> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mincaruri cu Carne de Cerb (steak sau tocata), Am nevoie de ajutor! Orice sugestie este bine venita...
Nea Balena
mesaj Mar 29 2007, 01:03 AM

micro Bucatar

Grup: Membri
Postari: 11
Inregistrat pe: 11-May 06
De la: USA
Membrul Nr.: 32,017

Traiesc intr-o regiune cu access la foarte multa carne de cerb (sint convins ca o sa fie unii care o sa se intrebe "ce naiba baga Nea Balena gogosi" - insa asta e adevarul, in fiecare an am citiva cerbi in frigider). Toata carnea e transata de macelari profesionisti iar marea majoritate este tocata. Am si fleici si roast insa as avea nevoie de orice sugestie ptr. prepara carnea tocata.

Am facut o gramada de drob de cerb, am facut si pirjoale intr-o veselie, insa m-am cam saturat si am nevoie de sugestii, retete si alte idei pe care as vrea sa le incerc si daca o fi careva sa-mi trimita o reteta faina de tot, ii trimit pozele si cu prima ocazie cind e prin vecinataturi, il invit la masa... smile.gif

Pohta Buna la toti va doresc si "astept provincia"....

--------------------
Nea Balena
Go to the top of the page

+Quote Post
Nasha
mesaj Mar 29 2007, 02:39 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

(Nea Balena @ Mar 28 2007, 11:03 PM) [snapback]322082[/snapback]

Traiesc intr-o regiune cu access la foarte multa carne de cerb (sint convins ca o sa fie unii care o sa se intrebe "ce naiba baga Nea Balena gogosi" - insa asta e adevarul, in fiecare an am citiva cerbi in frigider). Toata carnea e transata de macelari profesionisti iar marea majoritate este tocata. Am si fleici si roast insa as avea nevoie de orice sugestie ptr. prepara carnea tocata.

Am facut o gramada de drob de cerb, am facut si pirjoale intr-o veselie, insa m-am cam saturat si am nevoie de sugestii, retete si alte idei pe care as vrea sa le incerc si daca o fi careva sa-mi trimita o reteta faina de tot, ii trimit pozele si cu prima ocazie cind e prin vecinataturi, il invit la masa... smile.gif

Pohta Buna la toti va doresc si "astept provincia"....

nea balena, ti cresc coarne de atita cerb !!! biggrin.gif ( glumesc )

uite de la pol opus retete:

http://www.nzvenison.com/english/recipes/index.html

succese depline si baga poze ...ca tre sa ai pozeeeeeeeeeeeeee

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Nasha
mesaj Mar 29 2007, 02:46 AM

Panfortzescus

Postari: 3,183
Inregistrat pe: 7-September 06
De la: Auckland, Noua Zeelanda
Membrul Nr.: 33,665

..hai ca m-ai facut curioasa si am dat o raita pe la venisoane ,
ia vezi asta ai facut ?? cu wisiki.... blink.gif

..bre omule daca nu bagi poze nu te credem ohmy.gif

VENISON STEAK WITH JACK DANIELS WHISKEY SAUCE

INGREDIENTS METHOD

4 Venison steaks

Jack Daniels sauce
25 ml of Worcestershire sauce (Lea & Perrins)
1 tbsp vegetable oil
6 shallots (diced fine)
4 garlic cloves (crushed)
1 cup venison glace (meat stock)
120ml Jack Daniels
1 can (420g) whole peeled tomatoes
1 tsp brown sugar
Coriander powder
Cumin power
Salt & pepper
2 tbsp tomato puree
Tobasco sauce to taste

Chilli Rub
2 tbsp Spanish smoked paprika
tsp cumin powder
tsp coriander powder
tsp black pepper
tsp chilli powder
tsp dried oregano
2 tbsp vegetable oil
1 peeled garlic clove
Sea salt flakes
Saut the shallots and garlic in the oil until soft, add the meat stock and the whiskey and bring to boil. Add the tomato puree and the sugar and simmer for 15-20 minutes.
Meanwhile, mix the chilli rub and coat each steak with it.
When the sauce has your chosen consistency, season it with salt and pepper, cumin and coriander and add the Worcester sauce and Tabasco sauce to taste. Shortly before serving, add the tomato puree.
Fry the venison steaks in hot oil by placing a clove of garlic with meat. When the venison is medium rare, being soft and pink on the inside, serve with sea salt flakes.
Serve with grilled summer vegetables and fried yams, or sweet potatoes.

Like other meat, New Zealand Venison should not be eaten raw or undercooked during pregnancy or by people with weakened immune systems
wink.gif

--------------------
Fan n_puiu!

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:15 AM

Master of disaster

Postari: 2,290
Inregistrat pe: 2-January 05
De la: In afara Romaniei si in Ea
Membrul Nr.: 19,931

Marele Maestru bucatar Nicolae Olexiuc , spune.....

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:15 AM

Master of disaster

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:16 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:20 AM

Master of disaster

credeam ca nu s-a postat nimic.....

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:31 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:36 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:38 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:40 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:41 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:43 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:46 AM

Master of disaster

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
Neta
mesaj Mar 29 2007, 08:47 AM

Master of disaster

Spor la mancare buna! biggrin.gif
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

--------------------
IPB Image

+Quote Post
little coffee
mesaj Mar 29 2007, 08:48 AM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

Marele bucatar Nicolae Olexiuc m-a terminat cu totul!!!!
Ce noroc au unii cu carne de cerb in frigider ohmy.gif
icon_bounce.gif
este si fara mult colesterol, o bunatate, de ce nu e si pe aici carne de cerb....... asa pentru muritorii de rand, ca pt Tiriac o fi...

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
Kauai
mesaj Mar 29 2007, 09:37 AM

Bucataras

Postari: 137
Inregistrat pe: 4-December 06
Membrul Nr.: 35,263

Am citeva retete dintr-o carte minunata, "Preparate de arta culinara" de Ion Radu, Ed. Universal Pan, Bucuresti 1998.
Citat din Cuvint Inainte: "Maestrul Ion Radu are o carte de vizita foarte bogata, daca avem in vedere mesele de basm pregatite de domnia sa cu ocazia nenumaratelor receptii oficiale oferite la primirea sefilor de state (SUA, China, Franta, Jugoslavia, Polonia, Egipt etc.)" Are studii de specialitate in Franta, este detinator a numeroase premii la expozitii si concursuri culinare nationale si internationale. Si va asigur ca expresia "de basm" nu este exagerata.

La capitolul 'Preparate din carne de cerb', retetele sint:
- Fricandou de cerb marinat cu garnitura de castane glasate, crochete de cartofi si visine cu sos de vinat
- Turnedouri de cerb la gratar cu garnitura de cartofi pai si salata de sezon
- Muschi de cerb ca la Baia Mare, cu garnitura de varza rosie cu costita si mere si galuste de cartofi
- Muschi de cerb in foietaj umplut cu ficat, cu garnitura de legume de sezon si cartofi
- Fricandou de cerb impanat, cu garnitura de aspic, crochete de ciuperci, cartofi umpluti cu salata italiana

Copiez prima reteta, daca vi se pare interesant, le pun treptat si pe celelalte.

Fricandou de cerb marinat (cu garnitura de castane glasate, crochete de cartofi si visine cu sos de vinat)
1.4 kg fricandou (capac, nuca, pulpa), 200 ml vin, 100 g slanina, 100 g zarzavat, ceapa, 1 foaie de dafin, 1 lingura de zahar, sare, piper, 400 g visine dulci sau cirese, 400 g castane, 300 g cartofi, 2 oua, 150 g unt sau margarina

Se impaneaza fricandoul cu slanina si se pune la macerat cu vinul si zarzavatul taiat, minimum 24 de ore. Se pune intr-o tava adinca si se da la cuptor circa o ora cu sare, piper, unt, dafin si zarzavatul din marinata. Pe parcurs se stropeste bine cu zeama din marinata si cu sosul din tava. Se scoate fricandoul din tava si in sosul ramas se face un sos brun cu faina, supa, cimbru, apoi se strecoara. Intre timp se fac garniturile: castanele glasate in sos de friptura, crochetele de cartofi. Visinele (de la care se scot simburii) se fierb 3 minute cu un sfert din sosul de vinat si cu putin zahar.
Se taie carnea, se asaza taiata pe platou cu garniturile respective (castane, crochete), iar visinele in sos se servesc separat.

Castane glasate
800 g castane, 100 g zahar, 3 linguri sos brun, 80 g faina de cartofi, jumatate de pahar de vin rosu, 500 ml supa/apa, sare, 25 g unt
Castanele se curata de coaja exterioara, apoi se oparesc cite 5-6 bucati, se curata de pielita si se pun in apa rece. Intr-un vas mic se pun castanele, supa, untul si putina sare, se fierb circa 10 minute la foc domol cu capac, apoi se dau deoparte. Separat se pune la foc zaharul cu putina apa si cind s-a caramelizat se stinge cu supa si sosul brun. Se leaga cu faina de cartofi diluata in vin rosu si se mai fierbe 3-4 minute cu castanele. Castanele glasate se servesc ca garnitura la preparatele de vinat, gisca, sunca etc.

Crochete de cartofi
800 g cartofi, 3 linguri de faina, 4 oua, 60 g unt, sare, nucsoara,pesmet, ulei

Cartofii se fierb, se dau prin sita si cind sint inca fierbinti, se pun 2 linguri de faina si se amesteca. Dupa citeva minute se amesteca cu untul, 2 oua crude, sare si nucsoara rasa. Cind s-au racit, se fac crochete, se pun pe o planseta pudrata cu faina, apoi se dau prin ou batut si pesmet si se prajesc in ulei. Se servesc foarte fierbinti.

+Quote Post
Nea Balena
mesaj Mar 29 2007, 04:23 PM

micro Bucatar

Postari: 11
Inregistrat pe: 11-May 06
De la: USA
Membrul Nr.: 32,017

Dragilor,

Multam la toti de retete si sa stiti ca am sa incep sa le iau una cite una.

Nasho, reteta ta cu whisky sa stii ca chiar m-ia excitat interesul! rolleyes.gif

Acu, vad ca majoritatea retetelor sint ptr. venison (ceea ce inseamna fleica si nu carne tocata). Neta, sa-ru mina de copiile cartii de bucate. Am sa o rog pe maica-mea, care acu se plimba prin State sa faca, cind o veni inapoi, din retetele presentate (ca are timp, fiind pensionara).

Little Coffee, daca vreodata te afli prin Cincinnati, da un semn de viata, si facem chef cu carne de cerb cind vrai mata.. Intr-adevar este extraordinara din punct de vedere al calitatii, fara nici un pic de chimicale, hormoni si alte alea, nu mai spun fara grasime. Numai ca are gustul de vinat, care pe aici nu are prea multi amatori...

Insa ce vroiam eu sa va rog pe toti - ca vazui retete cu carne-fleici in general sint destule - vedeti daca gasiti ceva retete cu carne TOCATA (poate chiar si din alte feluri de carne) pe care pot sa le acomodez ptr. carnea de cerb (tineti minte ca cea de cerb "miroase", avind gust puternic de vinat). Mie nu-mi pasa, ca am crescut multe veri si ierni la tara in RSR si am fi mincat si pietre, insa nevasta-mea care e neaosha de pe aici face fizze...

Dupa cum va spusei, am facut drob de cerb (care a iesit FENOMENAL de gustos cu ce am gasit eu pe aici de pus). As fi folosit eu si un pic de hasmatzuchi (cine stie ce e ala?? Sint convins ca vreun Moldovean o sa stie). Taica-meu, Dumnezeu sa-l ierte, facea niste drob de miel cu hasmatzuchi de mincai pina plesneai... Da acu, deh, nu putem sa le avem pe toate.

Asa ca, dragilor, ceva retete cu carne tocata de cerb (chiar si de "alte animale") daca aveti idei, resurse, mirodenii specifice si alte alea, bagati aici sa vedem ce-o iesi.

M-am hotarit intre timp sa incerc sa fac o ciorba de perisoare cu cerb, sa vad cum iese. Sper sa nu fie prea puternica la gust.

Doamne Ajuta si Bucatarie Bogata!

--------------------
Nea Balena

+Quote Post
laura mirela
mesaj Mar 29 2007, 04:38 PM

micro Bucatar

Postari: 13
Inregistrat pe: 4-February 07
Membrul Nr.: 36,349

buna,

eu locuiesc in trentino alto adige unde se maninca multa carne de cerb, caprioara, de ce nu incerci sa faci din carnea tocata un ragu ca cel clasic de vita si poti pune si vin rosu care-i mai ia din gustul puternic de vinat

+Quote Post
laura mirela
mesaj Mar 29 2007, 04:39 PM

micro Bucatar

Postari: 13
Inregistrat pe: 4-February 07
Membrul Nr.: 36,349

il poti folosi impreuna cu paste poti face chiar lasagne sau de ce nu o musaca

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 24th April 2014 - 11:55 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare