> 

Rugaminte postare la topicul "Ce gatim astazi":

Daca postati aici un preparat facut dupa o reteteta aflata pe forum, va rugam sa specificati cu link pentru a ne ajuta sa gasim reteta si modul de preparare. Multumim!

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> pregatirea de iarna
roxana anca
mesaj Aug 26 2004, 11:49 AM

Academic Chef

Grup: Membri
Postari: 1,234
Inregistrat pe: 23-October 03
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 9,635

Buna ziua ,

Toamna vine cu pasi grabiti ?
Cum pregatiti camara de toamna, iarna pentru a avea de toate in camara.
Astept ideile voastre.

Roxana Anca
Go to the top of the page

+Quote Post
Buburuza
mesaj Aug 26 2004, 12:01 PM

Big Chef

Postari: 583
Inregistrat pe: 12-February 03
Membrul Nr.: 6,664

[quote=roxana anca]Buna ziua ,

Toamna vine cu pasi grabiti ?
Cum pregatiti camara de toamna, iarna pentru a avea de toate in camara.
Astept ideile voastre.

Roxana Anca[/quote]

Eu abia astept sa pun vinete la borcan (nu numai in congelator). Parca sunt mai bune decat cele tinute la gheata...
Cat despre zarzavaturile pt. ciorbe, legume de sezon...traiasca congelatorul!!! M-am lenevit de la o vreme de nu stiu ce-i cu mine.
Uite:
pt. ciorbe: in pungute=rosii+ardeii+leustean
-pungi cu mazare (nu prea multe ca nu prea suportam mazarea, dar e buna in salata ruseasca sau de boeuf)
-pungi cu fasole pastai (verde, galbena)
-pungute cu verdeata
-pungute cu vinete (le folosesc pt. salata de vinete sau daca vor ai mei o zacusa, o fac pe loc)
-pungute cu ardei copti (pt. salata de ardei copti sau zacusca)
Cat despre dulciuri (adica dulceturi, gemuri) am facut foarte putine cate 1-2 borcane din caise,piersici. Acum e randul prunelor. Gemul de capsuni il cumpar (nu de alta dar de cate ori am cumparat pt. dulceata/gem, s-au papat instantaneu...). Am mai facut din dovlecei dar s-a mancat in concediu.
Muraturile mai incolo...castraveti bulgaresti si gogosari (cam atat). SI mai fac o salata de iarna cu mustar...
Si...cam atat cu imaginatia mea! Abia astept sa citesc si alte raspunsuri.

+Quote Post
Elena Brasov
mesaj Aug 26 2004, 12:20 PM

Captain Cook

Postari: 447
Inregistrat pe: 10-February 04
De la: Brasov
Membrul Nr.: 11,786

Cum pui vinetele la borcan? Dar salata cu mustar? Sunt tare interesata daca ai putea sa scrii retelele.

Eu pun in congelator, fasole verde, dovlecei, anul asta am pus si felii de vanata nu stiu ce o iesi dar as fi recunoscatoare cui mi-ar scrie cum sa pun pe iarna vinete pt. musaca. Am mai pus salata verde si verdeata (marar, patrunjel, leustean) tarhonul il pun la sare. Fac si zacusca de vinete si ciuperci, am facut dulceata de capsuni si visine acum urmeaza prunele. ca muraturi pun castraveti, gogosari cu conopida si varza la butoi si bineanteles ardei capia copti ( la congelator).
Zarzavatul pt. ciorbe il pun tarziu in oct. dar fac acum sucul de rosii.

--------------------
Elena

+Quote Post
roxana anca
mesaj Aug 26 2004, 12:40 PM

Academic Chef

Sambata cumpar castravetii si ii pun la murat pentru iarna. Astept sugestii.

Roxana Anca

+Quote Post
Elenitza-Cta
mesaj Aug 26 2004, 12:57 PM

Captain Cook

Postari: 449
Inregistrat pe: 6-May 04
De la: Constanta (Constanta)
Membrul Nr.: 14,026

Buburuza,
posteza te rog salata de iarna cu mustar, ma intereseaza reteta...am gustat o data la prietena mea din Sibiu dar am uitat s-o intreb reteta. Si era delicioasa.

Elena din Brasov
Eu pun vinetele la borcan astfel: dupa ce le coc si le curat le pun in borcane pe care dupa ce le-am capsat le sterilizez. In felul acesta cand am pofta de o salata de vinete iarna scot un borcan si o prepar. Si iese f.f.f buna

--------------------
si io..si io..Fan n_puiu

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

+Quote Post
Elena Brasov
mesaj Aug 26 2004, 01:04 PM

Captain Cook

Eu pun vinetele la borcan astfel: dupa ce le coc si le curat le pun in borcane pe care dupa ce le-am capsat le sterilizez. In felul acesta cand am pofta de o salata de vinete iarna scot un borcan si o prepar. Si iese f.f.f buna[/quote]

Asa fara nimic, sare ceva ulei deasupra? Nimic?
Multumesc pt. reteta dar vinete asa felii pt. musaca pune cineva?

--------------------
Elena

+Quote Post
Elena Brasov
mesaj Aug 26 2004, 01:08 PM

Captain Cook

[quote=roxana anca]Sambata cumpar castravetii si ii pun la murat pentru iarna. Astept sugestii.

Roxana Anca[/quote]

Eu vreau sa-i pun anul asta reteta bulgareasca o am intr-o carticica dar daca are cineva o reteta incercata astept si eu sugestii.

--------------------
Elena

+Quote Post
Adriana Nicoleta
mesaj Aug 26 2004, 02:18 PM

.

Grup: Membri de onoare
Postari: 25,863
Inregistrat pe: 12-March 02
Membrul Nr.: 2,760

Pai zacusca ati vazut-o.
Mi-ar place eventual sa pun zarzavat la borcan cum punea mama, o sa vad, daca il fac scriu aici, normal.
Am facut 4 borcanele cu sos de rosii, am povestit la bulionul Aidei.
Aveti dreptate voi, ar trebui sa cumpar niste vinete acu ca sunt ieftine si sa le pun la borcan, eu cred ca daca sunt puse asa coapte si apoi sterilizate merge.

+Quote Post
roxana anca
mesaj Aug 26 2004, 03:02 PM

Academic Chef

Elena ce fel de salata bulgareasca ai ?? Posteaz-o sa o vedem si noi

Roxana Anca

+Quote Post
Cristina
mesaj Aug 27 2004, 05:12 AM

Master of disaster

Postari: 3,128
Inregistrat pe: 20-March 02
Membrul Nr.: 2,886

Da, hop si eu cu intrebari
1. as vrea sa stiu cum pot sa pastrez pastaile (eu as dori ..daca nu cer imposibilul, sa ramina cit de cit crocante)
2. la fel si cu ciupercile ( nu vreau uscate) icon_smile.gif
3. as vrea sa stiu daca ati mincat pastai pestrite ...cum sint?

+Quote Post
Doina Elena
mesaj Aug 27 2004, 06:49 AM

Big Chef

Postari: 811
Inregistrat pe: 22-March 02
Membrul Nr.: 2,934

Cristina, am auzit de la mai multe persoane, dar NU AM FACUT eu. Pastaile spalate si puse in sticle de plastic de 2 litrii cu apa si nimic mai mult. Nu mi-a venit sa cred si prin urmare nu am incercat, dar am auzit din 2 locuri diferite ca au ramas pastaile ca si cum le-ai fi cules atunci. Daca ai surplus de pastai, eu zic sa incerci o sticla.
Vinetele eu le mai pun si in otet. Taiate felii, puse cu sare, stoarse, prajite si aruncate in borcan cu patrunjel si usturoi pina se umple borcanul. Apoi torn o compozitie de otet cu apa dupa gust. Avind in vedere ca otetul nu mai este la noi de un singur fel si unul e mai acru altul mai slab, fac amestecul dupa gust. Borcanele le inchid si atit. La mine in camara stau foarte bine, dar fiecare isi cunoaste locul mai bine si se pot steriliza. Tot vinete prajite felii pun si in congelator pentru ghiveci.

--------------------
Tinerete fara batrinete...

+Quote Post
Buburuza
mesaj Aug 27 2004, 07:53 AM

Big Chef

Postari: 583
Inregistrat pe: 12-February 03
Membrul Nr.: 6,664

[quote=Elenitza-Cta]Buburuza,
posteza te rog salata de iarna cu mustar, ma intereseaza reteta...am gustat o data la prietena mea din Sibiu dar am uitat s-o intreb reteta. Si era delicioasa.

Elena din Brasov
Eu pun vinetele la borcan astfel: dupa ce le coc si le curat le pun in borcane pe care dupa ce le-am capsat le sterilizez. In felul acesta cand am pofta de o salata de vinete iarna scot un borcan si o prepar. Si iese f.f.f buna[/quote]

Fetelor, iertati-ma, acum avem niste clienti din Pitesti pentru receptia unor produse...Promit ca luni vin cu reteta de salata cu mustar...
P.S. Vinetele le pun si eu la fel, numai ca deasupra mai pun o felie de rosie si o aspirina pisata. Apoi sterilizate si...gata.
Acum fug! M-au chemat. Pa,pa,pa!

+Quote Post
tuti_suhan
mesaj Aug 27 2004, 10:04 AM

Captain Cook

Postari: 329
Inregistrat pe: 13-December 03
De la: Curtea de Arges (Arges)
Membrul Nr.: 10,566

[quote=Elenitza-Cta]Buburuza,

Elena din Brasov

Daca te ajuta cumva,iata reteta mea de
SALATA DE IARNA CU MUSTAR:

1kg.morcovi
1kg.ceapa
1kg.ardei capia
1kg.gogosar
3 radacini telina
1kg.gogonele
Morcovul se da prin razatoarea mare.Celelalte ingrediente se taie cubulete mici.
Se amesteca toate si se lasa 2 ore.Intr-un vas se pun 2 cani apa,o cana otet,1 cana zahar,sare dupa gust si se pun la fiert.
Cand dau in clocot se adauga si zeama lasata de la legumele taiate.Se mai lasa sa fiarba 15-20 min.Dupa ce amestecul s-a racit,se adauga o "maioneza" facuta dintr-un borcan si jumatate de mustar si 1/2 l ulei.
Se pun in borcane si se leaga cu celofan.
Dintre preparatele facute pentru iarna,aceasta salata trebuie consumata printre primele.

--------------------
"Nu vedem lucrurile asa cum sunt ci asa cum suntem"(ANAIS NIN)

+Quote Post
tuti_suhan
mesaj Aug 27 2004, 10:28 AM

Captain Cook

Postari: 329
Inregistrat pe: 13-December 03
De la: Curtea de Arges (Arges)
Membrul Nr.: 10,566

Daca va este de folos va dau si eu o reteta de
VINETE MARINATE pentru iarna.

-Vinete
-Ulei
-Patrunjel verde
-Sare
-Otet
-Usturoi
-Zahar
-Apa

Se cumpara vinte mai subtiri.
Se curata de coaja zebrat( o fasie de coaja da,una nu,etc.)
Se taie felii vanata (aprox.1/2 cm grosime felia).Se pun pentru o ora in apa sarata.Apoi se clatesc si se scurg de apa prin presare.Se prajesc in ulei (sa se patrunda),pe ambele fete.Cand sunt reci,se aseaza in borcane astfel:patrunjel verde,frunze,strat de vinete,usturoi taiat ,patrunjel (optional jumatati de masline negre),iar vinete,etc.Deasupra se toarna otet preparat astfel:o parte otet,3parti apa,sare,putin zahar,dupa gust,boabe piper.Se da in clocot si se toarna in borcan cand este rece.
Se capseaza sau se leaga cu celofan si se sterilizeaza prin fierberea borcanelor in mod obisnuit.
Am mai postat reteta undeva dar aceea era pentru consum imediat nu pentru conservare.

--------------------
"Nu vedem lucrurile asa cum sunt ci asa cum suntem"(ANAIS NIN)

+Quote Post
Elena Brasov
mesaj Aug 27 2004, 11:12 AM

Captain Cook

Multumesc fetelor pentru retele de vinete la borcan musai le incerc macar cateva borcane sa vad cum stau in camara mea care nu e prea racoroasa.

Pentru Roxana Anca
O am intr-o carticica cu muraturi si conserve pt. iarna aparuta luna aceasta daca nu e prea tarziu o aduc luni si scriu reteta dar daca pui castravetii in week-end incearca sa o gasesti la chioscuri.( din seria Practic)

Pentru Cristina
Eu fasolea verde o pun in congelator dupa ce o dau intr-un fiert, la borcane o pun cu rosii astfel:
5 kg fasole verde ( de oricare)
2 kg rosii decojite si taiate felii
telina verde, sare mare pt. muraturi , 7 aspirine
Totul amestecat dat intr-un fiert, puse fierbinti in borcane, sterilizat la bain-marine.
In ambele cazuri fasolea ramane tare, semicruda.
Fasolea pestrita mie mi se pare la fel ca cea galbena numai acea verde rotunda e mai diferita la gust dar tot buna.

--------------------
Elena

+Quote Post
Higeia
mesaj Aug 27 2004, 12:51 PM

Master of disaster

Postari: 1,504
Inregistrat pe: 30-December 02
Membrul Nr.: 6,002

[quote="Elena Brasov"]Cum pui vinetele la borcan? Dar salata cu mustar? Sunt tare interesata daca ai putea sa scrii retelele.

Eu pun in congelator, fasole verde, dovlecei, anul asta am pus si felii de vanata nu stiu ce o iesi dar as fi recunoscatoare cui mi-ar scrie cum sa pun pe iarna vinete pt. musaca. ....

Vinetele pentru musaca este bine sa le prajim ca de obicei si apoi le punem la congelator. Pentru a nu-si pierde forma se pun aranjate in randuri pe o folie de plastic intinsa si acoperita cu alta folie.Incercati . Succes!!!
Cu bine Higeia

--------------------
"Lumineaza-ti zilele vietii , si nu vor mai fi ceeace sunt" Chateaubriand
Cu bine Higeia

[size="5"] http//acasalaIleana/[color="#FF00FF"][/color][size="5"]

+Quote Post
Elena Brasov
mesaj Aug 27 2004, 01:03 PM

Captain Cook

[quote="Higeia"][quote=Elena Brasov]Cum pui vinetele la borcan? Dar salata cu mustar? Sunt tare interesata daca ai putea sa scrii retelele.

Eu pun in congelator, fasole verde, dovlecei, anul asta am pus si felii de vanata nu stiu ce o iesi dar as fi recunoscatoare cui mi-ar scrie cum sa pun pe iarna vinete pt. musaca. ....

Vinetele pentru musaca este bine sa le prajim ca de obicei si apoi le punem la congelator. Pentru a nu-si pierde forma se pun aranjate in randuri pe o folie de plastic intinsa si acoperita cu alta folie.Incercati . Succes!!!
Cu bine Higeia[/quote]

Multumesc Higeia! E clar ce am pus eu in congelator vinetele asa proaspete taiate rondele nu e bine. Aveam o banuiala...

--------------------
Elena

+Quote Post
aida_42
mesaj Aug 27 2004, 01:54 PM

Captain Cook

Postari: 222
Inregistrat pe: 12-June 04
De la: Australia
Membrul Nr.: 15,016

Salata Olteneasca

2,5 kg varza alba
500 g aredi rosu
500 g ardei verde
700 g ceapa
500 g morcovi
500 g gogonele sau castraveti
Se dau toate pe razatoarea mare.
Se adauga: 70 g sare
400 g zahar
6 deti otet (va rog ajutor cine stie ce e det –sa fie 100 g??)
1 lingurita borkent (banuiesc ca e conservant? ce se gaseste in Romania, cred ca merge si fara)
1 lingurita conservant
piper si chimion dupa gust dupa gust. Se amesteca si se lasa pina a doua zi cind se pun in borcane cu zeama cu tot.

Vreau sa precizez ca eu aici nu am facut-o inca, am mincat cind am fost in Romania si a fost foarte buna.

+Quote Post
NINA
mesaj Aug 27 2004, 06:50 PM

Captain Cook

Postari: 225
Inregistrat pe: 15-April 04
De la: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 13,531

Eu anul asta am facut compot de visine si de piersici,dulceata de visine,de capsuni ,de piersici ,de cirese negre si de cirese albe.
Am facut bulion mai diferit ca de obicei,in sensul ca am adaugat la fiert ceapa, ardei ,telina,morcov si patrunjel.A iesit mai aromat si mie mi se pare mai bun.
Am mai facut pasta de ardei pentru sosuri si spaghete ;am pus usturoi si sfecla rosie cu otet ;am pus si zarzavat pentru ciorbite cu sare si ardei cu suc de rosii.
La fel cu ardeii se poate conserva si fasolea verde,tot in suc de rosii .
Maine am sa coc vinetele pentru zacusca.
Voi mai pune si salata de gogosari cu mustar,castraveti murati,muraturi asortate ( un fel de ciolomada) ,pasta de gogosari si cred ca voi incerca sa fac si o salata sarbeasca.
Si am sa mai incerc si unele retete date de voi .
lurk.gif
Ce bine imi pare ca am descoperit acest site !!!!!
wav.gif

+Quote Post
Cristina
mesaj Aug 27 2004, 07:10 PM

Master of disaster

Postari: 3,128
Inregistrat pe: 20-March 02
Membrul Nr.: 2,886

Nina esti gospodina adevarata, nu vi si pe la mine icon_rolleyes.gif ai facut atitea eu salivez

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th July 2014 - 04:45 PM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare