Reply to this topicStart new topic
> regim pt.fiere ???
roxadina
mesaj Aug 6 2008, 05:57 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 54
Inregistrat pe: 20-August 06
De la: Ro Onesti
Membrul Nr.: 33,384

Nu stiu daca a mai fost abordata aceasta tema, daca da - scuza.
Am o rugaminte ,pentru cine stie un astfel de regim, poate sa-mi dea niste sfaturi? Multumesc anticipat.
Go to the top of the page

+Quote Post
enter
mesaj Aug 6 2008, 07:47 PM

Captain Cook

Postari: 249
Inregistrat pe: 23-February 08
De la: Canada
Membrul Nr.: 41,722

La asa intrebare confuza, ai toate sansele sa primesti raspunsuri la fel de vagi, sau chiar deloc....
Ai putea sa precizezi ce anume sfaturi doresti ? Concret... ca presupun ca ai idee despre cum arata regimul pentru fiere .

Acest mesaj a fost editat de enter: Aug 6 2008, 07:48 PM

+Quote Post
roxadina
mesaj Aug 10 2008, 08:27 AM

Bucataras

QUOTE(enter @ Aug 6 2008, 07:47 PM) *
La asa intrebare confuza, ai toate sansele sa primesti raspunsuri la fel de vagi, sau chiar deloc....
Ai putea sa precizezi ce anume sfaturi doresti ? Concret... ca presupun ca ai idee despre cum arata regimul pentru fiere .

Din fericire nu eu am nevoie de acest regim , am rugat sa fiu ajutata in ideea de a ajuta pe altcineva... probabil ca am fost vaga intadevar - as vrea ceva retete care sa nu afecteze fierea , despre regim mmm,presupun ca nu grasimi, nu alcool...
Multumesc pentru reply. floare.gif

+Quote Post
Luanda
mesaj Aug 10 2008, 11:31 AM

Planetareasa

Postari: 2,414
Inregistrat pe: 4-February 07
De la: Undeva in Africa
Membrul Nr.: 36,361

QUOTE(roxadina @ Aug 10 2008, 08:27 AM) *
Din fericire nu eu am nevoie de acest regim , am rugat sa fiu ajutata in ideea de a ajuta pe altcineva... probabil ca am fost vaga intadevar - as vrea ceva retete care sa nu afecteze fierea , despre regim mmm,presupun ca nu grasimi, nu alcool...
Multumesc pentru reply. floare.gif

Orice medic indica bolnavului ce poate manca in conditiile in care are probleme cu fierea. Dar depinde de problema. E lenesa fierea, are pietre...e strangulata??

Al meu mi-a zis sa beau apa calda de dimineata apoi sa vars. Nici in visele lui sa nu isi imagineze ca fac asta, dar vorbisnd cu altcineva acum cateva ziele mi-a zis ca afunctionat metoda huh.gif pt fierea strangulata. Poate as putea bea apa calda dar sa o scot? Ma indoiesc!!

Eu pot manca grasimi dar nu pot manca prajeli! Chiar si alcoolul e mult mai tolerat de fiere decat un carnat prajit sau mujdei de usturoi!! Cel putin in cazul meu!

--------------------

+Quote Post
roxadina
mesaj Aug 10 2008, 02:57 PM

Bucataras

QUOTE(Luanda @ Aug 10 2008, 11:31 AM) *
Orice medic indica bolnavului ce poate manca in conditiile in care are probleme cu fierea. Dar depinde de problema. E lenesa fierea, are pietre...e strangulata??

Al meu mi-a zis sa beau apa calda de dimineata apoi sa vars. Nici in visele lui sa nu isi imagineze ca fac asta, dar vorbisnd cu altcineva acum cateva ziele mi-a zis ca afunctionat metoda huh.gif pt fierea strangulata. Poate as putea bea apa calda dar sa o scot? Ma indoiesc!!

Eu pot manca grasimi dar nu pot manca prajeli! Chiar si alcoolul e mult mai tolerat de fiere decat un carnat prajit sau mujdei de usturoi!! Cel putin in cazul meu!

Persoana pt. care ma interesez nu poate manca grasimi,usturoi, carne la gratar-mai nou ii este greata si de la bere...Nu a fost inca la medic pt. un diagnostic concret, urmeaza sa o faca si poate ca va fi bine.Inainte de medic ar fi vrut insa sa incerce o dieta...sa incerce sa-si controleze,daca se poate, organismul.

+Quote Post
enter
mesaj Aug 10 2008, 04:49 PM

Captain Cook

CITAT(roxadina @ Aug 10 2008, 05:57 AM) *
Inainte de medic ar fi vrut insa sa incerce o dieta...sa incerce sa-si controleze,daca se poate, organismul.

Daca tii dieta, iti furi caciula singur...
Ca sa aiba cat de cat un organism functional ( in masura in care mai e posibil ), trebuie schimbat stilul de viata ( de a manca ) ... E dispusa sa faca asta ? Daca doar isi inchipuie sa renunta la carnati , usturoi si ia pastile, si continua sa-si indoape organismul cu toxine si poluanti, problema se rezolva, atunci , mult noroc !

+Quote Post
defraga
mesaj Aug 10 2008, 05:19 PM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

CITAT(roxadina @ Aug 6 2008, 06:57 PM) *
Nu stiu daca a mai fost abordata aceasta tema, daca da - scuza.
Am o rugaminte ,pentru cine stie un astfel de regim, poate sa-mi dea niste sfaturi? Multumesc anticipat.

O sa-ti dau eu lista cu alimente permise si interzise , iar prietena ta trebuia sa-si intocmeasca un meniu personalizat. Ca tratament eu recomand Liv 52.

Imagine Atasata

--------------------

+Quote Post
defraga
mesaj Aug 10 2008, 05:21 PM

Academic Chef

Postari: 1,337
Inregistrat pe: 27-December 05
De la: urziceni-ialomita
Membrul Nr.: 29,575

Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de defraga: Aug 10 2008, 05:23 PM

--------------------

+Quote Post
n_puiu
mesaj Aug 10 2008, 06:57 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

QUOTE(roxadina @ Aug 10 2008, 03:57 PM) *
ii este greata si de la bere...Nu a fost inca la medic

Să se ducă la doctor, poate are ceva la stomac, nu la fiere. Cu cît mai repede, cu atît mai bine.

+Quote Post
ady
mesaj Aug 11 2008, 12:44 PM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

in primul si in primul rand, sa se duca neaparat la doctor. doar un medic va pune ub diagnostic exact si ii va putea spune ce si cum sa faca.

pana una-alta, sa evite:
tocaturile/carnea tocata: carnati, mici, sarmale, chiftele, ardei umpluti...... ai prins ideea.
mezelurile grase:sunculita, slaninuta, orice e foarte gras.
maioneza, icre, smantana grasa, frisca.
vinete, usturoi, unii au probleme si cu fasolea boabe.
carne de porc, de oaie, peste gras (somn, si mai sunt..)
mancarurile facute cu rantas, faina prajita, chestii d-astea.

cam asta imi amintesc. mi se pare cam putin scris, dar..... asta imi amintesc acum.

sa incerce sa bea ceaiuri: sunatoare, codita soricelului, in cazuri urate anghinare si tzintaura (astea sunt fff amare).

eu am avut ceva probleme cu fierea. pana la urma am fost nevoita s-o scot. s-a dovedit a fi avut o problema congenitala (cred ca asta e cuvantul): era lipita de ficat si nu putea drena bine.

eu nu zic acum sa nu mai manance deloc chestiile insirate mai sus. in perioade normale (fara crize, cand se simte bine si nu ii este rau) nu e chiar capat de tara daca mananc un mic, sau o felie de paine cu putina salata de vinete, sau altceva. dar sa nu uite ca are probleme si ca aceste alimente ii pot provoca necazuri. un pic, de pofta, merge, dar ca spartu'....

eu nu aveam probleme. mancam normal, chestiile mentionate juma' de portie. si eram binisor. sa zice 1-2 crize de fiere pe an (zaceam o zi, ma indopam cu colebil (conform prescriptiei), beam ceaiuri si a doua zi era fresh). si alea mai mult pe fond de stres. mamica mea, care are si ea probleme (o fiere lenesa, i-a zis doctorul) papa din toate. nu stiu cum se face, ca sarmalele, vinetele, mujdeiul, salata beuf cu maioneza, sunt paicile preferate si nu poate sa se abtina. ea zace 2-3 zile si dupa aia e intoarsa pe dos inca vreo 3.

din punctul meu de vedere "cumpatarea" e cuvantul de ordine.

un pont. dupa o masa copioasa, un colebil/bilicol/anghirol preventiv. sau un suc de grepfruit, amarui, inlatura senzatia de prea-plin sau greata.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
roxadina
mesaj Aug 16 2008, 05:14 PM

Bucataras

Multumesc tuturor celor care mi-au ofert sfaturi.Imi cer scuze pentru ca nu am replicat mai repede-am fost plecata.Multumesc inca o data.Persoana in cauza este o persoana draga mie - sotul meu love10.gif , si problemele nou aparute m-au ingrijorat f.mult.
Pana acum eram non-stop pe retete in imagini ,dornici sa experimentam ceea ce ne propuneati acum... abstinenta...abstinenta...Amandoi suntem doua persoane carora ne place sa gatim (mai ales lui) si sa mancam (mai ales mie 022.gif ,din pacate)Am vrea sa mancam si bun... si sanatos... Da dupa mine ar fi vorba aia ,, Si cu vaca grasa... "

+Quote Post
enter
mesaj Aug 17 2008, 03:36 AM

Captain Cook

CITAT(roxadina @ Aug 16 2008, 08:14 AM) *

Nu fi suparata, ca si gustul se educa... ! Cu timpul, constati ca ti s-a modificat gustul, si te vei mira, cum puteau sa-ti placa niste mancaruri pe care nici nu le vei mai putea mirosi ...
Una peste alta, ca sa o zic pe aia dreapta, mancare sanatoasa si gustoasa, eu inca n-am intalnit ( cu exceptii pe care le pot numara pe degetele unei maini ) ...

Acest mesaj a fost editat de enter: Aug 17 2008, 03:36 AM

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th April 2014 - 06:09 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare