se spala usor.

Eu sunt fan storcator si nu pot fi impartiala, am sa-l laud foarte mult pentru ca imi place mult - bag morcovii, pastarnacul, radacina de patrunjel, telina sau alte legume pe care le pun la supa si care trec mai usor neobservate asa mai ales ca nu mai stau sa le dau pe razatoare. Apoi bag merele pt placinta de mere si le congelez pe urma (fac si cu legumele pachete la congelator) Cotoarele si ramasitele de la fructe si unele legume le bag la borcan cu mere, miere, propolis si altele pt otetul de mere de casa. Sau daca am prea multe resturi de la stors bag la o supa pentru catel.

Daca nu esti superconvinsa ca vrei sa bei suc des nu ma baga in seama. Cand ai chef de suc proaspat bagi mixerul vertical intr un bol de fructe proaspete si dulci: portocale, mere, kiwi, banana, mandarine si iese ceva superbun la gust. Pui nuci sau frisca sau sirop de ciocolata sau inghetata si gata! Mixerul vertical se spala rapidissim si ai fructele dorite in 5 minute "stoarse" Mai bine il vinzi cat e nou si iti iei ceva mai util - aparat de inghetata sau masina de paine, de exemplu.

Acest mesaj a fost editat de gymnopedie: Jan 26 2009, 02:46 PM

+Quote Post
Kaze
mesaj Feb 2 2009, 07:21 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 2-February 09
Membrul Nr.: 48,624

Aveti idee, sucul de telinia si morcov cat timp paote fi pastrat? huh.gif

+Quote Post
elena_antony
mesaj Feb 2 2009, 08:31 PM

Senzuala

Postari: 2,018
Inregistrat pe: 13-November 06
De la: Lebanon
Membrul Nr.: 34,842

Oare nu se poate congela......zic si eu . dry.gif

--------------------

+Quote Post
cristiama
mesaj Feb 4 2009, 12:59 PM

micro Bucatar

Postari: 3
Inregistrat pe: 31-March 06
Membrul Nr.: 31,295

Vitaminele se injumatatesc in jumatate de ora, ganditi-va ce mai ramane in 24-48 de ore!!!!

Si am citit in ultima vreme o gramada de articole despre sucul de fructe: zaharul din suc se absoarbe mult mai repede in organism decat cel din fruct care are si fibre, ducand la cresterea riscului de diabet.
Asa ca poate nu e atat de sanatos cat se spune. Poate e chiar nesanatos.

Eu nu am copii, asa ca mi-e mai greu sa inteleg ca ei "trebuie" sa ia vitamine de undeva. Dar o sa vin si aici cu intrebarea: cum cresteau copiii pana acum 5-10 ani and nu auzise nimeni de storcatoare?

+Quote Post
oana_mic24
mesaj Feb 7 2009, 01:54 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 6-February 09
De la: zalau
Membrul Nr.: 48,742

sucurile se recomanda a fi consumate proaspete,deoarece in starea aceasta au cel mai mare continut de vitamine.Insa merita pastrate si pt. iarna,fiindca majoritatea substantelor nu se pierd prin conservare,anumite sucuri stimuleaza sistemul imunitar si previn bolile de ex. sucul de soc si cel de coacaze ajuta in caz de raceli si febra.

+Quote Post
oana_mic24
mesaj Feb 7 2009, 01:54 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 6-February 09
De la: zalau
Membrul Nr.: 48,742

sucurile se recomanda a fi consumate proaspete,deoarece in starea aceasta au cel mai mare continut de vitamine.Insa merita pastrate si pt. iarna,fiindca majoritatea substantelor nu se pierd prin conservare,anumite sucuri stimuleaza sistemul imunitar si previn bolile de ex. sucul de soc si cel de coacaze ajuta in caz de raceli si febra.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st November 2014 - 12:09 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare