2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta pentru schimbarea metabolismului
aisa
mesaj Aug 21 2003, 01:15 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 61
Inregistrat pe: 29-July 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 8,472

Dieta pentru schimbarea metabolismului
10- 20 kg in 13 zile

Cura dureaza 13 zile, este grea, dar este foare eficienta. Schimbarea metabolismului este asa de profunda incat la sfarsitul dietei se poate reveni la alimentatia normala fara a mai lua in greutate timp de 2 ani. Daca se respecta regimul zilnic punct cu punct, se poate pierde toata grasimea acumulatat in tesuturi. Cura trebuie urmata 13 zile, nici o zi in plus, nici o zi in minus.
Recomandari:

- Orice adaos de aliment in afara celor permise in cura (o bomboana, o guma de mestecat, un biscuit, un pahar de bere sau vin) impune oprirea imediata a curei, fiindca ea nu mai are nici un efect. Cura poate fi reluata abia peste 6 luni.
- Daca nu rezistati sa tineti dieta mai mult de 6 zile (respectand corect prevederile alimentare), opriti-va si reluati cura dupa 3 luni.
- Pentru a putea respecta dieta prescrisa, evitati in cele 13 zile vizitele sau musafirii.
- Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
- Salata verde cuprinsa in dieta trebuie sa fie proaspata.
- Codul (pestele) poate fi inlocuit cu pastrav sau calcan.
- Cafeaua nu poate fi inlocuita cu ceai sau invers.
- Iaurtul natural este cel nepasteurizat, fara adaos de zahar sau fructe.

Ziua 1
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 2
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 200 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 3
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)
Ziua 4
mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 5
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 200 g friptura de vaca + 1 telina rasa
Ziua 6
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7
- mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
- pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
- cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar
Ziua 8
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 9
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 250 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 10
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)

Ziua 11
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci
Ziua 12
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 250 g friptura de vaca + 1 telina rasa

Ziua 13
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Go to the top of the page

+Quote Post
Danna
mesaj Aug 21 2003, 01:37 PM

Master of disaster

Postari: 1,582
Inregistrat pe: 11-March 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 6,873

Din pacate, rezultatele promise in aceasta dieta ramin scrise doar pe hartie. S-a mai discutat pe marginea acestei diete si a rezultatelor obtinute. Este pur si simplu imposibil sa slabesti 10 kg in 13 zile, ca sa nu mai vorbim de cele 20 kg promise.
Nici o dieta nu poate schimba metabolismul in cateva zile. El poate fi schimbat doar cu adoptarea unui regim alimentar echilibrat pe termen lung.
[addsig]

--------------------
Nu traim pentru a manca, ci mancam pentru a trai.

+Quote Post
aisa
mesaj Aug 22 2003, 04:38 AM

Bucataras

Da e adevarat ca nu slabesti atat de mult, de fapt in nici o cura nu slabesti cu se face reclama dar poate fi aceasta dieta un model de alimentatie

+Quote Post
TONIA
mesaj Aug 22 2003, 07:35 AM

micro Bucatar

Postari: 36
Inregistrat pe: 11-December 02
De la: Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)
Membrul Nr.: 5,755

Buna,

Intervin si eu pentru ca mie una nu mi se pare o dieta echilibrata, si in nici un caz nu mi se pare ca trebuie luata ca un model de alimentatie zilnica.
Imi justific afirmatiile prin faptul ca toata lumea stie ca micul dejun este baza alimentatiei zilnice (si nu vorbesc de un mic-dejun copios) iar aceasta dieta propune ca la micul dejun sa bem doar o cafea si un cub de zahar sau un morcov ras.

NU, eu una nu sunt de acord. Poate daca inlocuiti micul dejun cu 1-2 felii graham si gem fara zahar, sau cateva fructe confiate si o banana sau cateva 2-3 felii de mezel cu branza sau 2 oua fierte sau iaurt.

O zi buna

+Quote Post
Danna
mesaj Aug 22 2003, 07:36 AM

Master of disaster

Raman la parerea mea ca fiecare persoana isi poate alcatui o dieta tipica dupa gusturi si preferintele ei alimentare. Oricum mie una mi se pare prea mult sa mananci aproape in fiecare zi cate doua oua fierte si asta la pranz, cind se recomanda sa consumi maxim 3 oua pe saptamana si sa fie consumate dimineata
Trist este faptul ca foarte multe persoane au tinut aceasta cura cu speranta ca vor reusi in cele 13 zile sa slabeasca numarul de kilograme promise, iar la capatul ei au fost dezamagite de acele promisiuni desarte.
Concluzia este ca in nici o cura care dureaza o perioada de timp relativ scurta nu poti slabi un numar foarte mare de kilograme.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
Danna
mesaj Aug 22 2003, 07:45 AM

Master of disaster

Varianta cea mai sanatoasa pentru micul dejun poate fi o portie de cereale, bogate in vitamine si minerale, care pot inmuiate in lapte sau iaurt degresat, alaturi de un pahar de suc proaspat de portocale.
Cafeaua este permisa doar daca este indulcita cu inlocuitori ai zaharului.
[addsig]

--------------------

+Quote Post
alvarez
mesaj Aug 22 2003, 09:22 AM

micro Bucatar

Postari: 45
Inregistrat pe: 8-July 03
Membrul Nr.: 8,280

pe mine dieta aceasta m-a dus in pragul disperari ....consider ca se poate slabi cu ea ...dar face buba la cap...sunt atit de putin calorii acolo incit dupa 13 zile o iei razna .

pentru cine vrea sa o incerce nu o sa stau importriva ...stiu ce inseamna sa fii disperat si sa incerci orice...adica vorbind din experienta am trait cu un singur sandwich pe zi creezind ca asa slabesc
ei bine am slabit dar va spun eu ca dupa vreo 2 saptamini in care am mincat numai un sandwich pe zi , eram cu melcii la padure ( si nu glumesc , deci eram anosta , agresiva , depresiva ce vreti voi )
so lipsa hranei face rau la cap , si excesul face rau tot ca cap:)
da parca mai bine cu mincare decit fara ....

alex

--------------------
O parte din viata mea merge in fiecare zi aici:

http://girlpower.e-pagina.ro

+Quote Post
Simonici
mesaj Aug 22 2003, 02:29 PM

Bucataras

Postari: 140
Inregistrat pe: 2-April 03
Membrul Nr.: 7,215

Eu am tinut aceasta dieta dar inainte sa stiu ca este "pentru schimbarea metabolismului " cine mi-a dat-o a spus ca fotomodelele o tin inainte de prezentari etc.
Nuam tinut-o cu gandul ca o sa slabesc nu stiu cat am tinut-o ca sa fie un fel de introducere la o schimbare a alimnetatiei,chestia este ca slabesti deoarece este sub limita vitala 700calori dar ca iti schimba metabolismul .......!!!!!
Si eu la fel Danna mai mult de 2-3 oua pe saptamina nu pot sa maninc si plus de asta sunt grele pentru ficat ,dar mie nu imi plac cerealele si simt nevoia de proetine dimineata daca nu toata ziua imi este foame.Asa ca vorba Dannei " nu are cum sa iti schimebe metabolismul o dieta de 13 zile ci doar tu o faci intr-un timp indelungat " si eu sunt sigura de asta acum o vad pe pielea mea.
[addsig]

--------------------
"Succes is a journey ,not a destination"

+Quote Post
liloo
mesaj Aug 22 2003, 03:17 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 13-March 03
Membrul Nr.: 6,914

Buna,
Sunt noua pe forum, de fapt este prima data cand scriu.
Am intrat de foarte multe ori dar doar am citit mesajele voastre. Vreau sa imi exprim parerea in legatura cu asa zisa reteta care schimba metabolismul. Eu am intercat sa o tin dar nu m-am ales decat cu dureri de stomac de pe urma ei. Eu am slabit 17 kg anul trecut dar nu prin miracole de genul acesta. Am renuntat la multe alimente "nesanatoase", am incercat sa mananc regulat si sa am trei mese pe zi, sa beau multe lichide si sa fac mai multa miscare. Asa ca nu sunt de acord cu retete miraculoase care iti schimba viata peste noapte. Aceste lucruri nu pot decat sa-ti afecteze sanatatea. O spun din proprie experienta.

+Quote Post
evita
mesaj Aug 22 2003, 09:52 PM

Bucataras

Postari: 73
Inregistrat pe: 20-April 03
De la: Cluj-Napoca (Cluj)
Membrul Nr.: 7,468

genul acesta de diete se numesc "fad diets"si sunt niste mari minciuni care fac doar rau.am incercat si eu sa o tin...dar in a 5-a zi am zis destul!
metabolismul poate fi schimbat prin practicarea sportului constant (3-5 ori pe saptamana)si un regim sanatos de viata...asa cum a zis si Danna...

+Quote Post
aisa
mesaj Sep 23 2003, 10:59 AM

Bucataras

aici gasesti reteta

+Quote Post
dina
mesaj Oct 1 2003, 05:44 PM

micro Bucatar

Postari: 16
Inregistrat pe: 20-September 03
De la: Bistrita (Bistrita)
Membrul Nr.: 9,100

Buna,
cred ca daca te incumeti sa tii o astfel de cura trebuie sa ai o vointa de fier si atunci nu ar fi nevoie sa fie printre noi cele care ne luptam cu kilogramele in plus:)
Asta este parerea mea.
Acum de luni m-am apucat sa tin un regim pe care mi-l fac singura in functie de programul meu si mai ales in functie de buget...De ce sa nu o spunem pe sleau toate am da banii pe orice dar nu ne permitem...asa ca mai bine dupa buget dar fara dulciuri (ceea ce este f. greu pt mine),fara paine, si dupa ora 6 multa dragoste si intelegere din partea celor care sunt langa noi. Pt ca la inceputul curii,visez dupa ora 22 numai frigidere....
Sper ca sa am ceva rezultate dar singura mea problema este ca dupa ce slabesc imi este greu sa ma mentin.
[addsig]

--------------------
Nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa traim!

+Quote Post
Grasone
mesaj Oct 1 2003, 07:41 PM

Bucataras

Postari: 77
Inregistrat pe: 22-September 03
De la: Ramnicu Valcea (Valcea)
Membrul Nr.: 9,130

'Mnaseara, gagici !

Am venit din nou sa ma pun Gica contra
Sunt in cursul acestui regim, azi am terminat cu brio ce-a de-a 7-a zi si ma simt bine.
Nu am avut senzatia de foame in timpul dietei si mi se pare ca sunt niste alimente foarte hranitoare. Ma refer aici la anumite mese.. sunt mai mult decat suficiente 200 de grame de sunca si un iaurt, sau doua oua fierte tari cu morcov. Ca sa nu mai vorbesc de seara in care ai de mancat o jumatate de pui.. nici n-am reusit sa-l mananc pe tot.

Cantarul arata cu 4 kg mai putin si sper sa mai dau jos macar 2-3 pana la finalul regimului. Nu sunt adepta dietelor minune, stiu ca cel mai frumos si cel mai mult am slabit cu un regim moderat de alimentatie, dar aveam nevoie in primul rand de cateva kilograme date jos rapid, pentru ca ma duc la o nunta sambata... si mai aveam nevoie de un start... sa vad cateva rezultate acolo, ca sa pot sa fiu motivata pentru regimul care va urma.

Motivul pentru care tin acest regim este ca l-am mai tinut acum 5 ani si am slabit in jur de 8-9 kilograme atunci. Pentru ceea ce am eu nevoie acum era perfect.
E nevoie de vointa.. e drept ca multa, mai ales in zilele in care nu ai cafea dimineata. Eu fara o cafea nu sunt om

Daca ca intereseaza, va mai pot da amanunte, e a doua oara cand tin regimul si cunosc tot felul de trucuri

V-am pupat.

--------------------
Audaces fortuna juvat.

+Quote Post
DiXie
mesaj Oct 1 2003, 08:11 PM

Bucataras

Postari: 68
Inregistrat pe: 5-August 03
Membrul Nr.: 8,540

Da da da,zi-ne mai multe Irina,e greu de tinut?
Eu nu beau cafea si de azi gata cu fumatul,fac gimanstica(100 abdomene in fiecare seara,destul de putine,stiu dar e un inceput)
si pap moderat.
Zi`ne Irina si ponturile pls.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Delia de 2003-10-01 21:16 ]

--------------------
Nu zi niciodata nu se poate, ci incepe cu sa vedem.

+Quote Post
Grasone
mesaj Oct 2 2003, 08:22 AM

Bucataras

Pai, Delia..

Nefiind un regim extrem de important pentru mine, mi-am permis sa ma fatsai printre felurile de mancare si sa fac inventii

Nu e greu de tinut, singura chestie care te chinuie este ca in afara de cele 3 mese zilnice, nu ai voie absolut NIMIC altceva, doar apa de la robinet.
Avantajul meu a fost o data ca, fiind intr-o perioada libera, dupa ce am invatat toata vara, pot sa fac ce vreau cu timpul meu, nu ma grabesc nicaieri si nu sunt stresata si am prestat munca fizica in tot acest timp, fapt care mi-a alungat gandul de la mancare.

O sa merg pe zile, ca sa fie mai usor.

Astfel, la ziua 1, pentru mic dejun si pranz nu sunt comentarii.
La pranz, eventual, incearca sa ti le pregatesti cat mai frumos posibil, aranjeaza-le frumos in farfurie, canta-le, parfumeaza-le Dupa ce ai depus efortul asta de natura estetica o sa-ti fie mai drag sa le mananci. Nu e obligatoriu sa mananci tot spanacul, dar macar jumatate.
Cina.. eu carnea de vita o iau, o tai bucatele mici si o arunc in tigaie cu o idee de ulei de masline si o las acolo, agitand-o din cand in cand. Salata verde nefiind pe piata, am inlocuit-o cu varza alba, tocata marunt, marunt, in care am pus zeama de lamaie din besug si ulei de masline. Apoi am amestecat bucatile de friptura cu salata...e gustos. Nefiind specificata cantitatea, poti sa pui varza cata vrei, dar daca e prea multa n-o sa poti s-o mananci.

Ziua 2... nu prea sunt comentarii. Eu imi luam sunca presata, care e delicioasa cu iaurt, ca sa nu mai vorbesc ca 200 de grame inseamna extrem de mult.

Ziua 3. La pranz, in loc de salata am mancat varza alba cruda, cat sa-mi ajunga sa asortez sunca aia.
Seara a fost mai nasol, telina fiarta nu e chiar una din preferatele mele, dar mi-a facut mama un platou demential cu felii de telina, rosii si portocale. Cred ca ti-e clar ca n-am putut manca toata telina aia, dar m-a atras mult faptul ca arata bine Cand nu ai rabdare sa stai sa-ti pregatesti mancarea, roaga pe cineva din familie...

Ziua 4. Nici aici nu sunt multe comentarii. Ce pot sa-ti spun ca betigasele de morcov sunt dementiale cu branza de vaci proaspata, nesarata; eu mi-am cumparat vrac, vreo 200 de grame, cam cat o cutiuta.
Apropo de morcov, aici tot spune ca sa fie ras, dar eu nu pot sa-l mananc asa..rondele sau betigase.

Ziua 5. Morcovul cu zeama de lamaie n-am putut sa-l mananc pe tot, doar jumatate, apoi am trisat putin la cafea, ca nu eram om daca nu beam o cescutsa.
Pranzul poate fi absolut delicios. Am cumparat file de cod, nu e scump, am dat vreo 70 de mii pe o punga de 500 de grame, iar tu ai nevoie numai de 200. Nu l-am fiert, ci tot asa, l-am aruncat in tigaie cu putin ulei de masline. Trebuie lasat putin, cat sa nu fie crud. Se faramitseaza oricum, nefiind dat prin faina, isi lasa si el sucul lui si se patrunde destul de repede. Se ia gramajoara de peste, se pune in farfurie si se amesteca cu un pachtsel din ala mic de unt de 10 sau 15 grame. Apoi pui zeama de lamaie si rezulta o chestie de-ti lingi degetele.

Ziua 6. La pranz nu am ras morcovul, l-am mancat rondele.
Seara e problema, ca ai o jumatate de pui Mie personal nu-mi place pieptul de pui in forma simpla, ca e uscat, atsos. Prin urmare, mi-am luat doua pulpe, am dat jos pielea de pe ele si le-am fiert bine. Cand s-au racit, am dezosat pulpele, am taiat carnea bucati mici si am amestecat-o cu eterna salata de varza alba, cu ulei de masline si lamaie. E super bun, poti sa-ti imaginezi ca mananci o salata Caesar aproximativa
Sincera sa fiu, eu n-am putut manca tot castronul, a ramas aproape o pulpa acolo.

Ziua 7. Aici e cu plansete. La pranz nu ai nimic. Am baut apa...apa cat a incaput, am evitat strategic bucataria, am plecat de acasa sa ma plimb fara bani la mine, mi-am rezolvat tot felul de treburi in oras. Am baut putina cafea pe la pranz.
Seara...cotlet de miel nu gasesti nici daca stai in cap la ora asta, mieii au cam devenit oi si se apropie sezonul porcului. Eu mi-am luat o caserola cu inimi si pipote de pui si am fiert jumatate din ea. Nu stiu daca iti plac, dar cred ca pot fi inlocuite cu vreo 200 de grame de carne slaba, adicatelea pui. Mi-am ales cel mai mare mar existent in piata si l-am mancat de a ramas din el doar coditsa...si nu glumesc.

Cam asta e, ca in rest se repeta alimentatia in zilele urmatoare.
Ia-ti de seara mancarea pentru a doua zi, fa-ti timp cand vii de undeva si intra in magazin, alege-le cu grija.. Daca nu ai mancarea in frigider o sa fii tentata sa abandonezi
Pregateste-le cu migala, aranjeaza-le frumos sau roaga pe cineva.. le mananci cu mai multa placere.
Nu ai voie decat apa de la robinet, cat de multa. Eu nici macar plata nu beau. Stiu de cineva care a tinut cu apa minerala si a slabit 3 kilograme.
Cantareste-te cam in a 3-a sau a 4-a zi. Eu recomand a 4-a. Slabisem 2 kilograme deja.

Dificultatea consta cel mai mult in faptul ca in afara de cele 3 mese nu mai ai voie nici o firimitura din altceva. Eu am trisat putin la cantitati, mai ales la cafea, dar numai la alimentele care sunt in dieta, nimic in plus.

Ce sa mai spun...iti urez bafta, dieta nu e grea si daca iti dai putin interesol poti s-o transformi in ceva delicios.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Irina de 2003-10-02 09:23 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : Irina de 2003-10-02 09:26 ]

--------------------
Audaces fortuna juvat.

+Quote Post
DiXie
mesaj Oct 2 2003, 10:14 AM

Bucataras

Postari: 68
Inregistrat pe: 5-August 03
Membrul Nr.: 8,540

Doamne Irina,e complicat rau..pt ca mie nu are cine sa stea sa-mi pregateasca toate astea si nu am nici eu timpul necesar.
In plus nu`mi prea place carnea de miel ,nici telina,nu beau cafea si nu pot sa mananc 3 mese pe zi,ca nu am un program regulat la care ajung acasa sau mananc.
Scuze ca te-am pus sa scrii atat,posibil sa`l urmez in vacanta de iarna ca sa am mai mult timp liber.Sigur le va fi necesar si altor fete!
Merci inca o data.Tu cat ai tinut si cat ai slabit?
Eu deja ma apropii de 68 kg,deshi acum scad mult mai greu,un kg la o sapt-doua,insa e OK.
Te pup.

[ Acest mesaj a fost modificat de : Delia de 2003-10-02 11:19 ]

--------------------
Nu zi niciodata nu se poate, ci incepe cu sa vedem.

+Quote Post
Grasone
mesaj Oct 2 2003, 01:56 PM

Bucataras

Pai eu sunt in a opta zi si am dat jos in jur de 5 kilograme.
Nu e complicat, ti se pare, pentru ca am scris mult

--------------------
Audaces fortuna juvat.

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Oct 2 2003, 03:33 PM

Big Chef

Postari: 908
Inregistrat pe: 6-January 03
Membrul Nr.: 6,070

aaa, asta era
[addsig]

--------------------
"Guta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo"

+Quote Post
Grasone
mesaj Oct 2 2003, 11:34 PM

Bucataras

Tuh, nu radea di minie
Sunt asa de mandra de kilogramele mele care sunt mai putine, ca as fi in stare sa fac orice sa mai dau jos, inclusiv sa parfumez mancarea

--------------------
Audaces fortuna juvat.

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Oct 3 2003, 08:16 AM

Big Chef

Postari: 908
Inregistrat pe: 6-January 03
Membrul Nr.: 6,070

nu radeam cu rautate, doar ca ai fost foarte foarte simpatica . te cred ca esti mandra ca ai slabit, si eu ma bucur pentru tine. Tine-o tot asa...si va trebui sa-ti schimbi nickname-ul de pe acest forum, ca nu se va mai potrivi..
[addsig]

--------------------
"Guta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo"

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th July 2014 - 10:58 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare