Reply to this topicStart new topic
> Cum se tine cura cu tarate?
evita
mesaj May 11 2003, 02:28 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 73
Inregistrat pe: 20-April 03
De la: Cluj-Napoca (Cluj)
Membrul Nr.: 7,468

Buna fetelor?
ajutati-ma si pe mine ....am auzit de curele cu tarate...cica daca mananci taratele sau sucul de la tarate , acestea se vor umfla in stomac si taie pofta de mancare .
dar nu stiu exact cum , cat ,de cate ori pe zi ..

acum observ ca nu sunt activate caracterele romanesti si probabil nu ati inteles despre ce vorbeam tarate = resturile ramase de la macinarea graului .
va pup si astept solutii
Go to the top of the page

+Quote Post
khalima
mesaj May 11 2003, 03:03 PM

aeriana

Postari: 1,309
Inregistrat pe: 16-March 03
De la: Ardeal
Membrul Nr.: 6,963

Pe 2003-05-11 15:28, eva a scris:
Buna fetelor?
ajutati-ma si pe mine ....am auzit de curele cu tarate...cica daca mananci taratele sau sucul de la tarate , acestea se vor umfla in stomac si taie pofta de mancare .
dar nu stiu exact cum , cat ,de cate ori pe zi ..
va pup si astept solutii  

Tarate in loc de mancare. De cate ori pofteste stomacelul tau mancare, iei tarate - cate iti suporta papilele gustative. Si multa apa. Sau cu iaurt dietetic.
Sau inlocuiesti 1, 2 mese si pastrezi 1 masa normala, dar rezultatul nu e acelasi.
O cunostinta a slabit 5 kg. in 2 saptamani cu tarate. Tre ' doar sa le suporti gustul. Eu am incercat dar dupa o zi am renuntat.
[addsig]

--------------------
A fi ardelean inseamna a duce un lucru pana la capat !

+Quote Post
evita
mesaj May 11 2003, 03:51 PM

Bucataras

mersi mult
o sa incerc in seara asta ..ca mie seara mi-e tare foame ...sa vedem daca o sa fiu in stare sa le mananc.
si eu am auzit ca sunt f bune
om vedea

+Quote Post
khalima
mesaj May 11 2003, 04:09 PM

aeriana

Postari: 1,309
Inregistrat pe: 16-March 03
De la: Ardeal
Membrul Nr.: 6,963

o lingura de tarate + 1/2 pahar de apa

[addsig]

--------------------
A fi ardelean inseamna a duce un lucru pana la capat !

+Quote Post
Mimihoo
mesaj May 13 2003, 04:17 PM

Mimihoo

Postari: 687
Inregistrat pe: 6-March 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 6,805

Sunt 2 cure cu tarate.
Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.
Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.

Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

+Quote Post
Mimihoo
mesaj May 13 2003, 04:19 PM

Mimihoo

Sunt 2 cure cu tarate.
Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.
Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.

Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

+Quote Post
evita
mesaj May 13 2003, 09:54 PM

Bucataras

multumesc mult, sa stii ca o sa incerc variantele despre care ai scris .

+Quote Post
Mimihoo
mesaj May 14 2003, 01:43 PM

Mimihoo

Cuar 2 este indicatacontra: obezitatii, varicelor (mai aler cand aceasta boala este corelata cu constipatia); constipatiei; intoxicatiilor; ingrasarii neuniforme; flebitei si tromboflebitei; stressului; afectiunilor datorate uzurii.

+Quote Post
Mihaela_N
mesaj May 21 2003, 01:38 PM

Bucataras

Postari: 78
Inregistrat pe: 1-November 02
De la: Targoviste (Dambovita)
Membrul Nr.: 5,250

feteloooooooooooooor,

sunt oribile taritele astea. am inceput de azi cu ele, imi ramin in git. da ' nu ma las. am sa incerc cu trei linguri pe zi. va tin la curent.

--------------------
[[url=http://www.TickerFactory.com/]
[img]http://www.TickerFactory.com/ezt/d/3;10402;59;1;1/c/61/t/56/s/70/k/3932/weight.png[/img]
[/url]

+Quote Post
Mimihoo
mesaj May 21 2003, 01:52 PM

Mimihoo

Mie nu mi s-au parut oribile (am mancat odata mai demult).
Daca nu-ti plac incearca altceva, nu te chinui.

+Quote Post
ena
mesaj Sep 29 2008, 04:05 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 29-September 08
Membrul Nr.: 45,418

CITAT(Mimihoo @ May 13 2003, 04:17 PM) *
Sunt 2 cure cu tarate.
<BR>Cura 1 consta in administrarea in fiecare zi a unei linguri (2, 3 sau mai multe) de tarate cu apa si miere. Concomitent, tarata poate fi adaugata in supe si mancaruri, in faina alba folosita la gatit.
<BR>Indicatii: obezitate (tarata grabeste satietatea si inlesneste evacuarile); boli de piele; avitaminoze; lipsa de calciu si lipsa de magneziu; litiaza biliara; constipatie; capacitate redusa de efort; cancer; boli nervoase; epuizare.
<BR>
<BR>Cura 2 se bazeaza pe efectul laxativ si stimulent al peristaltismului intestinal al taratei de grau combinate cu apa. Dimineata, cu 1 h inainte de micul dejun se bea o cana de apa in care s-a pus la macerat de seara 1 lingura de tarata proaspata. Dupa ce s-a baut apa cu tarate se consuma si ceea ce a ramas pe fundul canii. (are cam aceleasi indicatii)

daca mananc tarate inainte cu vreo jumatate de ora inainte de micul dejun nu e bn???? pt ca nu am timp sa mananc mai devreme.......

pls ast un raspuns pupici

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st October 2014 - 06:45 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare