> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> cum se face gemul de zmeura ?
Grigore Ion 1616...
mesaj Aug 8 2004, 01:57 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 1
Inregistrat pe: 8-August 04
De la: Galati (Galati)
Membrul Nr.: 16,163

Am gasit nemumarate retzete de dulceatza de fructe de padure, in schimb nu am nici una de gem. Calitatea fructelor pe care le-am cules este improprie dulcetii (transportul le-a cam obosit), asa ca va rog, daca a experimentat cineva, sa scritzi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Austiaca2
mesaj Aug 8 2004, 03:14 PM

Master of disaster

Grup: Banned
Postari: 2,217
Inregistrat pe: 23-June 04
Membrul Nr.: 15,220

Eu nu stiu sa fac decit un fel de ...nici nu stiu cum sa-i spun, gem sau dulceata?
Si fac asta asa: pun fructele pe foc mic sa fiarba in sucul lor, pun apoi zaharul (din cel cu pectina, o parte de zahar la doua parti de fructe) il mai fierb cam 1/2 ora si apoi torn totu in borcane clatite cu ...ROM .
Stiu ca nu este metoda conventionala de a face gem (dulceata) dar alta nu stiu.

+Quote Post
tuti_suhan
mesaj Aug 9 2004, 09:08 AM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 329
Inregistrat pe: 13-December 03
De la: Curtea de Arges (Arges)
Membrul Nr.: 10,566

La o farfurie adanca (de ciorba)cu varf de zahar se pun trei pahare de apa.Se fierbe bine siropul sa se lege,se adauga o farfurie adanca cu varf de zmeura.se lasa sa fiarba la foc mic(nu se ia spuma).Se mai opreste focul si se lasa sa se "odihneasca" 1-2 ore sau pana se raceste.Se pune iar la foc sa se mai lege daca nu-ti pare prea legata.Pui zeama de la o lamaie si atentie mare sa nu se prinda de vas.Se toarna fierbinte in borcane se leaga,se dau o jumatate de ora la cuptor sa se sterilizeze.Oricum dulceata de zmeura se transforma in gem pentru ca fructele se zdrobesc.
Noi nu prea ne dam in vant dupa ea si nici dupa gemul de zmeura din cauza samburilor.

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 3rd September 2014 - 06:37 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare