> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

1562 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce gătim astăzi?, Ce reţete de mîncare gătim astăzi? NU DULCIURI
Guest_mona_usa_*
mesaj May 29 2004, 08:49 PM

Guests

CE GATIM AZI?
Go to the top of the page

+Quote Post
pisi2004
mesaj May 29 2004, 09:19 PM

Captain Cook

Grup: Membri
Postari: 353
Inregistrat pe: 11-October 03
Membrul Nr.: 9,434

Eu am facut un orez cu spanac, ciuperci, porumb si cu carnaciori prajiti. As vrea sa fac si o supa cu cartofi, ciuperci, legume si paste fainoase. Saptamana viitoare cred ca fac varza calita si chiftelute din orez si budinca de macaroane cu branza. Cam atat.

--------------------

+Quote Post
MC
mesaj May 29 2004, 10:06 PM

Membru de onoare

Grup: Membri de onoare
Postari: 4,367
Inregistrat pe: 15-December 03
De la: In afara Romaniei
Membrul Nr.: 10,612

Eu trebuie sa le gatesc la ai mei aproape in fiecare zi si in cantitati mici,LA CAT SUNT DE mofturosi, asa ca poti sa ai in mine un aliat de baza pe aceasta tema. Ieri am facut ciorbita de perisoare, pulpe de pui la cuptor, salata de varza cruda, sos de usturoi iar ca desert eclere. Cu o zi inainte, o musaca de vinete si crochete de cascaval si sunca presata, iar garnitura sos de rosii. Desert...o placinta de mere cumparata. Pt maine, mi-au spus ca vor peste prajit si asta voi face cu siguranta+ un sos de usturoi, lamaie si cartofi natur cu verdeata care sa acompanieze pestele, iar desertul tot acelasi ca, slava Domnului am facut vreo 20 de eclere.
Va pup si m-as bucura mult, macar una din fete in fiecare zi sa ne scrie cate un meniu.
[addsig]

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Mari-Ana
mesaj May 30 2004, 03:15 PM

Academic Chef

Postari: 1,044
Inregistrat pe: 10-December 02
De la: Canada
Membrul Nr.: 5,749

Vineri am adunat ce era prin firgider, ce a mai ramas de la un pui facut la cuptor, o vinata, rosii uscate, un ardei rosu, etc. si am facut o pizza cu salata verde.
<BR>
<BR>Simbata pt. ca Vlad(fiu-meu) era racit am facut o supa de pui cu taitei, iar cu legumele si pieptul, celebra salata boeuf(care nu mergea la celelalte feluri dar va prinde bine saptamina viitoare si de pus la serviciu pt. unii ), am mai facut mici, gratare si legume de tot felul ca vinete, dovlecei, ciuperci, ardeii tot la gratar cu pilaf de orez si salata.
<BR>
<BR>Desertul zilele astea se papa sub forma de fructe si cam atit.
<BR>
<BR>Azi e duminica si inca nu mi-a venit nici o id�e .
<BR><BR><BR><font size=-1>[ Acest mesaj a fost modificat de : Mari-Ana de 2004-05-30 16:17 ]</font>

--------------------
Mari

+Quote Post
Annamaria 75
mesaj May 31 2004, 09:27 AM

micro Bucatar

Postari: 29
Inregistrat pe: 23-April 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 13,722

salut
eu am gatit ultima data aripioare picante de pui ( cu curry,piper, boia iute si alte condimente picante) cu garnitura de cartofi cu oua fierte si cu branza feta la cuptor ( care a iesit o nebunie)
iar ca desert am facut papanasi dupa reteta de pe forum
si intr-o ora totul a fost gata preparata, apoi gata papata si burtile noastre pline

+Quote Post
Ardnax
mesaj May 31 2004, 09:49 AM

Bucataras

Postari: 116
Inregistrat pe: 14-April 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 13,513

Variante:
Ciorba de salata
Snitel de vaca cu cartofi noi la cuptor cu rozmarin
Savarina (reteta proprie)

Supa de rosii cu galusti
Mancare de carne de vaca cu prune uscate
Diplomat (un gen de Diplomat din frisca, iaurt, zahar, gelatina, capsuni)

Supa de ciuperci
Ochiuri pe canapea
Capsuni cu iaurt

+Quote Post
Monica
mesaj May 31 2004, 11:26 AM

Big Chef

Postari: 845
Inregistrat pe: 21-February 02
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 2,400

sambata:
supa de pui cu taitei de casa
frigarui cu tzatzichi
placinta creata cu branza(ne-a trimis mama)
duminica
ciorba curcan
gratar cu:ceapa,rosii,vinete,ardei gras rosu si carne porc +tzatzichi
capsuni cu iaurt
azi am ciorba de curcan si conopida cu pui

+Quote Post
Iubita
mesaj May 31 2004, 11:27 AM

Big Chef

Postari: 819
Inregistrat pe: 14-January 04
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 11,092

Eu am facut musaca, fasolica batuta cu multa ceapa prajita si porumb amestecat cu mazare ( din conserva ) la care am facut un sos de maioneza, " stins " cu smantana , usturoi pisat si sare bineinteles. O sa fac si o salata boeuf caci profit de zilele racoroase de afara si cred ca o sa fie ultima ...deci pana la iarna o sa-mi fie dor de ea, asa ca dau bataie acum cat mai pot.

+Quote Post
MC
mesaj May 31 2004, 09:27 PM

Membru de onoare

Ostropel cu carnita de pui si mult usturoi verde(pe care l-am gasit din intamplare la un market grecesc), mamaliguta, smantana, branza si oua cu zeama, iar ca desert niste prajituri cu smantana cumparate de la rusi. Nu m-am uitat pe culinar daca prajitura asta o fi existand la retete, dar mi-ar place sa o fac si eu ca e buna rau(din multe foi, iar crema acrisoara).
O zi buna tuturor!
[addsig]

--------------------
"Flatter me, and I may not believe you. Criticize me, and I may not like you. Ignore me, and I may not forgive you. Encourage me, and I will not forget you."
William Arthur Ward

+Quote Post
Anutza
mesaj May 31 2004, 10:35 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 21-May 04
Membrul Nr.: 14,421

Eu am gatit pulpe la cuptor si garnitura de legume (un fel de ghiveci calugaresc). Pentru desert am gatit crema de zahar ars.
ieri am gatit paella, reteta data de Dan@ si a iesit super.
Maine gatesc "varza ca la cluj" si strudele cu branza.
Sunt tare fericita ca am gasit acest site!

Toate bune tuturor,

--------------------
"Fiecare copil este un artist. Problema este cum sa ramana un artist si dupa ce va creste." - Pablo Picasso

Concurs Scrapbooking - www.ActivitatiCopii.ro

+Quote Post
Anutza
mesaj Jun 1 2004, 04:56 PM

Bucataras

Postari: 162
Inregistrat pe: 21-May 04
Membrul Nr.: 14,421

iata ce zice Radu Anton Roman despre cum sa prepari ghiveciul calugaresc:

* 4-5 cartofi
* 1 dovlecel
* 1 farfurie de fasole verde
* 3 cepe
* 3 legaturi de patrunjel
* 3 morcovi
* 1 conopida
* 1 telina mica
* 5 rosii
* 2 ardei grasi
* 100 ml bulion rosii
* 1 pahar undelemn
* sare, piper

Telina, ceapa, dovlecelul, morcovii, cartofii se curata de coaja;
Ceapa tocata se pune la calit in ulei;
Legumele se taie bucatele;
Se pun toate peste ceapa si se calesc un pic;
Se stinge totul cu apa, se sareaza, pipeareaza, se presara si ceva verdeata, nu toata, si se pune la cuptor aproape un ceas.
Acum, ca-i ata, ninge cu ce patrunjel a ramas.

Cum am facut eu:

Am facut cam 4 portii:

O ceapa mare taiata solzisori, pusa la calit in putin ulei.
dupa ce s-a calit am pus bulion sau pasta de rosii, mai exact,
cand s-a calit un pic si pasta de rosii am pus apa peste ea...dupa ce a dat in clocot am pus morcovii taiati rondele, si fasolica verde...
intre timp am pregatit celelalte legume si anume:
un cartof dulce (aici ii zice sweet potatoes)
o vanata,
un dovlecel
si le-am adaugat in ordinea data mai sus.
sarat, piperat, patrunjelat...
eu nu am dat la cuptor, am facut totul pe ochiul aragazului.
Mi-e mi-a iesit cam dulce de la sweet potatoes, dar ne-a placut.

bafta,

+Quote Post
Guest_mona_usa_*
mesaj Jun 1 2004, 11:22 PM

Guests

deci:ieri am facut frigarui de peste la gratar(reteta Danei ),o ciorba de legume,si ca desert am facut un lighian de rulouri pe bete umplute cu crma de vanilie,si gazurate cu glazura de ciocolata.

pe azi am facut un pure de cartofi cu carne de vita la punga cu legume.......si mai am ciorba de ieri!!....si tot azi am facut si o inghetata de vanilie...abia asteptpeste citeva ore sa vad cum a iesit.

va pup si mai astept de la voi ce mai gatiti.

[ Acest mesaj a fost modificat de : simona de 2004-06-02 00:23 ]

+Quote Post
Monica
mesaj Jun 2 2004, 07:13 AM

Big Chef

Postari: 845
Inregistrat pe: 21-February 02
De la: Ploiesti (Prahova)
Membrul Nr.: 2,400

Azi am mamaliguta cu branza, smantana si oua si felul 2 am sote de ficat de pui.
-eu, bineinteles sunt la lapte dulce...

+Quote Post
Lapona Enigel
mesaj Jun 2 2004, 08:41 AM

Cu ursii albi

Postari: 6,053
Inregistrat pe: 5-April 04
De la: inbetween
Membrul Nr.: 13,288

Fetelor am si eu 2 carnaciori proaspeti in frigider; aveti ceva super delicios, dati-mi si mie o reteta , o idee!
[addsig]

--------------------
.................................
În ţări de gheaţă urgisită,
Pe-acelaşi timp trăia cu el,
Laponă mică, liniştită,
Cu piei, pre nume Enigel.
..................................
Că dacă-n iarnă sunt făcută,
Şi ursul alb mi-e vărul drept,
Din umbra deasă, desfăcută,
Mă-nchin la soarele-nţelept.
.......................................

1. Day A.H. - only theories? Explore more at http://channel.nationalgeographic.com/chan...th-pole-shift-1 about the After Humans Era.

+Quote Post
pisi2004
mesaj Jun 2 2004, 04:57 PM

Captain Cook

Postari: 353
Inregistrat pe: 11-October 03
Membrul Nr.: 9,434

Lori, cu carnati proaspeti poti face o tochitura moldoveneasca de-a noastra, bineinteles daca ai si restul ingredientelor.

Carnati de casa cu branza si mamaliguta

Se face o mamaliga potrivita. Prajesti carnatii, dupa care ii tai feliute mai groase. pui jumatate din mamaliga intr-o tava, deasupra pui felii de carnat si branza de burduf. Pui apoi si restul de mamaliga si deasupra restul de carnati si iarasi branza. Pui vero 15 min in cuptorul incins, dupa care pui deasupra 2 oua batute cu smantanica si mai lasi 5 minute. E foarte buna, dar trebuie mancata cat e calda ca apoi nu mai e asa grozava mamaliga. pofta buna.

+Quote Post
MC
mesaj Jun 2 2004, 10:00 PM

Membru de onoare

Eu am facut astazi o reteta cu spanac, branza si cartofi noi de pe culinar http://www.culinar.ro/cautare_rezultat.php?tip=cautare&id_fel=3868&interval=&categ_url=&id_cat=&pages=5&count=1&records=62 si mi-a iesit foarte buna, dar cantitatile mele au fost mai mari(pt o tava yena- cam 2 kg cartofi, 2 kg spanac, cred ca vreo 300 g branza si am facut un strat cartofi, unul spanac, unul branza, ultimul cartofi, am dat la cuptor 40 min, am pus vreo 300 g cascaval ras si am mai dat tava la cuptor vreo 10 min si...excelent) si colac peste pupaza, mi-a adus si barbatul niste pesti si a vrut o saramura pe care am facut-o dar si un fum de-l taiai cu cutitul, incat mi-a fost frica in fiecare minut sa nu apara pompierii, dar noroc cu vecinii ca-s tare cumsecade. Si a si mers una cu alta, iar ca desert ...inghetata cumparata mamica ce atata gateala Razz
[addsig]

--------------------
William Arthur Ward

+Quote Post
NINA
mesaj Jun 3 2004, 01:45 PM

Captain Cook

Postari: 225
Inregistrat pe: 15-April 04
De la: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 13,531

Eu pe azi am facut supa de pui cu taitei,drob de pasare ,sarmalute invelite in "foi de carne"si ca desert inghetata de capsuni.
[addsig]

+Quote Post
Guest_mona_usa_*
mesaj Jun 3 2004, 04:38 PM

Guests

Musaka de spanac cu carne de vita!!

Ai nevoie de: 1/2 kg carne de vitel, 1 kg spanac, 6 oua, 2 cepe, 2 linguri smantana, 3 linguri faina, 1 lingura cascaval ras.

Treci carnea prin masina de tocat, iar ceapa o cureti si o calesti in putin ulei. O lasi doar cat sa se inmoaie, apoi adaugi carnea. Le lasi sa se caleasca impreuna cateva minute si apoi adaugi putin cate putin apa. in total, pe aragaz ar trebui sa stea cam o ora. intre timp, speli spanacul, il alegi si-l pui la fiert in apa cu sare circa 15 minute. il scoti cu o spumiera, il lasi sa se scurga si sa se raceasca putin si apoi il treci prin masina de tocat, robot sau pur si simplu il toci cu tocatorul de vinete sau cu cutitul. il amesteci cu 2 linguri de faina si 2 oua, iar celelalte 2 oua le pui in carne. intr-o tava unsa cu putin ulei si presarata cu pesmet pui un rand de spanac, altul de carne si ultimul de spanac. Deasupra torni un sos format din 2 oua, 2 linguri de smantana si 1 lingura de faina. Dai tava la cuptor pentru 15-20 de minute. Dupa 10 minute scoti tava si adaugi cascavalul ras. Vei aduce la masa astfel o musaca gratinata.

Musacaua iese foarte buna si daca folosesti carne de pui.

Varzari....am luat-o tot de pe culinar dar nu mai stiu de unde....
varzari...pateuri cu varza calita
500 g faina, 150 ml apa, 150 ml ulei, sare.

Pentru umplutura ai nevoie de: 1 varza acra mica,(eu am facuto cu o jumatate de kg de varza dulce) piper, sare, ulei, nucsoara, cimbru, 1 lingurita zahar(eu nu am mai pus zahar,pt ca am facut-o cu varza dulce), 1 lingurita faina.

Amesteci toate ingredientele pentru aluat, framanti bine si-l lasi sa se odihneasca o ora. Intre timp, speli bine varza, o toci marunt, o storci si o calesti in ulei cu Biovegetal, sare, piper si condimente dupa gust (nucsoara, cimbru) aproximativ o ora. Cand e gata o amesteci cu zaharul si faina si o lasi deoparte pana pregatesti aluatul. intinzi apoi din aluat o foaie de 1/2 cm grosime si o tai in patrate cu latura de circa 10 cm. Pui pe fiecare patrat cate o lingura din compozitia de varza si aduci colturile de aluat in mijloc, asa cum procedezi la placintele poale-n brau. Asezi apoi toate placintele cu varza intr-o tava unsa cu margarina si o dai la cuptor pentru 35 de minute.

+Quote Post
NINA
mesaj Jun 6 2004, 08:52 PM

Captain Cook

Postari: 225
Inregistrat pe: 15-April 04
De la: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 13,531

DROB DE PASARE

350 gr. ficatei pasare
400 gr. pipote
1 ceapa de marime mijlocie
2 legaturi patrunjel verde
2 legaturi marar verde
6 oua
100 ml. ulei
sare,piper, unt
facultativ 4 -5 bucatele slanina proaspata.

Se spala bine ficatul si pipota si se pun la fiert intr-o oala cu apa rece si putina sare.Dupa ce au fiert se scot din apa si se pun la racit.
Intre timp se curata ceapa,patrunjelul si mararul,se spala si se taie in bucati.Apoi se dau toate prin masina de tocat,inclusiv ceapa,ficatul,pipota si slanina.
Se adauga 4 oua,sare piper si ulei,se amasteca foarte bine apoi se pun la cuptor intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu pesmet.
Se lasa 20 minute,apoi se scoate si se adauga pe deasupra celelalte 2 oua batute bine cu putin delikat.Se pune din nou la cuptor pana se rumeneste bine.

POFTA BUNA !

+Quote Post
Swimfan
mesaj Jun 7 2004, 08:29 AM

micro Bucatar

Postari: 2
Inregistrat pe: 6-June 04
Membrul Nr.: 14,866

Meniul de azi:
- ciorba de perisoare cu smantana si ardei iute
-salata de boeuf
-salata verde cu legume
-inghetata si pepene rosu
Imagini Atasate
Imagine Atasata

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

1562 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags

3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 25th April 2014 - 04:25 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare