> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

Reply to this topicStart new topic
> dulceata de zmeura, buna, buna, de te lingi pe degete!
gloxinia
mesaj Jul 12 2007, 08:24 PM

Master of disaster

Grup: Membri
Postari: 4,439
Inregistrat pe: 15-November 06
De la: undeva prin Nord-Vest..
Membrul Nr.: 34,884

Buna! De curand am facut dulceata de zmeura (sau gem? care e diferenta?).
Reteta pe care am adoptat-o e cat se poate de simpla si nu intotdeauna pe gustul oricui. Mie imi place la astfel de gemuri din fructe putine, fiindca nu scade mult.
Deci 1 kg de fructe alese proaspete, 1 kg de zahar, 1 plic de gelfix clasic.

Se amesteca 2 linguri de zahar cu plicul de gelfix, se pun peste fructe, se amesteca si se pun la fiert pana dau in clocot. Se spumeaza intre timp.

Dupa ce a dat in clocot, se pune zaharul ramas, si se mai fierbe.

Dupa ce incepe la fiert, se mai tine pe foc aprox 1 minut. Se opreste focul, se lasa putin si se ia spuma ce s-a strans deasupra. Se pune in borcane.

Dupa ce se pune capacul, borcanele se intorc cu capul in jos, circa 5 minute.
Dulceata astfel preparata pastreaza f. bine aroma fructelor si are o culoare placuta. Acum cat e de sanatoasa, va las pe voi sa decideti. Multi zic ca e cu gelfix, nu e buna, mie imi place si o prepar astfel de mai bine de 15 ani, inca inainte sa se gaseasca la noi gelfix-ul. Inainte il aduceam din Ungaria, si era de contrabanda. biggrin.gif
Pofta buna!

Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

Imagine Atasata

--------------------
Mami de

si

Go to the top of the page

+Quote Post
Maneki neko
mesaj Jul 12 2007, 09:24 PM

Big Chef

Postari: 720
Inregistrat pe: 27-December 06
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 35,706

mmm, ce bine arata si ce pofta mi-ai facut!!! e dulceata mea preferata!
pot sa te intreb de unde ai cumparat zmeura? eu am vazut la piata, dar se vindea la pahar de plastic (din ala mic de tot) si costa 1 leu cincizeci unul blink.gif

--------------------
(\__/)
(+'.'+) <(Mwahahaha!!!)
(")_(")
This is Bunny. Copy and paste Bunny into your signature to help him gain world domination!

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Jul 12 2007, 09:47 PM

Master of disaster

Postari: 3,616
Inregistrat pe: 25-September 05
Membrul Nr.: 27,762

eu am gasit o singura data la piata gorjului, acum vreo 3 saptamini, cred, la 120.000lei/kg. am cumparat jumatate de kg si tot dulceata am facut si eu, dar in stil clasic, nu cu gelfix.

+Quote Post
gloxinia
mesaj Jul 18 2007, 10:25 AM

Master of disaster

Scuze Maneki neko, ca nu ti-am mai raspuns. Zmeura o am din gradina mamei mele, intr-adevar la piata e destul de scumpa, de aia am zis ca facuta cu gelfix macar nu scade. biggrin.gif
Anul asta am facut de doua ori, de fiecare data am avut peste 3 kg de fructe! tongue.gif
Stiu, stiu ca sunt o norocoasa!
Mama mea a vut nervi sa dea zmeura prin masina de rosii si sa ii scoata samburii. Dar e minunata si cu samburi!

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Jul 18 2007, 05:20 PM

Master of disaster

oooo, ce-ai facut tu acolo e mai bun decit dulceata, e un fel de peltea. am facut o singura data, acum vreo 4 ani, undeva linga sibiu, din mure. excelenta. mi-am cumparat de acolo o pilnie speciala pentru scos semintele din zmeura si mure, ceva in genul pilniei pentru rosii, dar cu gaurile mai mici. n-am vazut asa ceva prin bucuresti.

+Quote Post
Maneki neko
mesaj Jul 18 2007, 05:54 PM

Big Chef

Postari: 720
Inregistrat pe: 27-December 06
Membrul Nr.: 35,706

Merci, Gloxinia de raspuns! Am mai cautat intre timp si tot scumpa e...

--------------------
(\__/)
(+'.'+) <(Mwahahaha!!!)
(")_(")
This is Bunny. Copy and paste Bunny into your signature to help him gain world domination!

+Quote Post
gloxinia
mesaj Jul 23 2007, 12:03 PM

Master of disaster

Fetelor, am facut aseara tarziu dupa reteta de mai sus dulceata de afine. Mmmmm, un deliciu. Dimineta fiul meu nu a vrut altceva de mancare decat paine cu unt si cu dulceata de afine, si a zis ca e excelenta! biggrin.gif
Pacat ca nu am avut aparat sa ii trag niste poze, daca mai fac anul asta negresit o pozez. Ia faceti un calcul sa vedeti daca renteaza sa te incalzesti pe langa aragaz pe vremea asta.
Am avut 2 kg de afine(cu 75.000 kg ca au fost cumparate de la munte) , 2 plicuri gelfix (aseara tarziu am primit afinele si nu am avut decat 1 plic clasic si unul extra) si 1,5 kg zahar.
Au iesit 8 borcane de 420.000 ml pline si inca unul din care lipseste cam de 2 degete si a ramas desfacut pentru mancat. E, acum daca aveti drum prin supermarket, ia vedeti voi cam cat costa un borcan cu duplceata de afine? sa facem si noi socoteala.....
tongue.gif tongue.gif tongue.gif

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
jenny_kap
mesaj Jun 15 2008, 07:04 PM

Master of disaster

gloxi, s-a copt zmeurica ta? eu gasii la gorjului cu 15ron/kg. luai un kg si pusei de-o zmeurata (deocamdata pusei doar zmeura cu zaharul, peste vreo doua zile pun ceva alcool si apoi vodca si apa, sa-l fac baubil, ca pentru cucoane, nu alcoolisti laugh.gif ).
Imagine Atasata

+Quote Post
carminap
mesaj Jun 15 2008, 07:15 PM

Big Chef

Postari: 704
Inregistrat pe: 31-March 08
De la: brasov
Membrul Nr.: 42,405

Eu de cativa ani numai cu gelfix fac dulceata de capsuni.Fructele isi pastreaza culoarea si parfumul!Si nici nu trebui scazuta,asa ca iese atat cat pui:fructe +zahar.Acum a aparut gelfix 2:1 La un kg de fructe si un plic de gelfix se pune numai jumatate de kg de zahar.
Anul trecut am facut si dulceata din kivi .A iesit super buna si interesanta,dulce si acrisoara in acelasi timp.
Ma gandeam ca s-ar putea face si di pepene rosu! rolleyes.gif

+Quote Post
istrate lucia
mesaj Jul 17 2008, 08:55 PM

Captain Cook

Postari: 408
Inregistrat pe: 10-November 04
De la: Craiova (Dolj)
Membrul Nr.: 18,481

acum am pe foc 2 kg de mure sa le fac dulceatza
si inca 3 in intr-un castron
nu stiu cat exact sa fierb dulceatza
mentionez ca nu folosesc gel fix
am eu un fix sa fie cat mai naturala posibil tongue.gif

--------------------

+Quote Post
gloxinia
mesaj Jul 25 2008, 03:44 AM

Master of disaster

Fetelor imi cer scuze ca vin abia acum... Lucia precis dulceta ta a iesit buna (poate s-a si mancat intre timp biggrin.gif )
Jeny, cum e zmeurata?
Anul acesta am avut o galeata jumate de zmeura, dar cum dulceata nu se prea mananca la noi, am facut cu mai toata sirop... Dupa ce am scurs siropul, prin sita, ceea ce a ramas am pus la congelator... E o nebunie ca topping pe inghetate. laugh.gif

Apropo: 15 ron/kg???? O mama, da ce preturi!!!
Lucia, unde stai tu de s-au copt deja murele???? La noi abia acum prind culoare, dar sunt acre inca....

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
Mudjahista
mesaj Jul 25 2008, 04:16 PM

Master of disaster

Postari: 2,179
Inregistrat pe: 24-October 07
Membrul Nr.: 39,430

Gloxi mersi de idee. smile.gif Ptr. ca am vazut la tine dulceata, biggrin.gif, am cumparat un kilogram de zahar gelifiant si-am facut gem de capsuni wub.gif. Cand a venit al meu acasa, eu super incantata (ptr. ca a iesit f. foarte bun), ii arat minunea. La care el - huh.gif geeem??? Peeeentru? ...... mellow.gif . icon_rotf.gif

A iesit foarte bun, dar aici nu merita sa faci gemuri, sa pui acrituri si alte cele. Gasesti la preturi mici marfa de calitate. Niciunul din cei pe care i-am cunoscut aici, habar n-au de febra dulceturilor si a compoturilor asa cum e in Romania wub.gif.

Imagine Atasata

mi-au iesit 4 borcane, aici inca era fierbinte (gemul):
Imagine Atasata

Acest mesaj a fost editat de Mudjahista: Jul 25 2008, 04:17 PM

--------------------
MUDJ@HISTA

+Quote Post
gloxinia
mesaj Jul 26 2008, 07:22 PM

Master of disaster

Sunteti fericiti daca nu trebuie sa faceti. Aici am socotit, ies cel putin la juma de pret daca cumpar fructele. Daca insa le am acasa... Iti dai seama ca nu imi vine sa dau 6 lei (aproape 2 euro) pe un borcanel de 370 g cu gem...Daca e de afine sau mure sau coacaze e si mai scump!!!! ohmy.gif

--------------------
Mami de

si

+Quote Post
florin.stan
mesaj Jul 13 2009, 03:35 PM

Bucataras

Postari: 71
Inregistrat pe: 13-July 09
De la: Targu-Mures
Membrul Nr.: 52,721

Acum 3 zile am facut si eu dulceata de zmeura dar reteta clasica fara GELFIX. Sincer, prefer dulceturile naturale, dar la cat de scumpe sunt acum fructele e mai rentabil sa folosesti GELFIX crescand considerabil cantitatea de dulceata obtinuta si pastrarea cat-de-cat a fructulelor intregi. Eu am adaugat la 1 kil de zmeura 1 kg de zahar si zeama de la 1/2 de lamaie sa sa ii mai ia din dulce si a-i da o aroma speciala...A iesit de vis smile.gif
Ps: daca vreti o dulceata foarte buna si ieftina incercati dulceata de CORCODUSE...Folosind aceeasi reteta iese o dulceata f buna...si corcodusele practic sunt gratis smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de florin.stan: Jul 13 2009, 03:37 PM

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 18th September 2014 - 09:40 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare