> 

Rugaminte postare la topicul "Ce dulciuri gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

Reply to this topicStart new topic
> Creme simple pentru torturi?
Cassia
mesaj Nov 19 2004, 06:21 PM

Academic Chef

Grup: Membri
Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Normal, cine altcineva putea veni cu intrebari de acest gen, decit un antitalent la facut torturi? icon_razz.gif
Dupa ce am vazut minunatele poze postate de Geta, Adriana si restul gospodinelor, m-am gindit sa imi incerc si eu mina cu un tort.
Evident ca nu am nici experienta si nici rabdare sa il decorez cu tot felul, asa ca modest ma multumesc sa ii pun o crema care cel putin sa nu se taie icon_rolleyes.gif

Deci: puteti sa imi dati si mie retete sigure si usoare de creme?
Demult am citit aici o crema facuta cu Nutella dar nu o mai gasesc si poate isi aminteste cineva?

Merci mult
Go to the top of the page

+Quote Post
Minodora
mesaj Nov 19 2004, 06:50 PM

Master of disaster

Postari: 2,122
Inregistrat pe: 5-December 01
De la: in fata ochilor tai
Membrul Nr.: 1,094

hai sa incerc eu cu o crema usoara si delicioasa.

300 g zahar ( se pun 2 cani daca doresti crema mai dulce..eu pun totul la ochi)
7-8 linguri faina
1 pachet unt sau margarina (200g)
1 l lapte
esenta rom
optional coaja de portocala
4-5 linguri de cacao

zaharul se pune la caramelizat la foc mic ..cand e topit se adauga jumatate din pachetul de unt si se amesteca cu o lingura de lemn pana se topeste untul. Apoi se adauga faina cernuta, cacao, esenta de rom si coaja de portocala, iar la urma se adauga laptele.Totul se lucreaza la foc mic, si se amesteca continuu pana se obtine o crema suficient de groasa. Dupa ce se da deoparte se adauga si restul de unt, frecand incontinuu. Aceasta crema se poate combina si cu frisca.dar este delicioasa si simpla.
Pofta buna!

In ce priveste crema nuttela...mai sunt si alte sortimente de astfel de crema..la noi este finetti..care se combina si asta cu frisca..este delicioasa..si simpla si combinata

+Quote Post
Cassia
mesaj Nov 19 2004, 07:11 PM

Academic Chef

Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Multumesc Minodora!

Am copiat si ... promit sa pun poza si daca reusesc si daca nu icon_smile.gif

+Quote Post
Minodora
mesaj Nov 19 2004, 07:33 PM

Master of disaster

Postari: 2,122
Inregistrat pe: 5-December 01
De la: in fata ochilor tai
Membrul Nr.: 1,094

Sper sa-ti placa asa cum le place si baietilor mei aceasta crema....este delicioasa....si usor de facut si nu are chiar gust de sarlota..e mai consistenta...si cu multe calorii icon_lol.gif icon_cry.gif ..si abia astept sa vad poza...aceasta crema poate fi combinata si cu foi..si va iesi o prajitura la fel de buna thumbsup.gif

+Quote Post
Kiva
mesaj Nov 19 2004, 09:16 PM

aurora borealis

Postari: 712
Inregistrat pe: 29-July 04
De la: Suomi
Membrul Nr.: 15,982

Lulu, cred ca cea mai usor de facut si cu reusita maxima este o crema de ciocolata de la Adriana.

NU trebuie decat sa pui pe foc 200 ml smantana subtire, din care se face frisca si dupa ce aceasta se incalzeste cam 1-2 minute se adauga 300 g ciocolata bucatele. Se mai lasa impreuna vreo 3-5 minute sa fiarba si se mesteca din cand in cand sa se raceasca. E o nebunie si cu un blat si cateva fructe e delicioasa. Asta, bineinteles in cazul in care adreezi cremele de cioco. smile.gif

--------------------
Kiva
-------------------------------------------------------
Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, on parempi olla hiljaa!

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Nov 20 2004, 05:11 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Lulu,
repede îți răspund că n-am timp să stau mult.
Nutella o găsești aici dacă la ea te refereai:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/5811/http-www-culinar-ro-forum-index-php-showtopic-5811/
Apoi într-un tort ai putea pune ganache de ciocolată cum spunea Kiva sau o cremă de vanilie ca aici:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/6100/http-www-culinar-ro-forum-index-php-showtopic-6100/
sau pur și simplu frișcă amestecată sau nu cu bucățele de fructe proaspete sau din conservă cu sirop (mie îmi plac la nebunie piersicile).

Cremele cu unt care îmi amintesc de torturile din România pline de gustul ăsta de unt mie nu-mi plac

+Quote Post
angelique
mesaj Nov 20 2004, 07:34 PM

fata de treaba

Postari: 1,317
Inregistrat pe: 17-March 04
De la: milano
Membrul Nr.: 12,812

mie imi place cel mai mult frisca cu fructe ,e mult mai racoros si proaspat

--------------------
Un intelectual este cel care a invatat totul, a uitat totul,dar stie unde sa caute!
IPB Image

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 27th November 2014 - 02:09 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare