Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa-mi cumpar o casa!!!
anamaria.stan
mesaj Jan 19 2005, 03:36 PM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 15
Inregistrat pe: 15-July 04
De la: Germania
Membrul Nr.: 15,689

Buna dragii mei,

De cateva luni eu, impreuna cu sotul meu ne gandim din ce in ce mai mult sa ne cumparam o casa. Am inceput sa punem intrebari peste tot asa ca m-am gandit sa va intreb si pe voi. Situatia noastra e urmatoarea: locuim in Germania si binenteles stam cu chirie. Am vrea sa ne cumparam o casa aici pt. ca nu prea mai avem de gand sa ne intoarcem. Am analizat preturile la apartamente si in acelasi timp la case si la pamant. Preturile sunt destul de mari si destul de apropiate, depinde foarte mult de zona. Voi ce credeti ca ar fi mai avantajos, o casa, un pamant, un apartament? Daca careva din voi a trecut prin aceasta situatie si poate sa imi povesteasca si mie cate ceva va astept!!! Va multumesc si va pup pe toti pupic.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
roxana anca
mesaj Jan 19 2005, 04:14 PM

Academic Chef

Postari: 1,234
Inregistrat pe: 23-October 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 9,635

Eu te-as sfatui sa cumperi o casa cu curte. nu prea mare curtea depinde ce iti place, in jur de 450-500 cu tot cu locul de casa , in gradina sa-ti pui flori gazon si pomi fructiferi si sa te gandesti sa construiesti casa de asa natura incat sa poti sta si cu copii dar separat (adica fiecare cu partea lui) sunt multe idei. Si eu vreau sa-mi vand actuala casa si sa fac una noua pentru doua familii (pe mine sotul meu si celalta parte pentru baiatul) sa vedem daca reusim, dar tot la curte vreau sa stau. Sa am o gradina cu trandafiri frumosi, gazon pomi fructiferi si un chiosc. Si aici am dar casa este veche este construita in 1942 am mai imbunatatita noi dar trebuie refacuta din nou si cu muncitorii din Romania iti trebuie nervi de otel ca sa te poti intelege si face ceva cu ei iar ca nu am unde sa ma mut pe perioada constructiei. Ma mai gandesc.

Roxana Anca

+Quote Post
anamaria.stan
mesaj Jan 19 2005, 04:21 PM

micro Bucatar

Multumesc Roxana, cam asa ne gandim si noi, ca daca iti cumperi un apartament acum peste cativa ani tot vrei la casa la curtea ta si la gratarelul tau. Cheltuielile cu o casa sunt mari?

+Quote Post
MCL
mesaj Jan 19 2005, 04:46 PM

Captain Cook

Postari: 271
Inregistrat pe: 18-November 04
De la: Montreal
Membrul Nr.: 18,768

Buna,

eu cred ca trebuie sa decizi intii intre apartament si casa. Apartamentul este ideal pentru un cuplu fara copii si care vrea sa-si aloce timpul liber pentru distractie / vacante / excursii...Casa cu gradina este grozava daca ai copii si daca-ti place sa te ocupi de flori. Daca tunsul gazonului este o corvoada si plivitul buruienilor un cosmar atunci e mai bine sa uiti gradina. Cu siguranta ai mai mult de muncit daca stai la casa dar depinde ce-ti place sa faci. Pentru mine gradinaritul este o pasiune, in fiecare an mai adaug citeva plante noi si mai scot cite-o bucata de gazon! Vara imi place sa-mi beau cafeaua afara, sa-mi admir florile, in special trandafirii si crinii.

+Quote Post
Cassia
mesaj Jan 19 2005, 06:46 PM

Academic Chef

Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Eu locuiesc la casa, casa am avut in Timisoara, casa am in Canada.
Diferenta: in Timisoara de gradinarit se ocupa socrul meu, curtea era o splendoare cu multe flori, vita de vie, un cais, cires, narcise... pina si un rug de zmeura aveam in spatele curtii.
In Canada: lucram full-time jobs, avem copil mic (are 15 luni) si timp ioc!
Ca atara taiatul ierbii este o corvoada, am creat un fel de landscaping fara pretentii, avem niste trandafiri care in fiecare an se imbolnavesc de naiba stie ce fungus... dar facem bbq in curte, avem hamac pentru zilele fierbinti de vara cind stam in el la umbra pomilor si definitiv sorbim din cappuccino admirind cele de mai sus (iarba netaiata, trandafirii cu pete de rugina icon_rolleyes.gif)

Apartamentul la bloc este mult mai putin pretentios

+Quote Post
SB
mesaj Jan 19 2005, 07:12 PM

Bucataras

Postari: 117
Inregistrat pe: 15-December 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 19,438

eu locuiesc intr-un bloculet cu 5 apartamente ce-i naspa: nu poti sa faci dus sau sa tragi apa la wc dupa ora 10 (scrie in contract), nu poti lasa ciinele sa urle in casa ca doar ai vecini..nu poti lasa copilul sa urle vecinii se duc miine la servici. Nu poti sa dormii daca au vecinii petrecere nu poti dormii daca ai vecini scandalagii (la noi i-au dat afara dupa o luna...era o italianca cu un turc), masina de spalat o imparti cu toti la fel si tumbler-ul (cazul meu). Nu poti asculta muzica, petrecere, cearta cu sotul...etc
Eu sunt de parere ca einfamilienhaus e ideala pt o famile fie ia mica sau mare dar sa pot sa fac eu ce vreau si cind vreau fara sa deranjez sau sa fiu deranjata.
Ca idee: Fertighaus..sunt ieftine si mai sanatoase. Mie imi plac cele de la elk sunt facute in austria (http://www.elk.ch) Magic 159 S e ideala pt mine si sotul meu, dar in elvetia pamintul costa foarte mult la fel si actele asa ca noi mai avem de asteptat...

+Quote Post
Constantinescu G...
mesaj Jan 19 2005, 07:37 PM

micro Bucatar

Postari: 42
Inregistrat pe: 7-December 04
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 19,203

icon_razz.gif Cea mai buna solutie este casa pe pamint.Lucrez in domeniu imobiliar,locuiesc la casa si stiu ce spun.Chiar daca investia pare mare la inceput ea se recupereaza in timp,chiar daca trandafirii sunt bolnavi si iarba netaiata.Cine o mai vede cind iesi in curte si privesti rasaritul sau te uiti noaptea la luna?Si eu lucrez mult dat tot imi fac timp ptr.putina gradinareala.Iti doresc succes!

+Quote Post
Adriana D.
mesaj Jan 19 2005, 08:05 PM

Bucataras

Postari: 71
Inregistrat pe: 12-December 04
De la: Piatra Neamt (Neamt)
Membrul Nr.: 19,364

Noi am locuit pe vremea "impuscatului",la inceput, pe santierele patriei(acolo am primit repartitie)era frumos.Seara luam sapunul din baie ca il mincau sobolani care intrau prin canalizare care avea un defect(probabil lipsa capac) .Apoi am locuit 5 ani cu chirie,dupa care cu un credit CEC cu dobanda 37% ne-am luat un ap. cu vecinii de rigoare,la etajul 9.Liftul nu mergea atunci cand veneai cu porcul de la soacra sau cu sacosele din piata.In 2002 am cumparat teren(cam mult smile.gif ) la 12 km de oras,am vandut ap.am facut credit in valuta de data asta cu dobanda 7% pe zece ani si in urmatorii 2 ani ne-am mutat la casa.Este raiul pe pamant: curte mare, gazon trandafiri si multe alte "buruieni",caine, pisica,iaz cu tot cu "pestisori de aur".Eu votez pentru casa.Sacrificiile sunt mari dar merita pe deplin.

--------------------
Oamenii supravietuiesc, nu datorita grijii pe care si-o poarta, lor insisi ci prin dragostea celorlalti fata de ei.
(Lev Tolstoi)

+Quote Post
MCL
mesaj Jan 19 2005, 09:04 PM

Captain Cook

Si eu tot pentru casa votez. La Montreal am stat primii 3 ani intr-un apartament care n-avea planseu de beton asa ca auzeam muzica de la vecinul de jos si mersul vecinilor de sus! Dupa asta am cumparat casa; fata mea n-a fost niciodata stresata cu "nu fugi, nu tipa, nu scapa jucaria, samd". In plus a avut leagan in curte, vara puneam o piscina de plastic, acum am adaugat si o trambulina. Nu mai spun ca bicicleta ramine in curte, nu trebuie carata pe scari.
Gradina am facut-o incet, incet. Cind am cumparat casa nu era decit gazon plin de papadii si trifoi. Acum avem mure, zmeura, afine si capsune plus gradina de flori plus gradina de legume cu leusteanul de rigoare. Pentru fata mea este o mare incintare sa culeaga zmeura sau primavara sa semene mocov si sa puna cartofi in cuiburi. Pina sa implineasca fata 3 ani si gradina mea a fost cam trista ca n-aveam timp de ea dar acum este mult mai usor, fata are 6 ani si nu-mi solicita la fel de mult timp si atentie ca inainte.

+Quote Post
MCL
mesaj Jan 19 2005, 11:03 PM

Captain Cook

Una din florile mele preferate pentru gradina. Vara trecuta am avut peste 100 de bulbi plantati, cu flori galbene sau roz.

+Quote Post
MCL
mesaj Jan 19 2005, 11:05 PM

Captain Cook

O floare superba doar ca are tendinta sa faca un fel de mucegai alb pe frunze daca este timpul prea umed.

+Quote Post
Cassia
mesaj Jan 20 2005, 05:27 AM

Academic Chef

Postari: 1,403
Inregistrat pe: 23-January 04
De la: Aproape de ocean
Membrul Nr.: 11,328

Continui sa cred ca exista avantaje si dezavantaje in ambele situatii.
Depinde de ce isi doreste fiecare. Eu am prieteni care si-au cumparat apartament la bloc, cu vedere panoramica la muntii din jur si definitiv nu vor la casa; nu le place ideea de trebaluit prin curte si sunt foarte multumiti cu apartamentul.
Blocul are piscina, sala de sport, sala de petreceri, apartamentul lor este superb... deci nu cred ca trebuie sa o luam atit de in tragic cind este vorba de blocuri. Depinde cum au fost construite evident.

Parca era o intrebare legata de cumparat pamint si facut o casa; cred ca este o solutie viabila, poate fi mai ieftin decit cumparatul unei case si prezinta avantajul ca o faci asa cum vrei.

+Quote Post
anamaria.stan
mesaj Jan 20 2005, 10:51 AM

micro Bucatar

Va multumesc pt. raspunsuri mi-a placut ce ati scris si la cele care imi povesteati de casele voastre paraca ma imaginam si eu in casa mea facand aceleasi treburi. Eu ador gradinaritul, de cate ori merg la bunici nu ma mai opresc din munca icon_smile.gif) Eu pana acum am stat la bloc si paraca faptul ca stiam eu ca mai e cineva aproape langa mine ma linistea oarecum. Cand stau acum si ma gandesc la o casa ma inspaimant putin, faptul ca esti tu (cateodata) singur in toata casa, ca daca Doamne fereste ai o problema nu poti figi repede la usa vecinei sa ceri ajutor (cum am fost eu obisnuita pe acasa), dar si ce ati zis voi cu vecinii e destul de nasol. Binenteles exista avantaje si dezavantaje. Acum stam int-o casa, defapt o vila cu 5 apartamente. Noi locuim la etaj, proprietarii locuiesc sub noi. Avem o terasa draguta, dar de cate ori iesim vara tanjesc la iarba si la gradina proprietarilor. Ne-am uitat pana acum la multe apartamente, dar nimic nu e pe gustul nostru, ba e prea mic, ba are camera copilului langa bucatarie, ba zona nu e buna, la case poate aparea aceiasi problema, mai mult trebuie sa-ti iei si un expert care sa stie daca peretii nu se darama dupa ce te muti, daca geamurile sunt ok si asa mai departe. Cred ca cel mai bine ar fi sa iti construiesti tu casa de la zero sa o faci asa cum vrei tu (pamantul e foarte scump, de cele mai multe ori e cat o casa), dar Doamne ajuta!!! icon_smile.gif)

+Quote Post
roxana anca
mesaj Jan 21 2005, 09:39 AM

Academic Chef

Postari: 1,234
Inregistrat pe: 23-October 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 9,635

Eu am stat pana in 1990 numai la bloc de cand m-am nascut, iar in 1990 a murit socrul meu si am fost fortata sa ma mut la curte. Cred ca mi-a trebuie mult timp sa ma obisnuiesc. Aveam senzatia ca atunci cand merge cineva pe strada merge in curtea mea, etc. Tunde iarba, tunde pomii, pune rasaduri pliveste, uda, etc. Iar acum cand baiatul meu mai are putin si face 23 de ani a trebuit sa ma gandesc si la o casa pentru el. Bani nu am suficienti, la bloc nu vrea nimeni acum din familie sa se mai mute sub nici o forma. Deci cand de blochista ( nu stiu daca am scris bine )am fost eu nu m-as mai muta la bloc nici pentru tot aurul din lume. Asa ca cumpara casa.

Roxana Anca

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 27th November 2014 - 04:37 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare