> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Cozonac Ardelenesc??, turnati retete aici...va rog..
Camila
mesaj Apr 10 2009, 10:17 AM

???

Grup: Membri
Postari: 1,002
Inregistrat pe: 31-May 04
Membrul Nr.: 14,678

Buna fetelor.
Sint o gramada de fete din ardeal aici,cine are retete bune pt.cozonac???
Vrem si noi,sa facem cozonacii vostrii buni...
Eu am prins o reteta,dar contine apa ,ciuciu lapte???este normal...? sau ma luat la misto???

Va rog, eusa_pray.gif in numele la mai multe fete,turnati retete aici floare.gif pupic.gif

Imagine AtasataImagine AtasataImagine Atasata

Imagine Atasata
Go to the top of the page

+Quote Post
nico-vya
mesaj Apr 10 2009, 10:27 AM

Academic Chef

Postari: 1,292
Inregistrat pe: 12-January 08
De la: piatra-neamt-uk
Membrul Nr.: 40,893

camila, smile.gif , eu cozonac cu apa am auzit doar cel de post...pe care il framantam cu apa minerala si margarina, puneam apoi un pic de margarina topita pe foaie si apoi presaram , zahar , cacao, nuca, apasam cu mana si rulam. foarte bun intradevar , nu se vedea diferenta, dar doar in POST... smile.gif , hmmm o mai fi vreo gaselnitza? tongue.gif smile.gif
parearea mea e ca reteta de cozo e sfanta si merge la multe preparate, eu fac si croissante din aluat de cozo......doar forma sa difere. si asta e interesant ca in fiecare zona a tarii noastre se gateste in mod spaecific.
offf si ce gospodine avem,,,cu maiini de aur smile.gif !

+Quote Post
Camila
mesaj Apr 10 2009, 10:38 AM

???

CITAT(nico-vya @ Apr 10 2009, 12:27 PM) *
camila, smile.gif , eu cozonac cu apa am auzit doar cel de post...pe care il framantam cu apa minerala si margarina, puneam apoi un pic de margarina topita pe foaie si apoi presaram , zahar , cacao, nuca, apasam cu mana si rulam. foarte bun intradevar , nu se vedea diferenta, dar doar in POST... smile.gif , hmmm o mai fi vreo gaselnitza? tongue.gif smile.gif
parearea mea e ca reteta de cozo e sfanta si merge la multe preparate, eu fac si croissante din aluat de cozo......doar forma sa difere. si asta e interesant ca in fiecare zona a tarii noastre se gateste in mod spaecific.
offf si ce gospodine avem,,,cu maiini de aur smile.gif !

Ai dreptate,ce reteta sfinta ai tu???

offf si ce gospodine avem,,,cu maiini de aur smile.gif !-de aceea sper si eu poate este macar una dintre ele , care are mila cu noi.........

Va rog..........Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
nico-vya
mesaj Apr 10 2009, 10:59 AM

Academic Chef

reteta mea o fac de vreo...sa tot fie vreo 14-15 ani...chiar e sfanta pt mine ,am invatzat de la soacra mea DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA , acum pe 15 apr face un an de cand nu mai e! hmmmmm scuze... offtopic.gif
.de loc a fost din TULGHES, JUD HARGHITA , LA VREO 2 ORE DE PIATRA -NEAMT.

LA 1 KG DE FAINA: SE OPARESC CU LAPTE CLOCOTIT 3 LINGURI DE FAINA,SE FREACA BINE , BINE , PANA DEVINE O PASTA,FARA COCOLOASE, SI SE LASA SA SE RACOREASCA
-APOI SEPARAT SE FACE MAIAUA DIN 50 GR DROJDIE PROASPATA SAU 2-3 LINGURITE
USCATA
-SE ADAUGA PESTE FAINA OPARITA SI RACITA RESTUL PANA LA 1 KG FAINA
-GROPITZA LA MIJLOC
-SE PUNE DROJDIA CRESCUTA
-3-4 GALBENUSURI
-300 ML LAPTE CALDUTZ IN CARE DIZOLVI 200 GR DE ZAHAR, NORMAL AR FI 250 GR ZAHAR ,,,,DAR STY SI TU, ORICE DULCE E BUN DACA NU E PREA DULCE smile.gif
-COAJA DE LAMAIE ZAHAR VANILAT SI NEUITATA LINGURITZA DE SARE LA 1 KG DE FAINA-REGULA smile.gif

SEPARAT SE TOPESC 200 GR UNT SI SE ADAUGA 3 LINGURI DE ULEI NORMAL

SE FRAMANTA BINE DE TOT INGREDIENTELE , BAGAND MANA BINE PE DEDESUPT , ETC SI ALUATUL VA FI MOALE BUN , PE MASURA CE SE LUCREAZA MULT APOI CU MANA INMUIATA IN UNT+ULEI...SE INCORPOREAZA PANA SE TERMINA -ASTA CA METODA MANUALA

LA MASINA DE PAIINE PROCEDEUL E ACELASI....SE PUN LICHIDELE INCLUSIV UNTUL, MIRODENIILE , FAINA , FAINA OPARITA SI MAIUA MAI APOI...SE LASA SA-SI FACA TREABA ...SE LASA LA CRESCUT SI APOI TOATA LUMEA STIE....IMPLETIT SAU DUPA POHTE SI NEVOI! smile.gif wink.gif

ACEASTA RETETA NU AM SCHIMBAT-O NICIODATA NU DA GRES ABSOLUT NICIODATA, SE POATE INVELI IN HARTIE MAI APOI, COZO, SI TZINUT CHIAR O LUNA LA LOC RACOROS...ASTA E RETZETA MEA SFANTA SI....NU VREAU SA PAR PATETICA SAU SA STARNESC ZAMBETE DAR SARUT-MANA MAMA MARIANA...PT ACEASTA RETZETA!...SI PT FOARTE MULTE ALTELE! ATAT! smile.gif smile.gif

Acest mesaj a fost editat de nico-vya: Apr 10 2009, 11:24 AM

+Quote Post
nico-vya
mesaj Apr 10 2009, 11:21 AM

Academic Chef

N-AM STIUT CUM SA COPIEZ...PAGINA CU POSTAREA, asa ca , CAMILA , dak te uiti la pagina de dulciuri din 25 dec 2008 acolo pe aceeasi pagina ai si tu postat ceva, ca am vrut io sa salvez ...ce am facut nu stiu, ca m-a scos automat de acolo rolleyes.gif smile.gif , acolo am pus cozonacu meu de craciun, poze facute cu aparatu vechi, dar oricum se vede clar cum e aluatul... smile.gif

Acest mesaj a fost editat de nico-vya: Apr 10 2009, 11:22 AM

+Quote Post
Camila
mesaj Apr 10 2009, 11:50 AM

???

CITAT(nico-vya @ Apr 10 2009, 01:21 PM) *
N-AM STIUT CUM SA COPIEZ...PAGINA CU POSTAREA, asa ca , CAMILA , dak te uiti la pagina de dulciuri din 25 dec 2008 acolo pe aceeasi pagina ai si tu postat ceva, ca am vrut io sa salvez ...ce am facut nu stiu, ca m-a scos automat de acolo rolleyes.gif smile.gif , acolo am pus cozonacu meu de craciun, poze facute cu aparatu vechi, dar oricum se vede clar cum e aluatul... smile.gif

In primul rind-SARU_MNA-Esti un angel13.gif cu o inima buunaa si MARE.Astazi este la noi Sfinta- Vinere-duminica Pastele-mai mare pomana pt Mariana nu puteai face (D-zeu sa o ierte si sa-i dea lumina multa).Daca imi dai voie am botezat cozonacul in Nico-Mariana cozonac -salvat si curind incerc reteta

Care pagina o fi..la dulciuri????

Imagine AtasataImagine AtasataImagine AtasataImagine AtasataImagine Atasata

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de Camila: Apr 10 2009, 12:02 PM

+Quote Post
Camila
mesaj Apr 10 2009, 12:01 PM

???

Am gasit..am luat pozele si le-am preparat putin... mai clare...scuze...
Imagine Atasata
Imagine Atasata
Imagine Atasata

Sa vada toata lumea..Cozonac Mariana-Nico

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de Camila: Apr 10 2009, 12:03 PM

+Quote Post
nico-vya
mesaj Apr 10 2009, 02:19 PM

Academic Chef

cami, si...cand stau si ma gandesc ca nimik nu e intampaltor, tu ai deschis topicul......,si eu,ca niciodata la ora aceea am fost pe net ca aici a inceput BANK HOLLYDAY si nu se lucreaza, bine nu toti, rolleyes.gif wink.gif.... si asa am vazut , si asa a inceput totul... smile.gif
as putea sa-ti multzumesc cu cele mai alese cuvinte , nu as vrea sa fiu interpretata...gresit,...de aceea simplu MULTZUMESC DIN SUFLET..
si ...eram pregatita sa fac cu totul altceva, sty , unde dai si unde crapa tongue.gif wink.gif ...asa ca am fotografiat ingredientele , masina e gata pregatita , cum oi putea si cat de tarziu , am sa pun retzeta mamei la imagini. sincer nici nu as fi pus-o, dak tu nu ma intrebai ce si cum... deci ...azi am sa pun retzeta de cozonac -MARIANA LA IMAGINI. CU TOATA DRAGOSTEA SI DORUL.... smile.gif ! MULTZUMESC CAMILLA! floare.gif floare.gif floare.gif
scuzatzi va rog domnilor admini! smile.gif floare.gif

+Quote Post
Camila
mesaj Apr 10 2009, 09:22 PM

???

CITAT(nico-vya @ Apr 10 2009, 04:19 PM) *
cami, si...cand stau si ma gandesc ca nimik nu e intampaltor, tu ai deschis topicul......,si eu,ca niciodata la ora aceea am fost pe net ca aici a inceput BANK HOLLYDAY si nu se lucreaza, bine nu toti, rolleyes.gif wink.gif.... si asa am vazut , si asa a inceput totul... smile.gif
as putea sa-ti multzumesc cu cele mai alese cuvinte , nu as vrea sa fiu interpretata...gresit,...de aceea simplu MULTZUMESC DIN SUFLET..
si ...eram pregatita sa fac cu totul altceva, sty , unde dai si unde crapa tongue.gif wink.gif ...asa ca am fotografiat ingredientele , masina e gata pregatita , cum oi putea si cat de tarziu , am sa pun retzeta mamei la imagini. sincer nici nu as fi pus-o, dak tu nu ma intrebai ce si cum... deci ...azi am sa pun retzeta de cozonac -MARIANA LA IMAGINI. CU TOATA DRAGOSTEA SI DORUL.... smile.gif ! MULTZUMESC CAMILLA! floare.gif floare.gif floare.gif
scuzatzi va rog domnilor admini! smile.gif floare.gif

Iubito,ma bucur ca te bucuri (se aude aiurea scuze Imagine Atasata)dar eu iti multumesc mult pt.tot Mi-ai adus un zimbet mare in tot sufletul si de abia astept sa vad pozele la retete in imagini,sint curioasa cum il botezezi..sa nu scri numai cozonac,ar fi pacat,in amintirea lui Mariana.Spor la treaba,un sfirsit de saptamina placut

Imagine AtasataImagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
Camila
mesaj Apr 12 2009, 11:34 AM

???

Nico,Imagine Atasatabag linkul de la Cozonac Mariana Imagine AtasataImagine AtasataAICI

Imagine AtasataImagine Atasata
Imagine Atasata
Imagine Atasata

Imagine Atasata

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 19th April 2014 - 08:51 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare