Reply to this topicStart new topic
> pistol pentru fursecuri
siriusvega
mesaj Sep 6 2009, 12:09 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 30
Inregistrat pe: 21-February 08
Membrul Nr.: 41,682

Am o mare rugaminte la voi.

am cumparat si eu un pistol pentru impuscat furescuri cu 22 de forme si corp de inox.

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce nu se retrage pistonul atunci cand apas pe tragaci ?

Nu are nici un fel de instructiuni de folosire si m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Bun, am vazut pistonul cu care innainteaza aluatul si am apasat pe tragaci sa vad jocul lui.

Acel piston sta FIX , nu am vazut sa se poata retrage sau scurta, si cred ca atunci cand voi introduce aluatul il va presa dintr-una fara sa mai folosesc tragaciul...

Poate nu inteleg eu ceva...aluatul nici nu incape , de piston, in interiorul corpului de inox...

Am o nunta si trebuie sa fac fursecuri si mi-e frica sa fac aluatul, caci nu o sa am cu ce sa-l impusc pe tava.

Uite si imaginea pistolului, numai ca al meu are corop de inox , este chinezesc si scrie pe el "Imperial".

Imagini Atasate
Imagine Atasata

Go to the top of the page

+Quote Post
PaulaM
mesaj Sep 6 2009, 02:32 PM

just me

Postari: 1,665
Inregistrat pe: 30-May 08
De la: Puglia
Membrul Nr.: 43,481

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 12:09 PM) *
m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Poate nu inteleg eu ceva...aluatul nici nu incape , de piston, in interiorul corpului de inox...

Nu stiu cum e pistolul asta, insa ar trebui sa desfiletezi capatul de jos (cel cu forma, unde schimbi discurile/formele), probabil se mai desfileteaza o data si capatul de sus al corpului (altfel nu vad cum l-ai putea spala) si invarti manual de tija, pana ajunge sus; infiletezi inapoi corpul, umpli cu aluat si apoi infiletezi capatul cu forma.
Ideea e sa ridici intai tija, vezi tu cum.

--------------------

+Quote Post
siriusvega
mesaj Sep 6 2009, 05:17 PM

micro Bucatar

Postari: 30
Inregistrat pe: 21-February 08
Membrul Nr.: 41,682

CITAT(PaulaM @ Sep 6 2009, 03:32 PM) *
Nu stiu cum e pistolul asta, insa ar trebui sa desfiletezi capatul de jos (cel cu forma, unde schimbi discurile/formele), probabil se mai desfileteaza o data si capatul de sus al corpului (altfel nu vad cum l-ai putea spala)

Da, pana aici am descoperit si eu.

si invarti manual de tija, pana ajunge sus;

Floarea aceea care tine tija pistonului, asa cum e si la masina de tocat carne de pe vremuri, manuala, este FIXA. Eu nu vad nici sa se apese inainte, nici sa se rasouceasca in drapta sau in stanga.

Am incercat sa apas usor cu palma pe discul din capatul pistonului , inspre inapoi, ca si cand ar fi aluat la capat, dar NU merge de loc..

OPS !!! cred ca acum i-am dat de cap. Are si un arc cu tzamburus sus pe cocos, si vad ca trebuie apasate AMBELE ODATA : si arcul cu tamburus si pistonul, si intr-adevar acum observ ca se retarage tija cate un pas = zimt.

infiletezi inapoi corpul, umpli cu aluat si apoi infiletezi capatul cu forma.
Ideea e sa ridici intai tija, vezi tu cum.

Multumesc mult pentru raspuns.

+Quote Post
n_puiu
mesaj Sep 7 2009, 08:11 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Apasă trăgaciul şi trage de capătul pistonului.

E doar o părere, nu-mi dau seama din poză, dar poate că funcţionează la ăla pentru silicon.

+Quote Post
cris69
mesaj Sep 7 2009, 11:29 PM

Master of disaster

Postari: 3,143
Inregistrat pe: 10-December 07
De la: de pe aici de aproape
Membrul Nr.: 40,320

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 01:09 PM) *

am cumparat si eu un pistol pentru impuscat furescuri cu 22 de forme si corp de inox.

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg de ce nu se retrage pistonul atunci cand apas pe tragaci ?

Nu are nici un fel de instructiuni de folosire si m-am chinuit o multime incercand sa inteleg PE UNDE se introduce aluatul in coropul pisolului, apoi am descoperit ca se poate detasa inoxul de corpul tragaciului.

Bun, am vazut pistonul cu care innainteaza aluatul si am apasat pe tragaci sa vad jocul lui.

Acel piston sta FIX , nu am vazut sa se poata retrage sau scurta, si cred ca atunci cand voi introduce aluatul il va presa dintr-una fara sa mai folosesc tragaciul...

Am o nunta si trebuie sa fac fursecuri si mi-e frica sa fac aluatul, caci nu o sa am cu ce sa-l impusc pe tava.

Uite si imaginea pistolului, numai ca al meu are corop de inox , este chinezesc si scrie pe el "Imperial".

vezi ca tija trebuie rasucita ca si capacul de la sapunul lichid cand il desigilezi. nu stiu daca m-am facut inteleasa ca nu prea le am cu explicatul dar are o pozitie in care inainteaza. trebuie sa rasucesti butonul cu tija dupa ca ai umplut pistolul cu aluat intr-o anumita pozitie si apoi merge.

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Sep 9 2009, 10:15 PM

Master of disaster

Postari: 3,616
Inregistrat pe: 25-September 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 27,762

tija care impinge aluatul are pe o parte a ei, pe lungime, niste zimtisori. partea aia trebuie sa o intorci catre "tragaci" biggrin.gif , invirtind tija pina ajunge in pozitia corecta. apoi vezi ca are doua pozitii, una care permite sa impinga mai putin aluat si alta care permite sa impinga mai mult, dublu decit prima, cred.

+Quote Post
Nasha
mesaj Sep 10 2009, 10:07 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

vezi poate ti-e de folos asta:
Imagine Atasata

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Fomistul
mesaj Sep 10 2009, 04:25 PM

micro Bucatar

Postari: 29
Inregistrat pe: 10-September 09
De la: Bucätärie
Membrul Nr.: 53,775

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 12:09 PM) *

nu fac cu pläcere da te dezamägesc un pic. Cu Pistolul ästa nu-ti prea ies feine Fursecurile. Trebui sä faci Aluatul tare moale ca sä pito sä-l impusti. Prin coacere isi pierde Forma.
Iti recomand sä faci prin masina de tocat carne , cä acolo poti sä faco aluatul teapen si iti ies Fursecurile feine...

salut si scucces

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Sep 10 2009, 09:27 PM

Master of disaster

Postari: 3,616
Inregistrat pe: 25-September 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 27,762

QUOTE(Fomistul @ Sep 10 2009, 05:25 PM) *
nu fac cu pläcere da te dezamägesc un pic. Cu Pistolul ästa nu-ti prea ies feine Fursecurile. Trebui sä faci Aluatul tare moale ca sä pito sä-l impusti. Prin coacere isi pierde Forma.
Iti recomand sä faci prin masina de tocat carne , cä acolo poti sä faco aluatul teapen si iti ies Fursecurile feine...

salut si scucces

mie mi-au iesit foarte bine fursecurile facute cu acest pistol

+Quote Post
PaulaM
mesaj Sep 12 2009, 05:14 PM

just me

Postari: 1,665
Inregistrat pe: 30-May 08
De la: Puglia
Membrul Nr.: 43,481

CITAT(siriusvega @ Sep 6 2009, 05:17 PM) *
OPS !!! cred ca acum i-am dat de cap. Are si un arc cu tzamburus sus pe cocos, si vad ca trebuie apasate AMBELE ODATA : si arcul cu tamburus si pistonul, si intr-adevar acum observ ca se retarage tija cate un pas = zimt.
Multumesc mult pentru raspuns.

Logic, e alt mecanism...eu iti explicasem cum functioneaza al meu, care e diferit, ca nu presez;
Cu placere. smile.gif
Te asteptam cu fursecurile. tongue.gif

--------------------

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 30th September 2014 - 11:55 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare