Reply to this topicStart new topic
> Sarcina dupa ”metoda drastica”
aria_Cluj
mesaj Jun 26 2011, 01:38 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 148
Inregistrat pe: 2-January 09
Membrul Nr.: 47,741

buna tuturor,

imi doresc sa fac aceasta operatie,deoarece vreau sa am copii
pana acum nu s-a intamplat sa raman insarcinata,si se pare ca analizele ar fi destul de bune.Am mult peste kg ideale...si ma gandesc ca acesta este factorul principal in ”sterilitatea mea”.
Prima data cand am gasit acest forum,nu m-am gandit niciun moment ca as slabi pt mine,ci pt copiii mei,imi doresc sa alerg dupa ei,sa pot sa ma joc cu ei de dimineata pana seara samd. Nu sa fiu o mama obeza.care nu pot sa ma intorc in pat...sau sa nu am chef de copiii mei din cauza oboselii,etc
M-am hotarat pana acum de cel putin 2 ori sa ma operez...dar mereu mi-am pus intrebarea...dar ,daca raman insarcinata intre timp?
daca raman inainte de operatie...ar fi fost bine,pentru ca dupa nastere as fi facut imediat operatia.
Ei inca nu s-a intamplat nimic,nici nu am ramas insarcinata si nici de operat nu m-am operat inca...Vreau sa aflu niste informatii de la pacientele de pe acest forum care au ramas insarcinate dupa interventie.
La cat timp dupa operatie s-a intamplat?
Cum a decurs sarcina?
Cum a fost nasterea?
ce probleme intampina fiecare dintre voi din cauza operatiei?

eu va doresc multa sanatate si astept cu mare nerabdare sfaturile si povestile voastre!

Go to the top of the page

+Quote Post
Roxana.
mesaj Jun 26 2011, 03:42 PM

Peculiar State of Mind

Postari: 6,115
Inregistrat pe: 26-January 09
De la: here and there
Membrul Nr.: 48,438

Buna Aria,

eu nu-s operata, nici nu-mi doresc dar iti pot spune cateva cuvinte despre sarcina.

Aici nu este recomandat sa ramai insarcinata timp de 2 ani de la operatie, ii ia destul de mult timp corpului sa se obisnuiasca cu noul stomac, iar in timpul sarcinii trebuie sa fii atenta ce mananci, nu poti consuma doar apa si supa timp de 9 luni, ai pune sanatataea in pericol atat a ta cat si a copilului.

Sfatul meu este sa vorbesti cu doctorul tau ginecolog si sa faci cateva analize sa vezi de ce nu ai ramas insarcinata.

mult succes si sper in curand sa primesti vestea cea mare :)

--------------------

+Quote Post
aria_Cluj
mesaj Jun 26 2011, 04:50 PM

Bucataras

CITAT(Roxana. @ Jun 26 2011, 04:42 PM) *
Buna Aria,

eu nu-s operata, nici nu-mi doresc dar iti pot spune cateva cuvinte despre sarcina.

Aici nu este recomandat sa ramai insarcinata timp de 2 ani de la operatie, ii ia destul de mult timp corpului sa se obisnuiasca cu noul stomac, iar in timpul sarcinii trebuie sa fii atenta ce mananci, nu poti consuma doar apa si supa timp de 9 luni, ai pune sanatataea in pericol atat a ta cat si a copilului.

Sfatul meu este sa vorbesti cu doctorul tau ginecolog si sa faci cateva analize sa vezi de ce nu ai ramas insarcinata.

mult succes si sper in curand sa primesti vestea cea mare :)

Roxana crede-ma ca am tot vb
nu se intampla si gata...deocamdata, o sa fie pana la urma urmei...dar nu stiu cand!
merci de info

+Quote Post
Dana_Fratila
mesaj Jun 27 2011, 03:25 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 23-June 11
De la: Constanta
Membrul Nr.: 245,973

eu sunt operata cu inel gastric de aproape 3 luni....am deja un copil dar imi mai doresc inca un copil. medicul meu de fam m-a incurajat si inainte de a face aceasta op dar si dupa...ba chiar mi-a spus ca mai are o pacienta care s-a operat tot cu inel gastric si ca dupa aceasta op a ramas insarcinata, ca totul a decurs super bine si ca acum sunt bine si bebe si mamica. deci nu iti pot da mai multe detalii dar cert este ca poti ramane insarcinata dupa astfel de operatii. numai bine si vezi aria, ca ti-am lasat si un mesaj pe mess...ciao

Acest mesaj a fost editat de Dana_Fratila: Jun 27 2011, 03:26 PM

--------------------

+Quote Post
aria_Cluj
mesaj Jun 27 2011, 04:01 PM

Bucataras

CITAT(Dana_Fratila @ Jun 27 2011, 04:25 PM) *
eu sunt operata cu inel gastric de aproape 3 luni....am deja un copil dar imi mai doresc inca un copil. medicul meu de fam m-a incurajat si inainte de a face aceasta op dar si dupa...ba chiar mi-a spus ca mai are o pacienta care s-a operat tot cu inel gastric si ca dupa aceasta op a ramas insarcinata, ca totul a decurs super bine si ca acum sunt bine si bebe si mamica. deci nu iti pot da mai multe detalii dar cert este ca poti ramane insarcinata dupa astfel de operatii. numai bine si vezi aria, ca ti-am lasat si un mesaj pe mess...ciao

merci Dana pt raspuns
o sa vb si cu medicul..candva...sa vad ce zice

+Quote Post
annalou
mesaj Jul 8 2011, 12:16 PM

Big Chef

Postari: 743
Inregistrat pe: 5-August 09
Membrul Nr.: 53,172

Sunt trei mamici pe care le stiu eu pe forum: Monyk, Cayafa si Adi-Eda. Cred ca toate aveau cam 1 an de la operatie cand au ramas insarcinate.
Daca ai rabdare sa le cauti postarile o sa ai o imagine destul de clara desprec cum a decurs pentru ele sarcina, cum au luat in greutate, etc.
Sau le poti invita sa-si scrie povestea aici :).
Din cate am inteles e mult mai usor sa ramai insarcinata dupa ce ajungi normoponderala, atentie daca nu va doriti sa se intample prea curand lucrul asta si succes daca va doriti :).

--------------------

Gastric sleeve 1 oct. 2009, Dr. Copaescu, Spitalul Sf. Ioan

+Quote Post
blessed
mesaj Sep 5 2011, 08:32 PM

micro Bucatar

Postari: 47
Inregistrat pe: 7-May 09
Membrul Nr.: 51,340

buna..eu sint operata de 3 ani,am inel reglabil iar de 6 luni sint posesoarea unei burtici cu bebe frumos..primele 3 luni de sarcina au fost obisnuite,cu acelasi regim alimentar,nu am avut greturi din fericire ca nu stiu cum as fi suportat senzatia... nu de alta dar eu de cand am inelul tot ce intra ramane intrat..de pe la 3 luni nu am mai simtit nici o piedica din partea inelului,eu practic nu-l mai simt acum...nu stiu cum se explica..eu in capul meu ma gandesc ca odata cu migrarea organelor in partea superioara a corpului s-a deplasat si inelul in sus..zic si eu...habar n-am..oricum nu pot manca ca si innainte de operatie ..cred ca in acesti ani mi s-a micsorat stomacul,sau obisnuinta dar oricum mananc mai mult ca innainte de sarcina..am pus 10 kg ceea ce ma streseaza uneori ca nu mai credeam sa ma vad innapoi cu ele,dar vreau sa fiu optimista,sa fac un bebe sanatos si dupa ce nasc sa imi calibrez inelul in speranta ca va functiona la fel ca innainte de sarcina...

--------------------

Inaltime 1.70
Medicala III Cluj Napoca
Lap Band dr.Puia Cosmin

+Quote Post
onuta.rota
mesaj Sep 21 2011, 05:00 PM

micro Bucatar

Postari: 33
Inregistrat pe: 21-September 11
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 247,611

Va multumesc pentru informatii. Imi doresc tare mult sa ii indeplinesc dorinta fetitei mele de a avea un fratior, dar doctorul mi-a spus sa mai slabesc inainte. Acum vreau sa me interesez de acest tip de operatii, am auzit ca este o metoda eficienta.

--------------------
Kg inainte de operatie: 131kg
Echipa medicala: dr. Catalin Copaescu, dr Florin Turcu, anestezist dr Godoroja
Data operatie: 20 decembrie (sper)

+Quote Post
aria_Cluj
mesaj Jan 4 2013, 02:07 PM

Bucataras

CITAT(onuta.rota @ Sep 21 2011, 06:00 PM) *
Va multumesc pentru informatii. Imi doresc tare mult sa ii indeplinesc dorinta fetitei mele de a avea un fratior, dar doctorul mi-a spus sa mai slabesc inainte. Acum vreau sa me interesez de acest tip de operatii, am auzit ca este o metoda eficienta.

pana la urma te-ai operat?

+Quote Post
teodorescu.anca
mesaj Feb 12 2013, 12:35 PM

Big Chef

Postari: 522
Inregistrat pe: 19-July 11
Membrul Nr.: 246,227

QUOTE(ralumaia @ Feb 12 2013, 12:57 PM) *
Salutare tuturor!
Mult succes noilor sositi, felicitari 'veteranilor' si multa sanatate tuturor.
Mi-am promis ca anul asta sa fiu mai activa un pic pe forum, dat fiind faptul ca sunt acasa cu un super-perfect-extraordinar bebelus :)
Daaaaaaar......Vlad e un copil extrem de activ si de vesel, si de acum, se anunta a fi argint viu :)...Super, asa am vrut sa fie copiii mei :)
Oricum, voi incerca ce mi-am propus.

.......

In urma sarcinii m-am refacut bine, se rearanjeaza organele :) si stomacul nu mai este asa de permisiv cum era in primele saptamani dupa sarcina.
Am sa mai revin cu alte povestiri.
Pupicei!!!

Buna,
Eu sa stii ca sunt interesata, daca vrei sa povestesti diferentele dintre o sarcina normala si una cu gastric-sleeve facut, deoarece in aprx. 3 luni incep sa incerc sa fac bebei.
Ai facut mai multe analize ca de obicei? Ai putut merge la serviciu pana in cate luni? Ai putut, sau ai fi putut naste natural? Poti alapta, sau ai fi putut alapta daca ai fi vrut?

Multumesc,
Anca

--------------------

28.09.2011 Gastric Sleeve - Euroclinic (Dr.Munteanu, Anestezist Dr.Parasca)
107.2 kg (greutate initiala) Inaltime 169 cm
feb-2012 84.0 kg
feb-2013 74.0 kg
feb-2014 81.0 kg

+Quote Post
ralumaia
mesaj Feb 12 2013, 03:05 PM

Captain Cook

Postari: 226
Inregistrat pe: 19-August 10
De la: PETROSANI
Membrul Nr.: 59,717

QUOTE(teodorescu.anca @ Feb 12 2013, 01:35 PM) *
Buna,
Eu sa stii ca sunt interesata, daca vrei sa povestesti diferentele dintre o sarcina normala si una cu gastric-sleeve facut, deoarece in aprx. 3 luni incep sa incerc sa fac bebei.
Ai facut mai multe analize ca de obicei? Ai putut merge la serviciu pana in cate luni? Ai putut, sau ai fi putut naste natural? Poti alapta, sau ai fi putut alapta daca ai fi vrut?

Multumesc,
Anca

Salutare din nou!
Nu pot povesti diferentele dintre o sarcina 'normala' si una 'dupa gastric sleeve' pentru ca la mine sarcina 'dupa gastric sleeve' a fost prima . Dar, din ce am povestit eu altor mamici, se pare ca nu a fost cu nimic diferita. Am luat in greutate cam 16 kg, pentru ca desi stomacul e mic, poftele erau mari, si mancam des , multe dulciuri :)...asa a fost creierul meu setat se pare :)

In primele luni am avut carcei in partea muschiului taiat, si dureri de stomac exact ca acelea de dupa operatie cand mancam un pic mai mult, adica senzatia aia de bolovani in stomac. Medicul de familie mi-a spus ca ar fi de la faptul ca am greturi dar nu pot , scuzati cuvantul, voma. Intradevar cand au disparut greturile au disparut si durerile.

Nu am facut mai multe analize, doar cele necesare in timpul unei sarcini, dar, la alegerea medicului meu le-am facut lunar.(sumar de urina, hemoleucograma, calciu magneziu, sideremie, etc)

Despre servici, ce sa spun? Mai aveaeam putin si nasteam acolo :) ... am intrerupt inainte cu o saptamana de a naste.
Nu au fost probleme cu operatia propriuzisa, nu s-a deschis nici o rana, nici intern nici extern.

Am nascut la termen exact, 40 de saptamani,apa s-a rupt singura, deci nu a fost nevoie sa imi fie provocata nasterea.
Am nascut natural, si singura atentie in plus a trebuit sa fie din partea medicilor, cand au apasat pe burta pentru a ajuta expulzia, au facut-o in asa fel incat sa nu deranjeze partea operata.Bebe a fost bine, sanatos, de 4kg si 51 de cm :)

Recuperarea a fost rapida si fara complicatii.

Cam o luna dupa nastere am simtit ca pot manca mult, enorm de mult fata de cat eram eu obisnuita sa mananc. In sensul ca puteam manca 2 portocale o data, ori de obicei jumatate sau una mai mica sunt mai mult decat suficient.Nu stiu de ce...probabil cum s-au deplasat organele sa faca loc sarcinii...habar nu am...cert este ca acum isi revine, uneori nu pot bea nici un pahar cu apa .

Alaptez, fara completare, nu am avut probleme cu alaptatul.

Singura problema 'urata' de acum ar fi durerea ce o resimt la nivelul incheieturilor ambelor maini. Nu are legatura cu gastric sleeve-ul, e o inflamatie a tendoanelor, inca nu stiu de ce.
Alte analize voi face dupa ce nu voi mai alapta, intrucat medicul mi-a spus ca in perioada alaptarii unele rezultate pot fi neconcludente.

Daca imi mai amintesc ceva, revin!
Pupicei!!!

--------------------
Gastric Sleeve - 22.septembrie.2010 - Spitalul SF.Ioan,Bucuresti - Dr.Rubin Munteanu and CO.
22.sept.2010 - 163 kg 1.74 m IMC 53.84 - obezitate morbida
28.sept.2010 - 150.40 kg (-12.60 kg)
22.oct.2010 - 144.90 kg (- 5.50 kg)
22.nov.2010 - 136.40 kg (- 8.50 kg) adica un total de 26,60 kg in fix 2 luni
22.dec.2010 - 130.10kg (- 6,30 kg) adica un total de 32,9 kg in fix 3 luni
22.ian.2011 - 122.80kg ( - 7.30 kg) adica un total de 40,20 kg in fix 4 luni
22.feb.2011 - 119.00kg ( - 3.80 kg) adica un total de 44,00 kg in fix 5 luni IMC 39,31 - obezitate (gradul II)
22.mar.2011 - 116.00kg ( - 3.00 kg) adica un total de 47,00 kg in fix 6 luni
22.apr.2011 - 113.00kg ( - 3.00 kg) adica un total de 50,00 kg in fix 7 luni
22.mai.2011 - 108.00kg ( - 5.00 kg) adica un total de 55,00 kg in fix 8 luni
Sa ne vedem cu bine la urmatoarea cantarire :P.

+Quote Post
karoline
mesaj May 21 2013, 07:37 PM

Bucataras

Postari: 64
Inregistrat pe: 15-July 11
Membrul Nr.: 246,172

CITAT(ralumaia @ Feb 12 2013, 01:05 PM) *
Am luat in greutate cam 16 kg, pentru ca desi stomacul e mic, poftele erau mari, si mancam des , multe dulciuri :)...asa a fost creierul meu setat se pare :)

Pupicei!!!

Buna Ralumaia,

Ai putea sa-mi spui te rog daca ai reusit sa dai jos cele 16 kg puse in timpul sarcinii?

S-a mai micsorat stomacul? :)

Multumesc.

--------------------

Data operatiei: 13.03.2012 - Dr.Munteanu, Dr. Zugravu & Co.
Greutate initiala: 115 kg // Inaltime:1,65 m.
Greutate dupa 10 luni de la operatie si primele saptamani de sarcina: 63 kg
Greutate saptamana 40 de sarcina: 76 kg
Greutate la 2 saptamani de la nastere(25.10): 66 kg
In prezent: 61 kg

+Quote Post
anduka
mesaj Mar 10 2014, 12:32 PM

micro Bucatar

Postari: 12
Inregistrat pe: 25-July 10
Membrul Nr.: 59,286

Buna,
Ce putin scrieti despre sarcina dupa gastric sleeve:(((
Eu sunt in 11 sapt. si singura mea problema este ca am arsuri ca in prima perioada dupa operatie. Groaznic!!!
Va rog sa scrieti mai mult cele care ati fost gravide, ca sa stim si noi la ce sa ne asteptam:))))

Multumesc frumos,
Andreea

--------------------

Operata GS de Dr. Copaescu &Co - 20.07.2010
20.07.2010 - 118 kg
05.08.2010 - 106.6 kg
28.08.2010 - 103 kg
10.09.2010 - 100 kg
15.10.2010 - 94 kg
07.02.2011 - 81.6 kg
26.06.2011 - 67 kg

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th November 2014 - 10:27 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare