3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> fimoza la baietei, reomandati-mi un spital si un medic bun in Bucuresti
bimbilica
mesaj Jul 19 2007, 09:45 AM

zen

Grup: Membri
Postari: 3,307
Inregistrat pe: 13-October 06
De la: Ardeleanca din Reghin,acum in capitala
Membrul Nr.: 34,351

fetelor,am mare nevoie de ajutorul vostru,sa imi recomandati un spital de copii si un medic bun in Bucuresti pt ca Alex trebuie operat de fimoza si nu stiu unde sa apelez.O are de la nastere dar toti dr care l-au vazut,inclusiv Capraru,mi-au zis ac e fiziologica si isi revine singur intre 2 si 3 anisori.Probleme nu am avut pana acum cu el,facea pipi bine,in jet.Azi dimineata s-a trezit la 7 si plangea ca are uf si imi arata pempi.L-am schimbat,crezand ca e prea plin,si a adormit la loc pana la 10 cand s-a trezit urland si cand i-am dat jos pempi,puta ii era lipita la varf si nu putea face pipi.L-am dar cu Rivanol si am fortat eu putin sa se desprinda sa poata face pipi,dar i-a si crapat putin pielicica si a inceput sa sangereze.A reusit sa faca pipi,dar nu mai vreau sa il las asa,sa mergem la un medic bun sa il opereze,ca nu e mare lucru,dar daca mai stam mult,cine stie la ce probleme om mai ajunge.Asa ca cei care stiu de un spital bun si un medic mai bun in Bucuresti,ii rog tare mult sa ma ajute,ca noi am apartine de IOMC dar acolo e un jeg(cel putin asa a fost anul trecut in februarie) de nu as sta decat legata.Sper sa imi fiti de ajutor.Pupici si multa sanatate tutuiror bebeilor si copiilor vostrii

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Go to the top of the page

+Quote Post
kismoni
mesaj Jul 19 2007, 10:51 AM

Master of disaster

Postari: 6,198
Inregistrat pe: 19-May 07
De la: Oradea-Brescia
Membrul Nr.: 37,805

in bucuresti nu stiu dar nu te speria ,si fiul meu avuse ,initial medicul spunea ca trebuie circumcis apoi la operatie trebuia doar facuta o mica incizie si frumos pielea s-a retras lasand liber preputul....dupa 3-4 ore am plecat acasa ,asta a fost acum 2 ani,
Dr. Bumbu l-a operat din Oradea ....poate ai auzit de el fiind un urolog de prima clasa...

+Quote Post
n_puiu
mesaj Jul 19 2007, 11:02 AM

Master of disaster

Postari: 5,562
Inregistrat pe: 1-September 03
De la: Dîn Corleone
Membrul Nr.: 8,842

Am ntrebat şi mi s-a spus asta:

mai bun ar fi Emilia Irza şi apoi Grigore Alexandrescu.

Foarte importante sunt ngrijirile de după operaţie, de astea te ocupi tu.

Medici nu cunosc, dar ia-l n braţe şi du-te la camera de gardă, nu mai sta după medicul de familie, trimiteri şi alte prostii d-astea. Probabil se rezolvă pe loc. Operaţia se poate face şi manual dar majoritatea doctorilor preferă să taie.

Sănătate.

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jul 19 2007, 01:08 PM

zen

Mersi de raspunsuri,acum am venit de la dr de fam.Cica nu trebuia sa dau cu Rivanol pt ca s-a lezat putintel pielicica si pt ca am pus Rivanol,s-a inflamat destul de rau,asa ca deocamdata mi-a dat sa il dau in orificiu direct Fluocinolon acetonid de 2 ori pe zi pana ii trece inflamatia si apoi mi-a dat trimitere sa merg la ce spital vreau eu.Am vb cu cineva si mi-a recomandat Budimex,ca cica e renovat si cat de cat e ok.N puiu,nu stiu ce or fi facut in privinta conditiilor cei de la Emilia Irza de 1 an jumate,dar eu cat am stat 3 zile acolo,am crezut ca innebunesc,asa "conditii"erau,si eram la rezerva,nu in salon ca acolo era mai jale.Normal ca nu stau decat o zi maxim 2 dupa operatie au interventie,ce o fi,dar prefer sa merg undeva unde sunt conditii decente,chiar si la o clinica particulara unde dau banii si-mi dau bon ca si asa la dr din spitale "cotizezi"destul.Acum sa vad pana maine cum s-o desinflama,si apoi mergem la Budimex sau la Grigore alexandrescu,dar mi-ar fi de folos sa-mi reomandati si un medic bun,ca poate scapam de taiat.

--------------------

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

+Quote Post
bulinuta
mesaj Jul 19 2007, 04:57 PM

Mami de Rege si Printz!

Postari: 4,330
Inregistrat pe: 10-January 05
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 20,159

Incearca la Budimex la dl dr. Ionut Secheli. Este chirurg ortoped pediatru si este nemaipomenit!
Vezi ca sunt 2 frati acolo, mergi la Ionut.

Mi l-a operat pe Mihnea de hernie inghinala si a fost un dulce. Vezi ce zice si el vis-a-vis de fimoza copilului, ca poate nu este nevoie de operatie, ci doar o simpla tragere de preputz si curatirea locului.

Bafta maine!
In general este de dimineata la spital, pana pe la 13. Il gasesti la parter, la camera de garda chirurgie. Eventual da un telefon acum la spital sa intrebi ce program are si poate il prinzi de garda ca sa-ti fie mai usor.

+Quote Post
bulinuta
mesaj Jul 19 2007, 05:00 PM

Mami de Rege si Printz!

Aaa, in privinta "spagii" sa stii ca nu-i d-ala care se uita intai in buzunar si apoi la tine. Eu i-am dat in 2004, dar n-a vrut sa primeasca absolut deloc si pana la urma am insistat de vreo 3x, ca ne era noua jena. E adevarat ca stia ca lucram in acelasi sistem sanitar, dar oricum...
Plus ca ulterior am mers la el si ne-a servit la fel de prompt, chiar si dupa vreo 3 ani...

+Quote Post
claudia_ash
mesaj Jul 19 2007, 08:12 PM

Big Chef

Postari: 616
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: israel
Membrul Nr.: 11,401

bimbilica eu ti-as recomanda clinica bio medica, poti vedea mai multe informatii aici.sotul meu a avut parte de interventie chirurgicala la clinica asta.conditiile sunt super, fara spaga, plata la casa cu chitanta, comportament profesional si nu in ulimul rand doctori buni. jos palaria

Acest mesaj a fost editat de claudia_ash: Jul 19 2007, 08:13 PM

--------------------

+Quote Post
dark angel
mesaj Jul 20 2007, 07:54 AM

Master of disaster

Postari: 4,876
Inregistrat pe: 3-March 05
Membrul Nr.: 22,015

(bulinuta @ Jul 19 2007, 10:57 PM) [snapback]362356[/snapback]

Incearca la Budimex la dl dr. Ionut Secheli. Este chirurg ortoped pediatru si este nemaipomenit!

Mi l-a operat pe Mihnea de hernie inghinala si a fost un dulce. Vezi ce zice si el vis-a-vis de fimoza copilului, ca poate nu este nevoie de operatie, ci doar o simpla tragere de preputz si curatirea locului.

Bafta maine!
In general este de dimineata la spital, pana pe la 13. Il gasesti la parter, la camera de garda chirurgie. Eventual da un telefon acum la spital sa intrebi ce program are si poate il prinzi de garda ca sa-ti fie mai usor.

bulino mititelul deja a fost operat de hernie? saracutul!
la noi e alta problema! au murit(exact asa cum auziti!!!) in ultima sapt. 4-5 copii pana in 5 ani si inca nu se stie de ce!
au fost adusi la urgenta cu probleme respiratorii si s-a screzut ca sint raciti si in termen de 24h au murit!(nu toti odata au fost adusi). nu dau mai multe detalii pt noi ci doar ne spun sa nu intram in panica!
dr meu de familie mi-a zis ca nu e cazul sa ma ingrijorez cu Ada ca nu are astm si nici alte pb de sanatate dar in fiecare zi ii iau temp si ma uit la ea daca e vioaie sau se pleosteste! nu i-am facut vaccin inca(pt raceala) dar sint cam in impas ce sa fac, sa ma duc sau nu sa-i faca?
dry.gif

scuze bimbilica ca m-am bagat peste topicul tau, sper sa fie bine mititelul!

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jul 20 2007, 09:38 AM

zen

bulinuta,claudia_ash,mersi de recomandari.Dark angel,nici o pb ca" te-ai bagat " in topic,nu ma deranjeaza,chiar ma ingrijoreaza ce ai scris ca se intampla la voi cu saracutii copilasi.Eu nu stiu ce s-ar intampla si cu noi,daca Doamne fereste pateste teroristul nostru mic ceva,nici nu vreau sa ma gandesc.

Revenind la subiectul topicului,va zic ca inca nu am fost la spital cu el,pt ca sa i se retraga inflamatia.Dar Stefan a batut ieri jumate Bucurestiul si nu a gasit Fluocinolon acetonid pt ca nu se mai fabrica si de la Sensiblu i-a dat Bepanthen plus in schimb.L-am dat aseara si acum e mai rau ,nu e bun de nimik,asa ca o sa mergem la garda la Budimex,cine o fi o fi,numai sa ne scape de chinul asta.Acum face pipi bine(aseara dupa baita chiar a udat si canapeaua,dar mami nu s-a suparat........vb reclamei Libero)dar nu il pot lasa pana luni pt ca e fff umflat cocoselul si parca ar avea si puroi.Am sa va zic deseara ce am rezolvat.Pana atunci numai bine si sanatate copilasilor si voua>

--------------------

+Quote Post
claudia_ash
mesaj Jul 20 2007, 10:23 AM

Big Chef

Postari: 616
Inregistrat pe: 27-January 04
De la: israel
Membrul Nr.: 11,401

bimbilica uite aici o farmacie buna, mai bine aprovizionata decat sensiblu, si et deschisa 24 din 24. ai aici si tel si adresa poti intreba le tel de ce ai nevoie
Diriginte: farm.dr. Marcela Untaru.
Telefon: 224.51.94.
Telefon/fax: 224.51.95.
Adresa: Str. Piatra Morii nr. 17, cartier Damaroaia, Bucuresti.
Mijloace de transport: Liniile 331,24, ultima statie.
sper sa nu se considere ca fac reclama dry.gif

--------------------

+Quote Post
bimbilica
mesaj Jul 20 2007, 06:34 PM

zen

(bulinuta @ Jul 19 2007, 02:57 PM) [snapback]362356[/snapback]

Bafta maine!

bulinuta,am sunat si dr secheli e in concediu acum.Mi-a mai recomandat cineva tot la Budimex pe Trancioveanu,e o doctorita nu doctor.Trebuie sa ajungem dimineata intre 8 si 9 ,numai bine ca pe caldura asta ar fi un calvar sa mergem mai tarziu.

--------------------

+Quote Post
bulinuta
mesaj Jul 20 2007, 10:35 PM

Mami de Rege si Printz!

Dark, l-am operat la 9 luni pentru ca nu se inchisese orificiul prin care coboara testiculele in scrot si pe acolo tot iesea o ansa intestinala. Copilul plangea dintr-odata, fara sa stim de ce si nu se oprea...

Am observat ca se umfla la testicul si la ultima criza am chemat salvarea. A venit o dr. care a stiut manevra de "rebagare" a ansei la locul ei si copilul a tacut instantaneu...Ne-a zis ca a avut noroc ca a stiut sa faca asta, ca altfel era pericol de ocluzie intestinala... sad.gif
La spital Secheli ne-a recomandat sa-i bagam noi ansa blink.gif ohmy.gif pana se intareste orificiul, dar cand a vazut ca a reiesit la nici 2 minute, s-a hotarat sa-l opereze.
Operatia a durat putin, vreo 20 min. si in 3 ore eram acasa. N-a avut nici o interdictie!

Nasoala treaba la voi cu copiii aia... sad.gif

Bimbilica, atunci mergi la dr. respectiva.
Ai putea sa incerci si la Dl Dr. pediatru Stanciu, tot acolo. Este foarte cautat, e coada mare la el, trebuie sa ajungi dimineata ca sa poti fi printre primii, desi pe caldurile astea cred ca toti vin devreme. huh.gif
Il controleaza si poate nu mai e cazul sa ajungi la chirurg... sad.gif
Asta daca vrei sa vizitezi intai un pediatru foarte bun!

Eu daca am vreo problema cu Mihnea, merg la Stanciu si o las deoparte pe dr. lui de familie ca-i...bleahhh

Bafta maine si numai bine!

+Quote Post
bulinuta
mesaj Jul 25 2007, 01:28 PM

Mami de Rege si Printz!

Bimbilica, ce-ai rezolvat?? Ce face bebe?

+Quote Post
katya72
mesaj Jul 25 2007, 02:45 PM

micro Bucatar

Postari: 34
Inregistrat pe: 14-April 07
Membrul Nr.: 37,379

(bimbilica @ Jul 19 2007, 07:45 AM) [snapback]362178[/snapback]

fetelor,am mare nevoie de ajutorul vostru,sa imi recomandati un spital de copii si un medic bun in Bucuresti pt ca Alex trebuie operat de fimoza si nu stiu unde sa apelez.O are de la nastere dar toti dr care l-au vazut,inclusiv Capraru,mi-au zis ac e fiziologica si isi revine singur intre 2 si 3 anisori.Probleme nu am avut pana acum cu el,facea pipi bine,in jet.Azi dimineata s-a trezit la 7 si plangea ca are uf si imi arata pempi.L-am schimbat,crezand ca e prea plin,si a adormit la loc pana la 10 cand s-a trezit urland si cand i-am dat jos pempi,puta ii era lipita la varf si nu putea face pipi.L-am dar cu Rivanol si am fortat eu putin sa se desprinda sa poata face pipi,dar i-a si crapat putin pielicica si a inceput sa sangereze.A reusit sa faca pipi,dar nu mai vreau sa il las asa,sa mergem la un medic bun sa il opereze,ca nu e mare lucru,dar daca mai stam mult,cine stie la ce probleme om mai ajunge.Asa ca cei care stiu de un spital bun si un medic mai bun in Bucuresti,ii rog tare mult sa ma ajute,ca noi am apartine de IOMC dar acolo e un jeg(cel putin asa a fost anul trecut in februarie) de nu as sta decat legata.Sper sa imi fiti de ajutor.Pupici si multa sanatate tutuiror bebeilor si copiilor vostrii

salut!

Scuze ca intervin, dar am si eu un baietel si am avut mari intrebari despre aceasta faimoasa fimoza fiziologica si indicatiile pe care le dau medicii referitor la asta. Bineinteles ca am tot citit diverse chestii (incluzand si ceva tratate medicale de la niste natii ceva mai civilizate decat a noastra), si am ajuns la concluzia ca ceea ce recomanda medicii romani (operatii, circumcizii si alte metode mult mai barbare cum ar fi fortarea preputului) sunt niste tampenii generalizate. Aproape toti baietii au aceasta fimoza, care are ca scop protejarea penisului si care se rezolva de la sine in perioada pubertatii. Bimbilica, sper ca nu ai facut ceva de ai ajuns in situatia cu pricina!? Puta nu cred ca se lipeste fara motiv. Daca e o problema cu adevarat medicala, nici nu ma bag.Medicul e cel care decide cat de grav este.
Imi pare rau ca nu mai stiu unde am gasit pe net ceva citate din tratate de specialitate, dar cred ca am cautat pe google dupa " penisul baieteilor" si am ajuns la un link. Sorry, dar poate veti gasi.
Pe mine m-a convins definitiv. In plus am intrebat mame de baieti (acum barbati)despre problema cu pricina si niciuna nu mi-a spus ca ar fi facut ceva, adica sa decaloteze fortat penisul bebelusului! Si acum sunt absolut normali (de sotul meu stiu sigur, restul din auzite). Sfatul meu este sa va documentati bine de tot inainte de a lua decizii care sa afecteze copilul pe termen lung,( traume psihologice in primul rand, ca sa nu mai vorbim de riscurile de hemoragie, mortala in unele cazuri, si diminuarea sensibilitatii organelor genitale, etc).

katya

+Quote Post
katya72
mesaj Jul 25 2007, 03:52 PM

micro Bucatar

Postari: 34
Inregistrat pe: 14-April 07
Membrul Nr.: 37,379

www.circumcizia.org

Am gasit ceva, nu chiar ce voiam dar e f f interesant si neaparat de citit.

Va pup si sanatate voua si copilasilor vostri

+Quote Post
bimbilica
mesaj Apr 17 2008, 09:13 AM

zen

CITAT(bulinuta @ Jul 19 2007, 04:57 PM) *

Bafta maine!

a trecut ceva timp de cand v-am cerut ajutorul,si uite ca abia acum am reusit sa rezolvam pb.Joi am fost la Dr Stanciu Adrian,asa ca si el ni l-a recomandat pe Ionut Secheli,si l-am sunat.sambata dimineata era de garda,asa ca ne-am dus la Budimex,si in 20 de secunde a rezolvat(sper) problema.De ce zic sper?Pt ca nu a fost nevoie de taietura,s-a ajutat doar de o pensa sa il decaloteze(nu stiu exact cum,ca eu il tineam pe tero de manute si ii vb ca urla de mama focului),apoi mi-a arata ca s-a decalotat,i-a pus o vaselina si Betadina crema,si gata.L-am intrebat daca trebuie si cum sa fac si eu acasa,si mi-a zis ca eu nu mai trebuie sa fac absolut nimic,decat sa il dau cu betadina daca se inroseste,si sa mergem la control in septembrie cand face 3 anisori.Adevarul e ca doar in dupa amiaza aia a marait de cateva ori cand a facut pisu,si l-am dat de vreo 3 ori cu betadina dupa ce l-am spalat cu musetel,si a doua zi nu mai avea nimic,dar pielicica e tot asa,adica acopera in totalitate.Eu credeam ca de acum se va putea da la locul ei,adica sa se decaloteze,sau sa facem noi de cateva ori operatiunea si acasa,dar daca dansul a zis sa nu umblam,asa am facut.
Care ati mai avut pb asta cu copilasii,cum a fost dupa ce a umblat dr?Trebuie sa imi fac pb daca ramane asa?Pt ca nu vreau ca la 3 ani sa ajungem la taiat.
pupici si sanantate maxima tuturor

--------------------

+Quote Post
raluca_teodora
mesaj Apr 17 2008, 10:10 AM

Academic Chef

Postari: 1,049
Inregistrat pe: 18-April 07
De la: Arad
Membrul Nr.: 37,420

Bimbi, si noi am avut probleme cu fimoza, asta iarna. Am fost la profesorul Bumbu, la Oradea, de care zicea cineva mai sus, un excelent profesionist. Cum ziceai si tu, in 20 de secunde s-a rezolvat problema, cu o pensa. Mai mult m-am agitat eu cu sotu'. Piciu a plans cat a plans, nu mult si s-a calmat. Noua ne-a recomandat ca la fiecare baita sa repetam noi procedeul, decalotarea, si sa spalam cu apa calduta locul. Am vazut ce s-a strans acolo, secretii necuratate, care pot provoca o infectie. Intr-adevar, la baita il curatam si noi, cateodata e "murdarie", altadata nu. Medicul ne-a recomandat sa il dam o perioada cu Neopreol, un unguent cu rol cicatrizant si usor anestezic.

--------------------

+Quote Post
valyyy
mesaj Oct 26 2008, 12:39 AM

micro Bucatar

Postari: 4
Inregistrat pe: 26-October 08
Membrul Nr.: 46,033

sarutmana doamnelor.... sunt baiat dupa km v-atzi dat seama.... si ash avea nevoie de ceva info despre "putza"dak pot sa ii zic asa....am 17 "anishori" si se pare k am o problema: nu mi se trage "pielea" k sa se descopere varful (glandul)... io am practic o gaurica in varf de vreo 2 mm diametru... si asta ii tot....am nevoie de info, si dak se ofera cineva pot da mai multe detalii
va rog mult dak ma putetzi ajuta...nu ezitatzi..... sau daca vretzi va dau ID de messs.... dar facetzi kmva si ma ajutatzi....

+Quote Post
Luanda
mesaj Oct 26 2008, 12:50 AM

Planetareasa

Postari: 2,414
Inregistrat pe: 4-February 07
De la: Undeva in Africa
Membrul Nr.: 36,361

QUOTE(valyyy @ Oct 26 2008, 12:39 AM) *
sarutmana doamnelor.... sunt baiat dupa km v-atzi dat seama.... si ash avea nevoie de ceva info despre "putza"dak pot sa ii zic asa....am 17 "anishori" si se pare k am o problema: nu mi se trage "pielea" k sa se descopere varful (glandul)... io am practic o gaurica in varf de vreo 2 mm diametru... si asta ii tot....am nevoie de info, si dak se ofera cineva pot da mai multe detalii
va rog mult dak ma putetzi ajuta...nu ezitatzi..... sau daca vretzi va dau ID de messs.... dar facetzi kmva si ma ajutatzi....

Cine il tine ca eu tai

--------------------

+Quote Post
Laura.lala
mesaj Oct 26 2008, 01:02 AM

Master of disaster

Postari: 2,514
Inregistrat pe: 19-March 04
De la: Portugalia/Portocalia
Membrul Nr.: 12,877

QUOTE(Luanda @ Oct 25 2008, 11:50 PM) *
Cine il tine ca eu tai

Il tziu eu. Cu amandoua mainile. Ca doar si tu m-ai ajutat la Metoda Drastica, i-ai zis fetei aleia sa scrie cu litere mici. smile.gif

--------------------

GVIS - Dr. Galea Romeo Florin, Cluj-Napoca, 09.01.2002

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th July 2014 - 02:04 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare