> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> ajutor pentru un tort in forma de masinuta
ina30
mesaj Feb 24 2009, 04:51 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 5
Inregistrat pe: 19-February 09
Membrul Nr.: 49,129

buna, tuturor.va urmaresc cu mult entuziasm de ceva timp.imi place si mie mult sa bucataresc dar mai ales sa fac torturi.nu am facut, pana de curand, decat pentru cei de acasa.dar, intamplarea a facut, ca aducand un tort la serviciu sa primesc cereri din partea colegilor.m-am mai chinuit eu sa le ornez in fel si chip rolleyes.gif iar acum, o colega vrea sa-i fac un tort sub forma de masinuta pentru baietelul ei.si, m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru...daca a mai facut cineva asa un tort, poate imi trimite o schita sau niste poze...va multumesc mult floare.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
mon@
mesaj Feb 24 2009, 05:09 PM

Academic Chef

Postari: 1,145
Inregistrat pe: 29-December 06
De la: Spania
Membrul Nr.: 35,731

Ina bine ai venit floare.gif
Sunt multe torturi masinute pe la 'TORTURILE NOASTRE" dar iti trebuie timp sa cauti.
Uite un tort facut de Edi poate te ajuta
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...ici-/pagina/80/
Si altul (mult mai complicat smile.gif ) al Simonei
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...E/pagina/10980/

Schite si poze nu stiu daca sunt postate pe undeva dar te poti orienta dupa masinuta lui Edi .
In principiu dintr-un tort (gata umplut,cred) dreptunghiular,poti decupa masina si abia la sfarsit il ornezi .
Poate te mai ajuta vreuna dintre fetele care au facut deja.

--------------------

+Quote Post
Edi
mesaj Feb 25 2009, 08:10 AM

Master of disaster

Postari: 1,813
Inregistrat pe: 28-July 07
De la: or.Chisinau,Republica Moldova
Membrul Nr.: 38,394

QUOTE(ina30 @ Feb 24 2009, 04:51 PM) *
...tort sub forma de masinuta ...

vad ca mon@ ti-a venit in ajutor si bine a facut smile.gif , tot pe acolo la torturile mele mai gasesti inca o masina care e si mai simpla decit limusina, si e facuta dintr-un blat rotund iat-o:
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...ci-/pagina/100/

mie mi se pare mai simplu sa o ornez cu frisca decit sa o acopar cu pasta pe deasupra, in fine iti alegi tu modul cum o faci...
e asa cum zicea mon@ umpli mai intii blatul cum doresti tu adica crema fructe etc, dupa aceea iai frumusel cutitul in mina te inarmezi si cu rabdare si incepi a sculpta, si inca ceva (pe mine ma ajuta) ii fugaresti pe toti ce se invirt prin jurul tau, caci e pericol mare sa stea aproape cind esti cu instrumentul in mina ..

succese, si ne arati si noua masina cind o faci

+Quote Post
ina30
mesaj Feb 25 2009, 02:05 PM

micro Bucatar

Postari: 5
Inregistrat pe: 19-February 09
Membrul Nr.: 49,129

CITAT(Edi @ Feb 25 2009, 08:10 AM) *
vad ca mon@ ti-a venit in ajutor si bine a facut smile.gif , tot pe acolo la torturile mele mai gasesti inca o masina care e si mai simpla decit limusina, si e facuta dintr-un blat rotund iat-o:
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagin...ci-/pagina/100/

mie mi se pare mai simplu sa o ornez cu frisca decit sa o acopar cu pasta pe deasupra, in fine iti alegi tu modul cum o faci...
e asa cum zicea mon@ umpli mai intii blatul cum doresti tu adica crema fructe etc, dupa aceea iai frumusel cutitul in mina te inarmezi si cu rabdare si incepi a sculpta, si inca ceva (pe mine ma ajuta) ii fugaresti pe toti ce se invirt prin jurul tau, caci e pericol mare sa stea aproape cind esti cu instrumentul in mina ..

succese, si ne arati si noua masina cind o faci

va multumesc foarte mult pentru sugestii si pentru sfaturi. am emotii cand ma gandesc ce ma asteapta dar e o provocare pentru mine biggrin.gif . mai am o intrebare. oare gasesc undeva ( carrefour , metro ) coloranti alimetari, de mai multe nuante!? cel putin, la mine in oras, nu gasesc decat rosu si galben. si......, mi-a stranit curiozitatea pasta de zahar. nu am facut niciodata dar sunt foarte frumoase decoratiunile care se pot face din ea. imi puteti da si mie reteta, va rog?! va multumesc mult pentru amabilitate si sa aveti o dupa amiza placuta floare.gif

+Quote Post
Edi
mesaj Feb 25 2009, 03:54 PM

Master of disaster

pasta de zahar o gasesti aici:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Tehni...Pasta-de-zahar/

eu am facut-o si iese bine, am si eu o masinuta makvin
Imagine Atasata

iar asta e de aici de pe net: imi cer scuze dar nu tin minte a cui e :
Imagine Atasata

inca odata scuze de la persoana a cui e torta , mi-am permis sa o postez fara a fi a mea

+Quote Post
Ortansa
mesaj Feb 25 2009, 04:08 PM

Bucataras

Postari: 178
Inregistrat pe: 3-January 04
De la: Liban
Membrul Nr.: 10,836

aici ,step by step(aproape),iti arata cum se face LightingMcQueen(parca as il chema):
http://www.how2cakes.com/3dcar.html

--------------------

+Quote Post
simonique
mesaj Feb 27 2009, 01:18 PM

Big Chef

Postari: 612
Inregistrat pe: 23-April 07
Membrul Nr.: 37,502

Edi, poza postata de tine e a mea smile.gif

Ina30, eu am facut pana acum 2 torturi masinutza...prima e poza postata de Edi care e din compozitie de salam de biscuiti, acoperita cu pasta de lapte praf si a 2 a cea postata de Mon@ care e din compozitie normala de tort(blat crema blat crema), sculptat si apoi invelit in pasta de zahar ....

+Quote Post
Edi
mesaj Feb 27 2009, 02:10 PM

Master of disaster

QUOTE(simonique @ Feb 27 2009, 01:18 PM) *
Edi, poza postata de tine e a mea smile.gif

simonique masinuta mea am facut-o avind poza lmasinei tale in fata , si isncer nu tineam minte ca e a ta , un merci mare pupic.gif floare.gif de la mine, baietelul care a primit torta atunci a tinut-o citeva zile la frigider caci ii placea tare de tot si nu dorea s-o dea la mincat ...

am gasit poza ta dind la cautare in google ... si acum citind mi-am dat seama ca si a mea eram din salam de biscuiti fara sa stiu ca si cea facuta de tine era la fel , am facut-o astfel caci atunci era prima masinuta si cea care a dorit-o pentru finul ei dorea anume McQueen sa fie ...

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st October 2014 - 09:00 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare