2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Am slabit 4 kg intr-o saptamana
mona
mesaj Sep 29 2003, 10:36 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 10
Inregistrat pe: 23-September 03
De la: Zalau (Salaj)
Membrul Nr.: 9,134

Am crezut ca sunt o lasa, ca nu ma pot abtine de la anumite mancaruri, de la dulciuri, prajituri, dar nu este asa.
Am inceput aceasta cura de slabire intr-o zi de miercuri, iar duminica cand m-am urcat pe cantar am constatat ca am slabit 4 kg.
Am fost mai mult decat multumita, am fost fericita.
Aceasta cura este, zic eu mai usor de tinut pentru ca nu este cu program de mese sau ce sa mananci in ziua cutare.
Cura este urmatoarea: branza de vaca cata vrei, oua cate vrei si cum vrei (fierte, ochiuri, papara), peste cat vrei (conserva), carne de orice fel (pui, vita, porc) dar nu mai mult de 300 g/zi, fara grasime, ori 300 g de parizer, ori 300 g crenvusti (fara mustar). De inteles: nu poti sa mananci si carne si parizer si crenvusti in aceeasi zi, ori cane, ori parizer, ori,ori.
Varza verde, castravet murati in otet.
Multa bafta!
Go to the top of the page

+Quote Post
liloo
mesaj Sep 29 2003, 12:05 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 13-March 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 6,914

As vrea si eu sa tin acest regim dar te rog sa-mi spui ce altceva mai ai voie sa mananci? Fructe ai voie? Miscare ai facut in aceasta sptamana in care ai slabit 4 Kg? Multumesc.

+Quote Post
Annamaria
mesaj Sep 29 2003, 01:17 PM

Bucataras

Postari: 91
Inregistrat pe: 5-December 01
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 941

asta e un fel de dieta "low carb", dupa parerea mea

+Quote Post
mona
mesaj Sep 30 2003, 08:14 AM

micro Bucatar

Draga Liloo, fructe poti sa mananci numai grefuit si lamai. Da, sport si miscare cat de multa.
Salut!

+Quote Post
TONIA
mesaj Sep 30 2003, 08:41 AM

micro Bucatar

Postari: 36
Inregistrat pe: 11-December 02
De la: Drobeta Turnu Severin (Mehedinti)
Membrul Nr.: 5,755

Buna,

Si eu tin acum o cura asemanatoare dar nu stiu exact cat am slabit, oricum nu arat cum as vrea asa ca continui.
Eu in cadrul curei am consumat si iaurt si mancare de varza si ciuperci, cascaval cu oua si am mancat ce-i drept in aceeasi zi cel putin doua tipuri de carne sau mezel.
Tu cand te referi la branza de vaca, vrei sa spui aceea dietetica? La aceeasi masa ai mancat oua si branza?
Vrei sa descrii putin, te rog, cam ce este voie combinat si ce nu (cum ai tinut tu).
Si eu am avut aceeasi problema: pofta de dulciuri, insa de cand tin regimul (si cu ajutorul pastilelor de Cr) am reusit sa uit de ele. Insa pe mine ma atrage regimul acesta tocmai pentru ca pot sa mananc combinat. Pentru 4-5 zile as putea sa mananc mai disociat (vreau sa dau jos numai 4-5 kg), dar mai mult nu.
Si te mai rog ceva, spune-mi sincer, cu ajutorul sportului si slabind 4 kg intr-un timp atat de scurt nu ai capatat vergeturi sau nu ti s-a lasat pielea? Mie imi este foarte teama de aspectul inestetic al pielii.

Scuze pentru atatea intrebari insa mi-ar placea sa-l tin de maine (miercuri fiind) si multumesc anticipat.

+Quote Post
mona
mesaj Sep 30 2003, 11:10 AM

micro Bucatar

Da, poti sa combini ouale cu branza si pareizerul, (ex. - prajesti parizerul cu foarte putin ulei, spargi vreo 2 oua si pui branza).
Branza de vaca sa fie cat mai slaba.
Cu pielea stau excelent, cu miscare multa si sport te mentii in forma.
Consuma mult peste.
Bafta!

+Quote Post
Cristina M
mesaj Sep 30 2003, 11:18 AM

micro Bucatar

Postari: 15
Inregistrat pe: 29-September 03
Membrul Nr.: 9,222

Buna!
Am inceput si eu o cura de slabire in genul asta, sper sa pot slabi 4 kg intr-o saptamana. Pofta de dulciuri e o mare problema. Daca vrei sa mai reduci din pofta de mancare in general(nu stiu daca functioneaza si la cea de dulciuri) te sfatuiesc sa iei spirulina, cam 6 pastile pe zi. La mine functioneaza.

+Quote Post
TONIA
mesaj Sep 30 2003, 11:59 AM

micro Bucatar

Multumesc mult pentru raspunsul prompt. Mai am o nelamurire. Am vazut ca in paranteza la peste ai scris conserva. Banuiesc ca asa ai consumat tu pestele si ca se poate consuma prajit sau la cuptor.

Multumesc inca o data.

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Sep 30 2003, 12:21 PM

Big Chef

Postari: 908
Inregistrat pe: 6-January 03
Membrul Nr.: 6,070

Eu presupun ca se poate..dar eventual gatit slab, fara grasime..eventual gratar
[addsig]

--------------------
"Guta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo"

+Quote Post
mona
mesaj Sep 30 2003, 12:21 PM

micro Bucatar

LAMURIRE:
Pestele se poate consuma cum vrei, am pus in paranteza conserva de peste petru ca se poate consuma si asa.

PA

+Quote Post
mona
mesaj Sep 30 2003, 12:24 PM

micro Bucatar

Pe 2003-09-30 13:21, monica a scris:
LAMURIRE:
Pestele se poate consuma cum vrei, am pus in paranteza conserva de peste petru ca se poate consuma si asa.
Bineinteles ca se evita grasimea.

PA  

[addsig]

+Quote Post
TONIA
mesaj Sep 30 2003, 02:02 PM

micro Bucatar

Ce ziceti de regimul de slabire cu budinca, inghetata si ciocolata? A aparut pe prima pagina a Culinarului. O verificati si apoi imi spuneti si parerea voastra?
Sa va spun ceva verificat de mine, dar fara sa stiu la momentul respectiv.
Inainte, cand obisnuiam sa mananc dulce zilnic si sa mai pretind ca tin dieta faceam in felul urmator. Tineam dieta pana la ora 12-13 iar seara cand mergeam acasa dadeam intai la magazin sa-mi fac cumparaturile si bineinteles ca-mi cumparam fursecuri, dar mancam numai fursecuri, altceva nu mai mancam seara. Si nu ma ingrasam (vorbesc pe termen lung de cateva luni de zile), dar faceam aproape in fiecare seara sport (chiar si cate o ora). Eu ma gandeam ca din cauza ca fac sport nu ma ingras si imi convenea insa cand am aflat de regimul Montignac mi-am explicat faptul ca nu ma ingrasam prin disocierea dulciurilor de orice altceva.
Acum vazand dieta asta pe baza numai de dulciuri, ma gandesc ca este logica dar nu-mi inchipui pe cineva (in afara de fratele meu, care nu are nevoie sa slabeasca deloc) sa manance numai si numai dulce si mai ales atata timp. Nu stiu daca pe termen scurt, sa zicem o saptamana, ar avea ceva rezultate pozitive.

Astept si comentariile voastre.

+Quote Post
Oana Irina
mesaj Sep 30 2003, 03:11 PM

Big Chef

Postari: 908
Inregistrat pe: 6-January 03
Membrul Nr.: 6,070

Poate ca se slabeste asa, dar categoric nu e sanatos
[addsig]

--------------------
"Guta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo"

+Quote Post
bunicutza
mesaj Oct 3 2003, 07:29 PM

micro Bucatar

Postari: 7
Inregistrat pe: 18-September 03
De la: Galati (Galati)
Membrul Nr.: 9,074

La regimul asta cu branza de vaci, oua si carne, nu se consuma altceva, cum ar fi fructele? Eu nu sunt amatoare de dulciuri ci o impatimita consumatoare de fructe. Fara fructe simt ca mor, nu mai am aer. Mercic anticipat de raspuns.

Buni

+Quote Post
Karla
mesaj Oct 6 2003, 06:03 AM

micro Bucatar

Postari: 27
Inregistrat pe: 27-June 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 8,197

Draga Tonia,

Eu am perioade cand nu mananc altceva decat ciocolata ( din cauza stresului ..) si nu ma ingras deloc , din potriva. Poate ca nu e sanatos , dar nici f mult rau nu face. Oricum ciocolata neagra s 'a dovedit a avea foarte multe efecte pozitive.

+Quote Post
TONIA
mesaj Oct 6 2003, 06:09 AM

micro Bucatar

Karla,

Eu ieri, Duminica, am mancat aproape numai tort (o aniversare), exceptand masa de pranz (luata pe la 4) cand am mancat numai 4 bucatele de carne de pui si sunt convinsa ca nu m-am ingrasat, tocmai pentru ca am mancat separat (proteine de carbohidrati).
Ma gandeam ca, dupa ce mai slabesc vreo cateva kg, sa incerc si aceasta dieta sa vad cum merge.
Tu ce fel de dulciuri ai mancat?

+Quote Post
TONIA
mesaj Oct 6 2003, 06:15 AM

micro Bucatar

Mona, inca o intrebare, nu te supara: poti sa-mi spui cam ce si cat ai mancat tu? Poate eu gresesc undeva caci nu prea am avut rezultate vizibile.E adevarat ca nici nu am tinut decat 3 zile si este posibil sa fiu si intr-o faza de stagnare, dar de astazi tin iarasi acest regim.
De dimineata am mancat 2 oua fierte tari si putina branza de vaci si mai am branza de vaci la mine (la serviciu) si o sa mananc si 300 g de cremwurst, dar m-am gandit ca poate totusi tu ai mancat mai putin si de aceea ai avut asa rezultate bune.
Scuze pentru insistenta si multumesc anticipat.

+Quote Post
camelia14
mesaj Dec 29 2008, 11:41 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 29-December 08
Membrul Nr.: 47,657

CITAT(mona @ Sep 29 2003, 10:36 AM) *
Am crezut ca sunt o lasa, ca nu ma pot abtine de la anumite mancaruri, de la dulciuri, prajituri, dar nu este asa.
<BR>Am inceput aceasta cura de slabire intr-o zi de miercuri, iar duminica cand m-am urcat pe cantar am constatat ca am slabit 4 kg.
<BR>Am fost mai mult decat multumita, am fost fericita.
<BR>Aceasta cura este, zic eu mai usor de tinut pentru ca nu este cu program de mese sau ce sa mananci in ziua cutare.
<BR>Cura este urmatoarea: branza de vaca cata vrei, oua cate vrei si cum vrei (fierte, ochiuri, papara), peste cat vrei (conserva), carne de orice fel (pui, vita, porc) dar nu mai mult de 300 g/zi, fara grasime, ori 300 g de parizer, ori 300 g crenvusti (fara mustar). De inteles: nu poti sa mananci si carne si parizer si crenvusti in aceeasi zi, ori cane, ori parizer, ori,ori.
<BR>Varza verde, castravet murati in otet.
<BR>Multa bafta!

mona,eu nu inteleg cv:300g din fiecare aliment sau 300g in total..ca mi se pare cam greu sa mananc toata ziua doar 300g...

+Quote Post
justy
mesaj Dec 29 2008, 11:49 AM

Master of disaster

Postari: 3,475
Inregistrat pe: 3-May 08
De la: ses
Membrul Nr.: 43,020

CITAT(mona @ Sep 29 2003, 10:36 AM) *
<BR>Am inceput aceasta cura de slabire intr-o zi de miercuri, iar duminica cand m-am urcat pe cantar am constatat ca am slabit 4 kg.
<BR>Am fost mai mult decat multumita, am fost fericita.
<BR>Aceasta cura este, zic eu mai usor de tinut pentru ca nu este cu program de mese sau ce sa mananci in ziua cutare.
<BR>Cura este urmatoarea: branza de vaca cata vrei, oua cate vrei si cum vrei (fierte, ochiuri, papara), peste cat vrei (conserva), carne de orice fel (pui, vita, porc) dar nu mai mult de 300 g/zi, fara grasime, ori 300 g de parizer, ori 300 g crenvusti (fara mustar). De inteles: nu poti sa mananci si carne si parizer si crenvusti in aceeasi zi, ori cane, ori parizer, ori,ori.
<BR>Varza verde, castravet murati in otet.
<BR>Multa bafta!

mona si cat timp se tine cura asta? ca doar nu la nesfarsit..

+Quote Post
aria_Cluj
mesaj Jan 10 2009, 11:36 PM

Bucataras

Postari: 148
Inregistrat pe: 2-January 09
Membrul Nr.: 47,741

CITAT(justy @ Dec 29 2008, 11:49 AM) *
mona si cat timp se tine cura asta? ca doar nu la nesfarsit..

vreau sa incep sa tin si eu dieta asta
spune-mi te rog daca pot sa o tin mai mult timp
si daca efectele vor fi acelasi?

adica sa tin o luna sau chiar mai mult
e indicat?

merci tongue.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 26th November 2014 - 07:14 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare