2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Combina frigorifica, de care?
Bogdana
mesaj Oct 1 2007, 02:53 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 8,527
Inregistrat pe: 11-November 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 28,786

salutare, salutare,

vreau sa imi iau o combina frigorifica insa nu prea ma hotarasc , nu vreau sa fie mai mult de 14 -15 mil, daca se poate 10-12 e brici smile.gif

am vazut azi una beko care mi-a placut tare, avea si dozator era 1.450 dar nenea de frigidere de acolo a zis ca ne recomanda arctic decat beko ca alea au ceva probleme la congelator, imi puteti sugera o marca/model ?

zanussi, indesit??

ce stiti despre ariston?

--------------------
Asa, si?

Go to the top of the page

+Quote Post
Minodora
mesaj Oct 1 2007, 04:39 PM

Master of disaster

Postari: 2,122
Inregistrat pe: 5-December 01
De la: in fata ochilor tai
Membrul Nr.: 1,094

Eu mi-am luat recent combina de la Gorenjie. Cu doua compresoare, marca Damfus, cica cele mai bune motoare la ora actuala. E cu patru sertare la congelator, programare electronica, placile avand protectii foarte bune la socurile de curent. Tot la marca asta mi-a placut si cea manuala, iar usa la frigi era mai frumos compartimentata. La 12 mil e buna si combina Arctic. Asta e combina Gorenjie a mea:

--------------------
"In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends. "
Martin Luther King, Jr.

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 1 2007, 04:43 PM

Master of disaster

QUOTE(Minodora @ Oct 1 2007, 05:39 PM) *
Eu mi-am luat recent combina de la Gorenjie. Cu doua compresoare, marca Damfus, cica cele mai bune motoare la ora actuala. E cu patru sertare la congelator, programare electronica, placile avand protectii foarte bune la socurile de curent. Tot la marca asta mi-a placut si cea manuala, iar usa la frigi era mai frumos compartimentata. La 12 mil e buna si combina Arctic. Asta e combina Gorenjie a mea:

multam fain de raspuns, nu am mai vazut cu 4 sertare la congelator

cat a costat?

programare electronica ce inseamna? wink.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Minodora
mesaj Oct 1 2007, 05:01 PM

Master of disaster

Postari: 2,122
Inregistrat pe: 5-December 01
De la: in fata ochilor tai
Membrul Nr.: 1,094

Deci cea cu patru sertare e cam 1500 ron, 15 milioane vechi, cu tot cu taxa verde si transport gratuit. Mi-a fost recomandata din cauza motoarelor care sunt foarte bune. La marca asta nu a fost nici un fel de plangere in privinta functionarii, cel putin asa mi-a spus amicul ce mi-a recomandat-o. Motoarele pot fi oprite sau programate separat. In caz ca nu ai ceva in congelator acesta poate fi oprit fara a fi deranjat frigiderul. La cea cu programare electronica e mai fain designul (fiind model mai nou), iar diferenta de pret intre cea manuala si cea electronica e doar de 1 mil . Programarea electronica e facuta pe un mic display cu afisaj, la cea manuala ai niste butoane mici cu care poti regla temperaturile.. Iti poti programa separat temperatura in frigider si congelator la temperatura pe care o doresti, exista alarma pentru cazul cand uiti usa deschisa, si exista si optiunea de inghetare rapida. In momentul in care uiti congelatorul pe aceasta optiune (congelarea rapida e necesara cand ingheti prima oara un produs), ea se decupleaza automat si revine la optiunea de congelare normala. Nu iti mai spus ca e foarte silentioasa. Zgomotul produs de motoare e ca atunci cand uiti gazul deschis la aragaz biggrin.gif laugh.gif

p.s. Inca ceva. la orice magazin te duci, daca cumperi combina cu bani in mana sa intrebi de discount, si sa te uiti la rafturi, sa nu fie de sticla. Eu am reusit sa schimb rafturile de la cea automata, care erau de sticla, cu gratare care erau la cea manuala.

--------------------
"In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends. "
Martin Luther King, Jr.

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 1 2007, 05:54 PM

Master of disaster

QUOTE(Minodora @ Oct 1 2007, 06:01 PM) *
Deci cea cu patru sertare e cam 1500 ron, 15 milioane vechi, cu tot cu taxa verde si transport gratuit. Mi-a fost recomandata din cauza motoarelor care sunt foarte bune. La marca asta nu a fost nici un fel de plangere in privinta functionarii, cel putin asa mi-a spus amicul ce mi-a recomandat-o. Motoarele pot fi oprite sau programate separat. In caz ca nu ai ceva in congelator acesta poate fi oprit fara a fi deranjat frigiderul. La cea cu programare electronica e mai fain designul (fiind model mai nou), iar diferenta de pret intre cea manuala si cea electronica e doar de 1 mil . Programarea electronica e facuta pe un mic display cu afisaj, la cea manuala ai niste butoane mici cu care poti regla temperaturile.. Iti poti programa separat temperatura in frigider si congelator la temperatura pe care o doresti, exista alarma pentru cazul cand uiti usa deschisa, si exista si optiunea de inghetare rapida. In momentul in care uiti congelatorul pe aceasta optiune (congelarea rapida e necesara cand ingheti prima oara un produs), ea se decupleaza automat si revine la optiunea de congelare normala. Nu iti mai spus ca e foarte silentioasa. Zgomotul produs de motoare e ca atunci cand uiti gazul deschis la aragaz biggrin.gif laugh.gif

p.s. Inca ceva. la orice magazin te duci, daca cumperi combina cu bani in mana sa intrebi de discount, si sa te uiti la rafturi, sa nu fie de sticla. Eu am reusit sa schimb rafturile de la cea automata, care erau de sticla, cu gratare care erau la cea manuala.

multumesc frumos pt raspuns, inteleg ca sunt mai bune gratarele decat rafturile de sticla?

si, daca o iau cu banii jos (asa vreau) se pune problema de discount? adica chiar am sanse de reusita?

suna bine ce imi spui tu despre combina ta, si cum aragazul este gorenje cred ca s-ar impaca bine smile.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Floricica
mesaj Oct 1 2007, 07:15 PM

is de-a dreptu' pe langa

Postari: 4,490
Inregistrat pe: 9-February 05
De la: Onesteanca in Toronto
Membrul Nr.: 21,207

Eu un Indesit am in Romania, dar e mai vechi, are cam 10 ani. Mie imi place cu sticla pentru ca daca am un accident nu-mi umplu tot frigiderul de zeama, suc sau mai stiu eu ce alt lichid (in plus sticla se curata mai usor decat frecatul printre fiecare zabrea).
Si imi plac doar cele care au congelatorul jos..pe asta il folosesti mai rar pe cand daca ai avea frigiderul in partea de jos ar trebui sa te apleci mereu dupa produsele de pe raftul de jos.
Diferentierea (stop ,temperatura )congelator -frigider e buna si atunci cand vrei sa cureti doar frigiderul , nu si congelatorul.
Aici am frigider normal, cu gratar dar daca mi-as lua ceva ar fi asemanator cu cel pe care il am in Ro.

--------------------

Nu sufar din cauza nebuniei, profit in fiecare moment de ea.

+Quote Post
n_puiu
mesaj Oct 1 2007, 07:41 PM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Părerea mea e să aibă 2 motoare şi clasa A (mi se pare că astea cu 2 motoare nu au A+).

Un motor sau două motoare înseamnă o diferenţă de 1-2 milioane.

4 sertare însemnă că-ţi ia din spaţiul frigiderului, deci să te gândeşti bine cum vrei s-o foloseşti, adică vrei frigider mare sau congelator mare.

P-ormă să-ntrebi unde sunt făcute motoarele, geaba e italienească dacă motoarele sunt făcute în Turcia.

Poţi să cauţi şi pe net, dacă nu are în magazin modelul pe care-l vrei, poate are la depozit şi ţi-l aduce într-o zi două.

Despre Gorenje am auzit numai de bine, ca şi despre Arctic. Aristonu' s-ar putea să fie mai scump, dar tot bun şi tot din auzite.

Şi hotărăşte-te iute, că se termină sezonu' de băgat la congelator, vinete, ardei... smile.gif

+Quote Post
amalia aa
mesaj Oct 1 2007, 07:42 PM

Master of disaster

Postari: 1,603
Inregistrat pe: 13-August 04
De la: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 16,276

QUOTE(Bogdana @ Oct 1 2007, 03:53 PM) *
salutare, salutare,

vreau sa imi iau o combina frigorifica insa nu prea ma hotarasc , nu vreau sa fie mai mult de 14 -15 mil, daca se poate 10-12 e brici smile.gif

am vazut azi una beko care mi-a placut tare, avea si dozator era 1.450 dar nenea de frigidere de acolo a zis ca ne recomanda arctic decat beko ca alea au ceva probleme la congelator, imi puteti sugera o marca/model ?

zanussi, indesit??

ce stiti despre ariston?

salutti,
uite la Domo daca comanzi online ai 5% reducere, intra la ei pe site poate gasesti ceva la pret bun. Eu mi-am comandat cuptor incorporabil, in magazin este 899 iar online 764. O prietena de-a mea si -a comandat combina acum o luna parca, a venit in 5 zile. Iti pun linkul:

http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_...ine_frigorifice

Cat despre combine si eu sunt in mare incurcatura, problema mea este ca eu vreu una argintie sa se asorteze cu restul chestiilor. Am vazut si eu Gorenje (am hota si sunt foarte multumita)dar cea cu 3 sertare mi se parea prea mica, cea cu 4 era prea mult. Ma gandeam la Beko, da acuma dupa ce-ai scris iar o iau de la capat. Toate arata super bine si cand le deschid am impresia ca frigiderul e foarte mic. Arctic nu stiu, am avut aragaz, dupa 6 luni au inceput sa se ingalbeneasca butoanele, bulina neagra pentru ei, deci nu cumpar. Cei pe care ii stiu au Whirlpool si Indesit , toata lumea f multumita de ele.
Ar fi super daca ar avea 2 compresoare.

Acest mesaj a fost editat de amalia aa: Oct 1 2007, 07:45 PM

--------------------

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 2 2007, 07:54 AM

Master of disaster

multumesc mult pentru sfaturi si idei, la doua compresoare ma oprisem si eu
puiule, faci cum faci si iar ai apucaturi de mafalda, exact de aia ma agit, pentru vinete, ardei tongue.gif

multam ca mi-ai zis ca 4 sertare inseamna mai putin frigider wink.gif

amaliaa de domo stiam, mai demult aveau 10%, s-au porcit acum icon_rotf.gif

pe net m-am tot uitat dar unele sunt pe net, altele prin magazine, si stiti ce am constatat cu surprindere? ca la mediagalaxy (care dupa nume numai epe frigidere nu sun axati) am gasit multe produse mai ieftine ca la domo

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
ady
mesaj Oct 2 2007, 09:50 AM

Vedeta culinara

Postari: 3,344
Inregistrat pe: 19-August 06
De la: p-aici pe undeva
Membrul Nr.: 33,374

bogdanel, nu artic.
unde lucrez am o gramada de plangeri pe artic, mai ales pe combine.
am studiat si eu un raspuns odata. aproximativ si din amintiri, cica e o problema de temperatura. un frigider obisnuit are temperatura medie pe frigider 2-3 grade. pe cand o combina are temperatura pe medie/normala mai mare, 5-8 grade. si risti sa ti se strice mancarea. acu mai e problema si de termostat si cum reglezi temperatura.
totusi nu artic. cica-s nasoli si la service.

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
amalia aa
mesaj Oct 2 2007, 10:38 AM

Master of disaster

Daca te hotarasti ce iti cumperi sa-mi spui ca si eu sunt in cautare de smile.gif

--------------------

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 2 2007, 02:04 PM

Master of disaster

gata, fost, hotarat, achitat, maine se livreaza

and the winner iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis

Imagine Atasata

nu i-am putut rezista, s-a rugat de mine sa o iau acasa, a avut si sustinatori wink.gif

asa arata pe afara

Imagine Atasata

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
amalia aa
mesaj Oct 2 2007, 03:07 PM

Master of disaster

QUOTE(Bogdana @ Oct 2 2007, 04:04 PM) *
gata, fost, hotarat, achitat, maine se livreaza

and the winner iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis

Imagine Atasata

nu i-am putut rezista, s-a rugat de mine sa o iau acasa, a avut si sustinatori wink.gif

asa arata pe afara

Imagine Atasata

sa o folosesti sanatoasa si sa o umpli de bunataturi ! smile.gif

--------------------

+Quote Post
meLuce
mesaj Oct 2 2007, 04:46 PM

Producator bilutze marca inregistrata

Postari: 5,264
Inregistrat pe: 19-February 06
De la: Iac-aciulea la beljica
Membrul Nr.: 30,428

Faina combina ta Bogdana. S-o folositi sanatosi si sa va tina ani muuulti fara reparatii.
Eu am de trei ani jumate o combina LG cu trei sertare la congelator, alarma pt usa deschisa, rafturi de sticla care se curata foaarte repede (gratarele le urasc), si ce-mi place foarte tare la ea, e foarte silentioasa. Pana acum nu am avut nici cea mai mica problema, si sper sa nici nu am de-acum inainte, cat mai multi ani cu putinta.

Aaa, am si io un boton pe care scrie "vacation" , la ce foloseste?

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Happy.
mesaj Oct 2 2007, 05:11 PM

Supercalifragilistic!!!

Postari: 8,845
Inregistrat pe: 10-August 05
Membrul Nr.: 26,306

Io vad ca e pregatita combina aia si cu "udatura", hai da-ne si noua din sampania aia, ca sa ai noroc de ea smile.gif

--------------------

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 2 2007, 05:15 PM

Master of disaster

lucisor, "vacation" cred ca inseamna ce scrie tongue.gif adica sa il apesi cand pleci in vacanta sa consume mai putin

multam de urari, alex acolo nu mere decat apa, mere un pahar de apa rece in loc de sampanie? biggrin.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Happy.
mesaj Oct 2 2007, 05:16 PM

Supercalifragilistic!!!

QUOTE(Luciana.m @ Oct 2 2007, 05:46 PM) *
Aaa, am si io un boton pe care scrie "vacation" , la ce foloseste?

Cica daca apesi pe el, primesti o vacantion de la biucatarie, adica o sa gatiasca iel. Iel omu'

--------------------

+Quote Post
Happy.
mesaj Oct 2 2007, 05:19 PM

Supercalifragilistic!!!

QUOTE(Bogdana @ Oct 2 2007, 06:15 PM) *
multam de urari, alex acolo nu mere decat apa, mere un pahar de apa rece in loc de sampanie? biggrin.gif

Mere, daca pui si un strop de lamaie, macar in pahar. Sau bem direct de la tzutzuroi si stam cu lamaia in gura!? laugh.gif

--------------------

+Quote Post
droopina
mesaj Oct 2 2007, 06:12 PM

vudu? iudu! uidu! aidu!

Grup: Moderatori
Postari: 10,095
Inregistrat pe: 2-November 06
De la: somewhere over the rainbow...
Membrul Nr.: 34,683

Foarte misto. Si e si compartimentata cu cap. S-o stapanesti sanatoasa!

P.S.: Sa intelegem ca asta a fost cadoul pentru ziua ta? Daca da, ne inscriem si noi pe lista pentru la anu' biggrin.gif

--------------------
Life sucks and then you die! Damn right!

+Quote Post
Bogdana
mesaj Oct 2 2007, 06:29 PM

Master of disaster

alex, treaca de la mine, pui si lamaie, zic sa fie in pahar nu de alta dar are numa' un tuturoi si mi-e ca nu ne-om da rand biggrin.gif

drop cumparatoru asa a zis cai ca cado wink.gif tre sa recunosc ca e cel mai "tzapan" din viata mea icon_rotf.gif

droop, daca te inscrii pe lista de la anu sa nu imi cumperi tot combina ca de'amu am icon_rotf.gif icon_rotf.gif icon_rotf.gif

abia il astept, si ca sa il primesc cum se cuvine i-am pregatit niste vinete si kapiati biggrin.gif

--------------------
Asa, si?

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd September 2014 - 08:22 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare