Reply to this topicStart new topic
> Reteta in franceza
seima
mesaj Dec 19 2008, 08:49 AM

Academic Chef

Grup: Membri
Postari: 1,471
Inregistrat pe: 29-December 05
De la: Warsaw
Membrul Nr.: 29,623

Dragelor, va rog sa ma ajutati sa traduc reteta asta; tare-mi face cu ochiull si-as incerca-o pana de Sarbatori. Am gasit-o aici: http://cakesinthecity.blogspot.com/
Multumesc!

Mortellous chocolate cookies

Imagine Atasata

Pour 24 cookies
220 g de très bon chocolat noir
60 g de beurre
110 g de farine
½ c à c (½ tsp) de levure
½ c à c (½ tsp) de sel
2 gros œufs
160 g de vergeoise blonde ou de sucre roux
150 g de très bon chocolat noir coupé en petits carrés de ½ cm (Martha, qui n'a peur de rien, en préconise 300 g) + 50 g pour la déco

Préchauffer le four à 160°C.

Casser le chocolat (220 g) en gros morceaux, ajouter le beurre et faire fondre au four à micro-ondes (puissance mini = 360 W) pendant 2 minutes environ. Arrêter le four toutes les 30 secondes pour mélanger le beurre et le chocolat.
Mélanger la farine, la levure et le sel dans un deuxième saladier.
À l'aide d'un batteur électrique fouetter les œufs et le sucre. Y ajouter le chocolat fondu puis la farine. Terminer en ajoutant 100 g de chocolat noir coupé en petits carrés.
Répartir 24 petits monticules de pâte sur deux plaques de cuisson recouvertes de papier sulfurisé. Décorer avec les 50 g de chocolat restant.
Faire cuire à chaleur ventilée pendant 10 minutes. Les cookies vont un peu s'étaler et leur surface va se craqueler.
Laisser refroidir pendant 10 minutes avant de les manipuler.

Acest mesaj a fost editat de seima: Dec 19 2008, 08:50 AM
Go to the top of the page

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Dec 19 2008, 09:08 AM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Pentru 24 de bucati:
220 gr de ciocolata amara de foarte buna calitate
60 gr de unt
110 gr de faina
½ lingurita de praf de copt
½ lingurita de sare
2 oua mari
160 gr de zahar de trestie
150 gr de ciocolata amara de foarte buna calitate taiata in bucatele de ½ cm + 50 gr pentru decorat

Incalziti cuptorul la 160°C.

Rupeti ciocolata (220 g) in bucati mari, a daugati untul si topiti in cuptorul microunde (putere minima = 360 W) pentru circa 2 minute. Opriti cuptorul la fiecare 30 de secunde si amestecati.
Amestecati faina, praful de copt si sarea in alt castron.
Bateti spuma cu ouale cu zaharul, adaugati ciocolata topita si apoi faina. Terminati adaugind 100 gr de ciocolata amara bucatele.
Asezati 24 de gramajoare de compozitie pe 2 tavi cu hirtie de cuptor. Decorati cu cele 50 de gr de ciocolata ramase.
Coaceti ventilat pentru 10 minute. Biscuitii se vor largi putin si vor crapa deasupra.
Lasati-i sa se raceasca 10 minute inainte de a-i lua de pe tava.

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Dec 19 2008, 09:08 AM

.

Imi place, daca reusesc ii incerc si eu smile.gif

+Quote Post
Beppo
mesaj Dec 19 2008, 11:24 AM

Captain Cook

Postari: 435
Inregistrat pe: 5-February 07
Membrul Nr.: 36,381

Eu am facut aluatul dupa ce a tradus Adriana reteta, dar n-am apucat sa-i coc, am pus aluatul la frigider. Dilema mea e (mereu am una biggrin.gif ): pun ambele tavi in cuptor? Desi stiu ca se poate, scrie si in instructiunile cuptorului, eu pana acum n-am pus mai mult de o tava, mi se pare ca n-am controlul asupra a ce se petrece acolo. A incercat cineva, e ok?
seima, tare fain arata, sper sa-mi reuseasca! Eu pun bucatele de cioco alba, ca numai asa mai am.

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Dec 19 2008, 11:40 AM

.

CITAT(Beppo @ Dec 19 2008, 10:24 AM) *
Eu am facut aluatul dupa ce a tradus Adriana reteta, dar n-am apucat sa-i coc, am pus aluatul la frigider. Dilema mea e (mereu am una biggrin.gif ): pun ambele tavi in cuptor? Desi stiu ca se poate, scrie si in instructiunile cuptorului, eu pana acum n-am pus mai mult de o tava, mi se pare ca n-am controlul asupra a ce se petrece acolo. A incercat cineva, e ok?
seima, tare fain arata, sper sa-mi reuseasca! Eu pun bucatele de cioco alba, ca numai asa mai am.

daca pui ventilatul poti pune 2 tavi smile.gif

+Quote Post
Beppo
mesaj Dec 19 2008, 11:59 AM

Captain Cook

Merci Adriana, ma duc sa le pun la copt.

+Quote Post
seima
mesaj Dec 19 2008, 12:03 PM

Academic Chef

QUOTE(Beppo @ Dec 19 2008, 11:59 AM) *
Merci Adriana, ma duc sa le pun la copt.

Beppo, sa ne zici si noua cum ti-au iesit! fa-le te rog o pozuca asa cu cioco alba..Ce rapida ai fost smile.gif

Adriana, iti multumesc mult pentru traducere pupic.gif eu maine voi face o tura

Acest mesaj a fost editat de seima: Dec 19 2008, 12:05 PM

+Quote Post
Beppo
mesaj Dec 19 2008, 01:09 PM

Captain Cook

uf! laugh.gif asta ca sa aveti idee ce urmeaza.
Seima, aluatul dupa statul la frigider, a avut consistenta celorlalti biscuiti ai tai, pe care eu ii ador. Am putut sa-l modelez cu mana. Mi-au iesit 41, nu 25 huh.gif Problema e la cuptor. La 160° C ventilat, dupa 10 minute abia au inceput sa se umfle, desi nu credeam s-o mai faca. I-am intepat cu scobitoarea si erau spuma inauntru, n-am putut sa-i scot. Cand i-am scos, peste vreo 18 minute, umflati si faini, in cateva minute au fost perfect turtiti. La gust sunt tare buni, cam ca ciocolata de casa. Crapati sunt iarasi fix ca aia din poza, dar aia parca sunt nitel mai inalti. Daca descopera cineva temperatura perfecta, eu ii refac cu siguranta.

+Quote Post
seima
mesaj Dec 19 2008, 03:01 PM

Academic Chef

QUOTE(Beppo @ Dec 19 2008, 01:09 PM) *
uf! laugh.gif asta ca sa aveti idee ce urmeaza.
Seima, aluatul dupa statul la frigider, a avut consistenta celorlalti biscuiti ai tai, pe care eu ii ador. Am putut sa-l modelez cu mana. Mi-au iesit 41, nu 25 huh.gif Problema e la cuptor. La 160° C ventilat, dupa 10 minute abia au inceput sa se umfle, desi nu credeam s-o mai faca. I-am intepat cu scobitoarea si erau spuma inauntru, n-am putut sa-i scot. Cand i-am scos, peste vreo 18 minute, umflati si faini, in cateva minute au fost perfect turtiti. La gust sunt tare buni, cam ca ciocolata de casa. Crapati sunt iarasi fix ca aia din poza, dar aia parca sunt nitel mai inalti. Daca descopera cineva temperatura perfecta, eu ii refac cu siguranta.

Beppo, multumesc! Eu cred ca merg pe varianta 175 grade fara ventilat, dar preincalzit bine.
Diseara ma duc sa-mi innoiesc rezervele de ciocolata si deindata ce-i fac vin cu impresii.
Biscuitii astia din cate am citit pe forumul egullet parca - asa trebuie sa se lase dupa scoaterea din cuptor si la consistenta tre sa fie o combinatie crocant - moale

+Quote Post
Beppo
mesaj Dec 19 2008, 04:26 PM

Captain Cook

QUOTE(seima @ Dec 19 2008, 03:01 PM) *
Biscuitii astia din cate am citit pe forumul egullet parca - asa trebuie sa se lase dupa scoaterea din cuptor si la consistenta tre sa fie o combinatie crocant - moale

M-am gandit ca poate aia ne-au tras pe sfoara si au pozat biscuitele din nu stiu ce unghi, sa para mai inalt wink.gif , dar cred ca am gasit unde-i "buba". Ei cu siguranta i-au facut mai mari din moment ce ziceau ca ies 24 de gramajoare. De la 24 la 41 e ceva diferenta. Sa faci gramjoarele mai mari, nu ca mine.
Ca si consistenta da, asa sunt, crocanti-moi. Incep sa cred ca totusi mi-a reusit reteta. laugh.gif
Seima floare.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd October 2014 - 09:54 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare