Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa calatoresc in Elvetia, ce acte sunt necesare?
Issis
mesaj Jun 17 2009, 07:23 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 336
Inregistrat pe: 18-December 07
De la: Targoviste
Membrul Nr.: 40,455

Salut, tuturor,
Am o nelamurire legata de conditiile de calatorie in Elvetia. Ce s-a schimbat de la 1 iunie in afara de faptul ca poti calatorii doar pe baza cartii de identitate si fara viza? Mai este obligatorie autorizatia de sedere si asigurarea medicala? Mentionez ca intentionez sa raman in aceasta tara 5 zile
Daca aveti informatii, va rog, ajutati-ma!
Toate cele bune,
Go to the top of the page

+Quote Post
Butterfly04
mesaj Jun 17 2009, 08:58 PM

Big Chef

Postari: 656
Inregistrat pe: 27-February 08
De la: ardeleanca in Banat
Membrul Nr.: 41,793

CITAT(Issis @ Jun 17 2009, 08:23 PM) *
Salut, tuturor,
Am o nelamurire legata de conditiile de calatorie in Elvetia. Ce s-a schimbat de la 1 iunie in afara de faptul ca poti calatorii doar pe baza cartii de identitate si fara viza? Mai este obligatorie autorizatia de sedere si asigurarea medicala? Mentionez ca intentionez sa raman in aceasta tara 5 zile
Daca aveti informatii, va rog, ajutati-ma!
Toate cele bune,

Issis, noi am fost in Elvetia in urma cu 2 ani si nu ne-a trebuie nici autorizatie de sedere, nici asigurare medicala. Doar pasaport si buletin, intre timp, cum ai zis si tu pasaportul s-a scos. Noi am stat 7 zile acolo, 7 zile de vis, Elvetia e pur si simplu SUPERBA.

+Quote Post
Issis
mesaj Jun 17 2009, 09:50 PM

Captain Cook

CITAT(Butterfly04 @ Jun 17 2009, 09:58 PM) *
Issis, noi am fost in Elvetia in urma cu 2 ani si nu ne-a trebuie nici autorizatie de sedere, nici asigurare medicala. Doar pasaport si buletin, intre timp, cum ai zis si tu pasaportul s-a scos. Noi am stat 7 zile acolo, 7 zile de vis, Elvetia e pur si simplu SUPERBA.

Multumesc, am citit pe site-ul ambasadei Ro in Elvetia ca autoritatile elvetiene pot solicita asigurarea medicala si dovada mijloacelor financiare de intretinere pentru durate sejurului.
Adica, ma gandesc sa nu risc...mai bine sa-mi fac asigurarea. Daca nu le place de mutra noastra si ne cer documentele respective.Pt dovada mijloacelor financiare cred ca e suficient cardul bancar...

daca ai si alte informatii utile, astept cu nerabdare.
Multumesc mult!

+Quote Post
Adina_K
mesaj Jun 17 2009, 10:43 PM

The Black Princess

Postari: 1,826
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: A cote de la vache qui rit :)
Membrul Nr.: 28,785

asigurare iti trebuie oriunde pleci, in caz ca se intampla ceva. nici nu ai de unde sa stii.. si pentru 25 de ron cat e, poti sa iti faci ca niciodata nu se stie.
vacanta placuta!

--------------------

+Quote Post
paperina
mesaj Jun 18 2009, 12:00 AM

Big Chef

Postari: 673
Inregistrat pe: 9-January 07
De la: in italia, cu vantul fluierand prin buzunare
Membrul Nr.: 35,925

CITAT(Issis @ Jun 17 2009, 09:50 PM) *
Multumesc, am citit pe site-ul ambasadei Ro in Elvetia ca autoritatile elvetiene pot solicita asigurarea medicala si dovada mijloacelor financiare de intretinere pentru durate sejurului.
Adica, ma gandesc sa nu risc...mai bine sa-mi fac asigurarea. Daca nu le place de mutra noastra si ne cer documentele respective.Pt dovada mijloacelor financiare cred ca e suficient cardul bancar...

daca ai si alte informatii utile, astept cu nerabdare.
Multumesc mult!

nu stiu daca e suficient cardul, poate ar trebui sa soliciti si extrasul de cont, la zi, de la banca

--------------------

+Quote Post
Ursuleatza
mesaj Jun 18 2009, 08:32 AM

Master of disaster

Postari: 2,720
Inregistrat pe: 10-August 06
De la: Bucuresti & Timisoara
Membrul Nr.: 33,234

Da, Adina, numai ca 25 lei dai, 25 de lei face. Adica nimic in caz de ceva. Mai bine nu-ti faci deloc sau iti faci una de vreo 500 lei la o companie de asigurari recunoscuta (nu rulotele de la marginea drumului).

+Quote Post
Beppo
mesaj Jun 18 2009, 05:47 PM

Captain Cook

Postari: 435
Inregistrat pe: 5-February 07
Membrul Nr.: 36,381

Eu de aici de pe culinar am aflat de cardul de sanatate eliberat de Casa de asigurari de sanatate. Nu te costa nimic din cate stiu eu si il primesti in 10 zile. Ai mei cu asa ceva au venit anul trecut la mine si anul asta la fel.

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 18 2009, 06:26 PM

Master of disaster

Postari: 4,968
Inregistrat pe: 12-July 07
De la: DE-Hessen
Membrul Nr.: 38,257

Cardul eliberat de CAS am vrut sa ti-l indic si eu.Daca , Doamne fereste , se intampla ceva ti-l citeste pur si simplu la spital sau la cabinetul medical , nu mai umbli cu hartia de asigurare dupa tine...astia de la asigurari private vor sa-i suni intai , sa-ti spuna ei la ce doctor sa mergi , sa-i anunti ca esti bolnav...

Cardul e o varianta mult mai buna.

--------------------

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

+Quote Post
Bonicelli
mesaj Jun 19 2009, 09:11 AM

Academic Chef

Postari: 1,416
Inregistrat pe: 29-November 08
Membrul Nr.: 46,808

CITAT(Ursuleatza @ Jun 18 2009, 09:32 AM) *
Da, Adina, numai ca 25 lei dai, 25 de lei face. Adica nimic in caz de ceva. Mai bine nu-ti faci deloc sau iti faci una de vreo 500 lei la o companie de asigurari recunoscuta (nu rulotele de la marginea drumului).

Nu-i chiar asa. Pot sa-ti spun din proprie experienta. Experienta avuta chiar in Elvetia.
Cand am plecat spre Ischia uitasem de asigurare si am facut exact pe marginea drumului in drum spre Cenad, la RAI.
La Ischia Bonicelul a facut scufundari si nu stiu ce a patit la ambele urechi, cert este ca dupa un drum de 9 ore traversand Italia in lung, pana am ajuns la Lugano nu mai auzea si ambele urechi erau inflamate.
A doua zi am mers la urgenta unde am aratat asigurarea, ne-au dat si ei o hartiuta, am achitat ce era de achitat. Ulterior am citit pe asigurare ca trebuia sa sunam.
Am sunat la RAI, le-am explicat, au zis ca nu-i problema ca n-am sunat inainte, fiind urgenta.
Au urmat inca vreo 5-6 vizite la alt spital la sectia ORL (unde ne-au trimis de la urgenta) retete peste retete, etc.
Vreau sa spun ca am primit de la RAI toti banii inapoi, inclusiv pe medicamente, in 3 saptamani.
Asa ca si aia de pe marginea drumului sunt acreditati si lucreaza pentru companii recunoscute si da, stiu ca am platit vreo 300 000 pe asigurare, din aia obisnuita, normala.

--------------------
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar ...

+Quote Post
Narnia
mesaj Jun 19 2009, 09:42 AM

Captain Cook

Postari: 281
Inregistrat pe: 9-December 08
Membrul Nr.: 47,073

Eu din cat am citit, cardul respectiv te limiteaza doar la anumite spitale, respectiv cele "de stat".
In pivinta companiilor de asigurari, sustin si eu ce a spus Bonicelli, cu RAI am avut cu ceva vreme in urma o experienta similara. I-am contactat la o zi dupa ce am fost la medic ( si nic macar nu era o urgenta), au raspuns foarte prompt si nu s-au comportat de parca as incerca sa-i insel, cum mi s-a intamplat cu o alta companie.
Tot din experienta personala, fereste-te de Delta Addendum !

Ca o paranteza, personal nu am fost in Elvetia, dar mi s-a spus ca, cel mai adesea, vamesii supun la controale destul de stricte cetatenii romani, fie ca arata "dubios" fie ca nu. E bine sa ai totul pregatit, asigurare, bani, sa fii sigura ca nu ai surprize neplacute.

--------------------

+Quote Post
Issis
mesaj Jun 19 2009, 11:03 AM

Captain Cook

Multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii.
ieri am fost la Casa de asigurari si am depus actele. Stiam de pe net ce trebuie sa duc. Totul a fost ok. Nu am stat la coada. M-au verificat dupa CNP si in 7 zile au zis ca vine cardul acasa.Gratuit . Mi-au spus ca este valabil pt. un nr. limitat de servicii medicale (pt. urgente si la spitale de stat). Important este ca e valabil si recunoscut. Plecam cu baietelul de 9 ani si e bine sa fi prevazator. Dupa ce am citit ce ati mai scris voi, ma duc azi si la o companie privata. Nu strica sa le am pe amandoua. Mai ales ca nu sunt suma mari de achitat.

+Quote Post
simonaro29
mesaj Jun 19 2009, 12:59 PM

Master of disaster

Postari: 4,968
Inregistrat pe: 12-July 07
De la: DE-Hessen
Membrul Nr.: 38,257

QUOTE(Issis @ Jun 19 2009, 11:03 AM) *
Multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii.
ieri am fost la Casa de asigurari si am depus actele. Stiam de pe net ce trebuie sa duc. Totul a fost ok. Nu am stat la coada. M-au verificat dupa CNP si in 7 zile au zis ca vine cardul acasa.Gratuit . Mi-au spus ca este valabil pt. un nr. limitat de servicii medicale (pt. urgente si la spitale de stat). Important este ca e valabil si recunoscut. Plecam cu baietelul de 9 ani si e bine sa fi prevazator. Dupa ce am citit ce ati mai scris voi, ma duc azi si la o companie privata. Nu strica sa le am pe amandoua. Mai ales ca nu sunt suma mari de achitat.

eu cred ca degeaba iti faci si asigurare privata , daca vei avea nevoie de ceva , te vor ajuta cei de spitalele de stat , fara grija.

Dar , faci cum vrei smile.gif

--------------------

Träume nicht dein Leben - sondern lebe deinen Traum.

+Quote Post
Issis
mesaj Jun 19 2009, 01:11 PM

Captain Cook

CITAT(simonaro29 @ Jun 19 2009, 01:59 PM) *
eu cred ca degeaba iti faci si asigurare privata , daca vei avea nevoie de ceva , te vor ajuta cei de spitalele de stat , fara grija.

Dar , faci cum vrei smile.gif

Asa zice si sotul meu. Oricum daca e se fie ceva rau - doamne fereste- ne vor ajuta prietenii la care mergem. Pe mine ma interesa sa am acte in regula la intrare in Elvetia, caci sunt sigura ca ne vor baga in seama cand ne vor vedea cu masina de Ro

+Quote Post
Adina_K
mesaj Jun 19 2009, 02:18 PM

The Black Princess

Postari: 1,826
Inregistrat pe: 10-November 05
De la: A cote de la vache qui rit :)
Membrul Nr.: 28,785

QUOTE(Ursuleatza @ Jun 18 2009, 08:32 AM) *

25 ron la bcr.
care nu era tocmai intr-o rulota.. occasion14.gif

--------------------

+Quote Post
stella
mesaj Jul 10 2009, 05:48 PM

Ajutor de bagator de seama

Postari: 10,122
Inregistrat pe: 29-January 06
De la: Europa
Membrul Nr.: 30,088

Am citit abia acuma. Eu cred ca trebuie sa ai pasaportul , nu e nevoie de viza , dar din cate stiu , cartea de identitate nu este suficient.
Calatorie placuta. Cand vii ? treci si prin Geneva?

--------------------
Fan n_puiu for ever

+Quote Post
Issis
mesaj Jul 12 2009, 09:25 PM

Captain Cook

CITAT(stella @ Jul 10 2009, 06:48 PM) *
Am citit abia acuma. Eu cred ca trebuie sa ai pasaportul , nu e nevoie de viza , dar din cate stiu , cartea de identitate nu este suficient.
Calatorie placuta. Cand vii ? treci si prin Geneva?

Multumesc de raspuns Stella. Vin dupa 20 iulie. Ajung intai la Basel, apoi merg la Thoune, pentru a vizita Oberland Bernoisse. Nu stiu daca ajung la Geneva. Noi nu avem un traseu foarte bine delimitat. Oricum, vreau sa vad regiunea Oberland Bernoise (Interlaken, Wengen, Jungfraujoch), apoi sa facem traseele Sustenpass, Furkapass, Grimselpass..
Te rog, daca ai sugestii astept cu nerabdare!!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 2nd August 2014 - 10:36 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare