Reply to this topicStart new topic
> reteta inghetata polara
istrate lucia
mesaj Jun 23 2009, 12:22 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 408
Inregistrat pe: 10-November 04
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 18,481

Buna
Daca isi mai aminteste cineva inghetatat polara de pe vremea lui ceausescu as dori o reteta daca aveti cumva.
Nu am mai mancat o inghetata cu gustul acesta de la revolutie incoace.
Desi exista atatea sortimente de inghetata nici una nu seamana la gust cu inghetata polara.
Sunt insarcinata si azi mi s-a facut pofta de inghetata polara, exact asa in forma aia de pachet de unt.
Daca ma puteti ajuta cu vreo reteta ceva sau cu un sfat unde as gasi una care sa-i semene la gust va raman datoare.
Multumesc

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
daniela catalina
mesaj Jun 23 2009, 03:21 PM

Big Chef

Postari: 818
Inregistrat pe: 23-June 08
De la: onesti
Membrul Nr.: 43,887

CITAT(istrate lucia @ Jun 23 2009, 01:22 PM) *
Buna
Daca isi mai aminteste cineva inghetatat polara de pe vremea lui ceausescu as dori o reteta daca aveti cumva.
Desi exista atatea sortimente de inghetata nici una nu seamana la gust cu inghetata polara.
Sunt insarcinata si azi mi s-a facut pofta de inghetata polara, exact asa in forma aia de pachet de unt.
Daca ma puteti ajuta cu vreo reteta ceva sau cu un sfat unde as gasi una care sa-i semene la gust va raman datoare.
Multumesc

eu fac din frisca batuta si ciocolata amara topita (si apoi amestecata cu frisca ),o `crema ` cu care am umplut niste torturi ,si m-a amuzat cind cei mai in virsta spuneau ca mai vor tort cu inghetata-si chiar avea gust de `polar`.ma gindesc ca ai putea sa congelezi amestecul(eventual sa-i mai adaugi ceva oua-sau ce se mai pune la inghetata)

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jun 23 2009, 11:22 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

QUOTE(istrate lucia @ Jun 23 2009, 12:22 PM) *
Buna
Multumesc

Comunicam telepatic laugh.gif ??? Azi tacmai ma gandeam la inghetata aceea, galbena in forma de unt, aveam numai 5 ani la revolutie, da gustul mi-a ramas intiparit forever:rolleyes: . Azi am deschis cutia mea cu arome pentru prajituri sa iau un zahar vanilat si aveam acolo o gramada de esenta de rom de la Dr. Oetker, si cum m-a izbit aroma aceea, mi s-a parut ca exact asa miroasea si "polara" maine am de gand sa incerc ceva si daca imi iese te anunt wink.gif

--------------------

+Quote Post
KikenHana
mesaj Jun 23 2009, 11:32 PM

x

Postari: 2,451
Inregistrat pe: 3-January 07
De la: x
Membrul Nr.: 35,828

Ia uite aici ce am gasit biggrin.gif http://www.culinar.ro/forum/continut/Retet...ajitura-Polara/

--------------------

+Quote Post
Bogdana
mesaj Jun 25 2009, 09:45 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

inghetata polara nu avea nici urma de cacao

si mie imi e dor de ea de nu mai pot

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
julix_2007
mesaj Jun 25 2009, 03:06 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 7,643
Inregistrat pe: 20-January 08
De la: Suceava
Membrul Nr.: 41,047

CITAT(Bogdana @ Jun 25 2009, 10:45 AM) *
inghetata polara nu avea nici urma de cacao

si mie imi e dor de ea de nu mai pot

Si o hartie de ambalaj cumplita, dar un gust demential. Si mie mi-e dor de gustul ala.

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jun 25 2009, 03:10 PM

zen

Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

Parca inghetata cu lapte de la Nestle,asta aparuta acum,ptiu,ca nu-mi vine in minte cum se cheama........ALGIDA,seamana ff bine cu Polara ceausista.

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
C@sil
mesaj Jun 25 2009, 06:20 PM

Disaster of master

Postari: 3,104
Inregistrat pe: 26-September 08
Membrul Nr.: 45,365

CITAT(bimbilica @ Jun 25 2009, 04:10 PM) *
Parca inghetata cu lapte de la Nestle,asta aparuta acum,ptiu,ca nu-mi vine in minte cum se cheama........ALGIDA,seamana ff bine cu Polara ceausista.

...Nestle are Betty Ice, Top Gel si Amicii, Algida este a lui Unilever dar nu contează, pînă la urmă...le-ai 'tras-o' ălora de la Nestle biggrin.gif comparîndu-le îngheţata din 2009 cu una româneasca, de acum 20 de ani Imagine Atasata
btw, Napolact face un sortiment de îngheţată numit Scărişoara, care mie mi se pare că seamănă foarte mult cu îngheţata Polar

--------------------
ever tried. ever failed. no matter. try again. fail again. fail better.

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jun 25 2009, 06:27 PM

zen

c@sil,asa-i cum zici.Am mers la congelator(din nou ca si cand imi scapa numele m-am dus la documentat dar tot dejeaba ca am gresit compania producatoare tongue.gif )si e facuta de Unilever.nu stiu de ce mi-a ramas in minte ca e Nestle.Chiar am luat o gura(desi eu sunt ciocolatoasa la inghetata) si chiar mi se pare ca seamana cu ceausista polara sau polara ceausista rolleyes.gif .Aia de la napolact de care zici tu,Scarisoara nu am vazut-o inca,desi eu pap inghetat de la ei,dar la magazinul de la colt numai 2-3 sortimente aduc.

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
Getut
mesaj Jun 25 2009, 09:28 PM

Big Chef

Postari: 797
Inregistrat pe: 16-January 08
Membrul Nr.: 40,960

Cand am vazut Big Milk de la Algida m-am dus cu gandul la polara... insa nu se aseamana.

O reteta? nimeni?

--------------------

+Quote Post
C@sil
mesaj Jun 25 2009, 09:42 PM

Disaster of master

CITAT(bimbilica @ Jun 25 2009, 07:27 PM) *
[...] Aia de la napolact de care zici tu,Scarisoara nu am vazut-o inca,desi eu pap inghetat de la ei,dar la magazinul de la colt numai 2-3 sortimente aduc.

uite-o, ea e! biggrin.gif şi nu e un sortiment nou...perseverează şi o vei găsi rolleyes.gif

offtopic.gif dacă mă bate Adriana pentru reclamă, dau vina pe tine, să ştii laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Lapona Enigel
mesaj Jun 25 2009, 11:02 PM

Cu ursii albi

Postari: 6,053
Inregistrat pe: 5-April 04
De la: inbetween
Membrul Nr.: 13,288

Subscriu, inghetata Scarisoara e nemaipomenita. Mereu mananc vara cu ai mei cand merg acasa.

Nu cunoasteti pe nimeni care sa fi lucrat la fabricile locale de lapte? Parca acolo se facea polata, sub forma unui pachet de unt si cu un urs pe ambalaj, polar se intelege. Dar eu duc dorul inca unei inghetate de pe vremea aia: cea cu cafea de la cofetarie. Cea care statea in galetile alea de inox si o scoteau cu clesti din alea de inox si o puneau in cupe de inox. Stie cineva despre ce vorbesc? Era magnifica la gust!

--------------------
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.nationalgeographic.com/chan...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jun 25 2009, 11:44 PM

zen

mai,mai,ma innebuniti cu Scarisoara asta.Am sa vb cu fetele de la magazin sa o comande si ele,macar cate o cutie-doua /sapt pt mine expre.ca in Carrefure nu am vazut si in alte parti rar nimerim la cumparaturi
DA,Lapo,si inghetata aia in tancuri de inox era yamy yamy.Eu am crescut la 25 m de cofetarie,faceam naveta peste strada si papam tot felul de bunatati.Si friscaaaaaaaa tot asa,in recipientele alea....uoffffff ca o dau in altele si stricam topicul
Deci mie imi pare ca Algida aduce cu Polara de care imi amintesc,sa raman on topic.

--------------------

+Quote Post
C@sil
mesaj Jun 26 2009, 12:10 AM

Disaster of master

CITAT(Lapona Enigel @ Jun 26 2009, 12:02 AM) *
Subscriu, inghetata Scarisoara e nemaipomenita.Imagine Atasata Mereu mananc vara cu ai mei cand merg acasa.

Nu cunoasteti pe nimeni care sa fi lucrat la fabricile locale de lapte? Parca acolo se facea polata, sub forma unui pachet de unt si cu un urs pe ambalaj, polar se intelege.
se pare că toţi cei au lucrat în fabricile alea au semnat pentru ascunderea reţetei care reţetă, pînă la urmă, e un secret...

Dar eu duc dorul inca unei inghetate de pe vremea aia: cea cu cafea de la cofetarie. Cea care statea in galetile alea de inox si o scoteau cu clesti din alea de inox si o puneau in cupe de inox. Stie cineva despre ce vorbesc? Era magnifica la gust!
eu ştiu ce vorbeşti tu acolo dar dorul meu e 'setat' biggrin.gif pe îngheţata de fistic...
ţin minte că-mi doream enorm un cleşte din ăla de inox, cu toate că n-aveam ce face cu el...

şi chiar aşa, cum de n-au speculat pînă acum marii specialişti în marketing ai marilor producători de îngheţată ce brand de succes e această îngheţată? dar dacă brand-ul e înregistrat de cine ştie ce firmă care are interes să promoveze alte brand-uri?
hai c-am luat-o razna biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Jun 30 2009, 10:14 PM

Captain Cook

Am incercat si eu big milk de la Algida ca semana in reclama ca forma cu polara.
Seamana un pic dar nu e acelasi lucru.
Eu incerc in perioada asta sa mananc lucruri facute in casa si tare mi-as dori s-o pot face eu cu aparatul de facut inghetata.
Incerc sa ii dau lu' bebe cat mai putine E-uri.

--------------------

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jun 30 2009, 11:27 PM

zen

LUCIA,EU ACUM VAD (SAU POATE REVAD eusa_doh.gif )CA ESTI SI TU BURTICUTA.FELICITARI SI TE ASTEPTAM SI PE AICI(DACA INCA NU AI FOST)

http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...40/#entry733855

--------------------

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Jul 1 2009, 10:16 PM

Captain Cook

De-asta mi s-a facut si pofta de inghetata polara din cauza lui bebe.
Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos asa ca as fi preferat o reteta si s-o fac eu.

--------------------

+Quote Post
miki1
mesaj Jul 2 2009, 06:04 AM

Captain Cook

Postari: 268
Inregistrat pe: 27-August 08
De la: Barlad-USA
Membrul Nr.: 44,848

Buna,Lucia!Cu inghetata asta nu te pot ajuta dar n-am putut sa trec asa pe aici fara sa-ti urez din tot sufletul sarcina usoara draga mea,sa fii sanatoasa si sa nasti un bebe sanatos! floare.gif

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Jul 2 2009, 10:30 AM

Captain Cook

multumesc frumos de urari

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st October 2014 - 02:16 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare