Reply to this topicStart new topic
> Sanda Marin
Higeia
mesaj Dec 2 2003, 10:58 AM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 1,504
Inregistrat pe: 30-December 02
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 6,002

Sanda Marin este pseudonimul sub care Cecilia Maria Simionescu a scris si publicat dintr-un capriciu " Cartea de bucate" , care a facut-o celebra în tară si în strainatate.
A fost diplomată a facultatii de filosofie din Paris , si a murit la 1961 . Este înhumataăla Cimitirul Bellu -ortodox în Bucuresti.
Cartea sa ajunsese păna în 1945 la a VIII-a editie ,apoi fiind reeditata sub directia unei asistente dieteticiene dupa 1960. Aceasta reeditare , mult simplificata si rationalizată se foloseste si azi cand se dă o nouă editie. Păcat deoarece editiile originale(princeps) sunt pline de savoare si sfaturi utile.
[addsig]

--------------------
"Lumineaza-ti zilele vietii , si nu vor mai fi ceeace sunt" Chateaubriand
Cu bine Higeia

[size="5"] http//acasalaIleana/[color="#FF00FF"][/color][size="5"]
Go to the top of the page

+Quote Post
BLONDA
mesaj Dec 18 2003, 05:48 AM

Captain Cook

Postari: 492
Inregistrat pe: 5-October 03
De la: Romania
Membrul Nr.: 9,327

Unde se gaseste cartea?

+Quote Post
Higeia
mesaj Dec 19 2003, 01:01 PM

Master of disaster

Cartea reeditata ,la a n-a editzie,se afla la orice librarie.Este vorba de acea editie simplificata de care am vorbit.Editiile originale(pana prin 1945) sunt foarte rare si scumpe(au devenit bibliofilie)
Pentru îndrumari obisnuite cea care se gaseste este foarte buna.
Cu prietenie Higeia.
[addsig]

--------------------
Cu bine Higeia

+Quote Post
BLONDA
mesaj Dec 20 2003, 12:24 AM

Captain Cook

Postari: 492
Inregistrat pe: 5-October 03
De la: Romania
Membrul Nr.: 9,327

Merci mult Higeia. Am sa mi-o cumpar.

+Quote Post
nadine2004
mesaj Feb 9 2004, 01:39 PM

micro Bucatar

Postari: 1
Inregistrat pe: 9-February 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 11,765

Tot respectul pt d-na Sanda Marin; mi-a fost recomandata si mie cartea; am editia 96; din pacate, nu sunt multumita de faptul ca, respecti reteta de la cap la coada, nu-ti iese mancarea; ba trebuie sa mai adaugi ceva, ba ai pus prea mult; am mai auzit persoan e care nu au fost multumite; sper ca nu am deranjat pe nimeni; in plus este parerea mea, atat!

+Quote Post
Boghi
mesaj Feb 12 2004, 12:42 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 5-December 03
Membrul Nr.: 10,408

Si eu am cartea, nu stiu exact ce editie, si cred ca nu pot fi luate retetele "ad literam". Sunt multe inexactitati, si in ceea ce priveste cantitatile, si modul de preparare, dar este utila ca sursa de inspiratie. Eu o folosesc in special cind fac mincaruri traditionale, de baza, pentru preparate mai moderne folosesc tot felul de reviste, care au indicatii moderne (de genul temperaturii cuptorului...).

+Quote Post
rodica
mesaj Feb 12 2004, 04:41 PM

Master of disaster

Postari: 1,648
Inregistrat pe: 5-November 01
De la: usa
Membrul Nr.: 1,043

Pe 2003-12-02 10:58, Ileana a scris:
Sanda Marin este pseudonimul sub care Cecilia Maria Simionescu a scris si publicat dintr-un capriciu \" Cartea de bucate\" , care a facut-o celebra în tară si în strainatate.

interesante informatii, multam. a fost tradusa in multe alte limbi cartea sandei marin, higeia?

--------------------
Pentru un purice nu dai foc la plapuma, dar nici nu te mai invelesti cu ea.

+Quote Post
lube
mesaj Feb 13 2004, 08:59 PM

micro Bucatar

Postari: 9
Inregistrat pe: 29-January 04
Membrul Nr.: 11,480

Higeia, eu am prima editie a Sandei Marin.Este un cadou de la mama mea.Coperta a fost distrusa,deoarece mama a folosit-o foarte mult in tinerete.Cand am plecat de langa ea, mi-a cadorisit-o, dar bineinteles, cu coperti noi, stiind ca eu o sa am nevoie de ea(mult mai mult decat ea).Din pacate, eu nu sunt o gospodina desavarsita ca mama mea.Tu ai dreptate, cartea este o COMOARA. Daca nu o aveti fetelor, cumparati-o!

--------------------
lube

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Feb 14 2004, 04:51 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Tocmai pregatesc musacaua de vinete dupa Sanda Marin, editia a V-a, 1966, binenteles ca nu am cintarit nimic, urmaresc numai procedeul.
[addsig]

+Quote Post
Esma
mesaj Feb 14 2004, 09:32 PM

micro Bucatar

Postari: 13
Inregistrat pe: 20-January 04
Membrul Nr.: 11,229

dragelor,are ceva daca ma bag si eu ca musca-n lapte..?Si eu "folosesc" Sanda Marin,editie din 1937(asa ca sa ma laud si eu cu ceva) si sant foarte multumita de ea.As zice ca ma "depaseste" prin "aparatura tehnica",modul de inghetare,cu sare si ghiata, etc..dar in rest...e foarte buna,dupa parerea mea bineinteles.Ce nu am prea inteles eu ,ea foloseste uneori - fecula- daca nu are de faina,o fi amidonul din zilele noastre?O alta Marie cu alta palarie?Stie cineva sa-mi raspunda?Multam frumos !

+Quote Post
Higeia
mesaj Feb 17 2004, 10:18 AM

Master of disaster

Da, Esma !
Fecula este amidonul extras din cartofi. În zilele noastre noi folosim de fapt amidon din porumb, maientza.
Sigur ca tehnicele de lucru sunt depăsite, dar inghetata adevarată tot la o masina de înghetata moderna, actionata electric.Este vorba de inghetata cremoasa cu oua si lapte nu cu frisca încorporată sau facuta doar la congelator(parfeul)
ATENTIE!
ÎN CARTEA de Sanda Marin ,indiferent de editzie cantitatile sunt pentru 6 persoane.
Ma bucur ca va place totusi cartea .Cu bine ....
[addsig]

--------------------
Cu bine Higeia

+Quote Post
nicoara raluca 1...
mesaj Feb 27 2004, 04:08 PM

micro Bucatar

Postari: 0
Inregistrat pe: 27-February 04
Membrul Nr.: 12,263

Buna! Numele meu este Raluca Nicoara si sunt redactor la ziarul "Stirea Zilei". Unul dintre subiectele de care sunt interesata este Sanda Marin. Am observat ca tu ai destul de multe date despre acest personaj "misterios". Te rog trimite-mi un e-mail cu un numar de telefon la care te pot contacta. Adresa mea de e-mail este raluxia@yahoo.com. Sper sa primesc raspuns cat mai repede. Multumesc.

+Quote Post
nicoara raluca 1...
mesaj Feb 27 2004, 04:15 PM

micro Bucatar

Postari: 0
Inregistrat pe: 27-February 04
Membrul Nr.: 12,263

Spune-mi si mie, te rog, care e anul in care a parut prima editie a "Cartii de bucate" de Sanda Marin. In cazul in care sunt comentarii despre Sanda Marin, trimite-mi-le si astea, si o fotografie daca exista. Iti multumesc, Raluca

+Quote Post
aldaesme
mesaj Mar 3 2004, 02:51 PM

Big Chef

Postari: 775
Inregistrat pe: 11-March 03
De la: Belgie
Membrul Nr.: 6,877

Buna,

si eu am Sanda Marin, editie din 1966 si o editie mai nou pe care nu scrie anul, una de la bunica alta de la soacra, personal nu sunt incantata de ea (dar gusturile nu se discuta) mie personal imi place foarte mult Silvia Jurcovan, care chiar daca este mai nou (1975 prima editie daca nu ma insel) mi se pare mult mai explicita .

O zi exceptionala
Esme
[addsig]

--------------------

+Quote Post
Higeia
mesaj Mar 9 2004, 08:46 AM

Master of disaster

Stimata Raluca N.
Am incercat sa-ti dau email pe adresa indicata dar vine mesaj de eroare.
Teransmit aici unele detalii:
Exemplarul pe care-l am eu este ed.VII si dateaza aproximativ din anii 40-42. Are
prefata de Mihail Sevastos(scriitor din cercul Vietii Romanesti) Stiu ca au fost ai editii in 1937(a lui Esme) , in 1938, apoi am vazut ed.a 8-a din 946-46, etc, pâna spre anii 49-50 . Editura este "Cartea Romaneasca" care avea librarie si magazin la parterul imobilului darâmat unde este acum Romarta copiilor.
Începand cu 1966 au iesit editii modificate in spiritul proletar cu o introducere se Roda Visinescu care era asistenta medicala, dieteticiana.
Sanda Marin este fica unui mare savant dintre cele 2 razboaie Gh, Simionescu, si a a murit in anul 1961, este inmormantata la Belu ortodox, unde are o placa funerara cu o coronita metalica de lauri , purtand inscriptia "Din partea femeilor gospodine". care i-au inchinat-o.
Am luat aceste date din CALENDARUL GOSPODINEI 1994
" Personajul misterios " mai este confundat cu un barbat Marin Sandu care a scris o carte de bucatarie prin 93-94(vezi bibliografia din cartea lui Radu A. Roman ,ed.2-a).
Îmi pare rau de intarziere, dar saptamana trecuta am fost plecata in provincie.
[addsig]

--------------------
Cu bine Higeia

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd October 2014 - 09:59 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare