3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aeroport Otopeni- Gara de Nord...cum se ajunge?
mediterana
mesaj Feb 13 2007, 06:55 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 157
Inregistrat pe: 23-October 05
De la: pe malul Mediteranei
Membrul Nr.: 28,435

Bun gasit fetelor!

pe cine pot eu intreba daca nu pe voi ?

am citeva intrebari:

-cum se ajunge de la Aeroportul Otopeni la Gara de Nord, dis de dimineata?? exista transport in comun, sigur si confortabil? cu Taxi, nu are curaj...

-cit costa si cit dureaza cu trenul de la Buc - la Sinaia? apropo, mai exista acolo restaurantul Robinson, cabana Piscul Cainelui? sau aia parca e in Predeal blink.gif ...

-cit mai costa un bilet la Cinema Patria? sau ma rog, ceva similar, de calitate?

cam asta ar fi deocamdata....

si va multumesc anticipat! mellow.gif

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
ady
mesaj Feb 13 2007, 08:21 PM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

(mediterana @ Feb 13 2007, 04:55 PM) [snapback]305398[/snapback]

Bun gasit fetelor!

pe cine pot eu intreba daca nu pe voi ?

am citeva intrebari:

-cum se ajunge de la Aeroportul Otopeni la Gara de Nord, dis de dimineata?? exista transport in comun, sigur si confortabil? cu Taxi, nu are curaj...

-cit costa si cit dureaza cu trenul de la Buc - la Sinaia? apropo, mai exista acolo restaurantul Robinson, cabana Piscul Cainelui? sau aia parca e in Predeal blink.gif ...

-cit mai costa un bilet la Cinema Patria? sau ma rog, ceva similar, de calitate?

cam asta ar fi deocamdata....

si va multumesc anticipat! mellow.gif

transport in comun direct otpeni-gara de nord nu este.
exista o linie expres otopeni-piata unirii, care opreste in statile mai mari: piata victoriei, piata romana, universitate. inainte de piata victoriei nu stiu unde opreste.
spre gara, poti lua de la piata romana autobuzul 133, care te lasa chiar in fata garii, sau troleibuzele, care te lasa pe una din laterale, respectiv pe calea grivitei.
tot spre gara, mai poti lua de la universitate troleibuzul 85, te lasa tot in fata garii
mai e si metroul, si de la victoriei (1 statie) si de la romana si universitate, dar trebuie schimbat la victoriei.
pt linia expres, 783, cred ca e nr, (de fapt pentru toate celelalte linii expres si pentru autobuzule care fac legatura cu localitatii de pe langa bucutesti- numerotate cu 400 si ceva: 449-de exemplu)iti trebuie o cartela magnetica, pe care o poti cumpara de la anumite chioscuri de bilete, care anunta "bilete si cartele magnetice".
pentru celelalte mijloace de transport in comun de suprafata: autobuze, troleibuze, tramvaie ai nevoie de un bilet simplu, care este comun si pe care il poti cumpara de la orice chioc de bilete. bineinteles, in fiecare mijloc de transport in care te urci, tre' sa compostezi un alt bilet.
sper sa nu te incurc prea tare, dar de cca 2 luni, au introdus niste carduri, pe care poti incarca o anumita suma, echivalentul a mai multe calatorii cu RATB (TRANSPORT IN COMUN DE SUPRAFATA) sau de metrou. se numeste portofel electronic. si trebuie validat la niste aparate speciale, montate in masini, la fiecare urcare. exista si carduri pt abonamente. se poate folosi si pe RATB si pe metrou. exista si carduri pe care poti sa incarci abonamente pt RATB si metrou, in acelasi fel.
in situati in care preconizezi sa circuli mult cu RATB intr-o zi, iti poti face un abonament de o zi. e mult mai convenabil decat sa cumperi enspe bilete si sa stai sa le comostezi la fiecare urcare. (nu stiu daca se poate pune pe un card un asfel de abonament de o zi). mai sunt pe 1 saptamana, 2 saptamani, 1 luna, pe o linie, pe 2 linii, pe toate linii urbane (in oras) si altele. abonamentul obisnuit nu-l taxezi, nu-l validezi, nu-i faci nimik. doar il tii in portofel si il arati controlorului daca vine. nu il arati soferului la urcare. doar controlorului, care poate sa vina sau poate sa nu vina. precizez, pt ca am vazut in filmele americane, ca acolo se platste la sofer. si se urca doar pe usa de langa sofer.
la noi se urca si se coboara pe toate usile. ar fi niste reguli, dar nimeni nu le respecta. doar una singura, mai intai coboara cine trebuie sa coboare si apoi se urca. si regula cea mai importanta: FiTI ATENTI lA GENTI SI LA BUZUNARE. ma rusnez ca tre' sa-ti dau sfatul asta, dar asta e adevarul.
un bilet RATB e 1,1 lei.
o cartela de metrou de 2 calatorii (ce mai mica)=2 lei. mai e si de 10 calatorii=7 lei.
masinile incep sa circule la ora 5 dimineata, pana la 12 noaptea.

cu taxiul, nu stiu ce sa zic. acum vreo cativa ani a fost in scandal monstru. aeroportul era ocupat de taxiuri particulare, adica diversi tipi care aveau masini si se postau la intrare si te duceau unde voiai. fara sa existe un aparat de taxat, un tarif pe km, etc. negociai si bineinteles ca plateai mult mai mult decat daca ai fi luat un taxi normal, cu aparat, de firma, cu tarif afisat, bla-bla. si indivizii astia nu permiteau taxiurilor egale sa stationexe la poarta de sosiri. acum cred ca s-a regelementat situatia.
totusi sa fii foarte atenta la tariful afisat. pt ca sunt tarife de la 1,3 lei noi (aproximativ) pana la 7 lei. si de multe ori nu difera gradul de siguranta si confortabilitate (adica marca de masina). si de asemena stai cu ochii pe aparat. daca ti se pare ca se misca prea repede fa putin tapaj. indivizii astia au gasit tot felul de subterfugii ca sa mareasca costul calatoriei. prind tot felul de fire intre aparat si schimbatorul de viteze sau altceva si de cat ori opres la semafor, franeaza sau mai stiu eu ce, mai crste putin costul calatoriei.
preferabil vorbeste-i roamneste cand te urci.
daca gasesti poate sa incerci una din urmatoarele firme: cristaxi, taxi total, cobalcescu, taxi 2000. oricum fii atenta la tariful afisat pe portiera.

biletul la patria e sub 10 lei noi. dar mie nu mi se pare asa grozav cinema-ul ala. eu prefer cinema studio din piata romana. e micut, cochet si foarte curat. si ieftin. 4 lei primele 2 spectacole, 8 celelalte. imi place mai ales pt curatenie si intimitate si, nu stiu cum sa zic, calitatea oamenilor care intra. in celelalte pe care le stii tu: patri, scala, corso, alea de pe regina elisabeta, am senzatia ca misuna soareci.
ar mai fi cinema-uri misto cele din marile mall-uri: cel de la mall vitan-hollyood multiplex, cel din plazza-drumul taberei- movie-multiplex si cel din citymall-city-cinema. asta e langa cimitirul bellu. nu prea stiu preturi pe aici, dar parca sub 15 lei. depinde si la ce ora vrei sa te duci.
mai e cinema pro, dincolo de muzeu de istorie, cel de la universitate si inca unul, nu mai stiu cum il cheama, se bd sau soseaua cotroceni. habar n-am de preturi.

orientativ 1 euro=3, 338-3,339 lei noi,maxim 3, 34 lei.
1 USD = 2, 27-2,28 lei noi. aproximativ.
si aici fii atenta la preturi afisate la casele de schimb, comisioane, preturi speciale pt cecuri de calatorie, etc. cel mai sigur, schimbi la vreo banca.

1 leu nou=10.000 lei vechi, dar de la 1 ianuarie nu se mai folosesc bancnote de lei vechi.
exista monzi de 1, 5, 10, 50 bani si bancnote de 1, 5, 10, 50, 100, 500 lei. s-ar putea sa fi introdus recent si bancnota de 200 lei. coloristica si personajul sunt aceleasi cu cele de pe bancnotele vechi corespunzatoate. cu exceptia celei de 500 lei, ca nu a fost nacnota de 5 milioane.

cat despre bilet buc-sinaia, nu stiu sa-ti raspund, dar ai putea sa cauti pe site-ul SNCFR. nu-l stiu, dar s-ar putea sa fie www.sncfr.ro si apoi exista google.
tot pe goolgle poti sa cauti informatii despre cabane. s-ar putea chiar ca sinaia sau busteniul sa aiba site-uri proprii
daca pana si oraselul meu de bastina, de care n-a auzit nimeni care n-a locuit in el sau care n-are/avut rude in el, are site. laugh.gif ce sa mai vorbim de sinaia.
sper ca nu te-am ametit prea tare.
daca mai vrei informatii, suntem pe aici pe undeva.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
ady
mesaj Feb 13 2007, 08:23 PM

Vedeta culinara

ups, soryy, romana-gara, troleibuze 79, 86.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Elenitza-Cta
mesaj Feb 13 2007, 08:37 PM

Captain Cook

Postari: 449
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 14,026

Wow...sunt binevenite informatiile tale ady ..thx

--------------------
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

+Quote Post
ady
mesaj Feb 13 2007, 08:56 PM

Vedeta culinara

(Elenitza-Cta @ Feb 13 2007, 06:37 PM) [snapback]305432[/snapback]

Wow...sunt binevenite informatiile tale ady ..thx

cu placere.
mai intreaba si daca stiu, raspund.
si la gara sunt aceesi necazuri cu taxiurile. in fata intrarii asteapta particularii ("unde va duc doamna/domnule/domnisoara?", uneori te abordeaza de pe peron) si apoi iau si pielea de pe tine.

ca informatie suplimentara: in numaratoarea RATB:
de la 1 la 49 sunt tramvaie
de la 50 la 99 (care nu stiu daca exista) sunt troleibuze.
de la 101 la 399 sun autobuze pe rute urbane, in oras.
cele cu 400 autobuze sau microbuze care circula in localitatile din apropiere. (cartele magnetice)
cele cu 700 sunt maxi-taxi care fac legatura dintre diverse locuri din oras, direct, in general dintre cartiere foarte indepartate unele de altele (se plateste la sofer 1-1,5 lei calatoria. nu va asteptati sa primiti bilet. puteti sa cereti, daca va e necesar la decontat).
cele cu 600 sunt autobuze care inlocuiesc temporar anumite tramvaie ca sunt suspendate din cauza lucrarilor (bilet RATB obisnuit)(inainte erau numerotate cu 500). sau autobuze care circula pe linii exprese (cartele magnetice). exemplu momentan: 611 si 634 au inlocuit tramvaiele 11 si 34.

ps. nu ma provocati, ca scriu romane.
laugh.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
mediterana
mesaj Feb 13 2007, 09:03 PM

Bucataras

MII DE MULTUMIRI!!!

intre timp am cautat pe google, am gasit o gramada de informatii, sa fie in jur de 16-17 lei un drum spre Sinaia, asa am inteles, dar ceea ce mi-ai povestit tu, e mai de folos smile.gif

sant oare sanse sa gasesc dupa Paste cazare in Sinaia fara rezervare? daca plecam asa la plesneala, daca ne permite timpul...?

multumesc din suflet pt. informatii si sper sa revin cu impresii, poze...Asta daca nu mai gasesc eu ceva de intrebat biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
mediterana
mesaj Feb 13 2007, 09:03 PM

Bucataras

MII DE MULTUMIRI!!!

intre timp am cautat pe google, am gasit o gramada de informatii, sa fie in jur de 16-17 lei un drum spre Sinaia, asa am inteles, dar ceea ce mi-ai povestit tu, e mai de folos smile.gif

sant oare sanse sa gasesc dupa Paste cazare in Sinaia fara rezervare? daca plecam asa la plesneala, daca ne permite timpul...?

multumesc din suflet pt. informatii si sper sa revin cu impresii, poze...Asta daca nu mai gasesc eu ceva de intrebat biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
ady
mesaj Feb 13 2007, 09:27 PM

Vedeta culinara

(mediterana @ Feb 13 2007, 07:03 PM) [snapback]305437[/snapback]

MII DE MULTUMIRI!!!

imediat dupa Paste. nu cred. prima si a doua zi de paste sunt zile libere, legal si toata lumea pleaca. e posibil ca multi sa-mi mai ia 1-2 zile de concediu.
poate prin hotelurile alea care te ingozesc cu preturile.
de fiecare sarbatoare (Craciun, Pasti, Revelion) te dispera sa constati ca un sejur in strainatate e mai ieftin ca la Sinaia (acelasi nr de zile si uneori o stea in plus pe ecuson, si mai mult ca sigur, conditii mai bune).
mai bine incercati o rezervare intr-o pensiune turistica.

apropo de asta, am vazut straini care preferau o pensiune, chiar si si fara conditii prea grozave, in loc sa stea la hotel. imi amintesc o faza, acum vreo 4-5 ani, pe cheile damboviciorei, noi (eu, parintii,var-mea) eram asa intr-o scurta excursie de o zi (plecati din campulung-muscel) si cum mergeam noi asa spre cabana brusturet, vedem un tip si o tipa (straini, nu mai stiu ce natie) cu prosoape pe umeri si periuta de dinti in mana care au iesit dintr-o curte sa se spele in dambovicioara (care mai la vale devina dambovita, aia care taie bucurestiul). in curte se vedea si o cismea (nu e alimentare cu apa in creierul muntelui in satuletul ala), dar lor le placea la rau.!
dar sunt pensiuni care au conditii super. baie, apa calda, sala de sedinte, tot felul de comoditati.
fratele meu mai pleaca si stiu ca au sunat inainte (era toamna devreme si cald) si au cerut la telefon sa le faca putin foc si n-a fost nicio problema. oamenii sunt super serviabili. stiu ca publicitatea si recomandarile din gura-n gura sunt mai bune ca orice alt tip de publicitate. gasesti pe net pensiuni in orice zona si telefoane, poze si indicatii cum sa ajungi. exista si o organizatie in care sunt inscrise majoritatea dintrele ele si care le clasifica in margarete, in loc de stele, ca la hoteluri. ANTREC.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
bulinuta
mesaj Feb 13 2007, 11:24 PM

Mami de Rege si Printz!

Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 20,159

Ai grija cu taxiul luat de la aeroport. Chiar acum au anuntat la stiri ceea ce se stie de multa vreme: sunt tepari!
Cer pentru un drum pana la un hotel din Bucuresti fabuloasa suma de 25 Euro!
So, mai bine iei un autobuz sau ce ti-au recomandat fetele.

+Quote Post
crisa78
mesaj Feb 14 2007, 01:08 AM

Master of disaster

Postari: 1,523
Inregistrat pe: 26-April 06
Membrul Nr.: 31,787

eu stau in otopeni, merg zilnic cu expresul (783), nu stiu daca s-a scris pe aici, parca n-am vazut, cartela de 2 calatorii este 5 lei, prima masina este dimineata la 5.30 in cursul saptamanii, urmatoarea la 6.30 (plecare de la piata unirii). dimineata cand soseaua este libera, de la victoriei pana la aeroportul otopeni nu faci mai mult de 20-25 minute. (de la unirii la piata victoriei expresul face cca 10 minute cand e soseaua libera, cand nu...se ajunge si la o ora). cat despre portofelul electronic de care povestea ady, pe expres inca nu s-a introdus.

de taxi, pot sa-ti spun ca de la gara pana in otopeni (cam cu vreo 3-4 km inainte de aeroport) pretul este in jur de 16-17 lei. ca sa nu te pacaleasca toti smecherasii in gara cu taxiurile, cel mai bine faci comanda la o firma de taxi, chiar daca in fata garii e plin de taxiuri, aparent serioase. eu am avut surpriza ca un taxi de la o firma cunoscuta si de altfel serioasa, sa ma refuze pe motiv ca nu merg suficient de departe.

daca mai ai nevoie si de alte informatii, cu mare placere!

--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau!

+Quote Post
ady
mesaj Feb 14 2007, 08:35 AM

Vedeta culinara

am scris de 783, dar in romanul ala de l-am scris prima oara, tre' sa cauti. biggrin.gif
oricum e bine de stiu cand si cum pleaca. informatii pe care eu nu le stiam exact.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Neta
mesaj Feb 18 2007, 04:48 PM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

Sper sa ai placere de calatoria in Ro , fara surprize neplacute.
Informatiile pe care le-am citit, sunt documentate bine si folositoare. Nu prea am ce sa adaug. M-am intors din Ro luna trecuta , eu stau acolo cateva luni pe an. Pacat ca Bucurestiul este un mare santier si chiar deplasarea este o problema.

Iti recomand, daca folosesti taxi-ul sa apelezi la Cris Taxi 9461 si /sau Confort taxi 9455. De fapt este aceiasi societate si sunt corecti.
Pentru autobuz, este bine sa ai cateva bilete in buzunar, ca sa nu ai surpriza ca, in statia unde te afli nu exista chiosc de vanzare bilete.

Ca sa schimbi bani , eu iti recomand s-o faci la banca.
Cam asta deocamdata.
Neta

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Otti
mesaj Feb 23 2007, 06:21 PM

Otti

Postari: 3,662
Inregistrat pe: 12-February 04
De la: Berlin
Membrul Nr.: 11,851

vin si io cu o rugaminte pt cele fete sau baieti care stiu cum e cu mersul Intercity pe ruta Bucuresti-Suceava?
M-ar interesa ora plecarii din Bucuresti si de asemenea ora plecarii din Suceava pt cand m-oi intoarce.Eu am catat pe net de m-am zapacit da nu dau de capat si nu-mi pot organiza avioanele rolleyes.gif help.gif

--------------------
��Arriba! �Arriba! ��ndale! ��ndale!�
Viata-i grea zilele-s putine, daca poti traieste bine

+Quote Post
Bogdana
mesaj Feb 23 2007, 06:57 PM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
Membrul Nr.: 28,786

(Otti @ Feb 23 2007, 07:21 PM) [snapback]309240[/snapback]

vin si io cu o rugaminte pt cele fete sau baieti care stiu cum e cu mersul Intercity pe ruta Bucuresti-Suceava?
M-ar interesa ora plecarii din Bucuresti si de asemenea ora plecarii din Suceava pt cand m-oi intoarce.Eu am catat pe net de m-am zapacit da nu dau de capat si nu-mi pot organiza avioanele rolleyes.gif help.gif

ia uite otti, incercasem sa iti pun link dar nu merge, nu stiu de ce

IC pleaca din bucuresti la 06.00 ajunge la suceava 12.02

R pleaca din bucuresti la 11.03 ajunge la suceava 17.42

R pleaca din bucuresti la 14.00 ajunge la suceava 20.26

IC pleaca din bucuresti la 17.00 ajunge la suceava 23.06

A pleaca din bucuresti la 21.00 ajunge la suceava 03.45

R pleaca din bucuresti la 23.40 ajunge la suceava 06.13

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Otti
mesaj Feb 23 2007, 07:43 PM

Otti

Postari: 3,662
Inregistrat pe: 12-February 04
De la: Berlin
Membrul Nr.: 11,851

pfoalei sant in plop si plopu-n aer deja...tocmai ce mi-a zis o pretena ca cica ar fii la 13,30 din Buc....pe net am gasit asta

"Intercity 551 Bucureşti Nord - Suceava Nord, cu plecare din Bucureşti Nord la ora 16.35, opriri n Ploieşti Sud (17.42), Buzău (18.36), Focşani (19.25), Bacău (20.40), Roman (21.11), Paşcani (21.39) şi sosire la Suceava Nord la ora 22.37. "

...si Bogdanica vine cu alt orar,..ce-o fii bun de luat in seama oare ? rolleyes.gif

Mai bine ziceti-mi numarul de telefon de la Intercity biggrin.gif

Acest mesaj a fost editat de Otti: Feb 23 2007, 07:44 PM

--------------------
��Arriba! �Arriba! ��ndale! ��ndale!�
Viata-i grea zilele-s putine, daca poti traieste bine

+Quote Post
Bogdana
mesaj Feb 24 2007, 10:39 AM

Master of disaster

Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
Membrul Nr.: 28,786

(Otti @ Feb 23 2007, 08:43 PM) [snapback]309274[/snapback]

pfoalei sant in plop si plopu-n aer deja...tocmai ce mi-a zis o pretena ca cica ar fii la 13,30 din Buc....pe net am gasit asta

"Intercity 551 Bucureşti Nord - Suceava Nord, cu plecare din Bucureşti Nord la ora 16.35, opriri n Ploieşti Sud (17.42), Buzău (18.36), Focşani (19.25), Bacău (20.40), Roman (21.11), Paşcani (21.39) şi sosire la Suceava Nord la ora 22.37. "
...si Bogdanica vine cu alt orar,..ce-o fii bun de luat in seama oare ? rolleyes.gif

Mai bine ziceti-mi numarul de telefon de la Intercity biggrin.gif

eu m-am uitat pe site-ukl cr-ului de unde ma inspir intotdeuanua
incearca www.infofer.ro

IC-ul ala 551 de care vorbesti este primul pe care l-am notat si eu

numarul de la informatii in bucuresti este 8521 dar trebuie sa ai nervi ca sa prinzi pe cineva

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
fetitza
mesaj Jun 21 2007, 10:46 AM

micro Bucatar

Postari: 5
Inregistrat pe: 21-June 07
Membrul Nr.: 38,101

buna..sunt noua aici..de fapt..sincera sa fiu..cautam niste informatii pe google si mi`au dat pagina voastra de forum..m`am uitat ce`i drept...dar m`am ametzit de tot..
va rog sa ma ajutati..sa`mi rasp si mie la niste intrebari...

1)...IN iasi-bucuresti nord?...stiti cumva orarul?
2)...un traseu cat de cat exact bucuresti nord-otopeni?..
3)traseu bucuresti nord-baneasa? sad.gif

--------------------
...smile.:).tomorrow can be worst..[font=Tahoma][size=2][color=#FF0000]

+Quote Post
fetitza
mesaj Jun 21 2007, 10:57 AM

micro Bucatar

Postari: 5
Inregistrat pe: 21-June 07
Membrul Nr.: 38,101

de fapt..eu ajung undeva in jurul orei 2 in bucuresti...si am nevoie sa ajung apoi la aeroportul otopeni..cum fac?...

--------------------
...smile.:).tomorrow can be worst..[font=Tahoma][size=2][color=#FF0000]

+Quote Post
Ursuleatza
mesaj Jun 21 2007, 11:49 AM

Master of disaster

Postari: 2,720
Inregistrat pe: 10-August 06
De la: Bucuresti & Timisoara
Membrul Nr.: 33,234

1) IN = ce? Daca e vorba de trenuri, site-ul dat de Bogdana e foarte bun. Uite-l inca o data: www.infofer.ro
2)Bucuresti nord sa inteleg ca e vorba de gara? Pai, cred ca cel mai bine iti iei un taxi, altfel va trebui sa schimbi mai multe mijloace de transport si cu bagaje e mai greu. Uite niste nr de telefoane pentru a-ti chema un taxi la gara (nu lua din cele existente in fata garii, te cam fura): (021)9425, 9494, 9422, 9455.
3)Bucuresti Nord e tot gara? Baneasa e aeroportul sau cartierul..? Fii un pic mai explicita...

+Quote Post
ady
mesaj Jun 21 2007, 12:52 PM

Vedeta culinara

(fetitza @ Jun 21 2007, 08:46 AM) [snapback]352008[/snapback]

buna..sunt noua aici..de fapt..sincera sa fiu..cautam niste informatii pe google si mi`au dat pagina voastra de forum..m`am uitat ce`i drept...dar m`am ametzit de tot..
va rog sa ma ajutati..sa`mi rasp si mie la niste intrebari...

1)...IN iasi-bucuresti nord?...stiti cumva orarul?
2)...un traseu cat de cat exact bucuresti nord-otopeni?..
3)traseu bucuresti nord-baneasa? sad.gif

pt trasee din bucuresti pana la otopeni uita-te pe primul meu post. al doilea de pe topicul asta.
adica poti sa iei metroul pana la piata victoriei si de acolo 783 pan al aaeroport (cred ca trece si pe la aeorportu baneasa)
sau masina 133 (sau trolee 79,86) pana la piata romana si de acolo tot 783.
si dc nu ma insala memoria de la gara de nord la aeroportul baneasa e un autobuz 205.

de la aeroportul baneasa pana in centru e un autobuz 131 sau 301 (nu mai stiu exact) si care te aduce in piata romana. de aici 133, 79,86 pana la gara de nord. sau metroul, dar trebuie sa schimbi iar, la piata romana.

si ora 2 care, dimineata sau dupa-amiaza. ca tot ce ti-am zis eu aici circula 05-24.
daca e ora 2 dimineata, atunci singura cale e taxiul. sa verifici mai intai sa fie de firma si apoi sa te uiti bine pe portiera cat e tariful.

ca unele au tariful minim 1,3-1,4 lei/km si altele au tarif maxi, cca 7lei/km adica de la cca 40 euro centi/km pana la 2 euro/km.

ce trenuri nu stiu nimik, sory.
sper ca am fost cat de cat explicita.

daca te intereaza traseul in sine, ca sa verifci taximetristul ar fi cam asa: de la aeroport pleaca spre oras, pana anunge la piata presei libere (fost casa scanteii) de acolo pe kiseleff-arcul de triumf-piata charles de gaule (sau aviatorilor)-piata victoriei-bd ..................nu mai stiu cum ii zice, de la victorie se face dreapta-gara de nord.
fetele cu masina pot sa-ti explice mai bine, dar cum zicea si Ursuleatza, fii mai explicita in solicitari.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 31st October 2014 - 12:31 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare