2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ulei de masline, din turte
Misha.
mesaj Jan 15 2010, 07:35 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 2,221
Inregistrat pe: 13-September 07
De la: tasha's world
Membrul Nr.: 38,838

fetelor am o nelamurire
ce noutate!!!!!nu??

ce stiti despre uleiul de masline din turte?
adica...chiar e de masline sau doar o parte si restul de alte cele?
eu nu suport gustul celui extravirgin si am luat dinacela din turte de masline care mi se pare acceptabil gustul
de la cel virgin mi se cam intoarce stomacul pe dos asa ca...miam facut maqsca de par din amandoua sticlele (nu tot odata) ca am cumparat si a doua sticla alta firma decat prima in speranta ca al doilea nu va fi asa amar si... puke.gif
sper ca e ok si asta
multumesc

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Aninita
mesaj Jan 15 2010, 07:44 PM

Master of disaster

Postari: 3,164
Inregistrat pe: 25-February 09
Membrul Nr.: 49,293

CITAT(Misha. @ Jan 15 2010, 08:35 PM) *
ce stiti despre uleiul de masline din turte?

...ca e o porcarie...si ca se extrage din turte cu un anumit acid.... mad.gif
Daca scrie pe el extravirgin e 100% natural...dar nu-i bun oricum ca cel de la prima stoarcere...
Daca scrie doar "olio di oliva" atunci poa' sa contina doar 10% ulei de masline iar restul de seminte varii...

Daca vrei un ulei ffff bun si acceptabil la pretz...ia Bertolli...ala stiu sigur ca e si in RO...cu dop albastru.

Nu toate uleiurile chiar daca sunt extravirgine sunt amare sau au miros robust...

+Quote Post
kismoni
mesaj Jan 15 2010, 07:49 PM

Master of disaster

Postari: 6,198
Inregistrat pe: 19-May 07
De la: Oradea-Brescia
Membrul Nr.: 37,805

Misha , pe vremea lui Ceausescu erau badoace cu ulei de masline ce se dadeau la ratie (nu cred ca tu ai avut nenorocul asta smile.gif ) si eu ramasesem cu acel gust oribil in mintea mea ca ar fi uleiul de masline (era orice altceva ) , apoi prin 1991 luasem prima sticla de ulei adevarat din germania care m-a facut sa imi schimb ideea . Poate tie nu iti place de fel ,oricum ar fi nu stiu dar un bun ulei de masline nu poate avea gradul de aciditate mai mare de 3% pentru ca devine incomestibil , provocand probleme gastrice si gust amar in gura .Cele de calitate superioara au aciditate cca. 1% . cele vandute sub forma de sansa de masline sunt bani aruncati ,mai bine iei ulei de floarea soarelui decat ala.

mai sunt cateva feluri care nu au gust prea bun dar cel de calitate si folosit la rece pentru condimentat nu pentru gatit e bun wink.gif

nu insist ,poate chiar nu iti place dar daca ai incerca si alt tip ,cine stie smile.gif

+Quote Post
Misha.
mesaj Jan 15 2010, 07:53 PM

Master of disaster

CITAT(Aninita @ Jan 15 2010, 07:44 PM) *
...ca e o porcarie...si ca se extrage din turte cu un anumit acid.... mad.gif
Daca scrie pe el extravirgin e 100% natural...dar nu-i bun oricum ca cel de la prima stoarcere...
Daca scrie doar "olio di oliva" atunci poa' sa contina doar 10% ulei de masline iar restul de seminte varii...
Daca vrei un ulei ffff bun si acceptabil la pretz...ia Bertolli...ala stiu sigur ca e si in RO...cu dop albastru.

Nu toate uleiurile chiar daca sunt extravirgine sunt amare sau au miros robust...

ANINITA multumesc de raspuns
o sa incerc si ala ca nu sunt sigura ca lam incercat
stiu ca am luat ceva cu albastru la un mom dat da nu sunt sigura ca e cel de care ai zis

--------------------

+Quote Post
Misha.
mesaj Jan 15 2010, 07:59 PM

Master of disaster

CITAT(kismoni @ Jan 15 2010, 07:49 PM) *
Misha , pe vremea lui Ceausescu erau badoace cu ulei de masline ce se dadeau la ratie (nu cred ca tu ai avut nenorocul asta smile.gif ) si eu ramasesem cu acel gust oribil in mintea mea ca ar fi uleiul de masline (era orice altceva ) , apoi prin 1991 luasem prima sticla de ulei adevarat din germania care m-a facut sa imi schimb ideea . Poate tie nu iti place de fel ,oricum ar fi nu stiu dar un bun ulei de masline nu poate avea gradul de aciditate mai mare de 3% pentru ca devine incomestibil , provocand probleme gastrice si gust amar in gura .Cele de calitate superioara au aciditate cca. 1% . cele vandute sub forma de sansa de masline sunt bani aruncati ,mai bine iei ulei de floarea soarelui decat ala.

mai sunt cateva feluri care nu au gust prea bun dar cel de calitate si folosit la rece pentru condimentat nu pentru gatit e bun wink.gif

nu insist ,poate chiar nu iti place dar daca ai incerca si alt tip ,cine stie smile.gif

MONI multumesc de rasp rapid
adevarul e ca am luat mai multe feluri posibil sa fi ajuns la 10 incercari si leam dat mai departe pana am dat de reteta mastii pt par si la asta leam folosit pe ultimele 2
toate mi sau parut urat mirositoare si cu gust groaznic
tin sa precizez ca nici maslinele verzi nu imi plac iar de cele negre mananc doar alea mamouth sau gigant sau colosal sau eu stiu mai care ,adica fff mari si dulci pt ca nu imi place gustul amar
mam gadit sa iau de masline pt a pune in paine
nu as vrea sa ii dau la bubu cu ulei de floarea soarelui care e plin de apa si de alte chestii ,pt ca cica e exagerat de nesanatos

vroiam sa stiu daca ala de turte are in compozitie si dala de floare cu "otravurile" aferente sau e ok din punctul asta de vedere

sper ca ati inteles ce vreau sa spun ca nu ma stiu la explicatiuni

--------------------

+Quote Post
BD
mesaj Jan 15 2010, 08:10 PM

Master of disaster

Grup: Culinareasa lunii
Postari: 14,857
Inregistrat pe: 28-February 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,618

CITAT
pe vremea lui Ceausescu erau badoace cu ulei de masline ce se dadeau la ratie

Nascuta si crescuta in Salajean eu nu am vazut in viata mea ulei de masline la ratie, numai din cel nefiltrat de floare, care era oribil, mergeam de acasa cu sticlele de un litru si puneau din butoaiele alea cu palnnia unsuroasa, de ajungeau buletinele parintilor ca hartia de halva pana acasa.

Eu aci la bukale nu am vazut in viata mea pe vremea lu ceashca ulei de masline si a batrna a lucrat in comert de cand ma stiu.

Zi pe bune, stateai in Cotroceni biggrin.gif:D

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
Bolognese di Clu...
mesaj Jan 15 2010, 08:33 PM

Master of disaster
Icoana Grup

Grup: Best romantic story teller
Postari: 2,842
Inregistrat pe: 5-October 04
De la: pe dinafara
Membrul Nr.: 17,498

eu il tin minte pe ala din amestec de rapita si soia si dumnezeu mai stie ce si, da, era in niste bidoane si avea o culoare ciudata, ca acuma daca ma uit la uleiul de masline de calitatea a shaishpea, de pe ultimul raft din supermarket, pot sa zic ca era cam nuanta aia biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
kismoni
mesaj Jan 15 2010, 09:11 PM

Master of disaster

QUOTE(BD @ Jan 15 2010, 07:10 PM) *
Nascuta si crescuta in Salajean eu nu am vazut in viata mea ulei de masline la ratie, numai din cel nefiltrat de floare, care era oribil, mergeam de acasa cu sticlele de un litru si puneau din butoaiele alea cu palnnia unsuroasa, de ajungeau buletinele parintilor ca hartia de halva pana acasa.

Eu aci la bukale nu am vazut in viata mea pe vremea lu ceashca ulei de masline si a batrna a lucrat in comert de cand ma stiu.

care Cotroceni smile.gif)
sunt oradeanca DOC si mergeam la Bucuresti in vacante sa admir capitala smile.gif
erau niste badoace inalte verzi cu scris argintiu , ULEI DE MASLINE 1 L .....atat retin si ca era oribil ,poate careva si-o aminti sau mai bine uitati toti ala ....

Misha si eu mai fac masca cu galbenus ,ulei de masline si zeama la 1 lamaie, e aproape maioneza si e buna pentru par smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de kismoni: Jan 15 2010, 09:12 PM

+Quote Post
n_puiu
mesaj Jan 15 2010, 09:30 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

QUOTE(kismoni @ Jan 15 2010, 09:11 PM) *
erau niste badoace inalte verzi cu scris argintiu , ULEI DE MASLINE 1 L .....atat retin si ca era oribil ,poate careva si-o aminti sau mai bine uitati toti ala ....

Le ştiu, am luat şi io, dar nu din Bucureşti şi nu la raţie.
Cred că era în iarna lui '90 şi-am intrat într-un magazin sătesc, să-mi iau ţigări. Acolo am văzut bidoanele, import Italia, am luat trei, c-atîţia bani aveam. Cînd am ajuns acasă şi-am desfăcut unul, am văzut uleiul verde, ziceai că-i ulei de motor. Mie mi s-a părut bun.

Misha io n-aş da la o parte uleiul de floare, nu cred că e nesănătos, iar apă sigur nu are.
Un alt ulei care mi se pare bun e ăla de porumb, roşiatic, foarte parfumat.

Ce nu suport (o fi fiind el sănătos, nu ştiu şi nici nu mă interesează) e uleiul de soia. De-ăsta ne dădea nouă la raţie, şi-am rămas cu fix.

+Quote Post
kismoni
mesaj Jan 15 2010, 09:42 PM

Master of disaster

QUOTE(n_puiu @ Jan 15 2010, 08:30 PM) *
Cred că era în iarna lui '90 şi-am intrat într-un magazin sătesc, să-mi iau ţigări. Acolo am văzut bidoanele, import Italia, am luat trei, c-atîţia bani aveam. Cînd am ajuns acasă şi-am desfăcut unul, am văzut uleiul verde, ziceai că-i ulei de motor. Mie mi s-a părut bun.

Misha io n-aş da la o parte uleiul de floare, nu cred că e nesănătos, iar apă sigur nu are.

Ce nu suport (o fi fiind el sănătos, nu ştiu şi nici nu mă interesează) e uleiul de soia. De-ăsta ne dădea nouă la raţie, şi-am rămas cu fix.

nu te contrazic o fi ala ,tin minte vag , ca deh eram inca la scoala headbang.gif

insa cel de porumb aici este transparent si foarte fin la gust ,neutru .

de cel de rapita in schimb am citit multe rele...

Acest mesaj a fost editat de kismoni: Jan 15 2010, 09:42 PM

+Quote Post
moatza
mesaj Jan 15 2010, 10:03 PM

Master of disaster

Postari: 5,505
Inregistrat pe: 20-March 06
Membrul Nr.: 30,859

QUOTE(n_puiu @ Jan 15 2010, 09:30 PM) *
Cred că era în iarna lui '90

asa=i, au aparut imediat dupa '90, mi le-amintesc.

QUOTE(kismoni @ Jan 15 2010, 09:42 PM) *
de cel de rapita in schimb am citit multe rele...

asta de rapita de la noi are, la prajit, un miros groaznic de peste .

+Quote Post
Misha.
mesaj Jan 15 2010, 10:12 PM

Master of disaster

CITAT(kismoni @ Jan 15 2010, 09:11 PM) *
Misha si eu mai fac masca cu galbenus ,ulei de masline si zeama la 1 lamaie, e aproape maioneza si e buna pentru par smile.gif)

si io tot asa,si in plus mai puneam vitamina E care acuma nu se mai fabrica (cica) ,vit A si juma de sticluta de ulei de ricin
asa am scapat si nu am chelit ca de nu faceam masca asta....nu vreau sa stiu cum aratam acuma...

--------------------

+Quote Post
SANDI
mesaj Jan 15 2010, 10:13 PM

ETE FLEOSHC!!

Postari: 6,948
Inregistrat pe: 1-October 07
De la: din spatiu
Membrul Nr.: 38,987

Ce uleiul lu' peste ai luat tu din turte? De la ce firma?

+Quote Post
Misha.
mesaj Jan 15 2010, 10:17 PM

Master of disaster

CITAT(n_puiu @ Jan 15 2010, 09:30 PM) *

inseamna ca mi sau spus mie prostii
unchiul meu a avut o fabricuta de ulei si uleiul iesea fff vascos (cred ca asta e cuvantul) si galben inchis
abea te spalai pe maini cu sapun dupa ce puneai mana pe el...iar asta din comert...cu apa calaie merge de pe maini

din cate mia spus el se amesteca prin nu stiu ce procese chimice cu apa si de aia e asa alb si asa...spalabil cu apa rece...
o sa iau unul dinala de porumb rosiatic sa vad cum e ca mai am putin acasa dar e galben
cat despre ala de soia...nu stiu cum e dar am zis ca o sa iau o sticla,si unul de rapita,ca sa vad cum sunt
N PUIU multumesc de rasp

--------------------

+Quote Post
Aninita
mesaj Jan 15 2010, 10:47 PM

Master of disaster

Postari: 3,164
Inregistrat pe: 25-February 09
Membrul Nr.: 49,293

CITAT(kismoni @ Jan 15 2010, 10:11 PM) *

da da ...acum mi-am adus aminte si eu!
Era in '88 cand aparuse asta stiu sigur...
Eu mai imi aduc aminte de unul tot pe vremea aia in cutie de tabla de 1l verde si cu o crengutza cu masline negre.

P.S...cand ai zis ratie eu credeam ca mergeai si-ti dadeau cu bidonul.

Acest mesaj a fost editat de Aninita: Jan 15 2010, 10:48 PM

+Quote Post
kismoni
mesaj Jan 15 2010, 11:01 PM

Master of disaster

QUOTE(Aninita @ Jan 15 2010, 09:47 PM) *
da da ...acum mi-am adus aminte si eu!
Era in '88 cand aparuse asta stiu sigur...
Eu mai imi aduc aminte de unul tot pe vremea aia in cutie de tabla de 1l verde si cu o crengutza cu masline negre.

P.S...cand ai zis ratie eu credeam ca mergeai si-ti dadeau cu bidonul.

daa cu bidonul....la litru smile.gif)

seama cu asta dar era cilindrica si scris argintiu

Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
BD
mesaj Jan 16 2010, 11:03 AM

Master of disaster

Sincer, pe cuvant, nu am vazut in viata mea ulei de masline la ratie. Chestie neimportanta, ca acum ne gandeam sa o ajutam pe Misha.

Misha, daca nu iti place uleiul de masline (eu il ador, am o colectie chiar) mai poti incerca si cum zice puiu, de porumb (are gust de ... porumb, parerea mea), de arahide daca gasesti e cel mai bun pentru chestii prajite sau, eu mai folosesc de orez si de samburi de strugure care au un gust complet neutru.

Sun o idee mai scumpe dar cam pe la pretul uleiului de masline, aproximativ. Mai exista si un ulei care mi-a placut, din amestec de samburi si cereale, dar acum nu il mai vad pe piata.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
rym
mesaj Jan 16 2010, 01:39 PM

D.Cantemir

Grup: Moderatori
Postari: 8,769
Inregistrat pe: 13-December 06
De la: israel.
Membrul Nr.: 35,433

QUOTE(BD @ Jan 15 2010, 08:10 PM) *

icon_rotf.gif eu am vazut doar ulei de ...soia.pentru ca ala de floarea soarelui mergea la export.
iar ulei de masline am gustat prima oara cand am venit in israel...gustul amar persista cand este scos de la presa..apoi dispare amareala.are nevoie de cateva saptamani bune.

+Quote Post
BD
mesaj Jan 16 2010, 02:30 PM

Master of disaster

Mai era si ala de floare (ziceau ei) nefiltrat sau asa ceva in niste butoaie care putea ingrozitor si era atat de naspa la gust ca nu se putea manca in nici o forma. Tulbure, eu numai pe ala mi-l amintesc. De masline cred ca tot dupa 89 am gustat, adica de masline adevarat nu de sansa si ce alte porcarii se gasesc si acum cu eticheta "ulei extravirgin".

Mie din cauza gustului neutru imi place foarte mult ala de samburi de struguri (cica e si sanatos) si ala de orez.

--------------------
Ale mele

şi când plâng eu râd

+Quote Post
bulinuta
mesaj Jan 16 2010, 07:01 PM

Mami de Rege si Printz!

Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
Membrul Nr.: 20,159

Da, mi-l amintesc perfect: bidon de 1 l, de tabla, verde, cu o ramura de maslin pe el. Aveam nu stiu cate in camara, da' nu mai stiu cum le achizitionase mama...

Acest mesaj a fost editat de bulinuta: Jan 16 2010, 07:01 PM

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd November 2014 - 07:45 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare