Reply to this topicStart new topic
> cura de slabire pe baza de puncte
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 11:56 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 27
Inregistrat pe: 2-June 04
De la: Iasi (Iasi)
Membrul Nr.: 14,748

inti buna ziua doresc sa csriu o reteta forate buan de slabit ea este pe baz de puncte si suns in felul uramator trec la subiect . SCopul acestui regim este sa elimini din alimentatie hidrocarbonatii,stimuland producerea insulinei,se pot pierde pana la 5 kg mancand mult cantitativfara a avea senzatia de foame,acest regim poate fi aplict la tratatrea diabetului,a ulcerului,a bolilor cardiace,la reducerea colesterolului. REGULUI : nu se vor folosi pastile diuretice sau hormonalesi nici pastile care sa opreasca pofta demancare. se iau polivitamine o filola de vitamina C s una B complex,totul se indulceste cu zaharona ,se bea maxim 6 cafele sau ceai,nu este indicat sa se slabeasac brusc,cu cat se slabeste mai incet cu atat este mai usor sa se pastrze echilibru chimic al organismului .REGULI DE BAZA . trebuie sa se mamance putin si des ,se controleaza zilnic greutatea ,nu se renunta la micul dejun,se manaca incet mestecand f bine
Go to the top of the page

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 12:18 PM

micro Bucatar

etapa i dureaza 1-2 saptamani,se slabeste 3-5 kg pe saptamana. Se poate manca carne de orice fel,oua in nr nelimitat preparate oricum,grasimi.slaninina,unt ,margarina ,ulei,Salate .2 cesti pe zi cu teleina sau ridichi,muraturiin otet sau saramura (condimentate) masline Ceapa si usturoiulau regim special deoarece contin carbonate.Branza numai uscata.Bauturi apa,apa minerala.NU SIFON .Senzatia de foame dispare dupa 2 zile de regim :Se slabesc 500 gr pe zi in prima etapa.Daca se slabetse prea repede senzatia de oboseala si ametela se cobate printr-un consum sporit de sare sau prin administrarea de potasiu 2 picaturi intr-un pahar cu apa . ETAPA 2 se slabesc 2-5 kg pe saptaman se foloseste aceleasi alimente la care se pot adauga 40-50 gr pe saptaman din cele care lipsesc cel mai mult .50 gr branza vaci,nuci,3 felii rosii,ceapa, ETAPA 3 se slabesc 1-2 kg pe saptamana se consuma aceleasi alimente in plus se pot adauga 80 gr hidrocarbonati marind cantitatea de legume ETPA 4 aceleasi alimente la care se adauga fructe se recomanda capsunisau coacaze.SUNT INTERZIZE MERELE : alcoolul .se vor evita bauturile dulci,bauturti fara hidrocarbonati: vin albsec ,votca(50 ml alcool sau tarie 50 grade este egal cu 20 hidrocarbonati ) Samantan 2 linguri pe zi sau 150 g paine graham sau secara :IN aceasta etapa se va ajunge la 40 hidrocarbonati pe zi .Se va observa cantarul zilnic ptr a nu lua in greutate .se vor varia alimentele ptr a evita monotonia, IN 8 SAPTAMANI SE VA SLABI 20 DE KG LIMITA DE $= HIDROCARBONATI PE ZI SE MENTINE TOATA VIATA EXISTA UN TABEL CU PUNCTE CINE DORESSTE SA IMI SCRIE PE ADRESA boxtmaryqyahoo.de si fara glume e dieta garantata credeti-ma !

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 12:29 PM

micro Bucatar

scuze ptr greselile de ortografie dar am scris repede ca a fost si mult scriu din nou adresa de email boxtmary@yahoo.de numa bine si bafta multa si curaj regimul e foarte bun si nu inflamanzesti am sa va scriu cum faceam eu cu aceasta dieta acu ma duc ac am de schimbat zimbitor) PE FETITA MEA

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 12:38 PM

micro Bucatar

DECI AM UITAT punctele ptr 40 de puncte slabire . 60 mentinere si 80 ingrajare am tabelul cu punctele la fiecare aliment cand vine sotul il rog sa scaneze si trimit ptr cine doreste

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 12:58 PM

micro Bucatar

scriu repede in mare cum papa eu la aceasta dieta deci dimineata cafea plus ochiuri sau omleta ,la pranz cremvusti sau orice alta carne cu muraturi seara la fel carne in general mancam pui la cuptor cu piele si tot asa combinam carne si oua nu papam in fiecare zi la 2 -3 zile am tinut dieta asta 2 saptamni dar a trebuit sa ma las ca am avut niste musafiri timp de o luna si ceav si tebuia sa gust din mancare si m-am lasat acu ma apus iar ac e singura dieta la care nu raman flamanda am facut de pe acest seit am incercat mai multe diete dupa acre m-am ingrajat sau nu puteam duce pana la capat ca muream de foame zimbitor) gata ma duc la plimbare si astept intrebari si am sa rspund cat pot de repede dieta e luata din formula as
dar a tinut-o o prietena si a slabit 20 de kg cumnata mea 10

+Quote Post
mimsi
mesaj Jun 16 2004, 01:08 PM

Bucataras

Postari: 177
Inregistrat pe: 10-December 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 5,744

Acesta este regimul Atkins, de fapt. sunt curioasa cum acest regim iti reduce colesterolul (dupa cum zici). Oricum, mi se pare o maaaare prostie ca acum, la inceput de vara sa bagam in noi o tona de carne, slana, unt, grasimi - cand avem la dispozitie atatea legume. sfat: decat sa tii minunea asta de regim (nu-i neg efectele), mai bine mananci de 3-5 ori pe zi o salata bogata de legume in care poti adauga 2 oua, 200 grame de carne fiarta, 200 grame de branza, un borcan iaurt (asta in total, pe parcursul zilei, nu la fiecare tura de salata). parerea mea

+Quote Post
albinutza
mesaj Jun 16 2004, 01:11 PM

micro Bucatar

Postari: 37
Inregistrat pe: 11-May 04
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 14,137

nu cumva este vorba de dieta weight watchers sau dieta pe puncte?

+Quote Post
mimsi
mesaj Jun 16 2004, 01:23 PM

Bucataras

am facut o socoteala: 1 kg salata (500 gr. rosii, 100 gr. ceapa, 200 gr. castraveti, 200 gr. ardei)+marar, patrunjel si 1 lingura ulei = 300 calorii. UN KILOGRAM!

+Quote Post
mireille
mesaj Jun 16 2004, 03:21 PM

Bucataras

Postari: 76
Inregistrat pe: 21-May 03
Membrul Nr.: 7,812

si maninci de nu stii ce-i cu tine.....daca mai bagi si doua felii de sunca slaba taita cubulete si un ou, nu-ti mai trebuie altceva!

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 03:57 PM

micro Bucatar

buna ziua toturor m-ati luat cam tare eu nu am gresit cu nimic ci doar am dat o reteta pe acest forum iar daca ea e asa pe baza de carne asta e cine doreste sa tina pe baza de legume e problema lui eu va spun mie mie egal ca sunt fructe sau legume cine vrea sa slabeasac nu cred ca are importanta cum si eu vreau sa jut si m-am gandiut sa sa scriu aceasta dieta cine vrea sa o incerce bine cine nu tot bine o zi buna tuturor

+Quote Post
mimsi
mesaj Jun 16 2004, 05:05 PM

Bucataras

Imi pare rau daca te-ai suparat din cauza mea. Intentiile au fost bune, poate exprimarea a fost un pic mai taioasa...Eu cred ca pur si simplu e pacat de anotimp pt asa o cura - care din punctul meu de vedere este complet nesanatoasa, pt. ca aportul de vitamine=0, aportul de fibre=0 si de fapt slabirea se bazeaza pe disparitia senzatiei de foame (deci nemancare). Intentiile pe care le-am avut au fost bune, poate nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, dat fiind ca de ceva vreme ma chinui sa dau kg jos fara prea mare succes, dar ceea ce pot sa-ti spun ca am invatat dupa mai bine de un an de cand urmaresc discutiile de pe forum este ca acum constientizez mancarea pe care o inghit. Si asta datorita Dannei (si nu numai). Cred ca asta este un punct important in maturizarea noastra in ceea ce priveste alimentatia si ca incepand cu un anumit moment rezultatele vor incepe sa apara. Asta am incercat sa-ti spun si tie, daca nu am fost explicita imi pare rau

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 16 2004, 05:39 PM

micro Bucatar

buna draga mimsi eu nu m-am suparat deloc si cu ce ai scris ai dreptate si am uitat sa scriu IN ACEASTA DIETA SE IAU VITAMINE CALCIU;MAGNEZIU ETC e o dieta dura dar cine a tinut-o nu s-a mai ingrajat cu multe kg deci trebuie luate vitamine va pup pe toate si sa stii eu de ex nu am putut tine diete pe baza de fructe sau salate ca ma durea stomacul si cred ca dietele difera de la persoana la persoana o zi buna

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 17 2004, 09:54 AM

micro Bucatar

buna ziua am vrut sa va anunt ca am slabit de ieri pna azi 300 de gr si ca aceasta dita o tin f multe vedete de ex robie wiliams a tinut dieta 4 saptamani si a slabit 13 kg puteti citi in internet sa va convingeti singure v-am pupat

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 18 2004, 11:37 AM

micro Bucatar

incerc tabelul sa vad daca merge

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 18 2004, 11:39 AM

micro Bucatar

gh

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 24 2004, 12:36 PM

micro Bucatar

deci tabelul ptr fripturi pe portie .inima -1 ,creier fiert-1,creier pane -12,gaina la cuptor-0,gaina pane-12,gaina fiarat-0,sintel-12,snitel natur-0,ficat-3,rinichi-1,vaca rasol,gratar-0,vaca prajita cu sos 4,vaca escalopcu legume -10 ,porc natur -10,porc tocana-5,porc gratar-0,limba-1,carnati de porc-1,cremvusti-1,parizer-1,salam-1,lebar-1 .PTR SALATE . castravete-6,varza `5,salata- 1 bucata-6, ardei1 bucata -4,ridichi 4 bucati-4 ,ceapa 1 bucata -11,rosii ,rosii mancare1 bucata -9,cartofi ,fierti1 bucata -23 ,cartofi piurw -30,cartofi prajiti 10 bucati-20,vanata 1 bucata4,cartofi copti1 bucata 20. FRUCTE : mar 1 bucata-18 ,caise1 bucata-5 ., banana 1 bucata-23, pere1 bucata 25,,mureun sfert de kg-21, grepfuit 1 bucata-18, cirese un sfert de kg-13,portocale 1 bucata-17, suc portocle 200 ml-26, piersici 1bucata-10, prune 1 bucata -7,pepene verde1 felie-10, lamaii 1 buc-6 SUPE IN CEASCA gaina-0 ,vaca-0, legume-10-20 . LEGUME :fasole verde-6, mazare-19, conopida-8, morcovi-3, porumb-19, dovlecei copti-8, ciuperci-6, varza acra-6, sparanghel-6 , spanac-6, ceapa -18, teleina-5 . PESTE: fiert,gratar-0. fiert prajit 12. DULCIURI: tort moca 1 felie -63, tort ciocolata-70, prajituri fructe 1 felei-50, miere 1 lingurita-14, gem1 lingurita-13, ciocolata 100 gr-54, bomboane 100 gr-12, zahar 1lingurita-13, zahar cubic 1 bucata-7 ,biscuiti o bucata-6 CERALE: paine neagra 450 hr-230, paiane alba 450 gr -240, paine 0 felie=20 gr -10, paine intermediara 450 gr-236,, paine prajita 1 felie=20 ge-10, gris 250 gr-34,macaroanefierte 250 gr-35, taieteti 250gr-37,orez fiert 250gr-42, faina 250gr-64, BAUTURI : cafea,ceai-0, apa minerala-0, vin sec250ml-1, vin dulce250ml-10, gin,wiski,votca-1 ,lichior250 8-9, sampanie250-2, bere 250ml-12, martini 1 pahar -1, pepsi 250ml-23 GUSTARI: sardele-1, icre-1, sunca 100gr -1, pate de ficat-1, oua umplute-2, masline10 bucati-1, ton in ulei o potie-0, oua 2 bucati-1, smantana 1 lingurita -1, lapte un sfert litru-11, branza 100 gr-0,5-1 , iaurt -13, unt sfert-1, ulei vegetal sfert-0, margarina sfert-1, maioneza 1 lingurita-0,4, otet o lingurita-1

+Quote Post
kpax
mesaj Jun 24 2004, 10:55 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 24-June 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 15,267

este cumva acelasi regim cu puncte de la cosmonauti?

+Quote Post
tanara-mamica
mesaj Jun 25 2004, 12:40 PM

micro Bucatar

buna kpax nu stiu ce sa spun daca e aceeiasi dieta ca nu am vazut.

+Quote Post
bumfli
mesaj Jul 3 2004, 08:39 AM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 3-July 04
Membrul Nr.: 15,431

doresc oreteta de preparare wiski

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st November 2014 - 01:48 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare