> 

Pe acest forum se accepta doar retete în imagini realizate de membrii Culinar.ro
Acestea vor fi prezentate pas cu pas - cel putin 5 etape, plus imagini cu produsul final si eventual o sectiune (4-5 imagini cu produsul final sunt suficiente)
Nu se accepta poze luate de pe alte forumuri, bloguri, sau din carti..

Reply to this topicStart new topic
> Tocanita de vita, Reteta ungureasca
HalbaSus
mesaj Aug 28 2007, 09:15 PM

Bucataras

Grup: Membri
Postari: 101
Inregistrat pe: 29-May 06
Membrul Nr.: 32,203

Ma rog, reteta am luat-o dintr-o carte de bucate cu retete secuiesti, in principiu nu difera foarte mult de tocanita de vita clasica dar iese foaaaaaaarte buna.

Ingrediente:
- o bucata de vita batrana (stiti genul, acela care iese tare in orice mancare... eu am facut reteta asta de nevoie, ca aveam o bucata de vita care probabil avea varsta mea cand a fost taiata...), bine se poate face si din vitel sau vita frageda, dar nu merita.
- 2-3 cepe in functie de marimea cepelor si cantitatea de carne, in reteta scria ceapa rosie eu nu am avut.
- 2-3 linguri de untura (teoretic se poate face si cu ulei... dar reteta scria untura de porc... asta am pus si eu)
- 2-3 linguri de boia (dulce sau iute, dupa preferinte)
- un pahar de vin rosu sec bun (cu cat mai bun e vinul, cu atat mai buna va iesi tocanita)
- condimente: sare, piper, putin chimen (mare atentie sa nu exagerati), ardei iute tocat (sau chilly sau alte chestii picante)

Se ia bucata de vita si se taie in bucati mici:

Punem bucatelele de carne intr-un castron cu apa si ne apucam de tocat ceapa:

Dupa ce am tocat ceapa, punem 2-3 linguri de untura intr-o tigaie mare (merge si o oala mai adanca, ceaun, sau wok):

Cand untura s-a incins punem ceapa la calit:

Cand ceapa a devenit translucida adaugam boiaua, amestecam repede si imediat adaugam bolul cu carne si apa, boiaua nu trebuie prajita prea mult pentru ca daca se arde da un gust amar. Carnea iar nu trebuie "calita" ca in alte retete (desi nu cred ca ar dauna), oricum, dupa ce adaugam carnea trebuie sa acoperim cu apa pana se acopera bucatile de carne:

Faza urmatoare dureaza (cel putin in cazul meu) aproximativ 2 ore... fierbeti carnea sub capac iar cand apa s-a evaporat pe jumatate (cam la nivelul in care e in poza precedenta) adaugati mai multa apa... la intervale de 30 de minute puteti gusta carnea sa vedeti daca e moale. Dupa s-a inmuiat cat de cat e timpul sa adaugam condimentele si vinul: condimentele folosite de mine au fost: 2-3 linguri de ardei amestecati cu sare (chestia din borcanul mare - noi o folosim cam tot timpul in loc de sare), juma' de lingurita de chimen (pt aproximativ 400-500 g de carne), 2 lingurite de ardei iute tocat, piper dupa gust... Dupa toate astea am adaugat si un pahar de vin rosu sec (cu cat mai bun e vinul, cu atat mai buna va fi si tocanita):

Am asteptat sa scada pana la consistenta dorita si am servit cu cartofi piure (ar merge si cu galuste):
Go to the top of the page

+Quote Post
little coffee
mesaj Aug 28 2007, 09:47 PM

Master of disaster

Postari: 8,748
Inregistrat pe: 4-March 07
De la: Bucuresti
Membrul Nr.: 36,797

mdaaaa, metodic:
1. clar, secuiesti: paprika, chimen, poate si galusti.
2. esti un gurmand de prima clasa ma uit la tine si-l vad pe fratele meu.
3. nu ai spus ce bucata din vita, eu zic ca ar fi pulpa de vita batrana.
4. aia cu ardeiul cu sare m-a lasat pe ganduri, mai visez un pic si cred ca pun si eu ca sunt moarta dupa ardei de cand am mancat prima ciorba din viata mea.

--------------------
"Iubesc pisicile pentru ca ma simt bine in casa mea; si incetul cu incetul, acestea devin sufletul sau vizibil"- Jean Cocteau

+Quote Post
ELAIDA
mesaj Aug 29 2007, 12:52 AM

Academic Chef

Postari: 1,012
Inregistrat pe: 12-May 06
De la: ...langa brebenel...
Membrul Nr.: 32,038

Simplu (traditional) si gustos. Dar eu nu m-as risca.. cu o vita asa batrana... laugh.gif

+Quote Post
HalbaSus
mesaj Aug 29 2007, 08:31 AM

Bucataras

Postari: 101
Inregistrat pe: 29-May 06
Membrul Nr.: 32,203

(ELAIDA @ Aug 28 2007, 10:52 PM) [snapback]373425[/snapback]

Simplu (traditional) si gustos. Dar eu nu m-as risca.. cu o vita asa batrana... laugh.gif

Stii bancul ala cand un tip intra intr-un restaurant si cere o friptura de vita, chelnerul ii raspunde politicos: "domnule nu va recomand friptura, vita este cam batrana" la care asta raspunde: "Auzi, eu vreau sa mananc vita aia nu sa fac dragoste cu ea" biggrin.gif

Ardeiul ala e o treaba foarte misto, se face repede (cureti ardeii ii toci in robotul de bucatarie pui muuuulta sare si ii bagi in borcane), rezista foarte mult , si se poate folosi in mod eficient.

3. nu ai spus ce bucata din vita, eu zic ca ar fi pulpa de vita batrana.

Poate fi din orice parte a vitei, eu cred ca am avut un antricot, oricum era batrana. Stiu asta pentru ca din aceasi bucata de vita am mai executat un fel de tocanita unde am injurat la greu varsta stimabilei vaci.

1. clar, secuiesti: paprika, chimen, poate si galusti.

Da ar merge foarte bine si niste galusti, de asemenea in reteta scria ca daca dorim putem adauga si niste cartofi (inainte ca vita sa se fiarba de tot), mie nu imi plac mancarurile in care cartofii sunt fierti impreuna cu carnea asa ca am preferat varianta cu piure (pe care il aveam din ziua precedenta).

+Quote Post
rym
mesaj Aug 29 2007, 09:24 AM

D.Cantemir

Grup: Moderatori
Postari: 8,769
Inregistrat pe: 13-December 06
De la: israel.
Membrul Nr.: 35,433

am scris reteta,sunt fan tocanita,dar saru'mana pentru pontul cu ardeii,am o groaza aruncati prin frigider si nu stiam ce sa fac cu ei.... smile.gif

+Quote Post
Reclama

Google Ads

Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
Nici un cuvant cheie adaugat.

1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membri:

Design by: Free IPB Skins & Web Proxy
RSS Versiunea Lo-Fi Astazi este: 23rd November 2014 - 10:31 AM

Autentificare

Nu sunteti membru inca ?

Dureaza doar cateva minute sa va inregistrati.

Inregistrati-va acum

Adresa email
Parolă
Invizibil pe forum (nu ma adauga in lista de utilizatori activi pe forum)

Ati uitat parola?
Înregistrare