Reply to this topicStart new topic
> Bere fara alcool, Ingrasa?
Titirimundi
mesaj Feb 25 2009, 11:14 AM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 121
Inregistrat pe: 18-February 09
Membrul Nr.: 49,118

Buna,
O intrebare...cu siguranta sunteti mai informate decat mine. Berea fara alcool ingrasa? Pentru mine este o alternativa foarte buna la Coca-Cola. Din pacate pe ambalaj nu vin caloriile, insa din compozitie.....nu are avea ce sa ingrase, alcool es 0.0 %...zahar nu contine....

Multumesc

--------------------
Being sexy is an attitude.....
Go to the top of the page

+Quote Post
pesi
mesaj Feb 25 2009, 11:22 AM

Master of disaster

Postari: 19,754
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 11,411

19 calorii la 100g

+Quote Post
Titirimundi
mesaj Feb 25 2009, 11:29 AM

Bucataras

CITAT(pesi @ Feb 25 2009, 12:22 PM) *
19 calorii la 100g

Multumesc mult Pesi. Deci, pot bea linistita....Oricum nu beau mai mult de o cutie pe zi....si zic eu ca este mai sanatoasa decat Coca Cola. O zi frumoasa.

--------------------

+Quote Post
Madelaine
mesaj Feb 25 2009, 10:49 PM

Master of disaster

Postari: 2,868
Inregistrat pe: 17-March 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 12,790

QUOTE(pesi @ Feb 25 2009, 01:22 PM) *
19 calorii la 100g

Doar 19 cal? Mai ca imi vine sa deschid una chiar acum.

Berea obisnuita din cate stiu eu are 47 cal/100 ml, deci cam cat are si orice suc din comert fie el carbogazos sau "natural"

--------------------

+Quote Post
mamyssa
mesaj Mar 2 2009, 05:28 PM

Big Chef

Postari: 611
Inregistrat pe: 13-February 08
De la: un capat de lume
Membrul Nr.: 41,533

CITAT(Titirimundi @ Feb 25 2009, 12:14 PM) *
Buna,
O intrebare...cu siguranta sunteti mai informate decat mine. Berea fara alcool ingrasa? Pentru mine este o alternativa foarte buna la Coca-Cola. Din pacate pe ambalaj nu vin caloriile, insa din compozitie.....nu are avea ce sa ingrase, alcool es 0.0 %...zahar nu contine....

Multumesc

Berea cu 0% alcool nu existà. Procesul de fabricatie este acelasi ca si la berea cu alcool. Adicà se pun la fermentat, malt, hamei, màlai, secarà, zahàr, drojdie si multe alte chestii si se respectà o anumità procedurà. Când se ajunge la capàtul procedurei se începe extragerea alcoolului. Este practic imposibil sà se extragà tot alcoolul din bere. Nu are mult dar totusi are.

Si având drojdie, màlai si zahàr ei bine îngrasà totusi. Asa cà este bine sà se consume moderat. wink.gif

+Quote Post
Titirimundi
mesaj Mar 4 2009, 09:18 PM

Bucataras

CITAT(mamyssa @ Mar 2 2009, 06:28 PM) *
Berea cu 0% alcool nu existà. Procesul de fabricatie este acelasi ca si la berea cu alcool. Adicà se pun la fermentat, malt, hamei, màlai, secarà, zahàr, drojdie si multe alte chestii si se respectà o anumità procedurà. Când se ajunge la capàtul procedurei se începe extragerea alcoolului. Este practic imposibil sà se extragà tot alcoolul din bere. Nu are mult dar totusi are.

Si având drojdie, màlai si zahàr ei bine îngrasà totusi. Asa cà este bine sà se consume moderat. wink.gif

Multumesc frumos pentru raspuns. Aici unde sunt eu exista bere 0.0 % alcool, cea care are putin alcool 0,ceva...este diferita, un alt fel de bere. Si nici nu are zahar, sau malai....

--------------------

+Quote Post
ella_heartbroken
mesaj Mar 8 2009, 12:13 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 7-March 09
De la: Oradea
Membrul Nr.: 49,596

Buna! Fiind noua si mica prin jur as incepe si eu cu o problema care nu ma lasa de nopti intregi sa dorm linistita. Am 16 ani, 1.65 metri (aproximativ) si 65KG! Si nu stiu ce sa mai ma fac.
As putea incepe asa: parintii nu ma lasa sa fac o cura de slabire, presupunand ca sunt in crestere (si nu ii bine ptr organismul meu) si ca ar fi periculoasa (nu stiu in ce mod si cat de mult), nu ma lasa sa merg la sala si nici nu vor sa-mi cumpere `aparate` de slabit (si in cazul acesta cu x si y motive). Imi place dansul (fiind singurul meu `sport` pe care-l practic mai nou). La scoala nu fac sport (am un motiv putin mai ciudat, cel in care mi-am rupt piciorul si acuma mi frica sa mai fac sport sa nu se mai intample). Am inceput sa sar peste mese fiind zile in care beau doar cate un pahar de ceai/apa sau mananc cate o portocala sau ceva fruct. Si toate doar din faptul ca am ajuns sa fiu obsedata de kilogramele in plus!

Daca ati reusi sa ma ajutati in ceva mod, oricare, cat mai accesibil si sa fie indicat si ptr varsta mea (16ani), v-as fi profund recunoscatoare.

--------------------
Iar cand eu nu voi mai fi
Va veti aminti
Ca am fost odata
Fan IRIS!!

+Quote Post
bratiluca
mesaj Mar 8 2009, 01:47 AM

Master of disaster

Postari: 2,201
Inregistrat pe: 15-January 07
Membrul Nr.: 36,041

Ella
Nu mai sari peste mese...Incearca asa: renunta la duciuri din comert (ciocolata, batoane de ciocolata, produse de patiserie), renunta la paine alba, la carne grasa.
Mananca mult la micul dejun: o felie de paine de secara sau graham, oua fierte, suc de fructe, ceai (fara zahar). Mananca binisor la pranz si numai un pic seara ( salata, un pic de peste fiert/pe gratar). Bea apa multa, cate 2 litri pe zi si fa singurica, in casa exercitii. Daca te plimbi in ritm de mars (foarte, foarte rapid) cate 30min/zi si respecti si principiile astea simple o sa vezi ca o sa slabesti. La mine dietele nu au avut nici un rezultat pentru ca sunt gurmanda. Am slabit mancand in "etapele" descrise mai sus, renuntand la ducliuri si coborand si urcand scarile din casa si de la scoala caci nu aveam timp de mers, fuga sau sala (am incercat de vreo cateva ori dar am lasat-o balta). Bafta multa si nu te lasa dezamagita daca nu vezi nici un progres din primele zile. O sa vezi ca, in timp, o sa se topeasca kg. (da tu o cautare pe google dupa ioana basescu dieta si o sa vezi ce progrese a facut ea).

--------------------
Fan n_puiu!

I like Peanut's ma-sa!

+Quote Post
claudika
mesaj Mar 8 2009, 10:39 AM

Academic Chef

Postari: 1,040
Inregistrat pe: 30-November 08
De la: bucuresti
Membrul Nr.: 46,848

Parintii tai au dreptate ca inca esti in crestere si ca nu ar trebui sa tii acum nicio cura de slabire ( stiu ca nu vrei sa auzi asta, dar cam asa e .
Asa cum a zis si Bratiluca, renunta la dulciurile din comert.
Eu pot sa-ti zic cum a fost in cazul meu : pt aprox. o luna am renuntat la dulciuri, paine si fainoase in general, n-am baut cafea, nici 3in1 sau alte chestii de gen si nici carbogazoase (nici macar apa minerala).Toate astea + sport au condus la aproape 5kg in minus.Asta nu inseamna ca n-am facut chiar nicio exceptie : din cand in cand s-a mai nimerit cate-o felie de paine, sau ceva dulce, dar rar.
Daca zici ca nu-ti dau voie la sala, nu-i bai,arata-le ca poti :alearga , mergi mai rapid, fa genoflexiuni etc, ce poti tu..macar o ora sau o jumatate de ora pe zi.Youtub-ul e plin de chestii din astea, doar sa cauti.
Eu cred ca daca vrei, poti !

Succes !

--------------------
Claudika

+Quote Post
zuflyzu
mesaj Mar 8 2009, 04:27 PM

micro Bucatar

Postari: 32
Inregistrat pe: 8-March 09
Membrul Nr.: 49,612

de cat timp ai inceput sa sari peste mese si sa mananci f putin ?
sunt de acord cu ce au zis fetele de mai sus.. asculta sfaturile lor wink.gif
si te inteleg ... si eu ma preocup mereu de faptu` ca sunt mai grasuta.. si mi`e greu sa ma abtin de la paine , dulciuri, prajeli.. pt ca in casa la mine mereu gasesc asa ceva.. da` sper sa reusesc sa slabesc pana la urma..
succes!!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd September 2014 - 12:18 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare