2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> ..Turte cu julfa....help!
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 24 2005, 06:50 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 11
Inregistrat pe: 24-September 05
De la: Iasi (Iasi)
Membrul Nr.: 27,740

...Incerc in seara asta turta cu julfa...gasisi pe aici pe undeva reteta si ma apucasi de ea...
Cat timp se fierbe.....?
Cum fac turtele?
icon_rolleyes.gif ..
Go to the top of the page

+Quote Post
pupacel
mesaj Sep 24 2005, 07:19 PM

Big Chef

Postari: 507
Inregistrat pe: 13-September 04
De la: Virginia Beach
Membrul Nr.: 16,975

Daca o faci poate pui o poza la final, e buna tare reteta asta, dar din pacate habar nu am cum se face icon_redface.gif

--------------------

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 24 2005, 07:26 PM

(^_^) who cares ?

Postari: 9,213
Inregistrat pe: 18-February 05
De la: Missipippi & Missiruppi
Membrul Nr.: 21,598

QUOTE(bogdan vantu 27745)
...Incerc in seara asta turta cu julfa...gasisi pe aici pe undeva reteta si ma apucasi de ea...
   Cat timp se fierbe.....?
   Cum fac turtele?
icon_rolleyes.gif ..

Uite aici poti gasi reteta turtelor de julfa scrisa de tuti_suhan. Spor la treaba ! smile.gif

--------------------
excesul zilnic de bere şi petrinjel duce la ficat m'chermla !

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 24 2005, 07:29 PM

micro Bucatar

icon_redface.gif ..gata cu fiertul..acuma amestec cu niste nuca..deocamdata are un gust super..cand se raceste o sa mai pun niste miere de albine..
....de acuma vine partea a doua...turtele..nu stiu exact cum sa le fac dar improvizez..inca ma gandesc daca sa pun ou sau nu.. icon_rolleyes.gif ...

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 24 2005, 08:00 PM

micro Bucatar

gata..m-am hotarat..aluat de paine (1kg faina,sare,zahar,juma de cub de drojdie +una bucata ou..smile.gif)..)....
incerc sa fac 3 foi la cuptor...
icon_question.gif o fi bine asa....a mai facut cineva asa ceva..?

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 24 2005, 08:18 PM

(^_^) who cares ?

N-am facut niciodata turte cu julfa, dar rau n-are ce sa fie daca le coci eusa_think.gif ... foile crude oricum nu le poti minca. Vezi cit stai pe Culinar, mai arunca din cind in cind si un ochi pe tava din cuptor, sa nu ti se arda foile ! icon_wink.gif icon_lol.gif

--------------------

+Quote Post
Dana_P
mesaj Sep 24 2005, 08:43 PM

Big Chef

Postari: 864
Inregistrat pe: 20-September 04
De la: Canada
Membrul Nr.: 17,128

Julfa asta e o crema de canepa, daca nu ma insel eu... Ma si vad intreband pe la magazine de seminte de marihuana icon_eek.gif (ca tot aia e, tot din auzite).

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 24 2005, 10:56 PM

micro Bucatar

DEZASTRU. icon_blackeye.gif ....asta pot spune....despre aspect...smile.gif)...maine o sa vad si gustul...

..in legatura cu maria-huana...nu cred ca cineva ar putea consuma juma de kila(de seminte) fara sa nu o pateasca ....parerea mea..

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 24 2005, 11:19 PM

(^_^) who cares ?

DEZASTRU. icon_blackeye.gif ....asta pot spune....despre aspect...icon_smile.gif)...maine o sa vad si gustul...

..in legatura cu maria-huana...nu cred ca cineva ar putea consuma juma de kila(de seminte) fara sa nu o pateasca ....parerea mea..

Imi pare rau c-ai ratat-o din prima... laugh.gif
Btw, n-o gusta inainte de-a suna la urgentele din Copou, sa vezi daca mai au vreo rezerva libera, just in case... icon_wink.gif icon_joker.gif

P.S. Data viitoare cind mai poftesti la dulciuri incearca ceva mai simplu, ca: papanasi, banane flambate sau o placinta cu mere... asta pina iti faci "rodajul". biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 24 2005, 11:35 PM

micro Bucatar

Bunica le facea BUUUNEEE...tare bune...cu turta coapta pe soba...ca doar de asta incercasi sa fac..imi era dor de turta cu julfa ,nu ca as fi vrut ceva dulce....asa luam directia Non-stop...acolo au o droaie de dulciuri... icon_cry.gif neh..am ramas doar cu pofta...

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 24 2005, 11:51 PM

(^_^) who cares ?

Eh, daca turtele cu julfa au o valoare nostalgica, atunci nu te descuraja! Mai incearca inca o data sa le prepari, dar de data asta folosind reteta de lipie a Austriecei, de pe link-ul oferit de Alexandru, aici. O singura modificare insa ar trebui sa faci: foloseste un alt tip de ulei, cel de masline nu este indicat dulciurilor. icon_razz.gif

--------------------

+Quote Post
MC
mesaj Sep 25 2005, 12:08 AM

Membru de onoare

Grup: Membri de onoare
Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 10,612

Sau...aici- reteta oferita de bassimona.

[b]"...aceasta julfa se face de obicei in postul sfantului craciun...crema se face din samanta de canepa dar se poate inlocui si cu nuca... <br>..500 gr faina de buna calitate un praf de sare un praf de zahar un pic de drojdie ...cam cat o jumatate de nuca si faina cat cuprinde ptr un aluat potrivit...se fac turte rotunde si subtiri care se coc pe plita sau pe o plita ptr aragaz...dupa ce sunt gata se umplu si se dau la rece mai multe ore... chiar 2 3 zile! <br> crema:o cana de zahar se amesteca cu 150 de grame de apa si multa vanilie...se face un sirop apoi se pune 2 cani de nuca macinata...pofta buna si spor la lucru!!!!!!!!!!!!!!!!"

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 25 2005, 12:22 AM

micro Bucatar

beleaua nu e cu foaia...ci compozitia.....cred ca mai bine e sa o iau de la inceput...
1. luasi din piata jumatate de kg de seminte de canepa pe care o spalasi in 3 ape(avea praf la greuceanu),dupa o bagasi la cuptor la uscat si rumenit.
2.am dat semintele pe masina de nuci...a trebuit sa le dau de 2 ori ca mai ramaneau seminte intregi
3.am adaugat apa calduta peste seminte(~2l) si am dat la fiert..dar nu imi facu spuma..iar de filtrat nu am avut cum..asa ca am adaugat zahar vanilat..coaja de lamaie si cam o cana de zahar tos
4.dupa ce am fiert amestecul am scos ce era gros si am pus deoparte...am lasat zeama pt insiropat foile
5.am adaugat la seminte o cana de miez de nuca macinat si 2 linguri de miere de albine
6.am facut foile(3)....din aluat de paine dar cu mai putina drojdie ca sa nu creasca,ceva gen aluat de pizza
7.am pus amestecul pe foi(insiropate cu zeama ramasa de la fiert) si acuma astept...

Ceva nu am facut bine si imi dau seama dupa scrasnitul cojitelor de canepa din compozitie..nu asa imi aduk eu aminte turta cu julfa... icon_rolleyes.gif
Nu cred ca mai incerc sa fac asa ceva prea curand...(ma reprofilez pe placinta cu dovleac ....ca au inceput sa apara in piata bostanii turcesti)

asta e tot neh ..din greseli se invata..cine stie ce anume icon_smile.gif)

+Quote Post
MC
mesaj Sep 25 2005, 12:26 AM

Membru de onoare

Intr-o carte de bucate am gasit si eu o reteta:

Turte cu julfa din seminte de canepa
    Seminte de canepa 1 kg
  • faina 600 g
  • zahar 500 g
  • zahar vanilat 2 plicuri
  • sare

Se aleg semintele de canepa, se pun intr-o tava si se rumenesc usor la cuptor. Se lasa sa se raceasca, apoi se piseaza usor intr-o piua de lemn, se vantura cojile de canepa, se pun miezurile in apa, incat cojile de canepa ramase sa se ridice la suprafata si sa fie indepartate cu o spumiera plata. Se pun apoi miezurile la fiert impreuna cu zahrul si zaharul vanilat. Pe masura ce fierbe, julfa se ridica deasupra si se culege cu o lingura. Din faina, apa si sare se face o coca, din care se trag foi subtiri de marimea unei farfurii, se asaza pe tavi si se coc in cuptor. Dupa ce s-au racit, se insiropeaza foile cu siropul in care a fiert julfa (semintele de canepa), spre a le inmuia, si se intinde julfa pe deasupra fiecarei foi. Se portioneaza ca orice tort si se serveste in stare rece.

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 25 2005, 12:43 AM

(^_^) who cares ?

Ceva nu am facut bine si imi dau seama dupa scrasnitul cojitelor de canepa din compozitie..nu asa imi aduk eu aminte turta cu julfa... icon_rolleyes.gif  

Pai, aici e buba, Bogdane, cojitele semintelor de cinepa nu au ce cauta in julfa! icon_blackeye.gif
Daca citeai mai atent prima reteta recomandata, ai fi vazut ca "solutia" obtinuta din semintele de cinepa risnite amestecate cu 2l de apa, trebuia lasata la decantat inainte de a fi filtrata. Numai asa ai fi scapat de scrisnetul cojitelor din julfa... icon_biggrin.gif

Acu' ai grija si la placinta cu dovleac, sa indepartezi simburii de pe miez! icon_wink.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 25 2005, 12:54 AM

micro Bucatar

este aproape imposibil sa filtrezi chestia asta...sincer..am vrut sa filtrez dar mi-sa infundat strecuratoarea...si m-am lasat pagubas..e ca un nisip...ce sa filtrez..
asa din citite suna foarte usor dar in practic e tare greu..
la fert totul era la fel doar ca nu a facut spuma...
daca maine nu are un gust rezonabil nu e nici o problema... ata ete..life goes on....

+Quote Post
MC
mesaj Sep 25 2005, 01:02 AM

Membru de onoare

Daca tot ai materia prima de baza(seminte de canepa) nu mai incerci o data sa o faci tinand cont de indicatiile din reteta:sa le pui intr-o tava, sa le rumenesti putin, sa le pisezi, sa le fierbi, sa indepartezi neaparat cojile, sa iei spuma adica jufla, sa faci foile, sa le insiropezi cu zeama in care au fiert semintele si sa umpli foile cu jufla si...bineinteles sa ne spui cum a iesit ??laugh.gif

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
bogdan vantu 277...
mesaj Sep 25 2005, 01:12 AM

micro Bucatar

noapte buna...si multumesc de suport...o sa mai vin pe aici...sa va mai povestesc din aventurile mele culinare icon_bounce.gif

+Quote Post
Dan@
mesaj Sep 25 2005, 01:16 AM

(^_^) who cares ?

QUOTE(MC)
Daca tot ai materia prima de baza(seminte de canepa) nu mai incerci o data sa o faci tinand cont de indicatiile din reteta:sa le pui intr-o tava, sa le rumenesti putin, sa le pisezi, sa le fierbi, sa indepartezi neaparat cojile, sa iei spuma adica jufla, sa faci foile, sa le insiropezi cu zeama in care au fiert semintele si sa umpli foile cu jufla si...bineinteles sa ne spui cum a iesit ??icon_lol.gif

Eu astept cu inima cit un purice, sa aud cum a iesit placinta de dovleac si tu-l pui s-o ia da capo cu julfa ? tongue3.gif icon_lol.gif

--------------------

+Quote Post
MC
mesaj Sep 25 2005, 01:24 AM

Membru de onoare

user posted imageuser posted image
Bogdan, noi te asteptam cu nerabdare sa ne spui cum ti-a iesit placinta de dovleac, sau...Daca vrei pregatesti ingredientele si intri cu noi pe chat sa ne consultam. Noapte buna si tie! smile.gif

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd October 2014 - 01:06 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare