Reply to this topicStart new topic
> regim alimentar, (dupa operatia de colicist)
mimulici elena 1...
mesaj Oct 26 2006, 09:19 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 2
Inregistrat pe: 22-June 04
De la: Buftea (Ilfov)
Membrul Nr.: 15,206

Am o mare rugaminte la utilizatorii de pe forum. Sotul meu a suportat o operatie de colecist de curand, iar eu nu stiu ce mancaruri de regim ar fi potrivite dupa o astfel de interventie.Ma puteti ajuta cu cateva retete?
Go to the top of the page

+Quote Post
claudia_ash
mesaj Oct 26 2006, 09:25 AM

Big Chef

Postari: 616
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: israel
Membrul Nr.: 11,401

imi aduc aminte ca si bunica mea a suferit o astfel de operatie cand aveam 11 ani cred, si macarea mea preferata din regimul ei era : cartofi fierti su morcovi fierti si branza de vaci. eram lesinata dupa mancarea asta si inca mai sunt rolleyes.gif
in rest din cate stiu eu trebuie sa eviti prajelile si mancarurile grele, sa manance supe si legume gatite evenual la aburi. multa sanatate sotului

--------------------

+Quote Post
mimulici elena 1...
mesaj Oct 26 2006, 10:44 AM

micro Bucatar

Multumesc pt. raspuns, Claudia, dar cam asta mananca acum. Au trecut 2 saptamani si ma gandeam sa incerc si altceva care sa fie de regim, dar nu supa, orez etc.

+Quote Post
mimulici elena 1...
mesaj Oct 26 2006, 10:46 AM

micro Bucatar

Multumesc pt. raspuns, Claudia, dar cam asta mananca acum. Au trecut 2 saptamani si ma gandeam sa incerc si altceva care sa fie de regim, dar nu supa, orez etc.

+Quote Post
sicamin
mesaj Nov 23 2006, 09:02 AM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 20-November 06
Membrul Nr.: 34,989

Va rog frumos daca stie cineva retete de prajituri pentru diabetici? Multumesc.

+Quote Post
defraga
mesaj Nov 23 2006, 09:45 AM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

(sicamin @ Nov 23 2006, 11:02 AM) [snapback]271464[/snapback]

Reteta de baza folosita de mine este : 4 oua, 4 linguri indulcitor praf, 4 linguri faina , coaja de lamaie sau ce esente folosesti tu si un varf de lingurita praf de copt.
Incepi cu albusurile pe care le mixezi foarte bine ca la bezele. Galbenusurile le mixezi foarte bine cu praful de indulcit pana se ingroasa.
Pui faina amestecand incet cu o paleta si alternezi cu cate o lingura de albus.La sfarsit pui coaja de lamaie sau cu ce vrei tu sa dai gustul.
Totul se pune intro tava micuta tapetata cu hartie pt. prajituri. Se coace la foc potrivit timp de 20 min.
Binenteles ca poti sa maresti sau sa micsorezi cantitatea pastrand proportia in functie de produsul finit pe care il doresti si de tava folosita.

Cu acest aluat poti sa faci rulade (daca pui amestecul in strat subtire si ai grija sa-l pazesti ca se face foarte repede). La rulade pui gem dietetic pentru diabetici sau crema de budinca. Budinca pentru diabetici iese mai subtirica si recomandarea mea este sa pui o cantitate mai mica de lapte ca sa iasa ceva mai grosuta sa o poti intinde pe rulada. O ornezi cu praf de indulcitor trecut prin sita (dar ai grija sa nu pudrezi mult) si cu ciocolata pentru diabetici topita.

De asemenea mai poti face prajitura cu mar.
Aici razui merele, pui indulcitor dupa gust, un paharel de apa, un praf de scortisoara si le calesti pe foc.
Tai blatul racorit si pui merele intre foi. Se portioneaza a doua zi.
Iese o prajitura delicioasa si nu-ti dai seama ca este facuta cu indulcitori.

Poti sa faci tort cu fructe si frisca dietetica. Eu folosesc din cea la tub pentru ca are sub 8% carbohidrati.
Ai grija ca aceasta frisca nu rezista mult pe tort si trebuie servit imediat.

Poti sa faci tarte cu fructe.

Daca ai citit cate ceva din paginile de pe culinar ai sa vezi ca unele retete le poti adapta folosind produsele dietetice pentru diabetici. Pentru reusita blaturilor trebuie sa folosesti indulcitorul praf iar la creme si insiropat din cel lichid.

--------------------

+Quote Post
tasha
mesaj Nov 23 2006, 10:35 AM

Captain Cook

Postari: 231
Inregistrat pe: 10-August 06
Membrul Nr.: 33,237

servus
si eu am fost operata de colecist la 19 ani..tot ce iti pot spune este ca poate sa manance ce ii cade bine..eu, de ex. nu mai pot manca carne de nici un fel, doar peste si, si acesta ff rar.
insa, difera de la persoana la persoana icon_smile.gif

deasemnea, te sfatuiesc sa intri la topicul unde posteaza fetele care tin dieta Montigniac (este tot aici la diete si regimuri) si ai sa gasesti sfaturi si retete ff bune pentru sotul tau.

incearca si tu... iar sotul tau sa aiba putina rabdare, si sa incerce sa manace incet cate un pic din toate; doar o sa vada ce ii cade bine sau nu.

sanatate multa!

--------------------

+Quote Post
defraga
mesaj Nov 23 2006, 11:46 AM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

(mimulici elena 15211 @ Oct 26 2006, 11:19 AM) [snapback]260583[/snapback]

Am o mare rugaminte la utilizatorii de pe forum. Sotul meu a suportat o operatie de colecist de curand, iar eu nu stiu ce mancaruri de regim ar fi potrivite dupa o astfel de interventie.Ma puteti ajuta cu cateva retete?

Eu pot sa-ti pun la dispozitie o copie a tabelului cu indicatii privind dieta in bolile pancreasului, colecistului si cailor biliare. Sotul meu a suportat o operatie de colecist si pancreas si am fost nevoita sa folosesc o dieta foarte stricta. Daca vrei sa intri in posesia lui te rog sa-mi trimiti un p.m. cu adresa ta de e-mail si de yahoo messenger pt. a putea discuta in cazul in care apar unele intrebari sau neclaritati.

--------------------

+Quote Post
Sheng
mesaj Nov 23 2006, 12:46 PM

Master of disaster

Grup: Moderatori
Postari: 12,649
Inregistrat pe: 4-June 06
De la: Bucureşti
Membrul Nr.: 32,302

(sicamin @ Nov 23 2006, 11:02 AM) [snapback]271464[/snapback]

Toate prajiturile de la "retete montignac" sunt bune dar compara mereu cu lista alimentelor permise pe care a dat-o medicul.

Banuiesc ca nu e vorba de un diabetic dependent de insulina pt.ca in acest caz nu stiu sa-ti raspund la intrebare.

Acest mesaj a fost editat de 2heng: Nov 23 2006, 01:05 PM

+Quote Post
sicamin
mesaj Nov 24 2006, 02:09 PM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 20-November 06
Membrul Nr.: 34,989

Inca nu e dependent de insulina (tip 2) dar nu se poate abtine de la dulciuri.Voi studia si ,,retetele montignac" si sper sa reusesc sa-i pregatesc ceva dulce fara sa-i faca rau. Multumesc pentru raspunsuri.

+Quote Post
dana-->brasov
mesaj Jan 11 2007, 07:45 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 11-January 07
Membrul Nr.: 35,966

Buna .. am aflat de curand ca am sindromul de intestin iritabil .. si am incercat sa caut sa vad ce as putea si eu sa mananc ca sa imi faca bine, ce regim sa urmez. Toate siteurile sunt pline de ceea ce nu ai voie sa mananci. Mi-ar putea spune cineva ce regim as putea sa urmez? Va rog din suflet ! eusa_pray.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 1st September 2014 - 10:58 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare