Reply to this topicStart new topic
> Scoala de bucatari?
Liviu22
mesaj Apr 26 2009, 04:25 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 26-April 09
Membrul Nr.: 51,034

Am si eu o intrebare foooarte mare... tocmai am facut o scoala de bucatari la UCECOM care nu m-a ajutat cu nimik... am dat 1400 lei doar pe o bucata de hartie... sry ca m-am abatut de la intrebare: Exista in bucurestiu asta naspa o scoala buna de bucatari?
Astept comenturi si discutzi pe tema asta si cine credetzi ca ar putea sa ne(incepatorii) ajute si pe noi, ca suntem mici si ne taiem degetele! crybaby2.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
koch
mesaj Apr 26 2009, 09:49 AM

Captain Cook

Postari: 414
Inregistrat pe: 5-November 06
De la: wien
Membrul Nr.: 34,726

pai daca nu gasesti nici o scoala pe placul tau ...atunci angajeaza-te ca si ajutor de bucatar..cauta restaurante foarte bune ,vei lucra pe bani putini dar vei invata ...daca esti bun si vrei in 3 ani poti sa fii bucatar ...la o scoala buna ar trebuii oricum din 5 zile pe saptamana 4 sa le petreci efectiv in bucatarie iar una sa fie teorie ,asa ca daca ai bucata de hartie ,nu iti lipseste decat experienta ....cu cat restaurantul e mai bun cu atat ai si tu ce invata mai mult !
P.S. un pas de inceput spre o cariera stralucita in bucatarie ar fii sa mergi la marile hoteluri din bucuresti ,banuiesc ca exista marriot ,hilton ,etc....poate ca iti va fi greu si vei avea impresia ca nu inveti nimic si ca esti doar o masina de curatat morcovi insa peste ani o sa vezi ca iti va fi de folos experienta acumulata acolo! bafta si succes!

Acest mesaj a fost editat de koch: Apr 26 2009, 09:52 AM

+Quote Post
Elenitza-Cta
mesaj Apr 26 2009, 10:22 AM

Captain Cook

Postari: 449
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 14,026

QUOTE(Liviu22 @ Apr 26 2009, 05:25 AM) *
Am si eu o intrebare foooarte mare... tocmai am facut o scoala de bucatari la UCECOM care nu m-a ajutat cu nimik... am dat 1400 lei doar pe o bucata de hartie... sry ca m-am abatut de la intrebare: Exista in bucurestiu asta naspa o scoala buna de bucatari?
Astept comenturi si discutzi pe tema asta si cine credetzi ca ar putea sa ne(incepatorii) ajute si pe noi, ca suntem mici si ne taiem degetele! crybaby2.gif

Liviu, din moment ce ai " bucata aia de hartie" nu cred ca mai trebuie sa faci o alta scoala, importanta este practica asa cum a mentionat si Koch. Lucrul direct pe "tarla" acolo inveti multe.Aici in Constanta exista un restaurant foarte bine cotat care are si un hotel de 4* si angajeaza tineri ca tine cu scoala de bucatari temporar sau permanent, au si un liceu de gastronomie mai nou. Ca sa nu mai spun ca acum este perioada de angajari de personal pe litoral este adevarat doar cateva luni dar capeti experienta. Mult succes!

--------------------
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

+Quote Post
Misha.
mesaj Apr 26 2009, 01:14 PM

Master of disaster

Postari: 2,221
Inregistrat pe: 13-September 07
De la: tasha's world
Membrul Nr.: 38,838

CITAT(Liviu22 @ Apr 26 2009, 04:25 AM) *

LIVIU si eu am fost in situatia ta
bucurate ca ai tzadula ,ca aia conteaza fff mult
punete si ucraza ca ajutor ca pt inceput asta face toata lumea
si mie mi sa parut aiurea dar asa inveti
si dupa ce ai experienta mult mai usor stai de vorba cand e in discutie un job in bucatarie
nici eu nam facut la sc decat sa scriu 20 de pagini pe zi (4 ore),o zi pe saptamana
nu mai stiu nik din ce am scris
pe langa jobul de ajutor de bucatar,iati retetarul ala maro pe care scrie mare BUCATARIE si din cand in cand mai fa cate o chestie de pe acolo,pe rand,ca nu poti toate o data si gaseste un bucatar bun pe langa care sa stai si sa inveti de la el,si ala daca vede ca vrei cu adevarat sa faci bucatarie va scoate untul din tine,tie nu iti va placea dar rezultatul va fi bun
ca altfel nu ai cum sa inveti ,iar scoala....

--------------------

+Quote Post
ady
mesaj Apr 26 2009, 03:09 PM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

liviu, si eu zic ca antescriitorii mei. biggrin.gif
imi amintesc de o povestire a lui jefrey archer (da, stiu, sunt cam enervanta, numa' din carti zic biggrin.gif ). era vorba de un pustan, asa, mai marisor, termina scoala si el vrea sa intre la fabrica de anvelope unde lucra tot orasul (un mic orasel englezesc) si unde urma sa lucreze si toti prietenii lui, dar nu l-a lasat taica-su. s-au certat cu spume, dar pana la urma au facut un targ, daca nu-i place in x luni, se intoarce si tatal nu mai zice nika'. si l-a trimis la un prieten, sa fie ajutor de bucatar. si a luat-o de joc, cum zice koch. era masina de curatat si taiat cartofi. in prima luna i-a taiat pt prajit, dupa aia a fost "avansat" la taiat cuburi, nu mai stiu pt ce. biggrin.gif la un moment dat, cand inca se mai razboia cu cartofii, s-a implini termenul. a vrut sa plece, dar s-a intors, ca incepuse sa-i placa. din avansare in avansare si din cartof in morcov laugh.gif, furand meserie de la bucatarul sef (care-i tinea si lectii, nu-l lasa numa' cu furatul) a ajuns singurul englez cu restaurant in paris.

stiu ca-i poveste, da-i frumoasa, si chiar poate fi adevarata. am vazut si un serial, facut dupa viata unei mari bucatarese, proprietara de restaurant si hotel. tot de la curatat cartofi a inceput si a ajuns la gatit inclusiv pt regele Angliei. asta nu-i poveste. tipa chiar a existat.

ps. si hartia e importanta.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st October 2014 - 10:19 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare