Reply to this topicStart new topic
> glazura de ciocolata pentru eclere
istrate lucia
mesaj Dec 21 2008, 08:05 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 408
Inregistrat pe: 10-November 04
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 18,481

buna ziua
imi doresc sa fac o glazura de ciocolata pentru eclere asa ca in magazin, dar nu reusesc niciodata
ma poate ajuta cineva?

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
raluca elena
mesaj Dec 21 2008, 08:27 PM

By myself

Postari: 3,513
Inregistrat pe: 25-March 07
Membrul Nr.: 37,102

Pai iti spun cum fac eu, dar nu stiu daca e ca in magazine...Topesc ciocolata de menaj, si o subtiez cu ulei pina ajunge sa fie mai apoasa. Daca faci eclerul lung ca cele din comert, vei avea nevoie de un vas cu un diametru mai mare cu cel putin citiva centimetri decit lungimea eclerului. Dupa ce umpli coaja cu ce crema vrei, tragi eclerul prin ciocolata si il lasi la uscat. Cu cit glazura are mai mult ulei, cu atit se lucreaza mai usor cu ea, dar se va usca pe ecler mai greu... Daca e mai puti ulei in glazura aceasta se va raci si intari mai repede, atit pe ecler cit si in containerul de glasat....

--------------------
raluca

Trust no one!

+Quote Post
sagradam
mesaj Dec 21 2008, 08:54 PM

micro Bucatar

Postari: 10
Inregistrat pe: 4-October 08
Membrul Nr.: 45,516

Buna,
eu fac glazura pentru eclere asa: cate linguri de cacao, atatea linguri de zahar si jumatate din cantitatea de linguri de apa (ex. 2 liguri cacao+ 2 liguri zahar + 1 ligura apa). Le fierb pe baie de abur sau le fierbi direct pe foc dar mesteci continuu, eu de obicei la creme folosesc un tel in forma de para si nu mi se prinde. Poti imbunatati glazura si punand in compozitia de mai sus si cateva bucati de ciocolata menaj (tai inainte cuburile in bucatele sau dai ciocolata pe razatoare) si la sfarsit pui cateva picaturi de ulei sau unt sau margarina.
Compozitia o fierbi pana cand capata consistenta dorita. Succes.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th October 2014 - 11:20 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare